Постанова № 68429669, 23.08.2017, Інгульський районний суд міста Миколаєва (до 25.04.2025 - Ленінський районний суд м. Миколаєва)

Дата ухвалення
23.08.2017
Номер справи
489/3290/17
Номер документу
68429669
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

23.08.17

Справа № 489/3290/17

Номер провадження 2-а/489/337/17

П О С Т А Н О В А

Іменем України

23 серпня 2017 р., о 10 год 00 хв суддя Ленінського районного суду м. Миколаєва - Тихонова Н.С., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Миколаївській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

В липні 2017 р. ОСОБА_1 звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Миколаївській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії.

Свої вимоги мотивував тим, що з 2008 р. він перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Миколаївській області та отримує пенсію за вислугу років, яка призначена відповідно до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Позивач неодноразово звертався до Головного управління ПФУ в Миколаївській області з запитом про надання інформації по розрахунку та перерахунку його пенсії. Згідно відповіді управління перерахунок та виплата грошового забезпечення позивача будуть проведені лише після надходження додаткових коштів з Державного бюджету України. Однак на переконання позивача такі дії відповідача суперечать нормам діючого законодавства та звужують обсяг його соціальних гарантій пенсійного забезпечення.

Посилаючись на вищевикладене, позивач просить суд визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо призначення та не проведення перерахунку пенсії, ОСОБА_1 - протиправною; зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до вимог ЗУ «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та їх сімей» №900 від 23.12.2015 р., ст. ст. 51,63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанови КМУ №988 від 11.11.2015 р. «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», з 01.01.2016 р., а також стягнути з відповідача на його користь судовий збір та встановити контроль за виконанням судового рішення.

Дослідивши надані докази, суд встановив наступне.

З матеріалів справи вбачається, що позивач ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, є пенсіонером МВС України, та з 2008 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України і отримує пенсію за вислугою років відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

23.06.2017 р. позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Миколаївській області з запитом про надання інформації по розрахунку та перерахунку його пенсії.

Згідно Відповіді Головного УПФУ в Миколаївській області за № 1857/03 від 30.06.2017 р. повідомило позивача, що ліквідаційною комісією управління МВС України в Миколаївській області до головного управління надано Довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій особам начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ України. Однак перерахунок та виплату пенсій буде забезпечено лише після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.

При цьому згідно Довідки від 28.04.2017 р. вбачається, що до складу грошового забезпечення ОСОБА_1 входить: посадовий оклад - 2 700 грн. 00 коп.; оклад за військовим званням - підполковник міліції - 2 200 грн. 00 коп.; надбавка за стаж служби - 1 715 грн. 00 коп.; надбавка за службу в умовах режимних обмежень - 405 грн. 00 коп.; премія - 160 грн. 06 коп. Тобто всього грошове забезпечення позивача складає 7 180 грн. 06 коп.

Таким чином, відсутнє рішення про відмову відповідача від вчинення дій щодо перерахунку пенсії позивачу, мова йде про строк виконання цього перерахунку з часу надходження коштів.

Відповідно до статті 23-1 Закону України «Про міліцію» здійснення пенсійного забезпечення працівників міліції після звільнення з органів внутрішніх справ регулюється Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Правовідносини щодо порядку та умов перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовцям, в тому числі особам, які перебували на службі в органах внутрішніх справ, регулюються нормами Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей», постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», Постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (з змінами) перерахунок пенсії особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення, або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

За правилами п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, перерахунок раніше призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» встановлено структуру та розміри грошового забезпечення поліцейських. При цьому, передбачені Постановою №988 розміри грошового забезпечення для поліцейських є більшими у порівнянні із розмірами грошового забезпечення колишніх працівників органів внутрішніх справ, виходячи із яких їм призначалась (перераховувалась) пенсія.

Відповідно до абзацу 2 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення" Закону України «Про Національну поліцію» (в редакції Закону України від 23.12.2015 № 900-VIII) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Статтею 102 Закону України «Про Національну поліцію» закріплено, що пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Враховуючи, що саме Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» встановлено грошове забезпечення поліцейських, яке, за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, судова колегія вважає, що таке збільшення є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції.

За приписами п. 2 Порядку №45 та п. 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 - рішення Кабінету Міністрів України зобов'язувало управління МВС України в Миколаївській області (як орган, з якого позивач вийшов на пенсію) повідомити у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій вказаній категорії військовослужбовців.

Разом з тим, згідно наданих представником відповідача заперечень вбачається, що відповідач на теперішній час не має можливості провести перерахунок та виплату грошового забезпечення позивачу через відсутність бюджетних асигнувань. Так, відповідачем як органом, якому делеговано повноваження щодо призначення та виплати пенсій за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», повинен діяти у відповідності з вимогами ст. 8 та ст. 63 цього Закону і забезпечити проведення перерахунку пенсії позивача за умови відповідного фінансування з Державного бюджету України.

Однак, в державних бюджетах на 2015-2017 роки видатки на проведення перерахунку пенсій особам начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ України виходячи з грошового забезпечення поліцейських не були передбачені у зв'язку з відсутністю підстав.

Згідно з частиною першою статті 51 Бюджетного кодексу України керівники бюджетних установ утримують чисельність працівників, військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та здійснюють фактичні видатки на заробітну плату (грошове забезпечення), включаючи видатки на премії та інші види заохочень чи винагород, матеріальну допомогу, лише в межах фонду заробітної плати (грошового забезпечення), затвердженого для бюджетних установ у кошторисах.

Відповідно до ч. 1,2 статті 23 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України.

Відповідно до статті 119 Бюджетного кодексу України нецільове використання бюджетних коштів, тобто витрачання їх на цілі, що не відповідають бюджетним призначенням, встановленим законом про державний бюджет, має наслідком, крім зменшення асигнувань на суму коштів, що витрачені не за цільовим призначенням, також і притягнення відповідних посадових осіб до дисциплінарної, адміністративної та кримінальної відповідальності у порядку, визначеному законами України.

Відповідно до правової позиції Конституційного Суду України, викладеної в Рішенні від 26 грудня 2011 року № 20-рп/2011, передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Крім того, такі заходи можуть бути обумовлені необхідністю запобігання чи усунення реальних загроз економічній безпеці України, що згідно з частиною першою статті 17 Конституції України є найважливішою функцією держави.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 2 ст. 71 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

В даному випадку відповідачем було доведено правомірність своїх дій у вказаний період часу.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 19, 46 Конституції України, Законом України «Про національну поліцію», ст.ст. ч.3 ст.2,6,7,17,18,94,99,158,159 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Одеського апеляційного адміністративного суду через Ленінський районний суд м. Миколаєва протягом десяти днів з дня її проголошення або отримання повного тексту постанови.

Суддя: Н.С.Тихонова