Рішення № 6841197, 19.11.2009, Господарський суд Львівської області

Дата ухвалення
19.11.2009
Номер справи
28/34
Номер документу
6841197
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19.11.09 Справа№ 28/34

За позовом: Субєкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_1, м. Львів

до відповідача 1: Державної інспекції з контролю за використанням і охороною земель у Львівській області, м. Львів

до відповідача 2: Головного управління Державного казначейства України у Львівській області, м. Львів

про стягнення 149656,30 грн

Суддя Морозюк А.Я.

Представники сторін

Від позивача: ОСОБА_2 предст. довіреність від 24.12.2007р., ОСОБА_3 предст. довіреність від 19.03.2009р.

Від відповідача 1: не зявився

Від відповідача 2: Сивик В.М. предст. довіреність №13-21/29 від 08.01.2009р.

Представникам позивача та відповідача 2 розяснено зміст ст.ст.20,22 ГПК України, а саме, процесуальні права та обовязки, зокрема, право заявляти відводи. Відводу не заявлено.

В судовому засіданні 19.11.2009 року відповідно до ч.2 ст.85 ГПК України оголошено вступну та резолютивну частини рішення, повний текст рішення виготовлено та підписано 24.11.2009 року.

Розглядається справа за позовом Субєкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_1 до Державної інспекції з контролю за використанням і охороною земель у Львівській області та Головного управління Державного казначейства України у Львівській області про стягнення 149656,30 грн.

В позовній заяві позивач просить суд стягнути з державного бюджету України через Головне управління Державного казначейства України у Львівській області на користь позивача(Субєкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_1) безпідставно одержані кошти, які були помилково сплачені позивачем за вимогою Державної інспекції з контролю за використанням і охороною земель у Львівській області на рахунок № 31115106700007, відкритий в Головному управлінні Державного казначейства України у Львівській області, МФО 825014, ЗКПО 22389441 в сумі 149656,30 грн; державне мито в сумі 1496 грн; витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 236 грн.

Ухвалою суду від 08.10.2009 року порушено провадження у справі та призначено справу до розгляду в засіданні на 03.11.2009 року. Ухвалою суду від 03.11.2009 року розгляд справи було відкладено на 19.11.2009 року, у звязку із неявкою представника відповідача 1, неподанням витребуваних доказів.

Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали, просять позов задоволити, свої вимоги позивач обґрунтовує викладеним в позовній заяві та письмовому запереченні на відзив відповідача 2. Зокрема зазначили, що 17.02.2009 року Управлінням з контролю за використанням та охороною земель у Львівській області (правонаступник Державна інспекція з контролю за використанням і охороною земель у Львівській області) направлено директору ТзОВ «Чайка»ОСОБА_1 лист з вимогою перерахувати на р/р № 31115106700007, банк ГУДКУ у Львівській області, МФО 825014, ЗКПО 22389441 кошти в сумі 149 656,30 грн в рахунок відшкодування шкоди. Платіжним дорученням №15 від 02.06.2009 року ОСОБА_1, як субєкт підприємницької діяльності фізична особа, помилково перерахував на наданий Управлінням з контролю за використанням та охороною земель рахунок кошти в сумі 149 656,30 грн, з призначенням платежу - відшкодування шкоди. 14.09.2009 року позивачем на адресу відповідача 1 направлено вимогу №1, в якій позивач просить повернути отримані без встановлених чинним законодавством України підстав грошові кошти в сумі 149 656,30 грн. Листом від 01.10.2009 року № 2714 відповідач 1(Державна інспекція з контролю за використанням і охороною земель у Львівській області) повідомив позивача, що кошти в сумі 149 656,30 грн на рахунки Держземінспекції не перераховувалися та не використовувалися, оскільки сплачені в Державний бюджет Шевченківського району м.Львова. Позивач покликається на ст.ст. 15,16,1212,1213,1214 ЦК України, ст.25,ч.2 ст.50 Бюджетного кодексу України, ч.4, п.4,5 Типового положення про Головне управління Державного казначейства України в АРК, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого Наказом Мінфіну України № 332 від 04 квітня 2006 року, п.1, п.4 Порядку виконання рішень про стягнення коштів з рахунків, на яких обліковуються кошти державного та місцевих бюджетів, або бюджетних установ, затвердженого Постановою КМУ № 609 від 09.07.2008 року. Оскільки на позивача не покладалося жодних зобовязань щодо сплати відшкодувань та інших грошових зобовязань ні в силу закону, ні в силу договору чи інших обставин, кошти в сумі 149656,30 грн були помилково сплачені до Державного бюджету Шевченківського району м.Львова на р/р наданий Управлінням з контролю за використанням та охороною земель у Львівській області, позивач вважає, що право позивача є порушеним та підлягає захисту. Також позивач вважає, що п. 5 Порядку повернення платникам помилково та/або надміру сплачених податків, зборів(обовязкових платежів), затвердженого наказом Державного казначейства України від 10.12.2002 року № 226, не застосовується до даних правовідносин, оскільки на позивача не покладалось жодних зобовязань щодо сплати зборів (обовязкових платежів), не нараховувалось жодних штрафних або адміністративно-господарських санкцій. Кошти, які є предметом даного спору, були перераховані помилково, і правовий режим їх повернення передбачений ст. 1212, 1213 ЦК України.

В судове засідання відповідач 1 явки уповноваженого представника не забезпечив, будь-яких пояснень на вимогу суду по суті заявлених позовних вимог не надав, позовні вимоги по суті не оспорив, вимоги ухвал суду не виконав, хоча у встановленому порядку був повідомлений про дату, час та місце розгляду справи.

Представник відповідача 2 в судових засіданнях проти позову заперечив з підстав, наведених у відзиві на позовну заяву, просить суд відмовити в позові повністю. Зокрема, представник відповідача 2 зазначив, що відповідно до п. 5 Порядку повернення платникам помилково та/або надміру сплачених податків, зборів(обовязкових платежів), затвердженого наказом Державного казначейства України від 10.12.2002 року № 226(у редакції Наказу ДКУ від 29.05.2008 року № 181), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25.12.2002 року за № 1000/7288, повернення платникам помилково та/або надміру сплачених платежів та інших доходів бюджетів здійснюється за заявою платника та поданням органів, які повинні забезпечувати надходження платежів до бюджету та за якими згідно із законом закріплено контроль за справлянням(стягненням) платежів до бюджету. Кошти, які є предметом розгляду даної справи, сплачені до державного бюджету Шевченківського району м.Львова за кодом бюджетної класифікації доходів 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції», а відповідно до Додатку № 8 Закону України «Про державний бюджет України на 2009 рік»контроль за справлянням(стягненням) даного платежу закріплено за Державною податковою адміністрацією України. Із наданих позивачем доказів випливає, що позивач не звертався до державного органу, який здійснює контроль за справлянням даного виду платежу згідно встановленого законом порядку. Також позивач не звертався до органу Державного казначейства з питання повернення помилково зарахованих до державного бюджету коштів. Відтак, у позивача відсутні будь-які підстави для звернення до суду щодо вирішення питання повернення згаданих коштів, оскільки відсутній факт порушення його прав і охоронюваних законом інтересів. Про сам факт помилкової проплати відповідач 2 не був повідомлений, грошові кошти були сплачені позивачем до бюджету добровільно.

Суд розглядає спір в порядку ст.75 ГПК України за відсутності представника відповідача 1 за наявними у справі матеріалами.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників позивача та відповідача 2, дослідивши та оцінивши наявні в матеріалах справи докази, суд встановив наступне.

Управлінням з контролю за використанням та охороною земель у Львівській області направлено директору ТзОВ «Чайка»ОСОБА_1 лист № 330 від 17.02.2009 року, в якому зазначено про надіслання розрахунку розміру шкоди, заподіяної внаслідок використання земельної ділянки не за цільовим призначенням, та запропоновано заподіяну шкоду відшкодувати в добровільному порядку у 15-денний термін, оплату шкоди провести за такими реквізитами: одержувач: державний бюджет Шевченківського району м. Львова 21081100; ЗКПО 22389441; МФО 825014; р/р 31115106700007; Банк ГУДКУ у Львівській області.

Як вбачається із платіжного доручення №15 від 02.06.2009 року, платником СПД ОСОБА_1 перераховано грошові кошти в сумі 149 656,30 грн на рахунок № 31115106700007, одержувач Держ.бюджет Шевченківського району, код 22389441, банк одержувача ГУДКУ у Львівській області, МФО 825014, призначення платежу: *; НОМЕР_3; 21081100; 01; сплата відшкодування шкоди.

Відповідач 2 - Головне управління Державного казначейства України у Львівській області - в останньому абзаці відзиву від 30.10.2009 року № 13-11-01/7937, на виконання п.3.4 ухвали суду від 08.10.2009 року повідомило, що згаданий платіж в сумі 149656,30 грн надійшов до Державного бюджету Шевченківського району м.Львова на рахунок № 31115106700007 від платника СПД ФО ОСОБА_1, повернення коштів з державного бюджету України у зазначеному вище розмірі на рахунок платника не проводилось.

Позивачем на адресу Управління з контролю за використанням та охороною земель у Львівській області направлено письмову вимогу № 1 від 14.09.2009 року, в якій позивач зазначає, що платіжним дорученням № 15 від 02.06.2009 року ним було помилково сплачено 149656,30 грн на вищевказані реквізити. Також позивач в цій вимозі зазначає, що, враховуючи, що на субєкта підприємницької діяльності ОСОБА_1 жодних зобовязань щодо сплати відшкодувань та інших грошових зобовязань не покладається ні в силу закону, ні в силу договору чи в силу інших обставин, а кошти набуті безпідставно, позивач просить повернути отримані без встановлених законодавством підстав грошові кошти в сумі 149656,30 гривень, перерахувати їх на рахунок позивача в Львівській філії ВАТ ВТБ Банк.

У відповідь на вказану вимогу № 1, Державна інспекція з контролю за використанням і охороною земель у Львівській області направила позивачу лист від 01.10.2009 року № 2714, в якому зазначила, що на рахунки Держземінспекції у Львівській області ніяких коштів позивачем помилково не перераховувалося і Держземінспекцією не використовувалося. Кошти в сумі 149656,30 грн, як позивач стверджує в своїй вимозі № 1, сплачені позивачем в Державний бюджет Шевченківського району м.Львова.

ОСОБА_1 зареєстрований як фізична особа-підприємець, що підтверджується свідоцтвом серії ВОО № НОМЕР_1, а також довідкою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців від 02.11.2009 року.

Відповідно до довідки Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців від 02.11.2009 року, 22.11.2005 року здійснено державну реєстрацію новоутвореної юридичної особи, ідентифікаційний код НОМЕР_2, найменування-Управління з контролю за використанням та охороною земель у Львівській області, місцезнаходження АДРЕСА_2(див.запис 1). Відповідно до запису 3 вказаної довідки, 04.02.2009 року здійснено державну реєстрацію змін до установчих документів юридичної особи, ідентифікаційний код НОМЕР_2, найменування - Державна інспекція з контролю за використанням і охороною земель у Львівській області, місцезнаходження АДРЕСА_2.

Відповідно до довідки Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців від 02.11.2009 року, Головне управління Державного казначейства України у Львівській області зареєстровано як юридична особа.

Відповідно до ст. 25 Бюджетного кодексу України, державне казначейство України здійснює безспірне списання коштів з рахунків, на яких обліковуються кошти Державного бюджету України та місцевих бюджетів, за рішенням, яке було прийняте державним органом, що відповідно до закону має право на його застосування.

Частиною 2 ст. 50 Бюджетного кодексу України передбачено, що Державне казначейство України веде бухгалтерський облік всіх надходжень, що належать Державному бюджету України, та за поданням органів стягнення здійснює повернення коштів, що були помилково або надмірно зараховані до бюджету .

Відповідно до ч.4, п.4,5 Типового положення про Головне управління Державного казначейства України в АРК, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого Наказом Мінфіну України № 332 від 04 квітня 2006 року, Головне управління відповідно до покладених на нього завдань повертає кошти, помилково або надмірно зараховані до бюджету, за поданням органів стягнення, яким відповідно до законодавства надано право стягнення до бюджетів податків, зборів(обовязкових платежів) та інших надходжень.

Процедуру повернення коштів, помилково або надмірно зарахованих до державного та місцевих бюджетів, а саме: податків, зборів(обовязкових платежів) та інших доходів бюджету, визначено «Порядком повернення коштів, помилково або надмірно зарахованих до державного та місцевих бюджетів», затвердженого наказом Державного казначейства України №226 від 10.12.2002 (в редакції наказу Державного казначейства України від 29.05.2008 року № 81), зареєстровано в Міністерстві юстиції України 25 грудня 2002 року за № 1000/7288. Відповідно до п.5 вказаного Порядку, повернення помилково або надмірно зарахованих до бюджету податків, зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів бюджетів здійснюється за заявою платника та поданням органів, які повинні забезпечувати надходження платежів до бюджету та за якими згідно із законом закріплено контроль за справлянням (стягненням) платежів до бюджету. Подання надається до органу Державного казначейства України за формою, передбаченою відповідними спільними нормативно-правовими актами Державного казначейства України з питань повернення помилково або надмірно зарахованих до бюджету коштів, або в довільній формі. Подання в довільній формі надається платником до органу Державного казначейства України разом із його заявою про повернення коштів з бюджету та оригіналом або копією розрахункового документа(квитанції, платіжного доручення тощо),який підтверджує перерахування коштів до бюджету. Заява про повернення коштів з бюджету, яка подається до відповідного органу Державного казначейства України, складається платником у довільній формі з обовязковим зазначенням такої інформації: причини повернення коштів з бюджету, найменування(П.І.Б.) платника, ідентифікаційного коду за ЄДРПОУ або ідентифікаційного номера за ДРФО(за наявності), суми платежу, що підлягає поверненню, способу перерахування коштів з бюджету-у безготівковій формі із зазначенням реквізитів рахунку одержувача коштів або готівкою шляхом оформлення чека чи поштовим переказом на адресу, визначену в цій заяві.

Позивачем не представлено суду доказів подання позивачем до органу державного казначейства передбачених вищезазначеними нормами чинного законодавства України документів, які б обумовлювали виникнення у органу державного казначейства підстав та обовязку повернути позивачу помилково зарахований до бюджету платіж. Матеріалами справи не підтверджується факту порушення станом на день звернення позивача з позовом до суду його прав і охоронюваних законом інтересів з боку органів, до компетенції яких віднесено повернення помилково сплачених до бюджету коштів.

Таким чином, позивач звернувся з даним позовом до суду передчасно, за відсутності факту порушення його прав та охоронюваних законом інтересів. За таких обставин позов задоволенню не підлягає, суд дійшов до висновку про відмову в позові повністю.

Судові витрати (витрати по сплаті державного мита в сумі 1496,56 грн та на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 236 грн) покладаються на позивача.

Щодо решти державного мита в сумі 14,44 грн, то воно внесене позивачем в більшому розмірі, ніж передбачено законодавством. Так, державне мито повинно було бути сплачене в сумі 1496,56 грн( 1% від ціни позову 149656,30 грн, відповідно до ч. 2 ст.3 Декрету КМУ «Про державне мито»). Державне мито сплачене позивачем квитанцією № ПН5080 від 25.09.2009 року в сумі 1511 грн, тобто в більшому на 14 грн 44 коп розмірі. Відповідно до ст.8 Декрету КМУ «Про державне мито», сплачене державне мито підлягає поверненню частково або повністю у випадку внесення мита в більшому розмірі, ніж передбачено чинним законодавством. Таким чином, державне мито, сплачене позивачем квитанцією № ПН5080 від 25.09.2009 року, підлягає поверненню Субєкту підприємницької діяльності - фізичній особі ОСОБА_1 з державного бюджету України частково в сумі 14 грн 44 коп на підставі ст.8 Декрету КМУ «Про державне мито».

На підставі всього вищенаведеного, керуючись ст. 25, ч. 2 ст. 50 Бюджетного кодексу України, ч.4, п.4,5 Типового положення про Головне управління Державного казначейства України в АРК, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого Наказом Мінфіну України № 332 від 04 квітня 2006 року, п.5 Порядку повернення коштів, помилково або надмірно зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Державного казначейства України №226 від 10.12.2002(в редакції наказу Державного казначейства України від 29.05.2008 року № 81), зареєстровано в Міністерстві юстиції України 25 грудня 2002 року за № 1000/7288, ст.ст. 1, 4-3, 33, 43, 47,49, 82- 85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

1.В позові відмовити повністю.

2.Повернути Субєкту підприємницької діяльності - фізичній особі ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_3) з державного бюджету України 14 грн 44 коп сплаченого державного мита на підставі ст. 8 Декрету КМУ «Про державне мито».

Суддя