
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 серпня 2017 року Справа № 803/935/17
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Лозовського О.А.,
при секретарі судового засідання Шикун О.Є.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Луцьку адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Голови ліквідаційної комісії Управління МВС України у Волинській області про визнання неправомірною відмову у направленні довідки, зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1, позивач) звернувся з адміністративним позовом до Голови ліквідаційної комісії УМВС України у Волинській області про визнання протиправною відмови у направленні до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області довідки про грошове забезпечення на виконання Закону України «Про внесення змін до статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 15.06.2004, постанови КМУ №1294 від 07.11.2007 та постанови КМУ №988 від 11.11.2015, з урахуванням в грошовому забезпеченні 35% доплати за роботу у нічний час, для перерахунку пенсії по інвалідності та зобов'язання направити таку довідку.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що при звільненні зі служби до грошового атестата не було записано доплати за роботу в нічний час, а тому при перерахунку пенсії з 01.01.2005, з 01.01.2008 та з 01.01.2016 відповідач не врахував у грошове забезпечення доплати .
Вказує на те, що на його заяву Голова ліквідаційної комісії УМВС України у Волинській області не направив до пенсійного фонду довідку про розмір його грошового забезпечення, з урахуванням доплати за роботу в нічний час. Відповідач повідомив, що чинним законодавством не передбачено включення доплати за роботу у нічний час в довідку про грошове забезпечення для нарахування пенсії.
Просив суд визнати протиправною відмову у направленні до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області довідки про грошове забезпечення на виконання Закону України «Про внесення змін до статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 15.06.2004, постанови КМУ №1294 від 07.11.2007 та постанови КМУ №988 від 11.11.2015, з урахуванням в грошовому забезпеченні 35% доплати за роботу у нічний час, для перерахунку пенсії по інвалідності та зобов'язання направити таку довідку до Головного управління пенсійного фонду України у Волинській області з урахуванням в грошовому забезпеченні 35% доплати за роботу у нічний час та інших складових грошового забезпечення, для перерахунку пенсії по інвалідності з 01.01.2007 по даний час.
Представник відповідача в наданих суду письмових запереченнях проти позовних вимог заперечив та просив суд відмовити в задоволенні позову повністю з тих підстав, що листом МВС України від 20.04.2017 № 5551/05/02-2017 «Про окремі питання підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсій» визначено порядок проведення перерахунку пенсій та обчислено середні розміри надбавок та премій, що фактично сплачені за грудень 2015 року, за посадами, які доведено до ліквідаційних комісій УМВС України в областях для формування довідок про грошове забезпечення.
На підставі вказаного листа ліквідаційною комісією УМВС України у Волинській області сформовано та подано до Головного управління Пенсійного фонду України довідку про грошове забезпечення ОСОБА_1 за №2950 від 31.05.2017. До вказаної довідки включені види грошового забезпечення, які передбачені для поліцейських, в тому числі премія, а також надбавку за роботу в умовах режимних обмежень особам, яким вона була встановлена на день звільнення зі служби.
Вказує, що види грошового забезпечення, з яких розраховувалась пенсія позивача на підставі постанови КМУ від 07.11.2007 №1294 «Про впорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» до складу довідки не включались, оскільки вказана постанова на поліцейських не поширюється.
Довідка про грошове забезпечення для перерахунку пенсії позивачу сформована на підставі середніх розмірів надбавок і премій, які були визначені МВС України по аналогічних посадах, що виплачувались у грудні 2015 року. У грудні 2015 року доплата за роботу у нічний час не виплачувалась, у листі МВС України від 20.04.2017 № 5551/05/22-2017 не зазначена, а тому для перерахунку пенсії ОСОБА_1 не враховувалась.
В судове засідання відповідач не з'явився, проте представником подано заяву про розгляд справи без її участі. В задоволенні позову просить відмовити з підстав, викладених в письмових запереченнях.
Позивач в судове засідання не з'явився, проте подав заяву про розгляд справи за його відсутності. Заявлені позовні вимоги підтримує в повному обсязі, позов просить задовольнити.
Відповідно до частини четвертої статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Згідно з частиною четвертою статті 128 КАС України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів. Як передбачено частиною першою статті 41 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Враховуючи зазначене, судовий розгляд справи здійснювався у відсутності представників сторін без фіксування судового процесу технічними засобами, на підставі наявних у ній доказів.
Дослідивши письмові докази по справі, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають до задоволення з наступних підстав.
Відповідно до частини 3 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо; добросовісно; розсудливо; з дотримання принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до частини першої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 працював на посаді старшого інспектора дорожньо-патрульної служби окремого спеціалізованого взводу ДПС із забезпечення супроводження і ескортування ДАІ УМВС у Волинській області.
З витягу з наказу УМВС України у Волинській області від 03.03.2000 № 27о/с «По особовому складу» слідує, що старший лейтенант міліції ОСОБА_1 - старший інспектор дорожньо-патрульної служби окремого спеціалізованого взводу ДПС із забезпечення супроводження і ескортування ДАІ УМВС звільнений з органів МВС України у відставку на підставі пункту 65 «б» (через хворобу) «Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ України» з 03.03.2000 року. Вислуга на день звільнення у календарному обчисленні становить 08 років 03 місяці 11 днів (а. с. 8 зворот).
З матеріалів справи вбачається, що позивач є пенсіонером органів внутрішніх справ, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Волинській області та отримує пенсію по інвалідності згідно з Законом України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ».
Як вбачається з грошового атестату від 09.03.2000 №37, виданого позивачу, до складу грошового забезпечення доплата за роботу в нічний час включена не була (а. с. 10).
08.06.2017 позивач звернувся з письмовою заявою до Голови ліквідаційної комісії УМВС України у Волинській області, у якій просив направити до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області довідку про грошове забезпечення ОСОБА_1 на виконання Закону України «Про внесення змін до статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 15.06.2004, постанови КМУ № 1294 від 07.11.2007 та постанови КМУ № 988 від 11.11.2015, з урахуванням в грошовому забезпеченні 35% доплати за роботу у нічний час, для перерахунку пенсії по інвалідності з 01.01.2005 по даний час.
Однак, голова ліквідаційної комісії УМВС України у Волинській області листом за вих. № 7/271 від 29.06.2017 повідомив позивача про те, що ліквідаційною комісією УМВС в області оформлена довідка про грошове забезпечення за №2950 від 31.05.2017, яка направлена до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області. Одночасно повідомлено, що грошове забезпечення для перерахунку пенсії розраховане відповідно до вказівки МВС № 5551/05/22-2017 від 20.04.2017, згідно якої до складу грошового забезпечення необхідно включати посадовий оклад, оклад за спеціальним званням, надбавку за стаж служби, премію, а також надбавку за роботу в умовах режимних обмежень особам, яким вона була встановлена на день звільнення зі служби. Щодо доплати за роботу у нічний час зазначено, що чинним законодавством не передбачено включення цієї доплати в довідку про грошове забезпечення для нарахування пенсії.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає наступне.
Відповідно до Указу Президента України № 926 від 04.10.1996 «Про умови грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу та оплати праці працівників органів внутрішніх справ» передбачено виплачувати особам рядового і начальницького складу доплату за роботу в нічний час в розмірі 35% посадового окладу.
Відповідно до довідки про грошове забезпечення №19 від 14.02.2015 вбачається, що позивач з 25.09.1998 по 03.03.2000 працював на посаді старшого інспектора дорожньо-патрульної служби окремого спеціалізованого взводу ДПС із забезпечення супроводження і ескортування ДАІ УМВС та з жовтня 1998 року по липень 1999 року включно отримував щомісячно доплату за службу в нічний час (а. с. 12 зворот).
Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (далі - Закон України № 2262-ХІІ) визначено умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
Як встановлено з матеріалів справи, ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Волинській області та отримує пенсію по інвалідності.
Відповідно до частини третьої статті 43 Закону України №2262 пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» від 17.07.1992 №393 (далі - Постанова №393) встановлено, що пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Разом з тим, з 01.01.2008 набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова № 1294).
Відповідно до Постанови №1294 встановлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Водночас відповідно до частини третьої статті 51 Закону України №2262-ХІІ перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Крім того, постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - Постанова №988) встановлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Згідно із підпунктом 3 пункту 5 Постанови № 988 передбачено виплачувати доплату за службу в нічний час - у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час.
Аналіз зазначених норм дає підстави суду вважати, що оскільки доплату за службу в нічний час позивач отримував на момент звільнення, вона мала постійний характер, а тому неврахування її в грошовому забезпеченні для перерахунку пенсії по інвалідності з 01.01.2007 по даний час є неправомірною.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частинами першою, другою статті 71 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Згідно із положеннями статті 86 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги про визнання протиправною відмови у направленні до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області довідки про грошове забезпечення на виконання Закону України «Про внесення змін до статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 15.06.2004, постанови КМУ №1294 від 07.11.2007 та постанови КМУ №988 від 11.11.2015, з урахуванням в грошовому забезпеченні 35% доплати за роботу у нічний час, для перерахунку пенсії по інвалідності та зобов'язання направити таку довідку є правомірними та підлягають до задоволення.
Керуючись статтями 11, 17, 41, 71, частиною третьою статті 160, статтями 163, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України №1294 від 07.11.2007 та постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11.11.2015 № 988, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправною відмову Голови ліквідаційної комісії управління МВС України у Волинській області направити до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області довідку про грошове забезпечення з врахуванням 35% посадового окладу доплати за роботу в нічний час ОСОБА_1 для перерахунку пенсій по інвалідності.
Зобов'язати Голову ліквідаційної комісії управління МВС України у Волинській області направити до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області довідку про грошове забезпечення з врахуванням 35% посадового окладу доплати за роботу в нічний час ОСОБА_1 для перерахунку пенсії по інвалідності з 01.01.2007 по даний час.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, повний текст якої буде виготовлений 19 серпня 2017 року. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Суддя О.А. Лозовський