
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 серпня 2017 року Чернігів Справа № 825/1131/17
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді Клопот С.Л.
за участю секретаря Роговець М.О.,
представника позивача Мань В.В. ,
представника третьої особи ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Обрій" до приватного нотаріуса Прилуцького нотаріального округу Шрайбер Віталія Віталійовича, третя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю "Батьківщина", ОСОБА_4 про визнання протиправним та скасування рішення , -
В С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Обрій" звернулось до суду з адміністративним позовом до приватного нотаріуса Прилуцького нотаріального округу Шрайбер Віталія Віталійовича, третя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю "Батьківщина", ОСОБА_4 про визнання протиправним та скасування рішень про державну реєстрацію іншого речового права від 30.05.2017, індексні номери рішень: 35427815 та 35427519.
Свої вимоги обґрунтовує тим, що на день прийняття оскаржуваних рішень, вже діяли укладені між позивачем та ОСОБА_4 договори на оренду цих ділянок.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримала та просила його задовольнити в повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.
Відповідач в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце судового розгляду повідомлений належним чином, причини неявки суду не повідомив.
Представник третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю "Батьківщина" в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, просив відмовити в задоволенні позову, посилаючись на заперечення, які приєднанні до матеріалів справи.
Третя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_4 не з'явилась, про дату, час та місце судового розгляду повідомлена належним чином, причини неявки суду не повідомила.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення представника позивача та третьої особи суд вважає позов задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Так, у відповідності до частини 4 статті 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, здійснюється за договором оренди між власником земельної ділянки і орендарем.
Підставою для укладення договору оренди може бути цивільно-правовий договір про відчуження права оренди.
Статтею 125 Земельного кодексу України передбачено, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки, виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (стаття 126 Земельного кодексу України).
Згідно статті 2 Закону № 1952-ІVдержавна реєстрація речових прав на нерзсхоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Державний реєстр речових прав на нерухоме майно - єдина державна інформаційна система, що забезпечує обробку, збереження та надання відомостей про зареєстровані речові права на нерухоме майно та їх обтяження, про об'єкти та суб'єктів таких прав.
Згідно частини 1 статті 3 Закону № 1952-ІV загальними засадами державної реєстрації прав в тому числі є гарантування державою об'єктивності, достовірності та повноти відомостей про зареєстровані права на нерухоме майно та їх обтяження.
Частиною 2 цієї ж статті Закону також передбачено, що речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації.
В силу вимог приписів пункту 1 частини 3 статті 10 Закону № 1952-ІV державний реєстратор встановлює відповідність заявлених прав і поданих/отриманих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями, зокрема: відповідність обов'язкового дотримання письмової форми правочину та його нотаріального посвідчення у випадках, передбачених законом; відповідність повноважень особи, яка подає документи для державної реєстрації прав; відповідність відомостей про речові права на нерзсхоме майно та їх обтяження, що містяться у Державному реєстрі прав, відомостям, що містяться у поданих/отриманих документах; наявність обтяжень прав на нерухомр майно; наявність факту виконання умов лравочннуу з якими закон та/або відповідний правочин пов'язує можливість виникнення, переходу, припинення речового права, що підлягає державній реєстрації.
Статтею 18 Закону № 1952-ІV визначено, що державна реєстрація прав проводиться в такому порядку: 1) прийняття/отримання документів для державної реєстрації прав, формування та реєстрація заяви в базі даних заяв; 2) виготовлення електронних копій документів, поданих для державної реєстрації прав, шляхом сканування (у разі подання документів у паперовій формі) та їх розміщення у Державному реєстрі прав; 3) встановлення черговості розгляду заяв, зареєстрованих у базі даних заяв; 4) перевірка документів на наявність підстав для зупинення розгляду заяви, зупинення державної реєстрації прав, відмови у проведенні державної реєстрації прав та прийняття відповідних рішень; 5) прийняття рішення про державну реєстрацію прав (у разі відсутності підстав для зупинення розгляду заяви, зупинення державної реєстрації прав, відмови у проведенні державної реєстрації прав); 6) відкриття розділу в Державному реєстрі прав-та/або внесення до відкритого розділу або спеціального розділу Державного реєстру прав відповідних відомостей про речові права на нерухоме майно та їх обтяження, про об'єкти та суб'єктів цих прав; 7) формування витягу з Державного реєстру прав про проведену державну реєстрацію прав для подальшого використання заявником; 8) видача/отримання документів за результатом розгляду заяви.
Державній реєстрації підлягають виключно заявлені речові права на нерухоме майно та їх обтяження, за умови їх відповідності законодавству і поданим/отриманим документам. (ч.4 ст.18 Закону № 1952-ІV). Правові підстави для відмови в державній реєстрації прав визначені в ст. 24 Закону № 1952-ІV. Відповідно до ч.І ст. 25 Закону № 1952-ІV проведення реєстраційних дій зупиняється на підставі рішення суду про заборону вчинення реєстраційних дій, що набрало законної сили, або на підставі заяви власника об'єкта нерухомого майна про заборону вчинення реєстраційних дій щодо власного об'єкта нерухомого майна.
Статтею 27 Закону № 1952-ІV передбачено, що державна реєстрація права власності та інших речових прав проводиться на підставі: 1) укладеного в установленому законом порядку договору, предметом якого є нерухоме майно, речові права на яке підлягають державній реєстрації, чи його дубліката; 2) свідоцтва про право власності на частку у спільному майні подружжя у разі смерті одного з подружжя, виданого нотаріусом або консульською установою України, чи його дубліката; 3) свідоцтва про право на спадщину, виданого нотаріусом або консульською установою України, чи його дубліката; 4) виданого нотаріусом свідоцтва про придбання майна з прилюдних торгів (аукціонів) та свідоцтва про придбання майна з прилюдних торгів (аукціонів), якщо прилюдні торги (аукціони) не відбулися, чи їх дублікатів; 5) свідоцтва про право власності, виданого органом приватизації наймачам житлових приміщень у державному та комунальному житловому фонді, чи його дубліката; 6) свідоцтва про право власності на нерухоме майно, виданого до 1 січня 2013 року органом місцевого самоврядування або місцевою державною адміністрацією, чи його дубліката; 7) рішення про закріплення нерухомого майна на праві оперативного управління чи господарського відання, прийнятого власником нерухомого майна чи особою, уповноваженою управляти таким майном; 8) державного акта на право приватної власності на землю, державного акта на право власності на землю, державного акта на право власності на земельну ділянку або державного акта на право постійного користування землею, виданих до 1 січня 2013 року; 9) рішення суду, що набрало законної сили, щодо права власності та інших речових прав на нерухоме майно; 10) ухвали суду про затвердження (визнання) мирової угоди; 11) заповіту, яким установлено сервітут на нерухоме майно; 12) рішення уповноваженого законом органу державної влади про повернення об'єкта нерухомого майна релігійній організації; 13) рішення власника майна, уповноваженого ним органу про передачу об'єкта нерухомого майна з державної у комунальну власність чи з комунальної у державну власність або з приватної у державну чи комунальну власність; 14) інших документів, що відповідно до законодавства підтверджують набуття, зміну або припинення прав на нерухоме майно.
Земельні ділянки з кадастровими номерами 7425182500:05:001:0514 загальною площею 1,9668 га та 7425182500:05:001:0517 загальною площею 1,2397 га, які належать ОСОБА_4 і розташовані на території Гриціївської сільської ради Срібнянського району Чернігівської області, знаходились в оренді у сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Батьківщина» на підставі договорів оренди земельної ділянки від 25.05.2017, укладених між сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю «Батьківщина» та ОСОБА_4.
Право оренди за сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю «Батьківщина» цих земельних ділянок, на підставі вказаних вище договорів, було зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 25.05.2017 згідно рішень відповідача від 30.05.2017: індексні номери рішень: 35427815 та 35427519, номери запису про інше речове право: 20655220 та 20654940 відповідно.
Станом на день прийняття оскаржуваних рішень та вчинення відповідачем реєстраційних дій, договори оренди земельних ділянок від 25.05.2017, укладені між сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю «Батьківщина» та ОСОБА_4, були чинні, оскільки відсутні будь-які рішення суду як б вказували на його недійсність чи незаконність.
Доказів того, що на день вчинення реєстраційних дій, в будь яких реєстрах було зареєстровано право оренди цих ділянок за будь-якими іншими особами, в тому числі і позивачем, суду не представлено.
Оскільки рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 30.05.2017, індексні номери рішень: 35427815 та 35427519, були винесені відповідачем на підставі договорів оренди земельної ділянки від 25.05.2017, укладених між сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю «Батьківщина» та ОСОБА_4, які були чинні на дату їх винесення (прийняття) відповідачем і є чинними на день їх реєстрації від 30.05.2017, індексні номери рішень: 35427815 та 35427519 відповідачем встановлено відповідність заявлених прав і поданих/отриманих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями, були відсутні правові підстави для зупинення розгляду заяв, зупинення державної реєстрації прав, відмови у проведенні державної реєстрації прав та прийняття відповідних рішень то відсутні будь - які правові підстави для задоволення позову.
Таким чином відповідач при прийнятті рішень від 30.05.2017: індексні номери рішень 35427815 та 35427519, діяв правомірно та прийняв правомірне рішення.
За таких обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, у суду відсутні правові підстави для задоволення позовних вимог.
Враховуючи вищевикладене, в задоволенні адміністративного позову товариства з обмеженою відповідальністю "Обрій" необхідно відмовити.
Керуючись ст., ст. 122, 158 - 163, 167, Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні адміністративного позову відмовити в повному обсязі.
Постанова суду набирає законної сили в порядку статей 167,186 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання її копії.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Суддя С.Л. Клопот