Постанова № 68378605, 19.08.2017, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.08.2017
Номер справи
819/1358/17
Номер документу
68378605
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 819/1358/17

19 серпня 2017 р.м. Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, в складі головуючої судді Подлісної І.М. розглянувши у порядку письмового провадження в місті Тернополі адміністративну справу за позовом Головного управління ДФС у Тернопільській області до ФГ "Золотий Жайвір" про зупинення видаткових операцій платника податку на рахунках, -

ВСТАНОВИВ:

Головне управління ДФС у Тернопільській області звернулося до суду із поданням до ФГ «Золотий Жайвір» про зупинення видаткових операцій на рахунках ФГ «Золотий Жайвір».

Подання обґрунтоване тим, що на підставі підпункту 20.1.4. пункту 20.1. статті 20, підпункту 75.1.2. пункту 75.1. статті 75, статті 77 Податкового кодексу України та плану графіку проведення планових перевірок 09 серпня 2017 року було прийнято наказ №1466 про проведення документальної планової виїзної перевірки ФГ «Золотий жайвір»

Проте, під час прибуття працівників інспекції до відповідача, керівником ФГ «Золотий Жайвір» ОСОБА_2 відмовлено у допуску посадових осіб ГУ ДФС до проведення планової документальної перевірки, про що складено акт відмови у допуску до перевірки від 10.08.2017р та акт про відмову від отримання наказу та ознайомлення з направленням на проведення перевірки.

Відповідно до підпункту 94.2.3 пункту 94.2 статті 94 Податкового кодексу України, арешт майна може бути застосовано, якщо з'ясовується одна з таких обставин: платник податків відмовляється від проведення документальної перевірки за наявності законних підстав для її проведення або від допуску посадових осіб органу державної податкової служби.

Разом з тим, згідно частини 2 підпункту 94.6.2 пункту 94.6 статті 94 Податкового кодексу України, арешт коштів на рахунку платника податків здійснюється виключно на підставі рішення суду шляхом звернення органу державної податкової служби до суду.

У зв'язку з чим, Головне управління ДФВ у Тернопільській області просить суд зупинити видаткові операції по рахунках ФГ «Золотий Жайвір».

Представник позивача Головного управління ДФС у Тернопільській області в судове засідання не прибув, проте подав до суду заяву від 19.08.2017 року, у якій просить проводити розгляд справи у письмовому провадження без участі уповноваженого представника за наявними у справі матеріалами. Позовні вимоги підтримує в повному обсязі.

Представник відповідача ФГ "Золотий Жайвір" у судове засідання не прибув, хоча був належним чином повідомлений про дату, час і місце судового розгляду. Заяв чи клопотань про відкладення розгляду справи чи про причини неявки суду не подав.

Відповідно до положень ст.183-3 КАС України неявка сторін у судове засідання не перешкоджає розгляду подання.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши подані докази в їх сукупності, суд встановив такі обставини.

Пунктом 5 частини другої статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема, спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України.

Пунктом 1 частини першої статті 183-3 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що провадження у справах за зверненням органів доходів і зборів при здійсненні ними передбачених законом повноважень здійснюється на підставі подання таких органів щодо зупинення видаткових операцій платника податків на рахунках платника податків здійснюється на підставі подання таких органів.

Таким чином, провадження щодо зупинення видаткових операцій платника податків на рахунках платника податків, здійснюється за спеціальною процедурою на підставі подання органу державної податкової служби.

Судом встановлено, ФГ «Золотий Жайвір» перебуває на обліку у Підволочиському відділенні Кременецької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Тернопільській області як платник податків - юридична особа.

Головним управлінням ДФС у Тернопільській області видано наказ від 09.08.2017р. №1466 «Про проведення документальної планової виїзної перевірки» ФГ «Золотий Жайвір». Підставою для призначення вказаної перевірки було включення відповідача до плану графіку проведення документальних планових виїзних перевірок суб'єктів господарювання на ІІІ-й квартал 2017 року, що відповідає вимогам п. 77.1 ст. 77 Податкового кодексу України.

На виконання вимог приписів пункту 77.4 статті 77 Податкового кодексу України , ГУ ДФС у Тернопільській області 14 липня 2017 року надіслано лист на адресу ФГ «Золотий Жайвір» про проведення документальної планової перевірки, про що представники платника податку отримали відповідне письмове повідомлення за №198 із зазначенням дати початку проведення перевірки - з 31 липня 2017р. та копію наказу від 09.08.2017р. №1466 Про проведення документальної планової виїзної перевірки (повідомлення про вручення поштового відправлення №4602102045585).

Посадовими особами Головного управління ДФС у Тернопільській області, а саме: старшим державним ревізором-інспектором відділу контрольно-перевірочної роботи фізичних осіб, організації та проведення перевірок відомостей у деклараціях суб'єктів декларування управління податків і зборів з фізичних осіб ГУ ДФС у Тернопільській області Колеснікова Н.Б.; головним державним ревізором-інспектором відділу фактичних перевірок, контролю за готівковими операціями управління аудиту ГУ ДФС у Тернопільській області Можаровський О.М.; головним державним ревізором-інспектором відділу перевірок платників основних галузей економіки управління аудиту ГУ ДФС у Тернопільській області Шуст A.B.; головним державним ревізором-інспектором відділу перевірок платників основних галузей економіки управління аудиту ГУ ДФС у Тернопільській області Книгницький В.І. на виконання вимог наказу Головного управління ДФС у Тернопільській області від 09.08.2017 року №1466 та на підставі направлень на перевірку від 09.08.2017р. №2319; №2318; №2317; №2316 здійснено виїзд за місцем здійснення господарської діяльності ФГ «Золотий Жайвір» с. Городниця, Підволочиського району, Тернопільської області з метою приступити до проведення документальної перевірки.

Однак керівник ОСОБА_2 відмовився від спілкування, надання пояснень та допуску посадових осіб ГУ ДФС у Тернопільській області до проведення перевірки, про що було складено Акт відмови у допуску до перевірки від 10.08.2017р та Акт про відмову від отримання наказу та ознайомлення з направленнями на проведення перевірки.

У зв'язку із вищенаведеним, Головним управлінням ДФС у Тернопільській області, на підставі звернення заступника начальника управління - начальника відділу перевірок платників основних галузей економіки управління аудиту ГУ ДФС у Тернопільській області Кривик Л.В. прийнято рішення від 16.08.2017 року за №5017/10/19-00-14-01-13/11537 про застосування адміністративного арешту майна ФГ «Золотий Жайвір».

17.08.2017 р. посадові особи податкового органу прибули до відповідача з метою виконання рішення про застосування адміністративного арешту майна ФГ «Золотий Жайвір» від 16.08.2017 року за №5017/10/19-00-14-01-13/11537, однак керівник відповідача ОСОБА_2 відмовився від допуску до проведення опису майна відповідача, про що було складено відповідний акт.

Підпунктом 16.1.9 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України (надалі - ПК України) встановлено, що платники податку зобов'язані не перешкоджати законній діяльності посадової особи контролюючого органу під час виконання нею службових обов'язків та виконувати законні вимоги такої посадової особи.

Відповідно до пункту 75.1 ст. 75 ПК України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.

Документальна планова перевірка проводиться відповідно до плану-графіка перевірок.

Документальною виїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться за місцезнаходженням платника податків чи місцем розташування об'єкта права власності, стосовно якого проводиться така перевірка (пп.. 75.1.2 п. 75.1 ст. 75 ПК України).

Згідно з п. 77.1 ст. 77 ПК України документальна планова перевірка повинна бути передбачена у плані-графіку проведення планових документальних перевірок.

Порядок формування та затвердження плану-графіка, перелік ризиків та їх поділ за ступенями встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику (абз.3 п. 77.2 ст. 77 ПК України)

Пунктом 77.4 статті 77 ПК України встановлено, що про проведення документальної планової перевірки керівником контролюючого органу приймається рішення, яке оформлюється наказом.

Право на проведення документальної планової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому не пізніше ніж за 10 календарних днів до дня проведення зазначеної перевірки вручено під розписку або надіслано рекомендованим листом з повідомленням про вручення копію наказу про проведення документальної планової перевірки та письмове повідомлення із зазначенням дати початку проведення такої перевірки.

Підпунктом 81.1 статті 81 Податкового кодексу України передбачено, що посадові особи контролюючого органу мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки, фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред'явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, таких документів:

направлення на проведення такої перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, реквізити наказу про проведення відповідної перевірки, найменування та реквізити суб'єкта (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) або об'єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична), підстави, дата початку та тривалість перевірки, посада та прізвище посадової (службової) особи, яка проводитиме перевірку. Направлення на перевірку у такому випадку є дійсним за наявності підпису керівника контролюючого органу або його заступника, що скріплений печаткою контролюючого органу;

копії наказу про проведення перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, найменування та реквізити суб'єкта (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) та у разі проведення перевірки в іншому місці - адреса об'єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична перевірка), підстави для проведення перевірки, визначені цим Кодексом, дата початку і тривалість перевірки, період діяльності, який буде перевірятися. Наказ про проведення перевірки є дійсним за наявності підпису керівника контролюючого органу або його заступника та скріплення печаткою контролюючого органу;

службового посвідчення осіб, які зазначені в направленні на проведення перевірки.

Непред'явлення або не надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, платнику податків (його посадовим (службовим) особам або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції) цих документів або пред'явлення зазначених документів, що оформлені з порушенням вимог, встановлених цим пунктом, є підставою для недопущення посадових (службових) осіб контролюючого органу до проведення документальної виїзної або фактичної перевірки.

Відмова платника податків та/або посадових (службових) осіб платника податків (його представників або осіб, які фактично проводять розрахункові операції) від допуску до перевірки на інших підставах, ніж визначені в абзаці п'ятому цього пункту, не дозволяється.

У разі відмови платника податків та/або посадових (службових) осіб платника податків (його представників або осіб, які фактично проводять розрахункові операції) у допуску посадових (службових) осіб контролюючого органу до проведення перевірки складається акт, який засвідчує факт відмови (п. 81.2 ст. 82 ПК України).

Платник податків зобов'язаний надати посадовим (службовим) особам контролюючих органів у повному обсязі всі документи, що належать або пов'язані з предметом перевірки. Такий обов'язок виникає у платника податків після початку перевірки (п. 85.2 ст. 85 ПК України).

Підпунктом 94.2.3. пункту 94.2. статті 94 ПК України передбачено, що арешт майна може бути застосовано, якщо з'ясовується одна з таких обставин: платник податків відмовляється від проведення документальної перевірки за наявності законних підстав для її проведення або від допуску посадових осіб контролюючого органу.

При цьому, згідно частини 2 підпункту 94.6.2 пункту 94.6. статті 94 Податкового кодексу України, арешт коштів на рахунку платника податків здійснюється виключно на підставі рішення суду шляхом звернення органу державної податкової служби до суду.

Відповідно до вимог підпункту 20.1.15 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України, органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо зупинення видаткових операцій платника податків на рахунках такого платника податків у банках та інших фінансових установах (крім операцій з видачі заробітної плати та сплати податків, зборів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а також визначених контролюючим органом грошових зобов'язань платника податків) у разі недопущення посадових осіб органів державної податкової служби до обстеження територій та приміщень, визначених у підпункті 20.1.11 цієї статті.

Вказана норма передбачає підставу для зупинення видаткових операцій платника податків на його рахунках, а саме: недопущення посадових осіб органів державної податкової служби до обстеження зазначених вище територій та приміщень, що являється підставою для зупинення видаткових операцій.

Враховуючи викладене, суд вважає, що позивач довів підстави для звернення до суду, у зв'язку з чим заявлені ним вимоги підлягають задоволенню.

керуючись ст.ст. 158-167, 183-3 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Подання задовольнити. Зупинити видаткові операції на рахунках ФГ "Золотий Жайвір" (код ЄДРПОУ 35578504).

Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд в порядку і строки, передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України та набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя Подлісна І.М.