Постанова № 68378497, 15.08.2017, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.08.2017
Номер справи
812/240/17
Номер документу
68378497
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

5.1.2

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

Іменем України

15 серпня 2017 рокуСєвєродонецькСправа № 812/240/17

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Шембелян В.С.

при секретарі судового засідання Олійник О.А.,

за участю представника позивача Шевченка Д.В.,

представника відповідача Усачової А.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції справу за адміністративним позовом Приватного акціонерного товариства "Сєвєродонецьке об'єднання Азот" до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг про визнання протиправною та скасування постанови № 8 від 05.01.2017,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач, Приватне акціонерне товариство "Сєвєродонецьке об'єднання Азот", звернувся до суду з позовом до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг України (далі Відповідач, НКРЕКП), в якому просив суд скасувати постанову від 05.01.2017 № 8 про накладення штрафу на Приватне акціонерне товариство "Сєвєродонецьке об'єднання Азот" за порушення Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з централізованого водопостачання та водовідведення.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що при проведенні перевірки та прийнятті оскаржуваної постанови Відповідач виходив з того, що наявність у Позивача відповідної ліцензії зобов'язує ліцензіата проводити такий вид діяльності. Проте, такий висновок є безпідставним, оскільки ліцензіат має право, а не зобов'язаний провадити певний вид господарської діяльності, на який має ліцензію. Враховуючи положення ст.7 ЗУ «Про ліцензування видів господарської діяльності» діяльність позивача з централізованого водопостачання та водовідведення не підлягала ліцензуванню, що не було належним чином з'ясовано Відповідачем при винесенні оскаржуваної Постанови.

Представник позивача в судовому засіданні просив позовні вимоги задовольнити в повному обсязі. А також посилався на обставини непереборної сили , повязані з проведенням Антитерористичної операції, які заважали йому виконати вказані зобов'язання як на підставу від звільнення від відповідальності.

Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечував, підтримав правову позицію, викладену у запереченнях на адміністративний позов. Зазначив, що оскаржувана постанова № 8 від 05.01.2017 була прийнята Комісією з дотриманням вимог Закону України «Про державне регулювання у сфері комунальних послуг», Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності», Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг», постановою НКРЕКП 06.12.2016 № 2133, постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг від 10.08.2012 №279, з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, добросовісно, розсудливо, з дотриманням принципу рівності перед законом, пропорційно, з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення, своєчасно, а тому в силу вимог статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України підстави для задоволення позову відсутні ( а.с.36-42). Вважав надані стороною позивача сертифікати ТППУ такими, що не стосуються спірних правовідносин.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

Судом встановлено, що Приватне акціонерне товариство "Сєвєродонецьке об'єднання Азот" зареєстроване як юридична особа 24.12.2004, ідентифікаційний код 33270581, та має право здійснювати наступні види діяльності 20.14 виробництво інших основних органічних хімічних речовин, 20.15 Виробництво добрив і азотних сполук, 20.16 Виробництво пластмас у первинних формах, 20.59 Виробництво іншої хімічної продукції, н.в. і. у., 46.75 Оптова торгівля хімічними продуктами, 41.20 Будівництво житлових і нежитлових будівель, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

01.11.2011 Луганською обласною державною адміністрацією видано Позивачу ліцензію на здійснення господарської діяльності з централізованого водопостачання та водовідведення серії АА № 149635 зі строком дії з 21.10.2011 по 21.10.2016 ( а.с.111).

За заявою Приватного акціонерного товариства "Сєвєродонецьке об'єднання Азот" постановою НКРЕКП від 12.07.2016 № 1252 зазначену ліцензію переоформлено на безстрокову ( а.с. 112-114).

У термін з 01.12.2016 по 19.12.2016 на підставі наказу НКРЕКП від 07.11.2016 № 203 ( а.с.49) та посвідчення на проведення планової перевірки від 07.11.2016 № 207 (а.с.51-52), згідно зі статтею 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», згідно з Планом заходів із здійснення державного контролю ліцензіатів Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, на 2016 рік, затвердженим,наказом НКРЕКП від 23 листопада 2015 року № 317 (зі змінами) (а.с.53-72), з 01.12.2016 по 19.12.2016 Комісією було проведено планову перевірку дотримання Позивачем Ліцензійних умов за період з 01.01.2014 по 31.12.2015, за результатами якої складено акт № 219 від 19.12.2016 ( а.с.73).

За висновками перевірки встановлено наступні порушення:

- п.п. 3.5.1 п. 3.5 Ліцензійних умов щодо повідомлення органу ліцензування про всі зміни даних зазначених у документах, що додавалися до заяви про видачу ліцензії; у разі виникнення таких змін протягом десяти робочих днів подання до органу ліцензування відповідного повідомлення в письмовій формі разом з документами або їх засвідченими в установленому порядку копіями, які підтверджують зазначені зміни. Підприємство з порушенням терміну ( або не повідомляло) повідомляло Комісію зокрема про зміни: - відомостей про відповідність чисельності персоналу та його освітнього і кваліфікаційноо рівня нормативним вимогам;

- п. 2.1 Ліцензійних умов щодо дотримання актів законодавства, якими регулюється діяльність у сфері природних монополій і сфері централізованого водопостачання та водовідведення, а саме абз. 4 ч. 2 ст. 16 Закону України "Про питну воду та питне водопостачання" щодо провадження діяльності на підставі державного акту на право постійного користування або на право власності на землю, що полягає у тому, що із 20 земельних ділянок, які використовуються підприємством для виробничих потреб, державні акти на право постійного користування або власності на земелю оформлені на 0 земельних ділянок. 20 або 100% потребують оформлення відповідно до вимог чинного законодавства;

- п.3.6 Ліцензійних умов щодо щодо здійснення централізованого водопостачання та водовідведення за тарифами, установленими Комісією та органами місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законодавством. Ліцензіат здійснює централізоване водопостачання та водовідведення за тарифами, установленими самостійно, відповідно до прейскупанту затвердженого головою правління підприємства;

- п. 2.1 Ліцензійних умов щодо дотримання вимог актів законодавства, якими регулюється діяльність у сфері природних монополій і сфері централізованого водопостачання та водовідведення, зокрема пункту 2.1 Порядку розроблення, погодження та затвердження інвестиційних програм суб'єктів господарювання у сфері централізованого водопостачання та водовідведення, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 14 грудня 2012 року № 630 та постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг, від І4 грудня 2012 року № 381, щодо розроблення, затвердження інвестиційної програми та забезпечення її погодження і схвалення. Інвестиційна програма відсутня;

- п. 2.1 Ліцензійних умов щодо дотримання вимог актів законодавства, якими регулюється діяльність у сфері природних монополій і сфері централізованого водопостачання та водовідведення, зокрема Загальнодержавної цільової програми «Питна вода України» на 2011-2020 роки, затвердженої Законом України від 20 жовтня 2011 року № 3933-VI, у частині розроблення схем онтимізанії роботи систем централізованого водопостачання. Схема оптимізаци роботи системи централізованого водопостачання та водовідведення на Підприємстві відсутня;

- п. 2.2.6 пункту 2.2 Ліцензійних умов щодо наявності технологічних регламентів експлуатації об'єктів водопостачання та водовідведення. На підприємстві відсутні технологічні регламент експлуатації обєктів водопостачання;

- п. 2.1 Ліцензійних умов в частині дотримання актів законодавства, якими регулюється діяльність у сфері природних монополій і сфері централізованого водопостачання та водовідведення. Ліцензіат не дотримується вимог законодавства України в частині виконання рішень (постанов, розпоряджень) органу контролю, зокрема: Порядок розроблення, погодження та затвердження інвестиційних програм суб'єктів господарювання у сфері централізованого водо-цостачання та водовідведення, затверджений наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господ-дарства України від 14 грудня 2012 року № 630, постановою Національної комісії, що здійснює державне регулю вання у сфері комунальних послуг постанова від 14 грудня 20 і 2 року №381;

- п.п. 3.5.3 п. 3.5 Ліцензійних умов щодо надання органу ліцензування інформації про результати провадження (намір щодо провадження) інших видів діяльності. Підприємство здійснювало інший вид діяльності, проте не повідомило про це Комісію;

- п. 2.2.2 пункту 2.2 Ліцензійних умов щодо ведення бухгалтерського обліку господарської діяльності відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку шляхом виділення пріоритетних звітних господарських сегментів окремо з: централізованого водопостачання (виробництво, транспортування та постачання митної води споживачам); централізованого водовідведення (відведення та/або очищення комунальних та інших стінних вод); кожного з інших видів діяльності. Так, відповідно до плану рахунків, бухгалтерський облік господарської діяльності з централізованого водопостачання та водовідведення відображається на рахунках: виробництво - 23, доходи 70, собівартість 90, крім того на зазначених рахунках обліковуються доходи і витрати інших видів діяльності;

- п. 2.1 Ліцензійних умов щодо дотримання вимог актів законодавства, якими регулюється діяльність у сфері природних монополій і сфері централізованого водопостачання та водовідведення, зокрема пункту 3 «Порядку зарахування коштів на поточні рахунки із спеціальним режимом використання для проведення розрахунків за інвестиційними програмами, використання зазначених коштів і здійснення контролю за їх витрачанням у сферах централізованого водопостачання та водовідведення», затвердженого постановою КМУ від 09.10.2013 № 750 в частині того, що у місячний строк з дня набрання чинності цим Порядком ліцензіати відкривають спеціальні рахунки в уповноважених банках, які обслуговують такі рахунки. Ліцензіатом не відкрито в уповноваженому банку поточний рахунок зі спеціальним режимом використання для зарахування коштів в обсязі, передбаченому в установленому тарифі для виконання інвестиційної програми;

- п. 2.1 Ліцензійних умов щодо дотримання вимог актів законодавства, якими регулюється діяльність у сфері природних монополій і сфері централізованого водопостачання та водовідведення, зокрема абзацу другого пункту 12.4.1 пункту 12.4 глави 12 Правил технічної експлуатації систем водопостачання та каналізації населених пунктів України, затверджених наказом Державного комітету України по житлово-комунальному господарству від 05 липня 1995 року № З0, щодо організації у складі виробника спеціальної інспекції з контролю за скидом стічних вод підприємствами (інспекції промислового водовідведення). Інспекція промислового водовідведення на Підприємстві відсутня;

- п. 2.3.3 Ліцензійних умов щодо надання до органу ліцензування статистичної звітності в обсязі, порядку і строки, визначені законодавством. Протягом 2015 років ліцензіатом порушено терміни надання звітності за формою № 4-НКП- водопостачання/водовідведення (на 1-2 днів) (довідка додається) також встановлено, що за 2014 - 2015 роки ліцензіатом до Комісії не надано звіти за формами 9-НПК - інвестиції вода, та 12 - НКП - інвестиції вода підсумковий;

- п. 2.1 Ліцензійних умов щодо дотримання вимог актів законодавства, якими регулюється діяльність у сфері природних монополій і сфері централізованого водопостачання та водовідведення, зокрема абзацу другого пункту пункту 8 Порядку зарахування коштів на поточні рахунки із спеціальним режимом використання для проведення розрахунків за інвестиційними програмами, використання зазначених коштів і здійснення контролю за їх витрачанням у сфері централізованого водопостачання та водовідведення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 09 жовтня 2013 року № 750, у частині подання органу ліцензування разом із звітами про виконання інвестиційних програм звіту нро цільове використання коштів із спеціального рахунка. Підприємство не подало до Комісії звіт про цільове використання коштів зі спеціального рахунку, на який зараховуються кошти для виконання ІП.

05.01.2017 за результатами розгляду на відкритому засіданні Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, Акта планової перевірки від 19.12.2016 № 219, наказу НКРЕКП від 07.11.2016 № 203, посвідчення на проведення планової перевірки від 07.11.2016, встановлено, що Приватне акціонерне товариство «Сєвєродонецьке об'єднання Азот» порушило Ліцензійні умови провадження господарської діяльності з централізованого водопостачання та водовідведення, затверджені постановою Комісії від 10.08.2012 № 279 та зареєстровані в Міністерстві юстиції України 31.08.2012 за № 1468/21780, у зв'язку з чим винесено постанову № 8 від 05.01.2017 ( а.с. 4348).

Суд керується такими вимогами чинного законодавства при вирішенні цієї справи.

Відповідно до частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Надаючи оцінку оскаржуваній постанові № 8 від 05.01.2017, суд дійшов наступних висновків.

Згідно положень статті 5 Закону України "Про природні монополії" відповідно до цього Закону регулюється діяльність суб'єктів природних монополій, зокрема, у сфері централізованого водопостачання та водовідведення.

Частиною 1 статті 7 цього Закону передбачено, що діяльність суб'єктів природних монополій у сферах, визначених у статті 5 цього Закону, а також діяльність суб'єктів господарювання на суміжних ринках підлягає ліцензуванню відповідно до закону.

Згідно з частиною 1 статті 11 Закону України "Про природні монополії" Національні комісії регулювання природних монополій (далі - комісії) є державними колегіальними органами, які утворюються та ліквідуються Президентом України.

Комісії підпорядковуються Президенту України, підзвітні Верховній Раді України.

Комісії діють на підставі положень, що затверджуються Президентом України.

Указом Президента України від 27.08.2014 № 694/2014 "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг" утворено Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.

Указом Президента України від 10.09.2014 № 715/2014 затверджено Положення про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, відповідно до пункту 1 якого Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), є державним колегіальним органом, підпорядкованим Президентові України і підзвітним Верховній Раді України. НКРЕКП є органом державного регулювання діяльності у сферах енергетики та комунальних послуг.

Відповідно до положень статті 14 Закону України "Про природні монополії" Комісії мають право: приймати в межах своєї компетенції у порядку, встановленому положеннями про комісії, рішення, що є обов'язковими для виконання суб'єктами природних монополій; приймати рішення про накладання штрафів на суб'єктів природних монополій у випадках, передбачених цим Законом.

Частиною 1 статті 15 Закону України "Про природні монополії" визначено, що рішення комісій приймаються на засіданнях, які проводяться у формі закритих або відкритих слухань. У разі розгляду питань, що мають важливе суспільне значення, засідання проводяться у формі відкритих слухань, в яких беруть участь представники суб'єктів природних монополій та суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на суміжних ринках, об'єднань споживачів і громадськості.

Рішення комісії приймається більшістю голосів від її загального кількісного складу. Голова, інший член відповідної комісії має один голос.

При прийнятті рішень має забезпечуватися додержання прав і законних інтересів громадян, підприємств і суспільства.

Частиною 2 статті 15 цього Закону встановлено, що у разі незгоди з рішенням комісії суб'єкти природних монополій, суб'єкти господарювання, що здійснюють діяльність на суміжних ринках, об'єднання споживачів та інші заінтересовані особи мають право у місячний термін з дня одержання копії рішення оскаржити його у судовому порядку.

Відповідно до частини 2 статті 15 Закону України "Про природні монополії" суб'єкти природних монополій, на які накладено штраф, сплачують його у тридцятиденний термін з дня одержання рішення про накладення штрафу.

Як вбачається з матеріалів справи, Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг у результаті розгляду 05.01.2017 на відкритому засіданні акта планової перевірки від 19.12.2016 № 219 ліцензованої діяльності ПАТ «Сєвєродонецьке об'єднання Азот» встановлено, що Позивач порушив Ліцензійні умови провадження господарської діяльності з централізованого водопостачання та водовідведення, затверджені постановою Комісії від 10.08.2012 № 279 та зареєстровані в Міністерстві юстиції України 31.08.2012 за № 1468/21780, та прийнято постанову № 8 від 05.01.2017 "Про накладення штрафу на Приватне акціонерне товариство «Сєвєродонецьке об'єднання Азот» за порушення Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з централізованого водопостачання та водовідведення" ( а.с.43-48).

Пунктом 1 вказаної постанови № 8 від 05.01.2017 на позивача накладено штраф у розмірі 85 000,00 грн. за наступні порушення:

пункту 2.1 Ліцензійних умов щодо дотримання вимог актів законодавства, якими регулюється діяльність у сфері природних монополій і сфері централізованого водопостачання та водовідведення, а саме:

- абзацу четвертого частини другої статті 16 Закону України «Про питну воду та питне водопостачання» щодо провадження діяльності на підставі державного акта на право постійного користування або на право власності на землю,

- загальнодержавної цільової програми «Питна вода України» на 2011 - 2020 роки, затвердженої Законом України від 20 жовтня 2011 року № 3933-УІ, у частині розроблення схем оптимізації роботи систем централізованого водопостачання,

- абзацу третього статті 14 Закону України «Про природні монополії» щодо обов'язкового виконання суб'єктами природних монополій рішень національних комісій регулювання природних монополій, а саме пункту 2.1 Порядку розроблення, погодження та затвердження інвестиційних програм суб'єктів господарювання у сфері централізованого водопостачання та водовідведення, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 14 грудня 2012 року № 630 та постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг, від 14 грудня 2012 року № 381, щодо розроблення, затвердження інвестиційної програми та забезпечення її погодження і схвалення,

пунктів 3, 8 Порядку зарахування коштів на поточні рахунки із спеціальним режимом використання для проведення розрахунків за інвестиційними програмами, використання зазначених коштів і здійснення контролю за їх витрачанням у сфері централізованого водопостачання та водовідведення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 09 жовтня 2013 року № 750, у частині:

- відкриття спеціального рахунка в уповноваженому банку, який обслуговує такий рахунок;

- подання органу ліцензування разом із звітами про виконання інвестиційних програм звіту про цільове використання коштів із спеціального рахунка,

абзацу другого підпункту 12.4.1 пункту 12.4 глави 12 Правил технічної експлуатації систем водопостачання та водовідведення населених пунктів України, затверджених наказом Державного комітету України по житлово- комунальному господарству від 05 липня 1995 року № 30, щодо організації у складі виробника спеціальної інспекції з контролю за скидом стічних вод підприємствами (інспекції промислового водовідведення);

підпункту 2.2.2 пункту 2.2 Ліцензійних умов щодо ведення бухгалтерського обліку господарської діяльності відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку шляхом виділення пріоритетних звітних господарських сегментів окремо з:

- централізованого водопостачання (виробництво, транспортування та постачання питної води споживачам);

- централізованого водовідведення (відведення та/або очищення комунальних та інших стічних вод);

- кожного з інших видів діяльності;

підпункт 2.2.6 пункту 2.2 Ліцензійних умов щодо наявності технологічних регламентів експлуатації об'єктів водопостачання та водовідведення;

підпункт 2.3.3 пункту 2.3 Ліцензійних умов щодо надання до органу ліцензування статистичної звітності в обсязі, порядку і строки, визначені законодавством;

підпункту 3.5.1 пункту 3.5 Ліцензійних умов щодо повідомлення органу ліцензування про всі зміни даних, зазначених у документах, що додавалися до заяви про видачу ліцензії; у разі виникнення таких змін протягом десяти робочих днів подання до органу ліцензування відповідного повідомлення в письмовій формі разом з документами або їх засвідченими в установленому порядку копіями, які підтверджують зазначені зміни;

підпункт 3.5.3 пункту 3.5 Ліцензійних умов щодо надання органу ліцензування інформації про результати провадження (намір щодо провадження) інших видів діяльності;

пункт 3.6 Ліцензійних умов щодо здійснення централізованого водопостачання та водовідведення за тарифами, установленими Комісією та органами місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законодавством.

Факт наявності вказаного правопорушень, як підстави для застосування зазначених господарських санкцій, не оспорюється Позивачем, а також підтверджено наявними в матеріалах справи доказами.

Стосовно посилань Позивача на те, що господарська діяльність ПрАТ «Сєвєродонецьке об'єднання Азот» не відноситься до централізованого водопостачання та водовідведення, а тому не підпадає під ліцензування та контроль з боку НКРЕКП, судом встановлені такі обставини та відповідні ним правовідносини.

Ліцензійні умови провадження господарської діяльності з централізованого водопостачання та водовідведення, затверджені постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг від 10.08.2012 № 279 та зареєстровані в Міністерстві юстиції України 31 серпня 2012 р. за № 1468/21780 /надалі - Ліцензійні умови/, встановлюють організаційні, кваліфікаційні та технологічні вимоги провадження господарської діяльності з централізованого водопостачання та водовідведення.

Відповідно до пункту 1.3 Ліцензійних умов ліцензіат - суб'єкт господарювання, який одержав ліцензію на провадження господарської діяльності з централізованого водопостачання та водовідведення.

Пунктом 1.2 Ліцензійних умов передбачено, що ці Ліцензійні умови є обов'язковими для суб'єктів господарювання незалежно від їх організаційно-правової форми та форми власності, які провадять (мають намір провадити) діяльність з централізованого водопостачання та водовідведення.

ПрАТ «Сєвєродонецьке об'єднання Азот» з 21.10.2011 по 12.07.2016 здійснювало ліцензовану діяльність з централізованого водопостачання та водовідведення на підставі ліцензії АА 149635 від 01.11.2011 ( а.с.111).

На підставі заяви ПрАТ «Сєвєродонецьке об'єднання Азот» постановою НКРЕКП від 12.07.2016 № 1252 зазначену ліцензію переоформлено на безстрокову ( а.с.112-114).

ПрАТ «Сєвєродонецьке об'єднання Азот» не зверталось до НКРЕКП щодо анулювання ліцензії на централізоване водопостачання та водовідведення.

Водночас, наявність діючої ліцензії на централізоване водопостачання та водовідведення, зокрема, передбачає те, що Ліцензіат провадить або має намір провадити діяльність з централізованого водопостачання та водовідведення.

Крім того, подача ПрАТ «Сєвєродонецьке об'єднання Азот» впродовж 2014 і 2015 років звітності про результати ліцензованої діяльності (а.с.115-118), згідно з Правилами організації звітності, що подається до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг від 11.10.2013 № 202, також підтверджує той факт, що Позивач у 2014 та 2015 роках здійснював ліцензовану діяльність з централізованого водопостачання та водовідведення.

Відповідно до пункту 1.4 Ліцензійних умов Комісія здійснює ліцензування господарської діяльності суб'єктів господарювання, які надають (мають намір надавати) послуги з централізованого водопостачання (виробництво, транспортування та постачання питної води споживачам) та/або централізованого водовідведення (відведення та/або очищення комунальних та інших стічних вод) в одному чи декількох населених пунктах в межах території однієї області (включаючи Автономну Республіку Крим, міста Київ та Севастополь), чисельність або сукупна чисельність населення яких становить більше ніж тридцять тисяч осіб та обсяги реалізації послуг яких становлять відповідно: з централізованого водопостачання - більше ніж 300 тисяч метрів кубічних на рік; з централізованого водовідведення - більше ніж 200 тисяч метрів кубічних на рік.

Згідно зі звітністю Форма № 6-НКП-водовідведення ( місячна) за 2014 рік обсяги водовідведення становили 4 570, 5 тисяч метрів кубічних на рік, а за 2015 рік - 4 138, 6 тисяч метрів кубічних на рік, що відповідає обсягам Ліцензійних умов ( а.с.115, 117).

Разом з тим, враховуючи те, що ліцензія АА 149635 від 01.11.2011 на централізоване водопостачання та водовідведення ПрАТ «Сєвєродонецьке об'єднання Азот» була видана строком дії з 21.10.2011 по 21.10.2016, та не була анульована, вона вважається чинною у 2014-2015 роках, що, зокрема, є підставою для проведення перевірки дотримання ПрАТ «Сєвєродонецьке об'єднання Азот» вимог Ліцензійних умов.

Отже доводи позивача, що його господарська діяльність не підпадає під ліцензування та контроль НКРЕП не знайшли свого підтвердження в судовому засіданні.

Щодо посилання Позивача на порушення НКРЕКП встановленого статтею 250 Господарського кодексу України строку застосування до ПрАТ «Сєвєродонецьке об'єднання Азот» адміністративно-господарських санкцій, суд зазначає таке.

Згідно з частиною 1 статті 250 Господарського кодексу України адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.

Згідно з ч. 1 ст. 71 КАС кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрун-туються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

За встановлених судом обставин, виявлені Комісією правопорушення мають триваючий в часі характер, ліцензія є безстроковою, доказів того факту, що ці порушення закінчилися саме 31.12.2015 року Позивач суду не надав, отже не довів, що оскаржене рішення прийняте з порушенням річного строку застосування адміністративно-господарських санкцій.

Стосовно наданих позивачем сертифікатів Торгово-промислової палати України про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) № 4978 від 02.09.2015, № 4979 від 02.09.2015, суд погоджується з позицією Відповідача, що їх дія обмежена лише певними договорами, які прямо визначені в них та не поширюється на спірні правовідносини (а.с.169, 170).

Таким чином, підстав для визнання оскарженої постанови протиправною судом не встановлено, тому в задоволенні позовних вимог слід відмовити за необгрунтованістю.

Згідно зі ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України у випадку відмови у задоволенні позову судові витрати позивачу, який не є суб'єктом владних повноважень, у справі не повертаються.

Керуючись статтями 2, 9, 10, 11, 17, 18, 23, 69-72, 87, 94, 105, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні позовних вимог Приватного акціонерного товариства "Сєвєродонецьке об'єднання Азот" до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг про визнання протиправною та скасування постанови № 8 від 05.01.2017 - відмовити.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Повний текст постанови складено та підписано 19 серпня 2017 року.

Суддя В.С. Шембелян