
номер провадження справи 12/86/17
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17.08.2017 Справа № 908/1288/17
Господарський суд Запорізької області у складі судді Смірнова О.Г.,
За участю секретаря судового засідання Бамбизова М.Л.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні господарського суду справу № 908/1288/17
за позовом: Запорізької міської ради
до відповідача: Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1
про внесення змін до договору оренди земельної ділянки
за участю представників:
від позивача - Михайловський А.С., довіреність № 01/02-17/00623 від 13.03.2017 року
від відповідача - не з'явився
СУТЬ СПОРУ: Запорізька міська рада звернулася до Господарського суду Запорізької області з позовною заявою до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, в якій просить:
- змінити п. 5. Договору оренди землі № 041026101423 від 12.05.2010 року, укладеного між Запорізькою міською радою та ФОП ОСОБА_1, виклавши його в такій редакції: "5. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить: 2107972 грн. 71 коп. (два мільйони сто сім тисяч дев'ятсот сімдесят дві грн. 71 коп.) в цінах 2017 року".
- змінити п. 9. Договору оренди землі № 041026101423 від 12.05.2010 року, укладеного між Запорізькою міською радою та ФОП ОСОБА_1, виклавши його в такій редакції: "9. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі 63239 грн. 18 коп. (шістдесят три тисячі двісті тридцять дев'ять грн. 18 коп.), що складає 3% від нормативної грошової оцінки землі за календарний рік в цінах 2017 року".
25.07.2017 року на адресу суду від позивача надійшла заява, згідно з якою останній надає на виконання вимог ухвали від 13.07.2017 року копію рішення Запорізької міської ради № 63/40 від 19.11.2008 року «Про передачу в оренду Приватному підприємцю ОСОБА_1 земельної ділянки по АДРЕСА_2 для розташування торговельного центру». При цьому зазначає, що оригінал вказаного рішення буде наданий для огляду в судовому засіданні.
На адресу суду від відповідача надійшло повідомлення пошти з позначкою "за закінченням терміну зберігання". Так, місцезнаходження юридичної особи або місце проживання фізичної особи - підприємця визначається на підставі відомостей, внесених до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (стаття 9 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та громадських формувань" № 755-IV від 15.05.2003 року).
З інформації, отриманої з офіційного веб-сайту Міністерства юстиції України http://usr.minjust.gov.ua станом на 17.08.2017 року вбачається, що місце проживання відповідача відповідає адресі, на яку направлялись ухвали господарським судом у даній справі, а саме: 69035, АДРЕСА_1.
За змістом зазначеної статті 64 ГПК, зокрема, в разі якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом (п. 3.9.1. постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 18 від 26.12.2011 року "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції").
Таким чином, відповідача було належним чином повідомлено про час та місце судового засідання, а судом створені всі необхідні умови для вирішення спору на принципах змагальності, рівності учасників процесу перед законом відповідно до ст. ст. 42, 43 ГПК України.
Неприбуття у судове засідання представника відповідача, який був належним чином повідомлений про час та місце проведення судового засідання, не перешкоджає розгляду спору по суті згідно вимог ст. 75 ГПК України, оскільки до повноважень господарських судів не віднесено установлення фактичного місцезнаходження юридичних осіб або місця проживання фізичних осіб - учасників судового процесу на час вчинення тих чи інших процесуальних дій, тому суд дійшов висновку, що справу може бути розглянуто за наявними в ній матеріалами.
Представник позивача в судовому засіданні 17.08.2017 року підтримав позовні вимоги та наполягав на їх задоволенні. Разом з тим надав суду із супровідним листом документи для долучення до матеріалів справи.
Представник відповідача в судове засідання 17.08.2017 року не з'явився, про причини неявки суд не повідомив, правом на подання відзиву на позовну заяву не скористався.
З'ясувавши фактичні обставини справи, докази на їх підтвердження, виходячи з фактів, встановлених у процесі розгляду справи та правову норму, яка підлягає застосуванню, приймаючи до уваги доводи позивача, суд встановив:
Позов мотивовано тим, що 16.04.2010 року між Запорізькою міською радою, далі Орендодавець, та Приватним підприємцем ОСОБА_1, далі Орендар, був укладений договір оренди землі, далі Договір. Вказаний договір був зареєстрований в Запорізькій регіональній філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах», про що в Державному реєстрі земель вчинено запис від 12.05.2010 року за № 041026101423.
До вказаного Договору між сторонами була підписана додаткова угода від 15.06.2010 року.
Відповідно до п. 1. Договору Орендодавець, відповідно до рішення двадцять сьомої сесії п'ятого скликання Запорізької міської ради № 63/40 від 19 листопада 2008 року, надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для розташування торговельного центру, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_2.
Пунктами 2, 3, 4 Договору передбачено, що в оренду передається земельна ділянка загальною площею 0,0450 га. На земельній ділянці знаходяться об'єкти нерухомого майна: будівлі та забудови орендаря, інші об'єкти інфраструктури відсутні. Земельна ділянка передається в оренду разом з: будівлі і забудови орендаря.
Згідно з п. 5. Договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить: 508756 грн. 50 коп.(п'ятсот вісім тисяч сімсот п'ятдесят шість грн. 50 коп.) в цінах 2008 року.
Умовами п. 9. Договору сторони визначили, що орендна плата вноситься Орендарем у грошовій формі та в розмірі: 18620 грн. 01 коп. (вісімнадцять тисяч шістсот двадцять грн. 01 коп.), що складає трикратний розмір земельного податку за календарний рік в цінах 2010 року.
Додатковою угодою від 15.06.2010 року до Договору сторони дійшли згоди викласти пункт 9 Договору в наступній редакції: « 9. Орендна плата вноситься Орендарем у грошовій формі та в розмірі 8379 грн. 00 коп. (вісім тисяч триста сімдесят дев'ять грн. 00 коп.), що складає трикратний розмір земельного податку за календарний рік в цінах 2010 року із врахуванням часткового звільнення орендаря від сплати орендної плати на 2010 рік, згідно з рішенням Запорізької міської ради № 6, від 19.11.2008 року та Запорізької обласної ради від 27.11.2008 року № 7». Вказана додаткова угода була зареєстрована у Запорізькій регіональній філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах», про що в Державному реєстрі земель вчинено запис від 08.07.2010 року за № 041026101767.
Умовами п. п. 10, 11 Договору визначено, що обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку державної або комунальної власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладання або зміни умов договору оренди чи продовження його дії. Орендна плата вноситься щомісячно рівними частинами протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця на розрахунковий рахунок місцевого бюджету Жовтневого району 33216815700003 в управлінні Держказначейства у Жовтневому районі, МФО 813015, ЕДРПОУ 34677124, код 13050500.
Пунктом 12 Договору передбачено, що розмір орендної плати переглядається один раз на рік, у разі:
- зміни умов господарювання, передбачених договором оренди землі;
- зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством;
- погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами;
- прийняття орендодавцем рішення про збільшення або зменшення орендної плати;
- в інших випадках, передбачених законом.
Згідно з п. п. 14, 15 Договору земельна ділянка передається в оренду для: розташування торговельного центру. Цільове призначення земельної ділянки (категорія земель): землі комерційного використання.
Відповідно до п. 19. Договору передача земельної ділянки Орендарю здійснюється Орендодавцем на умовах, що визначені у договорі, за актом прийому-передачі земельної ділянки, який підписується сторонами і є невід'ємним додатком до договору. Передача земельної ділянки орендарю здійснюється у п'ятиденний термін після державної реєстрації цього договору за актом її приймання-передачі.
Пунктом 32 Договору встановлено, що зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо змін умов договору спір розглядається у судовому порядку.
Відповідно до п. 8 Договору, договір укладається на дев'ятнадцять років.
Отже, на час розгляду судом даної справи умови договору оренди землі є чинними.
Так, відповідно до акту прийому-передачі земельної ділянки (а.с. 16, на зворотньому боці), позивач передав, а відповідач прийняв в оренду земельну ділянку кадастровий № НОМЕР_2, загальною площею 0,0450 га, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_2, у стані, придатному для розташування торговельного центру разом із будівлями та забудовами орендаря.
З матеріалів справи вбачається, що Запорізькою міською радою 30.06.2015 року було прийнято рішення № 7 "Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя", згідно якого вирішено, зокрема, впровадити оподаткування земель міста на підставі нової нормативної грошової оцінки з 01.01.2016 року (далі - Рішення № 7). При цьому пунктом 8 вказаного рішення встановлено, що нормативна грошова оцінка земель м. Запоріжжя підлягає щорічній індексації відповідно до вимог діючого законодавства. Згідно з п. 11 вказаного рішення Управлінню з питань земельних відносин Запорізької міської ради доручено сприяти у проведенні робіт щодо введення в дію затвердженої нормативної грошової оцінки земель міста та здійснити з 01.01.2016 року нарахування земельного податку і орендної плати за землю на підставі відповідних витягів з нормативної грошової оцінки земель. Рішення за № 7 було оприлюднене 14.07.2015 року в газеті "Запорозька Січ" № 121 (5847) та набрало чинності з 01 січня 2016 року.
Також, Запорізькою міською радою 30.06.2015 року було прийнято рішення № 6 "Про встановлення податку на майно (в частині плати за землю)", пунктом 4 якого було вирішено встановити розмір орендної плати за використання земельних ділянок, які перебувають у державній та комунальній власності (у відсотках від їх нормативної грошової оцінки) (додаток 3) (далі - Рішення № 6).
Відповідно до додатку 3 до Рішення № 6 при розрахунку, розмір орендної плати за всі земельні ділянки м. Запоріжжя, крім пунктів 1-8, складає 3 відсотки від нормативної грошової оцінки землі. Зазначене рішення було оприлюднене 14.07.2015 року в газеті "Запорозька Січ" № 121(5847) і набрало чинності з дня його офіційного оприлюднення та введено в дію з 01.01.2016 року.
У зв'язку із тим, що нормативна грошова оцінка та розмір орендної плати за надану відповідачу в оренду земельну ділянку, визначені пунктами 5, 9 Договору, не відповідають встановленому рішеннями Запорізької міської ради № 6 та № 7 від 30.06.2015 року та вимогам діючого законодавства, позивачем на адресу відповідача була направлена пропозиція від 14.12.2016 року за № 01/02-32/05610 щодо внесення змін до діючого Договору шляхом викладення умов Договору в наступній редакції: "п. 5. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 1988653 грн. 50 коп. (один мільйон дев'ятсот вісімдесят вісім тисяч шістсот п'ятдесят три грн. 50 коп.), в цінах 2016 року"; "п. 9. Орендна плата вноситься Орендарем у грошовій формі та в розмірі: 59659 грн. 61 коп. (п'ятдесят дев'ять тисяч шістсот п'ятдесят дев'ять грн. 61 коп.), що складає 3% нормативної грошової оцінки земельної ділянки за календарний рік в цінах 2016 року". В додатках до вказаної пропозиції було зазначено проект додаткової угоди до договору оренди землі від 12.05.2010 року за № 041026101423 в 3-х примірниках. В якості доказу направлення на адресу відповідача вказаної пропозиції до матеріалів справи позивач надав копію поштового конверту на адресу одержувача: 69035, АДРЕСА_1 з рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с. 28, 29), з яких вбачається, що вказана кореспонденція повернулася від відповідача з позначкою «за закінченням терміну зберігання».
Позивач в позові вказує, що станом на момент звернення до суду відповідач додаткову угоду не уклав, питання про припинення чи розірвання Договору не порушує та продовжує використовувати орендовану земельну ділянку, що свідчить про ухилення відповідача від приведення умов договору оренди землі у відповідність до вимог чинного законодавства України в частині визначення орендної плати за землю. При цьому зазначає, що порушення прав та інтересів полягає у недоотриманні місцевим бюджетом орендної плати за користування земельною ділянкою в належному розмірі.
Судом дана належна правова оцінка правовідносинам сторін. За своєю правовою природою між сторонами укладено договір оренди землі. Фактичні обставини справи підтверджують, що сторони досягли всіх суттєвих умов передбачених законом для договорів оренди: зокрема щодо ціни, строку його дії, об'єкту оренди, за його індивідуально - визначеними ознаками тощо, а тому він вважається укладеним згідно п. п. 1, 2 ст. 180, п. 1 ст. 181 ГК України та ст. ст. 627, 628, 638, 759 ЦК України.
Статтею 1 Закону України "Про оренду землі" № 161-ХІV від 06.10.1998 року визначено, що оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Відповідно до ст. 13 вищезазначеного закону договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Частиною 1 ст. 15 Закону України "Про оренду землі" визначено, що однією з істотних умов договору оренди землі є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
Згідно зі ст. 21 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України.
Як визначено у п.п. 14.1.136 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (далі у розділі XII - орендна плата).
Виходячи з положень п.п. 14.1.147 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, орендна плата, поряд із земельним податком, є формою плати за землю, яка в свою чергу є обов'язковим платежем у складі податку на майно.
Згідно з п.п. 270.1.1 п. 270.1 ст. 270 Податкового кодексу України об'єктом оподаткування за земельним податком є земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні.
Базою оподаткування відповідно до п.п. 271.1.1 п. 271.1 ст. 271 Податкового кодексу України є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом.
Згідно з п. 271.2 ст. 271 Податкового кодексу України рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.
Згідно із статтею 287 ПК України власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.
Статтею 288 Податкового кодексу України визначено, що розмір та умови внесення орендної плати встановлюється у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем (ч. 288.4), але річна сума платежу: не може бути меншою розміру земельного податку, встановленого для відповідної категорії земельних ділянок на відповідній території (ч. 288.5.1).
Таким чином, орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності є формою плати за землю, при цьому мінімальний граничний розмір орендної плати регулюється Податковим кодексом України. Відтак, розмір річної орендної плати не може бути меншим розміру земельного податку, встановленого для відповідної категорії земельних ділянок на відповідній території.
Відповідно до ст. 274.1. Податкового кодексу України, ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі не більше 3 відсотків від їх нормативної грошової оцінки.
При цьому, вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин, затвердження ставок земельного податку відповідно до Податкового кодексу України віднесено пунктами 34, 35 частини 1 статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" № 280/97-ВР від 21.05.1997 року до виключної компетенції сільської, селищної, міської рад, яка реалізується шляхом прийняття відповідних рішень на пленарних засіданнях ради.
Згідно зі ст. 1 Закону України "Про оцінку земель" № 1378-ІV від 11.12.2003 року нормативна грошова оцінка земельних ділянок - це капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами.
Відповідно до ч. 5 ст. 5 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Пунктом 2 частини 1 статті 13 цього ж Закону встановлено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Статтею 18 Закону України "Про оцінку земель" передбачено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності.
Частиною 2 ст. 20 Закону України "Про оцінку земель" визначено, що дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.
Відповідно до ч. 3 ст. 23 Закону України "Про оцінку земель" витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Враховуючи вищенаведені положення законодавства, затвердження нормативної грошової оцінки землі, ставок земельного податку та розміру орендної плати відноситься до виключної компетенції відповідної місцевої ради. При цьому, мінімальний граничний розмір орендної плати залежить від розміру земельного податку, який, у свою чергу, обчислюється від нормативної грошової оцінки землі.
Так, рішенням Запорізької міської ради № 7 від 30.06.2015 року "Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя" було затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя, виконану Державним підприємством Українського державного науково-дослідного інституту проектування міст "Дніпромісто" ім. Ю.М. Білоконя, затверджено базову вартість 1 кв. м. земель міста Запоріжжя у розмірі 239,50 грн. із врахуванням індексації нормативної грошової оцінки земель за 2014 рік - 299,14 грн., значення коефіцієнтів місцерозташування та впливу локальних факторів, а також впроваджено оподаткування земель міста на підставі нової нормативної грошової оцінки з 01.01.2016 року. Вказане рішення було оприлюднене 14.07.2015 року в газеті "Запорозька Січ" № 121 (5847) та набрало чинності з 01 січня 2016 року.
Разом з тим рішенням Запорізької міської ради № 6 від 30.06.2015 року "Про встановлення податку на майно (в частині плати за землю)", було вирішено встановити розмір орендної плати за використання земельних ділянок, які перебувають у державній та комунальній власності (у відсотках від їх нормативної грошової оцінки) (додаток 3) (далі - Рішення № 6). Зокрема додатком 3 до Рішення № 6 передбачено, що при розрахунку, розмір орендної плати за всі земельні ділянки м. Запоріжжя, крім пунктів 1-8, складає 3 відсотки від нормативної грошової оцінки землі. Зазначене рішення було оприлюднене 14.07.2015 року в газеті "Запорозька Січ" № 121 (5847) і набрало чинності з дня його офіційного оприлюднення та введено в дію 01.01.2016 року.
Виходячи з положень чинного законодавства мінімальний граничний розмір орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності встановлюється Податковим кодексом України, при цьому затвердження ставок земельного податку, а отже і розміру орендної плати та нормативної грошової оцінки, відноситься до виключної компетенції сільської, селищної, міської рад, яка реалізується шляхом прийняття відповідних рішень на пленарних засіданнях ради.
Верховним Судом України в постанові від 07.10.2015 року у справі № 3-481гс15 було зазначено, що у випадку, якщо рішення міської ради, яким змінено нормативну грошову оцінку земель міста та затверджено нові ставки орендної плати, є чинним й у встановленому законом порядку незаконним не визнавалося, - воно є обов'язковим для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд України і в постанові від 02.03.2016 року у справі № 3-476гс15.
Пунктом 2.19. постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17 травня 2011 року № 6 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" судам роз'яснено, що у разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін щодо ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть бути не взяті судом до уваги лише у разі скасування такого рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку. Згідно зі статтею 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У визначених законом випадках застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Судам слід враховувати, що розмір орендної плати за землю визначається сторонами у договорі, в тому числі може визначатися шляхом встановлення відсоткового відношення до нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що відповідає чинному законодавству України, зокрема, приписам частини першої статті 15, статті 21 Закону України "Про оренду землі". Статтею 30 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку. Оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати може бути підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору. При цьому надсилання відповідачеві пропозицій щодо внесення змін до договору оренди є правом, а не обов'язком позивача, тому недотримання останнім вимог частини другої статті 188 ГК України щодо надсилання іншій стороні пропозицій про зміну умов договору не позбавляє його права звернутися до господарського суду з позовом про зміну умов договору.
Так, в матеріалах справи міститься Витяг з технічної документації щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки № 3749/86-16 від 14.05.2016 року (а.с. 27), виданий Головним управлінням Держгеокадастру у Запорізькому районі Запорізької області, щодо земельної ділянки, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_2, площею 450,00 м2 за кадастровим номером НОМЕР_2, відповідно до якого нормативна грошова оцінка вказаної ділянки становить 1988653,50 грн. в цінах 2016 року.
Відповідно до статті 289 Податкового кодексу України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка, яка підлягає щорічній індексації.
За умовами п. 10 Договору обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку державної або комунальної власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством.
Разом з тим пунктом 30 Договору передбачений обов'язок Орендаря самостійно щорічно індексувати розмір орендної плати відповідно до індексації нормативної грошової оцінки земель згідно з чинним законодавством.
Згідно з листом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру № 22-28-0.22-443/2-17 від 12.01.2017 року (а.с. 37), значення коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки для земель несільськогосподарського призначення за 2016 рік становить 1,06. При цьому у вказаному листі зазначено, що для забезпечення інформування власників землі та землекористувачів про коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель за 2016 рік вказаний лист підлягає опублікуванню у засобах масової інформації.
Безпосередньо в судовому засіданні 17.08.2017 року представником позивача надано до матеріалів справи доказ публікації вказаного листа в інформаційній системі ТОВ «Інформаційно-аналітичний центр «ЛІГА», ТОВ «ЛІГА ЗАКОН».
Таким чином, розмір нормативної грошової оцінки орендованої земельної ділянки в цінах 2017 року становить 2107972,71 грн.:
1988653,50 грн. х 1,06 = 2107972,71 грн., де:
1988653,50 грн. - нормативна грошова оцінка земельної ділянки в цінах 2016 року згідно витягу № 3749/86-16 від 14.05.2016 року;
1,06 - коефіцієнт індексації за 2016 рік згідно листа Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру № 22-28-0.22-443/2-17 від 12.01.2017 року.
2107972,71 грн. - нормативна грошова оцінка земельної ділянки в цінах 2017 року з урахуванням коефіцієнта індексації.
Розмір орендної плати за користування земельною ділянкою за Договором оренди землі в цінах 2017 року складає 63239,18 грн.:
2107972,71 х 3% = 63239,18 грн., де:
63239,18 грн. - річний розмір орендної плати;
3% - розмір орендної плати у відсотках від нормативної грошової оцінки землі, визначений рішенням Запорізької міської ради від 30.06.2015 року № 6.
Як вже зазначалося вище, з метою досудового врегулювання спору, Запорізькою міською радою на адресу відповідача було направлено пропозицію від 14.12.2016 року за № 01/02-32/05610 щодо внесення змін до діючого Договору разом з проектом додаткової угоди до договору для підписання.
Матеріали справи свідчать, що вказана кореспонденція повернулася від відповідача з позначкою «за закінченням терміну зберігання».
Докази по справі свідчать, що на момент звернення до суду відповідач додаткову угоду не уклав, питання про припинення чи розірвання цього Договору не порушує та продовжує використовувати орендовану земельну ділянку.
Статтею 10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України та іншими законами.
Згідно з п. 34 ст. 26 вказаного Закону України виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання регулювання земельних відносин відповідно до чинного законодавства.
Статтею 25 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" встановлено, що сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.
Відповідно до ст. 59 вказаного Закону рада, в межах повноважень, приймає нормативні та інші акти у формі рішень, які згідно до ст. 144 Конституції України є обов'язковими до виконання на відповідній території та оприлюднюються у встановленому законом порядку.
Таким чином, з аналізу вищенаведених норм законодавства, вбачається, що рішення Запорізької міської ради № 6 від 30.06.2015 року, яким встановлено орендну плату за земельну ділянку, що є предметом договору оренди землі від 16.04.2010 року, в розмірі 3 % від її нормативної грошової оцінки, а також рішення № 7 від 30.06.2015 року, яким впроваджено оподаткування земель міста на підставі нової нормативної грошової оцінки з 01.01.2016 року, прийняті Запорізькою міською радою в межах наданої чинним законодавством компетенції.
Згідно п. 2.19 постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 6 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" від 17.05.2011 року, у разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть не братися судом до уваги лише у разі скасування відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку.
Станом на час вирішення спору судом згадані рішення в установленому законом порядку не скасовано, не змінено і не визнано недійсними, а відтак, в силу приписів ст. 144 Конституції України та ст. 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" вони є обов'язковими для виконання на відповідній території.
Законом визначено, що зміна розміру грошової оцінки землі має наслідком зміну земельного податку щодо відповідних земельних ділянок, а тому наявні передбачені договором умови, при яких його зміна є обов'язковою для сторін.
Загальною нормою, викладеною у ч. 4 ст. 188 ГК України визначено, що у разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.
Статтею 30 Закону України "Про оренду землі", як нормою спеціальною, передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку, про що сторони диспозитивно домовились у п. 32 Договору оренди землі.
Так, нормами чинного законодавства передбачена можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках встановлених договором або законом. Оскільки сторонами в договорі передбачена можливість перегляду орендної плати у разі прийняття орендодавцем рішення про збільшення розміру орендної плати (п. 12 договору оренди землі), а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати, в даному випадку за рішенням Запорізької міської ради № 6 від 30.06.2015 року з урахуванням рішення Запорізької міської ради № 7 від 30.06.2015 року, прийнятими на підставі норм Податкового кодексу України, є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
Частиною 3 ст. 653 ЦК України та частиною 5 ст. 188 ГК України встановлено, якщо договір змінюється в судовому порядку, зобов'язання змінюється з моменту набрання рішенням суду про зміну договору законної сили.
Відтак, оскільки розмір орендної плати за надану відповідачу земельну ділянку, визначений пунктом 9 Договору, не відповідає розміру орендної плати, затвердженому вищевказаним рішенням Запорізької міської ради, а умовами Договору оренди землі від 16.04.2010 року передбачено внесення змін до нього у разі прийняття орендодавцем рішення про збільшення орендної плати, суд дійшов висновку, що наявні достатні підстави для зміни договору у частині, що стосується розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки та розміру орендної плати за користування земельною ділянкою.
Стаття 33 ГПК України зобов'язує сторін довести ті обставини, на які вони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень. Відповідно до вимог статті 34 ГПК України господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Втім ніякі докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили і оцінюються судом в розумінні вимог статті 43 ГПК України за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляду в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
Позивач довів суду, що розмір орендної плати за договором не відповідає затвердженому Запорізькою міською радою згідно рішення № 6 від 30.06.2015 року розміру орендної плати з урахуванням рішення Запорізької міської ради № 7 від 30.06.2015 року, що в свою чергу впливає на формування доходної частини державного бюджету міста, а також обґрунтував підстави для внесення змін до договору оренди землі в цій частині. Відповідач не довів відсутність підстав для внесення змін до договору оренди землі, позовні вимоги не спростував.
Крім того, суд звертає увагу сторін, що рішення Запорізької міської ради № 6 та № 7 від 30.06.2015 року, якими змінено розмір орендної плати та нормативної грошової оцінки земель, не оскаржені, а отже є чинними та в силу приписів ст. 144 Конституції України повинні виконуватись всіма суб'єктами господарювання.
За таких обставин, позовні вимоги Запорізької міської ради до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про внесення змін до п. п. 5, 9 договору оренди землі від 16.04.2010 року, укладеного між Запорізькою міською радою та Приватним підприємцем ОСОБА_1 щодо земельної ділянки площею 0,0450 га, розташованої за адресою: АДРЕСА_2, який зареєстровано в Запорізькій регіональній філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах», про що в Державному реєстрі земель вчинено запис від 12.05.2010 року за № 041026101423, обґрунтовані та підлягають задоволенню, у зв'язку із чим слід викласти вказані пункти Договору в такій редакції:
- "5. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить: 2107972 грн. 71 коп. (два мільйони сто сім тисяч дев'ятсот сімдесят дві грн. 71 коп.) в цінах 2017 року".;
- "9. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі 63239 грн. 18 коп. (шістдесят три тисячі двісті тридцять дев'ять грн. 18 коп.), що складає 3% нормативної грошової оцінки землі за календарний рік в цінах 2017 року".
Витрати по сплаті судового збору в сумі 1600,00 грн. покладаються на відповідача у справі - Фізичну особу - підприємця ОСОБА_1, відповідно до вимог ст. ст. 44, 49 ГПК України.
У судовому засіданні, яке відбулося 17.08.2017 року, згідно частини 2 статті 85 ГПК України було проголошено скорочений текст рішення, а саме його вступну та резолютивну частини.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 144 Конституції України, ст. ст. 10, 25, 26, 59, 73 Закону України "Про місцеве самоврядування", ст. ст. 1, 13, 21, 30 Закону України "Про оренду землі", ст. ст. 1, 5, 13, 18, 20, 23 Закону України "Про оцінку земель", ст. ст. 627, 628, 638, 651, 653 ЦК України, ст. ст. 179, 180, 181, 188 ГК України, ст. 14 ЗК України, ст. ст. 9, 12, 14, 270, 271, 274.1, 288, 289 ПК України, ст. ст. 42, 43, 33, 34, 43, 44, 48, 49, 82-84, ч. 2 ст. 85 ГПК України, суд
В И Р І Ш И В:
1. Позовні вимоги Запорізької міської ради до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 задовольнити.
2. Внести зміни до п. 5 Договору оренди землі від 16.04.2010 року, укладеного між Запорізькою міською радою та Приватним підприємцем ОСОБА_1, щодо земельної ділянки площею 0,0450 га, розташованої за адресою: АДРЕСА_2, який зареєстровано в Запорізькій регіональній філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах», про що в Державному реєстрі земель вчинено запис від 12.05.2010 року за № 041026101423, виклавши його в такій редакції:
- "5. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить: 2107972 грн. 71 коп. (два мільйони сто сім тисяч дев'ятсот сімдесят дві грн. 71 коп.) в цінах 2017 року".
3. Внести зміни до п. 9 Договору оренди землі від 16.04.2010 року, укладеного між Запорізькою міською радою та Приватним підприємцем ОСОБА_1, щодо земельної ділянки площею 0,0450 га, розташованої за адресою: АДРЕСА_2, який зареєстровано в Запорізькій регіональній філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах», про що в Державному реєстрі земель вчинено запис від 12.05.2010 року за № 041026101423, виклавши його в такій редакції:
- "9. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі 63239 грн. 18 коп. (шістдесят три тисячі двісті тридцять дев'ять грн. 18 коп.), що складає 3% нормативної грошової оцінки землі за календарний рік в цінах 2017 року".
4. Стягнути з Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1, 69035, АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1, на користь:
- Запорізької міської ради, 69105, м. Запоріжжя, проспект Соборний, буд. 206, код ЄДРПОУ 04053915, витрати по сплаті судового збору в сумі 1600 (одна тисяча шістсот) грн. 00 коп., видавши наказ.
Повне рішення складено - 19.08.2017 року
Суддя О.Г. Смірнов
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.