
Головуючий у 1 інстанції - Давиденко Т.В.
Суддя-доповідач - Василенко Л.А.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 серпня 2017 року справа №805/1704/17-а
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого Василенко Л.А., суддів: Гайдара А.В., Ханової Р.Ф.,
при секретареві судового засідання Святодух О.Б.,
за участю представника позивача Олейнікової Ю.С.,
представника відповідача Сенникова А.А.
розглянув у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Костянтинівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 17 травня 2017 року у справі №805/1704/17-а за позовом Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» в особі Костянтинівського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства до Костянтинівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області про скасування податкових повідомлень-рішень,-
В С Т А Н О В И В :
Позивач - Комунальне підприємство «Компанія «Вода Донбасу» в особі Костянтинівського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства (далі - Костянтинівське ВУВКГ КП «Компанія «Вода Донбасу») звернувся до суду з позовом до Костянтинівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області (далі - Костянтинівська ОДПІ), в якому просив: скасувати податкові повідомлення-рішення про сплату штрафних санкцій за порушення строку сплати грошового зобов'язання з орендної плати за земельні ділянки від 28.12.2016 №0017401201 в сумі 19750, 40 грн., від 29.12.2016 №0017431201 в сумі 409,96 грн., №0017471201 в сумі 2873,14 грн. (а.с. 5-6).
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 17 травня 2017 року зазначений позов КП «Компанія «Вода Донбасу» задоволений повністю:
визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Костянтинівської ОДПІ від 28.12.2016 року № 0017401201 про зобов'язання Костянтинівське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» сплатити штраф в сумі 19750 грн. 40 коп. за платежем орендна плата за земельні ділянки;
визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Костянтинівської ОДПІ від 29.12.2016 року № 0017431201 про зобов'язання Костянтинівське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» сплатити штраф в сумі 409 грн. 96 коп. за платежем орендна плата за земельні ділянки;
визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Костянтинівської ОДПІ від 29.12.2016 року № 0017471201 про зобов'язання Костянтинівське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» сплатити штраф в сумі 2873 грн. 14 коп. за платежем орендна плата за земельні ділянки (а. с. 49-51).
Відповідач не погодився з рішенням суду, подав апеляційну скаргу, в якій посилався на ненадання вірної правової оцінки обставинам справи, порушення норм матеріального та процесуального права, у зв'язку з чим просив скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нову, якою відмовити у задоволенні позову в повному обсязі. В обґрунтуванні доводів апеляційної скарги зазначив, що спірні податкові повідомлення-рішення прийняті на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, оскільки Костянтинівське ВУВКГ КП «Компанія «Вода Донбасу» не зверталась до Костянтинівської ОДПІ про надання розстрочення земельного податку або орендної плати за земельні ділянки з моменту настання обставин непереборної сили (а.с. 54-56).
Відповідно до ст.197 ч.1 п.2 КАС України судом апеляційної інстанції справу розглянуто в письмовому провадженні.
Колегія суддів заслухала доповідь судді-доповідача, вивчила доводи апеляційної скарги, перевірила їх за матеріалами справи і дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що КП «Компанія «Вода Донбасу» зареєстроване в якості юридичної особи, код ЄДРПОУ 00191678 (а.с. 20).
Костянтинівське виробниче управління водопровідно - каналізаційного господарства є відокремленим підрозділом, що входить до складу Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу», без права юридичної особи (ЄДРПОУ 35887472), місцезнаходження: 85106, Донецька область, м. Костянтинівка, вул. П. Ангеліної, 15, знаходиться на податковому обліку у відповідача (а. с. 30).
Костянтинівським ВУВКГ КП «Компанія «Вода Донбасу» відповідачеві подані податкові декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2014, 2015 та 2016 роки ( а. с. 87 - 100).
Відповідачем на підставі пп. 20.1.4 п.20.1 ст.20, пп. 75.1.1 п. 75.1 ст. 75, ст.76 Податкового кодексу України (далі ПК України) було проведено камеральну перевірку своєчасності сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з плати за землю по деклараціях за 2014-2016 роки Костянтинівського ВУВКГ КП «Компанія «Вода Донбасу», за результатами якої складено акт від 30.11.2016 №4222/05-14-12-01-35887472 (а.с.15-16).
Перевіркою встановлено порушення Костянтинівським ВУВКГ КП «Компанія «Вода Донбасу» граничних термінів сплати самостійно визначених грошових зобов'язань з земельного податку протягом строків, визначених п.287.3 ст.287 ПК України (а. с. 16).
На підставі висновків акту перевірки контролюючим органом прийняті податкові повідомлення - рішення форми «Ш»:
- від 28.12.2016 №0017401201, яким до позивача застосовано штраф у розмірі 20% в сумі 19750,40 грн. за затримку на 91 календарний день сплати грошового зобов'язання з плати за землю (а. с. 9, 104);
- від 29.12.2016 року № 0017431201, яким до позивача застосовано штраф у розмірі 10% в сумі 409,96 грн. за затримку на 28 календарних днів сплати грошового зобов'язання з плати за землю (а. с. 10, 100);
- від 29.12.2016 року № 0017471201, яким до позивача застосовано штраф у розмірі 20% в сумі 2873,14 грн. за затримку на 149 календарних днів сплати грошового зобов'язання з плати за землю (а. с. 11,102).
З розрахунків штрафних санкцій ( а. с. 101, 103, 105) встановлено, що штрафні санкції позивачу нараховані, від дати граничного терміну сплати до дати фактичної сплати, а саме, починаючи з 02.03.2014 року (перша затримка сплати за декларацією 2014 року) до 30.11.2016 року - дати фактичної сплати податку за декларацією 2016 року, граничний строк сплати яких наступив 30.09.2016 (а. с.101 - зворотній бік, а. с. 105).
02.03.2016 Костянтинівське ВУВКГ КП «Компанія «Вода Донбасу» звернулося до Костянтинівської ОДПІ з заявою про звільнення від сплати земельного податку (а. с. 17).
Сертифікатом (висновком) №1216 про настання обставин непереборної сили від 29.10.2014 Торгово-промисловою палатою України засвідчено настання обставин непереборної сили з 10.06.2014 - Костянтинівському ВУВКГ КП «Компанія «Вода Донбасу» при здійсненні господарської діяльності на території Донецької області та дотриманні законодавчих актів України, які стосуються справляння та сплати податків та обов'язкових платежів (а. с. 31).
Спірним у справі є правомірність (протиправність) прийняття відповідачем податкових повідомлень - рішень форми «Ш» від 28.12.2016 №0017401201, від 29.12.2016 року № 0017431201, від 29.12.2016 року № 0017471201, якими до позивача застосовано штраф за порушення строків сплати суми грошового зобов'язання з орендної плати з юридичних осіб.
Суд першої інстанції дійшов висновку щодо протиправності спірних податкових повідомлень-рішень, посилаючись на ст.6 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції».
Колегія суддів частково погоджується з таким висновком суду першої інстанції з наступних підстав.
Спірні правовідносини врегульовані нормами Податкового кодексу України (далі ПК України) та Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» № 1669-VII від 02.09.2014 року (далі Закон №1669) в редакціях, чинних на момент виникнення спірних правовідносин.
Згідно з п.14.1.147 п.14.1 ст. 14 ПК України плата за землю - обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік. Базовий податковий (звітний) рік починається 1 січня і закінчується 31 грудня того ж року (для новостворених підприємств та організацій, а також у зв'язку із набуттям права власності та/або користування на нові земельні ділянки може бути меншим 12 місяців) (ст.285 ПК України).
Підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру ( ст.286 ПК України).
Центральні органи виконавчої влади, що реалізують державну політику у сфері земельних відносин та у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно у сфері будівництва, щомісяця, але не пізніше 10 числа наступного місяця, а також за запитом відповідного контролюючого органу за місцезнаходженням земельної ділянки подають інформацію, необхідну для обчислення і справляння плати за землю, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.
Платник плати за землю має право подавати щомісяця звітну податкову декларацію, що звільняє його від обов'язку подання податкової декларації не пізніше 20 лютого поточного року, протягом 20 календарних днів місяця, що настає за звітним.
За приписами п.56.11 ст.56 ПК України не підлягає оскарженню грошове зобов'язання, самостійно визначене платником податків і які є узгодженими з дати подання декларацій.
Платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом (п.57.1 ст.57 ПК України).
Податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця (п.287.3 ст.287 ПК України).
Згідно з нормами п.288.7 ст.288 ПК України податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285 - 287 цього розділу.
Указом Президента України № 405/2014 від 14 квітня 2014 року введено в дію рішення РНБО України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо боротьби з терористичною загрозою і збереження територіальної цілісності України» та розпочато проведення Антитерористичної операції (далі - АТО) на території Донецької і Луганської областей.
Згідно з нормами ст. 1 Закону №1669 період проведення антитерористичної операції це час між датою набрання чинності Указом Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014 та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України.
Отже, датою початку періоду проведення антитерористичної операції є 14.04.2014.
Статтею 6 Закону № 1669 (в редакції, чинній до 08.06.2016) встановлено, що під час проведення антитерористичної операції звільнено суб'єктів господарювання, які здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, від сплати за користування земельними ділянками державної та комунальної власності.
Згідно з частиною 3 статті 11 «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №1669 закони та інші нормативно-правові акти України діють у частині, що не суперечить цьому Закону.
Колегія суддів погоджує висновок суду першої інстанції про те, що Закон № 1669 є спеціальним законом у спірних правовідносинах, а тому його застосування не ставиться у залежність від внесення відповідних змін до ПК України.
Крім того, Закон № 1669 прийнято у часі пізніше ніж Податковий кодекс України.
Відповідно до п. 5 ст. 11 «Прикінцевих та перехідних положень» Закону № 1669 Кабінету Міністрів України у десятиденний строк з дня опублікування цього Закону зобов'язаний, зокрема: затвердити перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13.04.2014 «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» № 405/2014 від 14.04.2014, у період з 14.04.2014 до її закінчення.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 02 грудня 2015 року № 1275-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, та визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень Кабінету Міністрів України» (від 30 жовтня 2014 року № 1053 «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція», від 05 листопада 2014 року № 1079 «Про зупинення дії розпорядження КМУ від 30 жовтня 2014 року № 1053»), м. Костянтинівка віднесено до переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція.
Земельна ділянка, на якій знаходиться Костянтинівський ВУВКГ КП «Компанія «Вода Донбасу» має комунальну форму власності та розташована в м. Костянтинівці Донецької області, тобто, на території, на якій, згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України від 2 грудня 2015 року №1275-р здійснювалася антитерористична операція, колегія суддів дійшла висновку про те, що позивач в силу статті 6 Закону № 1669 був звільнений від плати за її використання до 08.06.2016, а саме, до внесення змін до вказаної норми Закону.
Згідно зі ст.10 Закону № 1669 протягом терміну дії цього Закону єдиним належним та достатнім документом, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов'язань, є сертифікат Торгово-промислової палати України.
Предметом розгляду цієї адміністративної справи є саме правомірність застосування штрафних санкцій за несвоєчасне погашення зобов'язання з земельного податку.
Статтею 6 Закону № 1669 (в редакції чинній з 08.06.2016 на момент винесення спірного повідомлення рішення) звільнено суб'єктів господарювання від плати за користування земельними ділянками державної та комунальної власності в населених пунктах згідно з переліками, передбаченими частиною четвертою статті 4 цього Закону, де зазначено, що Перелік населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та перелік населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, затверджуються Кабінетом Міністрів України, який забезпечує своєчасну їх актуалізацію.
Позивач здійснював і здійснює господарську діяльність, яка віднесена до території проведення АТО, а з 08.06.2016 року в безпосередній близькості до лінії зіткнення. Підприємство здійснює водопостачання певної території Донецької області і є важливим об'єктом, який забезпечує життєдіяльність населення.
Підприємство у відповідності до наведених норм Закону №1669 зверталося до відповідача з заявою №294110 від 02.03.2016 року про звільнення від сплати земельного податку, на яку відповідач не надав відповіді ( а. с.17).
Крім того, ВУВКГ КП «Компанія «Вода Донбасу» 29.10.2014 року за №4245/05-4 Торгово-промисловою палатою України наданий сертифікат №1216 про настання обставин непереборної сили відповідно до якого для підприємства в зв'язку з проведенням АТО наступили обставини непереборної сили і дату їх закінчення визначити неможливо ( а. с. 31).
З огляду на встановлені обставини справи в сукупності з наведеними нормами законів, якими регулюються спірні відносини, колегія суддів дійшла висновку, що позивач має правові підстави для звільнення від відповідальності за несвоєчасну сплату податкових зобов'язань з плати за землю за період з 14.04.2014 року ( дата початку АТО) і до 30.11.2016 року (остання дата фактичної сплати податку в межах спірних відносин).
Отже, податкові повідомлення - рішення форми «Ш»: від 28.12.2016 №0017401201 про застосування до позивача штраф у розмірі 20% в сумі 19750,40 грн. за затримку на 91 календарний день сплати грошового зобов'язання з плати за землю (а. с. 9, 104) та від 29.12.2016 року № 0017471201, яким до позивача застосовано штраф у розмірі 20% в сумі 2873,14 грн. за затримку на 149 календарних днів сплати грошового зобов'язання з плати за землю (а. с. 11, 102) є протиправними та підлягають скасуванню з огляду на відсутність у відповідача законних підстав для прийняття спірних податкових повідомлень-рішень щодо застосування штрафних санкцій в період проведення АТО.
Податкове повідомлення - рішення форми «Ш» від 29.12.2016 року № 0017431201, яким до позивача застосовано штраф у розмірі 10% в сумі 409,96 грн. за затримку на 28 календарних днів сплати грошового зобов'язання з плати за землю (а. с. 10, 100) також є протиправним та підлягає скасуванню з тих же підстав, що і два наведені вище спірні податкові повідомлення-рішення, за виключенням штрафу розрахованому по граничному терміну сплати - 02.03.2014 року за датою фактичної сплати 30.03.2014 року в сумі 2,91грн., зазначеному в розрахунку штрафу (зворотній бік а. с. 101).
На підставі викладеного, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції допустив помилку у визначенні суми неправомірного застосування штрафу до позивача податковим повідомлення - рішенням форми «Ш» від 29.12.2016 року № 0017431201 ( 409,96 грн. - 2,91грн. = 407,05 грн.), в іншій частині позовні вимоги вирішені правильно, внаслідок чого постанова суду першої інстанції підлягає зміні.
В повному обсязі постанова складена 18 серпня 2017 року.
Керуючись ст.195 ч.1, ст.196, ст.198 ч.1 п.2, ст.201 ч.1 п.1, ст.205 ч.2, ст.206, ст. 207, ст. 254 ч.5 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу Костянтинівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області задовольнити частково.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 17 травня 2017 року у справі №805/1704/17-а за позовом Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» в особі Костянтинівського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства до Костянтинівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області про скасування податкових повідомлень-рішень змінити, а саме, визнати частково протиправним та частково скасувати податкове повідомлення-рішення Костянтинівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області від 29 грудня 2016 року № 0017431201, яким до Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» в особі Костянтинівського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства застосовано штраф в сумі 409,96 грн. за затримку сплати грошового зобов'язання з плати за землю, а саме, на суму 407,05 грн. (чотириста сім гривень 5 копійок).
В решті постанову Донецького окружного адміністративного суду від 17 травня 2017 року у справі №805/1704/17-а залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів з дня її складення в повному обсязі.
Головуючий Л.А. Василенко
Судді: А.В. Гайдар
Р.Ф.Ханова