
Справа № 185/3453/17
Провадження № 2-а/185/265/17
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
01 серпня 2017 року м.Павлоград
Суддя Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області Зінченко А.С., розглянувши в порядку письмового провадження, адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Павлоградського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області про визнання дій незаконними та протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
27 квітня 2017 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Павлоградського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області, в якому просить визнати дії Павлоградського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області, щодо надання йому відмови в перерахунку пенсії на підставі ч. 1, ч. 2, абз.1 абз. 2 ч. З ст. 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», визначити його середньомісячний заробіток для перерахунку пенсії шляхом поділу загальної суми заробітку на календарні місяці роботи на кількість цих місяців за довідкою виданою ПАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» про заробітну плату (грошове забезпечення), одержану особою за роботу у (службу) зоні відчуження в 1986-1990 роках та перерахуванні пенсії - неправомірними та противоправними, зобов'язати Павлоградське об'єднане управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області перерахувати позивачу пенсію на підставі ч. 1, ч.2, абз. 1 абз. 2 ч. З ст. 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали у наслідок Чорнобильської катастрофи», а саме визначити його середньомісячний заробіток для перерахування пенсії шляхом поділу загальної суми заробітку за календарні місяці роботи на кількість цих місяців, за довідкою виданою ПАТ «ДЕТЕК Павлоградвугілля» про заробітну плату (грошове забезпечення), одержаною ним за роботу (службу) у зоні відчуження в 1986-1990 роках з 07. 04. 2017року.
В обґрунтування позову зазначив, що ОСОБА_1 приймав участь у роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 13.05.1987 року по 18.07.1987 року, і на даний час має статус учасника ліквідації наслідків аварії Чорнобильської АЕС 2-ї категорії, яким закріплені йому пільги та компенсації що до розрахунку та отримання пенсії. Позивач перебуває на обліку і отримує пенсію у Павлоградському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Дніпропетровської області. З метою реалізувати своє право на пільгу по обчисленню середньомісячного заробітку для нарахування пенсії позивач звернувся до відповідача з письмовою заявою з додаванням довідки про заробітну плату за працю у зоні відчуження за рішенням Павлоградського міськрайоного суду з проханням перерахувати йому пенсію на підставі ч. 1, ч. 2, абз. 1, абз. 2, ч. 3 ст. 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а саме: визначити йому середньомісячний заробіток для перерахування пенсії шляхом поділу загальної суми заробітку за календарні місяці роботи на кількість цих місяців. У відповіді від 07. 04. 2017 року відповідач відмовив позивачу у наданні пільги по обчисленню середньомісячного заробітку для нарахування пенсії. В цій відповіді Відповідач зазначив дві підстави відмови: Порядком обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженим Постановою КМ України від 23.11.2011 року № 1210 визначається механізм обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії в зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, відповідно до ст. 54 і 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» немає законних підстав, так як ця стаття передбачає розрахунок пенсії особам, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС і особам які стали інвалідами внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджується відповідними документами та надана позивачем довідка не відповідає вимогам затвердженим Наказом Міністерства соціальної політики України Листом 12.10.2012 року № 644 за зразком довідки. З такими підставами відмови відповідача позивач не погоджується.
Відповідач подав до суду письмові заперечення, в яких в задоволенні позовних вимог просить відмовити, зазначає, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, перебуває на обліку в управлінні з 06.01.1999 року і отримує пенсію згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-ІV від 09.07.2003 року із зменшенням пенсійного віку відповідно до статі 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та виплачується додатково пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". 31.03.2017 року позивач надав заяву про перерахунок пенсії відповідно до статті 57 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». До заяви надана довідка про заробітну плату від 17.02.2015 року № 1-4/463 за травень-липень 1987 року видану ПАТ "ДТЕК Павлоградвугілля". Порядком обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року N 1210, визначає механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54 і 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Позивач отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із зменшенням пенсійного віку відповідно до статі 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Згідно з ч.4 ст.122 Кодексу адміністративного судочинства України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Враховуючи, що від сторін у справі надійшли заяви про розгляд справи за їх відсутності, суд розглядає справу в порядку письмового провадження.
Суд, з'ясувавши обставини по справі, перевіривши їх наданими доказами, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 має статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії, що підтверджується матеріалами справи (а.с.7).
В період з 13 травня 1987 року по 18 липня 1987 року ОСОБА_1 приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, місце дислокації військової частини № 68555 - селище Ораноє, що підтверджується копією архівної довідки центрального архіву Міністерства оборони України від 23 вересня 1999 року № 51/1/12757 ( а.с.9).
Рішенням Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 17 жовтня 2014 року позовні вимоги ОСОБА_1 до Публічного акціонерного товариства "ДТЕК Павлоградвугілля", третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - управління Пенсійного фонду України в м. Павлограді та Павлоградському районі Дніпропетровської області, про визнання права на перерахунок заробітної плати за роботу в 30-кілометровій зоні відчуження по ліквідації Чорнобильської катастрофи та стягнення заборгованості - задоволено частково, стягнуто з Публічного акціонерного товариства "ДТЕК Павлоградвугілля" (р/р № 26003962482940 в ПАТ «ПУМБ», м. Донецьк, МФО 334851, код ЄДРПОУ 00178353, ІПН 001783504102) на користь ОСОБА_1 заборгованість по заробітній платі в розмірі за період участі у ліквідації наслідків аварії Чорнобильської АЕС з 13 травня 1987 року по 18 липня 1987 року в сумі 0,04 гривень, зобов'язано Публічне акціонерне товариство "ДТЕК Павлоградвугілля" видати ОСОБА_1 довідку про розмір заробітної плати за період загальних військових зборів у м. Чорнобилі з 13 травня 1987 року по 18 липня 1987 року у загальній сумі 3608, 78 крб., в тому числі щомісячно:травень 1987 року - 697, 25 крб., червень 1987 року - 1546, 91 крб., липень 1987 року - 1364, 62 крб, в іншій частині позовних вимог відмовлено.
На підставі зазначеного рішення суду ПАТ "ДТЕК "Павлоградвугілля" видало довідку № 1-4/463 від 17.02.2015 року, у якій вказані суми, виплачені за вищевказаний період на загальну суму 3608,78 крб. (а.с. 11)
Вказана Довідка за своїм змістом та формою відповідає формі, затвердженій наказом Міністерства соціальної політики України 12.10.2012 №644.
Слід звернути увагу й на те, що у своїй відповіді, пенсійний орган лише констатував необхідність відповідності зазначеної довідки формі, затвердженій наказом Міністерства соціальної політики України 12.10.2012 №644, не зазначає про її невідповідність та не пов'язував такі обставини із підставами для відмови в перерахунку пенсії.
Єдиною підставою для відмови в перерахунку пенсії стало те, що позивач отримує пенсію за віком, а не по інвалідності.
Посвідченням учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, архівною довідкою центрального архіву Міністерства оборони України від 23 вересня 1999 року №51/1/12757, військовим квитком НОМЕР_1 від 01.08.1974 року та вказаною ухвалою суду встановлені обставини відносно ОСОБА_1, який є позивачем в адміністративній справі.
В силу положень ч.1 ст. 72 КАС України обставини, встановлені рішенням Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 17 жовтня 2014 року по справі № 185/2724/14-ц, зокрема щодо того, що позивач виконував роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у період з 13.05.1987 року по 18.07.1987 року, за що йому нарахована заробітна плата в сумі 3608,78 крб., не потребують доказуванню при розгляді даної справи.
Частиною 2 ст. 124 Конституції України встановлено, що юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі. Частиною 5 цієї статті передбачено, що судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.
Частиною 1 ст. 14 Цивільного процесуального кодексу України встановлено, що судові рішення, що набрали законної сили, обов'язкові для всіх органів державної влади і органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, посадових чи службових осіб та громадян і підлягають виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, - і за її межами.
Частиною 1 ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.
Частиною 2 ст. 257 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили або яке належить виконати негайно, є підставою для його виконання.
Частиною 1 ст. 69 КАС України встановлено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Частиною 1 ст. 72 КАС України регламентовано, що обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
У відповідності до ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод і інтересів фізичних осіб, прав і інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Згідно з ч.2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
У відповідності до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст.15 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами, організаціями (військоматами).
Згідно пункту 2 Постанови Кабінету Міністрів України № 1210 від 23.11.2011 року «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» Пенсійний фонд України зобов'язано забезпечити здійснення перерахунку пенсій, призначених особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, до набрання чинності цією постановою, за матеріалами пенсійних справ. Пунктом 7 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого зазначеною Постановою Кабінету Міністрів України № 1210 від 23.11.2011 року, передбачено, що пенсії призваних на військові збори військовозобов'язаних, які брали участь в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та працювали у зоні відчуження в 1986-1990 роках, призначаються виходячи із заробітної плати, яку вони одержували за основним місцем роботи, з урахуванням фактично відпрацьованого часу у зоні відчуження, характеру виконуваної роботи, місця і тривалості робочого дня (незалежно від періоду проведення розрахунку оплати праці за умови, якщо такий розрахунок проведено на підставі первинних документів про місце роботи і тривалість робочого дня згідно із сумарною кратністю оплати праці, встановленою у відповідні періоди за зонами небезпеки: у ІІІ зоні - 5, у II - 4, І - 3). При цьому у всіх випадках заробітна плата для розрахунку пенсії не повинна бути нижчою від фактично одержаної суми у зазначений період. Зазначена постанова набула чинності 01.01.2012 року.
Щодо заперечень відповідача стосовно того, що перерахунок пенсій передбачений тільки для пенсій по інвалідності та по втраті годувальника, пов'язаних з участю у ліквідації аварії на ЧАЕС, суд зазначає наступне.
Особам, віднесеним до категорій 2,3 і 4 пенсія призначається та обчислюється відповідно до Закону України від 09 липня 2003року № 1058-ІУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з урахуванням пільг зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, та з обчислення середньомісячного заробітку для обчислення розміру пенсій( ст.ст. 55, 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» Відповідно до ст. 55 вказаного Закону України (" Умови надання пенсій за віком особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення") особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Відповідно до ст. 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» ("Пільги по обчисленню середньомісячного заробітку") обчислення середньомісячного заробітку провадиться відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". У разі обчислення пенсії відповідно до частини другої статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"( "Розмір пенсії за віком") за бажанням того, хто звернувся за пенсією, середньомісячний фактичний заробіток для обчислення пенсії може визначатися за будь - які 12 місяців підряд роботи на територіях радіоактивного забруднення.
Якщо особа, яка звернулася за пенсією, пропрацювала на територіях радіоактивного забруднення:
менше 12 місяців, - середньомісячний заробіток визначається шляхом поділу загальної суми заробітку за календарні місяці роботи на кількість цих місяців;
не менше 30 календарних днів у двох місяцях, - середньомісячний заробіток визначається за будь-які фактично відпрацьовані 30 календарних днів роботи;
менше місяця, - середньомісячний заробіток визначається за цей календарний місяць з додаванням до заробітку на основній роботі.
Тобто, системний аналіз норм статей 50, 51, 54, 55, 57 Закону свідчить про те, що особам, віднесеним до категорії 1, державні пенсії призначаються відповідно до статті 54 Закону про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Це пенсія по інвалідності та пенсія у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, і порядок обчислення середньомісячного заробітку для призначення таких пенсій визначається Кабінетом Міністрів України (Порядок №1210). Особам же, віднесеним до категорій 2, 3 і 4, пенсія призначається та обчислюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням пільг зі зменшення пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, та з обчислення середньомісячного заробітку для обчислення розміру пенсії (статті 55 та 57 Закону про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи).
Аналогічного висновку дійшов Пленум Вищого Адміністративного Суду України у своїй постанові від 16 березня 2012 року №4 «Про судову практику вирішення адміністративними судами спорів, що виникають у зв'язку із застосуванням статей 39, 48, 50, 52, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (п.7).
При цьому, згідно Закону України «Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи», зона відчуження є територією радіоактивного забруднення.
Вказана позиція узгоджується з правовою позицією Верховного Суду України, висловленій у постанові від 07.07.2015р. у справі №754/12702/14-а.
Посилання відповідача на судові рішення Вищого адміністративного суду є безпідставними, оскільки обставини справ №К/800/27753/13 та №К/991/35918/11 є відмінними від справи, що розглядається. Так, у справі №К/800/27753/13 підставою для відмови в позові стало зокрема, те, що особа не зверталася із заявою про визначення розміру пенсії відповідно до ч.2 ст.27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і в результаті такого перерахунку розмір пенсії значно зменшиться, а у справі №К/991/35918/11 підставою для відмови в позові став пропуск особи строків звернення до суду.
Прийняття рішення про призначення чи перерахунок пенсії чинним законодавством віднесено до компетенції органів пенсійного фонду.
Отже, за вказаних обставин, відповідач не вправі позбавити позивача права на перерахунок пенсії, тому дії відповідача щодо відмови позивачу в перерахунку пенсії є протиправними. Відповідачу необхідно здійснити перерахунок пенсії позивачу за його зверненням 31 березня 2017 року відповідно до довідки про заробітну плату за період роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 13 травня 1987 року по 18 липня 1987 року, виданої ПАТ "ДТЕК "Павлоградвугілля", з визначенням середньомісячного заробітку шляхом поділу загальної суми заробітку за календарні місяці роботи на кількість цих місяців.
Відповідно до ч. 2 ст. 11 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять. Предметом розгляду даної справи (відповідно до позовних вимог) є оскарження дій відповідача та обов'язок вчинити певіні дії саме щодо відмови в перерахунку призначеної позивачу пенсії за віком, питання додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю не було предметом розгляду даної справи (відповідні вимоги позивачем не заявлялись), вирішення даного питання не є виходом за межі позовних вимог для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять (в рамках предмета позову).
На підставі викладеного, керуючись ст.158-163 КАС України, суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Павлоградського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області про визнання дій незаконними та протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Павлоградського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії з визначенням середньомісячного заробітку для перерахунку пенсії шляхом поділу загальної суми заробітку за календарні місяці роботи на кількість цих місяців на підставі довідки про заробітну плату, одержану особою за роботу в зоні відчуження у 1987 році, виданою ПАТ "ДТЕК "Павлоградвугілля" згідно рішення Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 17 жовтня 2014 року по справі №185/2724/14-ц за період роботи ОСОБА_1 по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 13 травня 1987 року по 18 липня 1987 року.
Зобов'язати Павлоградське об'єднане управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з визначенням середньомісячного заробітку для перерахунку пенсії шляхом поділу загальної суми заробітку за календарні місяці роботи на кількість цих місяців на підставі довідки про заробітну плату, одержану особою за роботу в зоні відчуження у 1986-1990 роках, виданою ПАТ "ДТЕК "Павлоградвугілля" згідно рішення Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 17 жовтня 2014 року по справі № 185/2724/14-ц за період роботи ОСОБА_1 по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 13 травня 1987 року по 18 липня 1987 року.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом 10 днів з дня отримання копії постанови шляхом подачі апеляційної скарги до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Павлоградський міськрайонний суд Дніпропетровської області.
Суддя А. С. Зінченко