
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
"15" серпня 2017 р. Справа № 5004/165/12Суддя господарського суду Волинської області Шум М.С. розглянувши матеріали скарги Державного комунального підприємства “Луцьктепло” на дії головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України ОСОБА_1 по справі
за позовом: прокурора міста Луцька в інтересах держави в особі Волинської філії дочірньої компанії "Газ України" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України"
до відповідача: державного комунального підприємства "Луцьктепло"
про стягнення 22691686,67 грн.
Представники сторін:
від Державного комунального підприємства "Луцьктепло": ОСОБА_2, довір. 27/08 від 03.01.2017р., ОСОБА_3, довір. №26/08, ОСОБА_4, довір. №3833/08 від від 12.11.2015р.
від Міністерства юстиції України: ОСОБА_5, довір. №1050/20.303 від 29.12.2016р.
В судовому засіданні взяли участь прокурори Ревуха І.В. та Назарук Ю.В.
Суть спору: 17.07.2017р. на адресу суду від ДКП"Луцьктепло" надійшла скарга (№3443/08 від 14.07.2017р.) на дії головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України ОСОБА_1
Ухвалою суду від 19.07.2017р. скаргу прийнято до розгляду, призначено на 08.08.2017р. та зобов’язано Відділ примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України та сторони до 06.08.2017р. подати суду: письмові пояснення на скаргу, докази на їх підтвердження.
Ухвалою суду від 08.08.2017р. розгляд скарги відкладено на 15.08.2017р. для надання відділом примусового виконання рішень Департаменту державної виконачої служби Мністерства юстиції України суду пояснень щодо поданої скарги.
Листом від 24.07.2017р. за вх.№01-54/6778/17 з запереченнями на скаргу звернувся стягувач - Дочірня компанія "Газ України" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України", вважає подану до суду скаргу ДКП "Луцьктепло" на дії головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України ОСОБА_1Р безпідставною і такою, що не підлягає задоволенню.
В судовому засіданні 15.08.2017р. представник скаржника скаргу підтримав, надав суду доповнення до скарги (вх.№01-54/7382/17 від 14.08.17р.), згідно яких просить суд заборонити відділу примусового виконання рішень Департамету ДВС Міністерства юстиції України накладати арешт та здійснювати списання коштів, що містяться на рахунках №260393044070, №260383054070, №260373064070 та №260363074070 відкритих у Філії Волинського обласного управління акціонерного товариства "Державний ощадний банк України" та рахунках №2603161252571 та №26009252571 відкритих у ПАТ АБ "Укргазбанк".
Абзацом 2 п.9.13 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України №9 зазначено, що суд не вправі самостійно вчиняти ті чи інші дії, пов`язані із здійсненням виконавчого провадження, замість державного виконавця (наприклад відкривати, або закінчувати виконавче провадження), але може зобов'язати державного виконавця здійснити передбачені законом дії, від вчинення яких той безпідставно ухиляється.
Враховуючи вищевикладене суд приходить до переконання, що доповнення до скарги (вх.№01-54/7382/17 від 14.08.17р.), згідно яких скаржник просить суд заборонити відділу примусового виконання рішень Департамету ДВС Міністерства юстиції України накладати арешт та здійснювати списання коштів, що містяться на рахунках №260393044070, №260383054070, №260373064070 та №260363074070 відкритих у Філії Волинського обласного управління акціонерного товариства "Державний ощадний банк України" та рахунках №2603161252571 та №26009252571 відкритих у ПАТ АБ "Укргазбанк"не підлягають задоволенню.
Представник ДВС в судовому засіданні та у запереченнях на скаргу (№03-1-8/28045 від 14.08.17р.) повідомив суд, що підстави для скасування постанови про арешт коштів відсутні, а скарга є безпідставною, оскільки чинним законодавством України не передбачено обов'язок державного виконавця перевіряти чи визначати належність тих чиінших рахунків до рахунків із спеціальним режимом використання, заборона арешту яких встановлена Законом .
Представники прокуратури в судовому засіданні зазначене у скарзі Державного комунального підприємства “Луцьктепло” на дії головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України ОСОБА_1 підтримали, щодо задоволення судом не заперечили.
Дослідивши додані до скарги докази та оцінивши їх в сукупності, заслухавши пояснення представників скаржника, ДВС України та прокурора, суд встановив наступне.
Згідно ч. ст.121-2 ГПК України, скарга на рішення, дії чи бездіяльність органів державної виконавчої служби, приватних виконавців щодо виконання судових рішень господарських судів може бути подана стягувачем, боржником або прокурором протягом десяти робочих днів з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод і законних інтересів, крім рішень виконавця про відкладення проведення виконавчих дій, які можуть бути оскаржені протягом трьох робочих днів з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод і законних інтересів.
13.06.2017р. головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Департамету ДВС Міністерства юстиції України ОСОБА_1 винесено Постанову про арешт коштів боржника у виконавчому проваджені № 40022768, що приєднане до зведеного виконавчого провадження № 51936816 про стягнення із ДКП “Луцьктепло” заборгованості перед НАК “Нафтогаз України”, ДК “Газ України” НАК “Нафтогаз України” та ТзОВ “Тепелен” загальної суми боргу з урахуванням виконавчого збору - 50597096,09грн.
Пунктом 1 вищезазначеної Постанови накладено арешт на кошти ДКП “Луцьктепло” на усіх рахунках у банківських установах, у тому числі і на рахунках із спеціальним режимом використання.
Згідно частини 2 статті 48 Закону України “Про виконавче провадження” забороняється звернення стягнення та накладення арешту на кошти, що перебувають на поточних рахунках зі спеціальним режимом використання, відкритих на виконання статей 19-1 та 26-1 Закону України “Про теплопостачання".
Відповідно до частини 3 статті 52 Закону України “Про виконавче провадження” не підлягають стягненню в порядку, встановленому цим Законом, кошти, що знаходяться на поточних рахунках зі спеціальним режимом використання, спеціальних та інших рахунках, звернення стягнення на які заборонено законом.
Суд зауважує, що Закон України “Про виконавче провадження” містить перелік рахунків зі спеціальним режимом використання, на які заборонено накладати арешт.
Водночас, головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Департамету ДВС Міністерства юстиції України ОСОБА_1 зняття арешту із відповідних рахунків проведено не було.
З наданої суду довідки ПАТ АБ “Укргазбанк” встановлено, що рахунок №2603161252571 є рахунком із спеціальним режимом використання згідно Закону України “Про Теплопостачання”, та рахунок № 26009252571 - для отримання коштів відповідно до кредитного договору, укладеного із Європейським Банком Реконструкції та Розвитку .
Згідно ст. 19 Закону України "Про міжнародні договори" встановлено, що при зверненні стягнення на кошти на рахунках боржників, органи Державної виконавчої служби мають враховувати Положення Гарантійної Угоди між Україною та Європейським Банком Реконструкції та Розвитку Гарантійної Угоди між Україною як Гарантом та Європейським співтовариством з атомної енергії як Кредитором стосовно Угоди про механізм надання позики, які ратифіковані Законами України від 15.04.2014 року № 1267-УІІ та № 1268-УІІ відповідно, щодо не накладення арештів на будь-які витратні рахунки чи резервні рахунки з обслуговування боргу
Статтею 59 Закону України “Про виконавче провадження” зазначено, що державний виконавець зобов’язаний зняти арешт з рахунку боржника не пізніше наступного робочого дня з дня надходження документів, які підтверджують, що на кошти, які знаходяться на рахунку, заборонено звертати стягнення згідно із цим Законом.
Згідно ст. 124 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов’язковими до виконання на всій території України.
Частинами 2, 3, 4 ст. 13 Закону України «Про судоустрій та статус суддів» передбачено, що судові рішення, що набрали законної сили, є обов’язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об’єднаннями на всій території України. Обов’язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається законом. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд у межах повноважень, наданих йому законом. Невиконання судових рішень має наслідком юридичну відповідальність, установлену законом.
За приписами ст.115 ГПК України рішення, ухвали, постанови господарського суду, що набрали законної сили, є обов’язковими на всій території України і виконуються у порядку, встановленому Законом України «Про виконавче провадження».
За приписами ст.1 Закону України «Про виконавче провадження» завершальною стадією судового провадження є виконавче провадження, тобто сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень судів у разі невиконання їх у добровільному порядку.
Пункт 1 ст. 6 Конвенції гарантує кожному право на звернення до суду з позовом стосовно його прав і обов’язків цивільного характеру. У справі «Горнсбі проти Греції» Європейський суд зазначив, що виконання рішення, ухваленого будь-яким судом, має розцінюватись як складова частина судового розгляду.
Будучи завершальною стадією судового процесу, виконання судових рішень має забезпечувати реалізацію захисту прав і охоронюваних законом інтересів сторін.
За ст. 74 Закону України «Про виконавче провадження» рішення, дії чи бездіяльність виконавця та посадових осіб органів державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення можуть бути оскаржені сторонами, іншими учасниками та особами до суду, який видав виконавчий документ, у порядку, передбаченому законом.
Доводи державного виконавця наведені в поясненнях, відхиляються судом, оскільки спростовуються матеріалами поданої скарги.
Згідно п.9.13 постанови Пленуму Вищого господарського суду України «Про деякі питання практики виконання рішень, ухвал, постанов господарських судів України» №9 від 17.10.2012р. за результатами розгляду скарги виноситься ухвала, в якій господарський суд або визнає доводи заявника правомірними і залежно від їх змісту визнає постанову державного виконавця щодо здійснення заходів виконавчого провадження недійсною, або визнає дії чи бездіяльність органу Державної виконавчої служби незаконними, чи визнає недійсними наслідки виконавчих дій, або зобов'язує орган державної виконавчої служби здійснити певні виконавчі дії, якщо він ухиляється від їх виконання без достатніх підстав, або визнає доводи скаржника неправомірними і скаргу відхиляє.
Враховуючи вищенаведене, суд визнає доводи скаржника правомірними та обґрунтованими, приходить висновку про задоволення скарги Державного комунального підприємства "Луцьктепло" на дії головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України ОСОБА_1Р про скасування постанови про арешт коштів боржника від 13.06.2017р. у частині накладення арешту на кошти, що містяться на рахунках:№260393044070, №260383054070, №260373064070 та №260363074070 відкритих у Філії Волинського обласного управління акціонерного товариства "Державний ощадний банк України" та рахунках №2603161252571 та №26009252571 відкритих у ПАТ АБ "Укргазбанк".
Керуючись Законом України Про виконавче провадження", ст.ст.86, 121-2 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд ,-
ухвалив:
1. Скаргу Державного комунального підприємства “Луцьктепло” на дії головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України ОСОБА_1Р - задоволити.
2. Скасувати Постанову про арешт коштів боржника від 13.06.2017р. в частині накладення арешту на кошти, що містяться на рахунках: №260393044070, №260383054070, №260373064070 та №260363074070 відкритих у Філії Волинського обласного управління акціонерного товариства "Державний ощадний банк України" та рахунках №2603161252571 та №26009252571 відкритих у ПАТ АБ "Укргазбанк".
3. Зобов’язати державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України ОСОБА_1, або іншого державного виконавця в кого на виконанні перебуває зведене виконавче провадження реєстраційний номер ВП №40022768, винести постанову про закінчення виконавчого провадження, в частині арешту та списання коштів, що містяться на рахунках №№ 260393044070, 260383054070, 260373064070, 260363074070, відкритих у Філії -- Волинське обласне управління публічного акціонерного товариства “Державний ощадний банк України” та рахунках №№ 2603161252571, 26009252571 відкритих у ПАТ АБ “Укргазбанк”.
Суддя М. С. Шум