
ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 серпня 2017 р. Справа № 766/1267/17
Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Гаврилов Д.В.
Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду
у складі:
головуючого - Ступакової І.Г.
суддів - Бітова А.І.
- Лукянчук О.В.
(у зв'язку з неприбуттям у судове засідання сторін, справа
розглядається в порядку п.2 ч.1 ст.197 КАС України)
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_2 на постанову Херсонського міського суду Херсонської області від 13 квітня 2017 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Херсонського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Херсонської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И Л А :
ОСОБА_2 звернулась до суду з адміністративним позовом до Херсонського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Херсонської області про визнання протиправним та скасування рішення, оформленого протоколом №8 від 17 січня 2017 року про відмову у проведенні перерахунку пенсії; зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії на підставі довідки №03 від 11 січня 2017 року, яка видана Департаментом містобудування та землекористування Херсонської міської ради, з урахуванням інших виплат починаючи з дня останнього перерахунку пенсії, розмір якої було обчислено на підставі даних довідки Управління містобудування та архітектури Херсонської міської ради №01-15-79е від 17 березня 2008 року з урахуванням ч.5 ст. 37 Закону України «Про державну службу», а також зі збереженням раніше наданої індексації.
Постановою Херсонського міського суду Херсонської області від 13 квітня 2017 року у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 відмовлено.
В апеляційній скарзі ОСОБА_2 ставиться питання про скасування судового рішення в зв'язку з тим, що воно постановлено з порушенням норм матеріального та процесуального права.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідача, вивчивши доводи апеляційної скарги ОСОБА_2, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_2 з 29 січня 2008 року перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в місті Херсоні та одержує пенсію відповідно до Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування».
Відповідно до довідки Управління містобудування і архітектури Херсонської міської ради від 17 березня 2008 року, позивач працювала на посаді заступника начальника управління, начальника відділу містобудівної політики управління містобудування та архітектури Херсонської міської ради.
13 січня 2017 року позивач звернулася до Управління Пенсійного фонду України в місті Херсоні із заявою щодо проведення перерахунку раніше призначеної пенсії по довідці від 11 січня 2017 року №303 про заробітну плату.
Проте, Управлінням Пенсійного фонду України в місті Херсоні протоколом №8 від 17 січня 2017 року відмовлено позивачу в проведенні перерахунку пенсії за відсутності законодавчих підстав, через втрату чинності правовими нормами, які передбачали здійснення перерахунку пенсії.
Відмовляючи у задоволенні адміністративного позову, суд першої інстанції виходив з того, що з 01 травня 2016 року набув чинності Закон України «Про державну службу», яким не передбачено проведення перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом України «Про державну службу», а саме статтею 90 Закону встановлено, що пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», який в свою чергу містить загальні положення призначення та перерахунку пенсії.
Колегія суддів не погоджується з вказаними висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Як вбачається з адміністративного позову, предметом спору є правомірність рішення відповідача щодо відмови у здійсненні перерахунку та здійснення відповідного перерахунку з урахуванням інших виплат, на які нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Проте, вирішуючи спірне питання судом першої інстанції не були враховані вимоги позивача та відмовлено у задоволенні адміністративного позову лише з підстав набуття 01 травня 2016 року чинності Закону України «Про державну службу», яким не передбачено проведення перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом України «Про державну службу».
Згідно статті 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції, чинній на час призначення пенсії позивачці) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі розмір пенсії збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90% заробітної плати.
Статтею 37-1 Закону України «Про державну службу» передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Частиною 1 статті 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про оплату праці» структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Частиною 2 статті 2 Закону України «Про оплату праці» визначено, що в структуру заробітної плати входить також додаткова заробітна плата, яка визначена як винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантії і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій.
Аналогічні положення містяться і в підпункті 2.2.2 пункту 2 Інструкції по статистиці заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13 січня 2004 року №5, згідно якої у склад фонду додаткової заробітної плати входять премії та винагороди, в тому числі за вислугу років, які мають систематичний характер, а відповідно підпункту 2.3.3 пункту 2 цієї Інструкції матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників (на оздоровлення, у зв'язку з екологічним станом) входить до складу фонду оплати праці.
Крім того, статтею 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру: пенсії; стипендії; оплата праці (грошове забезпечення); суми виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування; суми відшкодування шкоди, заподіяної працівникові каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, а також суми, що виплачуються особам, які мають право на відшкодування шкоди в разі втрати годувальника. При цьому, даним Законом передбачено, що Кабінет Міністрів України може встановлювати інші об'єкти індексації, що не передбачені частиною першою цієї статті.
Відповідно до положень частини 2 Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення» №1078 від 17 липня 2003 року індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці найманих працівників підприємств, установ, організацій у грошовому виразі, яка включає оплату праці за виконану роботу згідно з тарифними ставками (окладами) і відрядними розцінками, доплати, надбавки, премії, гарантійні та компенсаційні виплати, передбачені законодавством, а також інші компенсаційні виплати, що мають постійний характер.
Відповідно до ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплат за ранги, надбавок за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Посадові оклади державних службовців установлюються залежно від складності та рівня відповідальності виконуваних службових обов'язків. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця встановлено постановами Кабінету Міністрів від 31 травня 2000 року №865 та від 23 квітня 2003 року №581.
Пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 (із змінами і доповненнями), в редакції, що діяла на час призначення пенсії позивачці, передбачено, що особи, які вийшли на пенсію згідно Закону України «Про державну службу» мають право на перерахунок пенсій, але лише за умови підвищення заробітної плати державним службовцям після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року №432-ІV «Про внесення змін до Закону №3723-ХІІ».
Постановою Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2003 року №581 встановлено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року №432-IV «Про внесення змін до Закону №3723-ХІІ» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну сулжбу», визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому, премія та інші надбавки враховуються в середніх розмірах стосовно визначених законодавством таких виплат у відповідному державному органі, з якого особа вийшла на пенсію, на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично їй встановлені.
Відповідно до п.3 Постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконаленні визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31 травня 2000 року №865, посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років при призначенні пенсії, відповідно до Закону України «Про державну службу», враховуються в розмірах, що виплачуються на день звільнення з роботи, що дає право на відповідний вид пенсії, а, згідно пп.2 п.4 цієї ж постанови, посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії.
З наведених норм слідує, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, винагорода за вислугу років та індексація, входили до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до ч.1 ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
З наведеного слідує, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Таким чином, колегія суддів приходить до висновку, що відмова відповідача щодо здійснення перерахунку пенсії позивачці з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на соціально-побутові послуги та індексації, з яких сплачено страхові внески, є неправомірною, а відтак рішення, яке оформлено протоколом №8 від 17 січня 2017 року про відмову у проведенні перерахунку пенсії позивачці підлягає скасуванню, що помилково не було встановлено судом першої інстанції.
Разом з цим, колегія суддів вважає обгрунтованими вимоги позивачки про застосування при обчисленні перерахунку раніше призначеної пенсії 80%, виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, при призначенні пенсії позивачці було встановлено відсоток заробітку на рівні 80% заробітної плати працюючого державного службовця.
Також слід зазначити, що звертаючись до суду позивачка фактично вимагає захист порушеного права щодо пенсійного забезпечення (в частині врахування сум індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та на оздоровлення, які виплачувались позивачці у розрахунковий період і з яких сплачувалися страхові внески), яке фактично виникло на стадії призначення позивачці пенсії, яке продовжує бути порушеним внаслідок не врахування таких виплат при призначенні пенсії.
Тобто, фактично має місце перерахункове обчислення раніше призначеної пенсії з урахуванням тих додаткових показників заробітної плати, які не були враховані при такому призначенні. При такому обчислені слід застосовувати той відсотковий показник, який існував на час його призначення.
При цьому, ті обставини, що відбулись зміни у законодавстві, на які посилається суд першої інстанції, а саме те, що з 01 травня 2016 року діє новий Закон України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року №889-VIII, яким визначені нові правила призначення пенсії, жодним чином не впливають на характер спірних правовідносин, який виник до цих обставин.
Отже, оскільки на час набуття позивачкою права на пенсійне забезпечення за ст. 37, ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» було встановлено її право на отримання пенсії у розмірі 80% від заробітку, колегія суддів приходить до висновку, що зазначена норма в межах цього спору зберігає юридичну силу, що узгоджується з правовою позицією Верховного Суду України, викладеною в постанові від 01 липня 2014 року по справі №21-244а14, яка в силу положень ч.1 ст. 244-2 КАС України має враховуватись судами загальної юрисдикції.
Згідно із ст. 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Таким чином, при здійсненні перерахунку раніше призначеної позивачці пенсії, відповідачу слід врахувати суми матеріальної допомоги на оздоровлення, на вирішення соціально-побутових питань та суми індексації заробітної плати, згідно наданої нею довідки №03 від 11 січня 2017 року (а.с.8), в призначеному розмірі 80%.
Згідно ч.4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії провадиться у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяці, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Отже, з урахуванням того, що позивачка звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії 13 січня 2017 року, колегія суддів вважає, що відповідний перерахунок має бути проведений з 01 січня 2017 року.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції при розгляді справи неповно з'ясовано обставини справи, які мають значення для її правильного вирішення, у зв'язку з чим, судове рішення відповідно до вимог п.1 ч.1 ст. 202 КАС України, підлягає скасуванню з прийняттям по справі нової постанови про часткове задоволення адміністративного позову.
Окрім цього, згідно ч.1 та ч.2 ст. 87 КАС України, судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Статтею 94 КАС України передбачено, що якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено (ч.3). Якщо суд апеляційної чи касаційної інстанції, не повертаючи адміністративної справи на новий розгляд, змінить судове рішення або ухвалить нове, він відповідно змінює розподіл судових витрат (ч.6).
Як вбачається з матеріалів справи, позивачкою було сплачено судовий збір за подачу адміністративного позову та апеляційної скарги в загальному розмірі 1 350, 40 грн., що підтверджується фіскальним чеком №1008636780 від 23 січня 2017 року (а.с.1) та квитанцією №N1BAT56772 від 08 червня 2017 року (а.с.45), у зв'язку з чим такі судові витрати підлягають стягненню з відповідача за рахунок його бюджетних асигнувань.
Керуючись ст. 195, ст. 197, п.3 ч.1 ст. 198, п.1 ч.1 ст. 202, ст. 207, ч.5 ст. 254 КАС України, колегія суддів, -
П О С Т А Н О В И Л А :
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 задовольнити частково.
Постанову Херсонського міського суду Херсонської області від 13 квітня 2017 року скасувати.
Прийняти по справі нову постанову, якою адміністративний позов ОСОБА_2 до Херсонського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Херсонської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні, оформленого протоколом №8 від 17 січня 2017 року.
Зобов'язати Херсонське об'єднане Управління Пенсійного фонду України Херсонської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_2 відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції чинній станом на момент призначення пенсії позивачці), в розмірі 80% заробітної плати державного службовця, з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, з яких сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відповідно до довідки №03 від 11 січня 2017 року, яка видана Департаментом містобудування та землекористування Херсонської міської ради, починаючи з 01 січня 2017 року, з урахуванням фактично виплачених сум.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути з бюджетних асигнувань Херсонського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Херсонської області (вул. Комкова, 76-а, м. Херсон, 73027, код за ЄДРПОУ 41245848) на користь ОСОБА_2 судові витрати в розмірі 1 350, 40 грн. (одна тисяча триста п'ятдесят) гривень.
Постанова апеляційного суду набирає чинності через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий: І.Г. Ступакова
Судді: А.І. Бітов
О.В. Лук'янчук