Єдиний державний реєстр судових рішень Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 вересня 2009 р. справа № 2а-15008/09/0570
час прийняття постанови: 14год.50хв.
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючогосудді Мозгової Н. А.
при секретаріПригода О.В.
представника позивача Лисак Т.Г.
представника відповідача Наумової О.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державного підприємства «Добропіллявугілля» до Добропільської обєднаної державної податкової інспекції про зобовязання визнати податкову заборгованість в розмірі 1194336,35грн. безнадійним податковим боргом та списання його з картки особового рахунку, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач, Державне підприємство «Добропіллявугілля», звернулось до адміністративного суду з позовною заявою до Добропільської обєднаної державної податкової інспекції про зобовязання визнати податкову заборгованість в розмірі 1194336,35грн. безнадійним податковим боргом та списання його з картки особового рахунку, внести зміни до картки особового рахунку позивача, шляхом списання податкової заборгованості в розмірі 1194336,35грн., мотивуючи свої вимоги тим, що податковий борг підлягає списанню відповідно до пункту 18.2 статті 18 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", оскільки стосовно даного податкового боргу минув строк позовної давності і тому такий борг вважається безнадійним. 28.09.2009р. позивач надав уточнення позовних вимог, в яких просить суд визнати податкову заборгованість в розмірі 1194336,35грн. безнадійним податковим боргом та списати його з картки особового рахунку.
Відповідач по справі надав до суду заперечення на адміністративний позов, відповідно до якого податкова інспекція вважає, що згідно з підпунктом 3.3 пункту 3 Порядку списання безнадійного податкового боргу платників податків, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 14.03.2001 N 103, безнадійний податковий борг - це податковий борг юридичних та фізичних осіб, стосовно якого минув строк давності - 1095 календарних днів від дня узгодження податкового зобов'язання (рішення керівника контролюючого органу (або його заступника) на підставі даних обліку. Визначення сум безнадійного податкового боргу, що підлягає списанню органами державної податкової служби, здійснюється у випадку, визначеному в п.3.3 цього Порядку датою прийняття рішення керівника податкового органу. Згідно п.5 цього Порядку у випадках, передбачених п.п.3.3, 3.4 Порядку, платник податків звертається до контролюючого органу з письмовою заявою, в якій зазначаються суми податків, зборів, інших платежів, які просить списати. До заяви обовязково додається будь-який з документів, зазначених у п.3 Порядку, який підтверджує, що податковий борг вважається безнадійним. ДП «Добропіллявугілля» 01.09.2009р. звернулось до податкового органу з заявою за №4/1571 про списання сум податків, зборів та інших платежів. Як підставу, яка підтверджує, що даний податковий борг вважається безнадійним, позивачем було додано постанову Донецького окружного адміністративного суду від 22.06.2009р., якою Добропільскій ОДПІ відмовлено в задоволені позовних вимог про стягнення з ДП «Добропіллявугілля» заборгованості з податку на додану вартість у розмірі 1176778,56грн., а також пеня, нарахована на суму податкового зобовязання з податку на прибуток у розмірі 17587,79грн. Відповідач зазначає, що рішення суду не є підставою, згідно п.3 Порядку, яка підтверджує безнадійність податкового боргу. Виходячи з цього відсутні підстави для прийняття керівником податкового органу рішення про списання безнадійного податкового боргу згідно п. 5.3 Порядку. Оскільки таке рішення відповідачем не приймалось, у податкового органу відсутні підстави для списання податкового боргу.
У судовому засіданні позивач підтримав позовні вимоги в повному обсязі, представник відповідача проти позовних вимог заперечував.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши та оцінивши подані докази за своїм внутрішнім переконанням, суд встановив наступне:
Позивач, Державне підприємство «Добропіллявугілля» зареєстроване як юридична особа виконавчим комітетом Добропільської міської ради 11.03.2003року, про що свідчить свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи, включене до ЄДРПОУ за номером 32186934, з 01.04.2003року знаходиться на обліку в Добропільській ОДПІ, здійснює фінансово-економічну діяльність на підставі Статуту, має самостійний баланс.
Згідно наказів Міністерства палива та енергетики України №492 та №493 від 18.08.2004р. прийнято рішення щодо припинення діяльності державних підприємств, у тому числі ДП «Добропіллявугілля» шляхом реорганізації у формі приєднання до складу Державного підприємства «Донецька вугільна коксівна компанія» (ДП «ДВКК») та виділення окремих підрозділів та їх приєднання до складу Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» (ДП «ДВЕК»). Тобто, ДП «ДВКК» та ДП «ДВЕК» стали правонаступниками прав та обовязків ДП «Добропіллявугілля», повязаних з діяльністю відокремлених підрозділів відповідно до розподільчого балансу.
Наказами Міністерства палива та енергетики України №237 «Про реорганізацію Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» та №238 «Про реорганізацію Державного підприємства «Донецька вугільна коксівна компанія» від 26.05.2005р. було реорганізовано ДП «ДВКК» та ДП «ДВЕК» шляхом виділення з їх складу відокремлених підрозділів та приєднання їх до ДП «Добропіллявугілля». Згідно даних наказів ДП «Добропіллявугілля» є правонаступником прав та обовязків ДП «ДВКК» та ДП «ДВЕК», повязаних з діяльністю відокремлених підрозділів.
Порядок погашення податкових зобовязань або податкового боргу при реорганізації платника податків, передбачений статтею 13 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21 грудня 2000 року № 2181-ІІІ.
Підпунктом 13.1.2 пункту 13.1 статті 13 наведеного Закону передбачено, якщо реорганізація здійснюється шляхом розподілу платника податків на дві або більше особи з ліквідацією такого платника податків, усі платники податків, які виникнуть після такої реорганізації, набувають усіх прав і обов'язків щодо погашення податкових зобов'язань чи податкового боргу, які виникли до такої реорганізації. Зазначені зобов'язання чи борг розподіляються між новоствореними платниками податків пропорційно часткам балансової вартості активів, отриманим ними у процесі реорганізації згідно з розподільчим балансом. У разі коли одна чи більше новостворених осіб не є платниками податків, щодо яких виникли податкові зобов'язання або борг платника податків, який був реорганізований, зазначені податкові зобов'язання чи борг повністю розподіляються між особами, що є платниками таких податків, пропорційно часткам отриманих ними активів, без урахування активів, наданих особам, що не є платниками таких податків.
Згідно карток особових рахунків, податкова заборгованість в розмірі 1194336,35грн. була передана з ДП «Добропіллявугілля» на ДП «ДВКК» та ДП «ДВЕК» у 2005р. Після відновлення господарської діяльності ДП «Добропіллявугілля» податкова заборгованість в розмірі 1194336,35грн. була повернута до ДП «Добропіллявугілля». Підтверджуючими документами стали акти приймання-передачі боргу від 30.06.2005р., 20.05.2005р., 13.07.2005р.
Добропільська ОДПІ зверталась до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Державного підприємства «Добропіллявугілля» про стягнення податкової заборгованості в розмірі 1194336,35грн.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 22.06.2009 року по справі № 2-а-8287/08/0570 податковому органу було відмовлено в задоволені позову.
Так, відповідно до п. 1.3 ст.1 Закону України від 21.12.2000, № 2181-III «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податковий борг (недоїмка) це податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.
Відповідно до п.1.3, п.1.5, п.1.6 «Порядку розстрочення та відстрочення податкових зобовязань платників податків», затвердженого наказом ДПА України від 18.09.2001р. за №378, узгоджена сума податкового зобовязання, не сплачена платником податків у строки, визначені законом, визнається сумою податкового боргу платника податків, яка може бути розстрочена або відстрочена на умовах податкового кредиту.
Підпунктом 14.1.1. п.14.1 ст.14 Закону України від 21.12.2000, № 2181-III «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» розстроченням податкових зобов'язань є надання платнику податків бюджетного кредиту на основну суму його податкових зобов'язань без урахування сум пені під проценти, розмір яких дорівнює розміру пені, визначеної згідно з пунктом 16.4 статті 16 цього Закону
Підпунктами 4.3, 4.5 вищенаведеного Порядку обумовлено дострокове розірвання договору про розстрочення (відстрочення) податкових зобовязань з ініціативи податкового органу.
На підставі вищевикладеного, Добропільською ОДПІ були прийняті рішення про скасування розстрочення податкового боргу за №№7,8,9 від 29.04.2003р. на суму 767287,69грн., №18 від 03.10.2003р. на суму 63364,69грн., №№14,16,17 від 23.10.2003р. на суму 259761,29грн., №№11,12 від 29.10.2003р. на суму 346125,68грн. та нараховані позивачу відсотки за розстрочення податкового боргу з податку на додану вартість, розмір яких дорівнює розміру пені.
Також, позивачу у відповідності до п.п.17.1.7 п.17.1 ст. 17 Закону України від 21.12.2000, № 2181-III «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» була нарахована пеня в розмірі 17587,79грн. за несвоєчасну сплату податкового боргу з податку на прибуток.
Відповідно до п. 18.2 ст. 18 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», підлягає списанню безнадійний податковий борг, у тому числі пеня, нарахована на такий податковий борг, а також штрафні санкції. Під терміном “безнадійний” слід розуміти: податковий борг юридичних та фізичних осіб, стосовно якого минув строк позовної давності, встановлений цим Законом, тобто 1095 днів. Органи стягнення відкликають розрахункові документи, які передбачають стягнення пені, штрафних санкцій та безнадійного податкового боргу, списаних відповідно до цієї статті.
Згідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
На підставі ч.1 ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Враховуючи зазначене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Державного підприємства «Добропіллявугілля» до Добропільської обєднаної державної податкової інспекції про зобовязання визнати податкову заборгованість в розмірі 1194336,35грн. безнадійним податковим боргом та списання його з картки особового рахунку - підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до статті 94 КАС України судові витрати, понесені позивачем присуджуються з Державного бюджету України.
Керуючись ст.ст. 17, 18, 19, 20, 51, 69, 70, 71, 72, 86, 94, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 167 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов Державного підприємства «Добропіллявугілля» до Добропільської обєднаної державної податкової інспекції про зобовязання визнати податкову заборгованість в розмірі 1194336,35грн. безнадійним податковим боргом та списання його з картки особового рахунку задовольнити в повному обсязі.
Зобовязати Добропільську обєднану державну податкову інспекцію списати безнадійний податковий борг Державного підприємства «Добропіллявугілля» в розмірі 1194336 (один мільйон сто девяносто чотири тисячі триста тридцять шість )грн., 35 коп.
Постанова постановлена у нарадчій кімнаті та проголошений повний текст постанови у судовому засіданні 28.09.2009р. в присутності представників сторін.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.
Суддя Мозговая Н. А.