Постанова № 6828343, 21.10.2009, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.10.2009
Номер справи
2а-12879/09/0570
Номер документу
6828343
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21 жовтня 2009 р.                                                                       справа № 2а-12879/09/0570

час прийняття постанови: 15год 35 хвил.

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого                                                  судді Абдукадирової К.Е.

при секретарі                                                   Лакушевій Є.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів, м. Донецьк

до Дочірнього підприємства “Агрофірма “Шахтар” Орендного підприємства “Шахта ім. О.Ф. Засядько” , с. Олександрівка, Слов’янського району

про стягнення адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів та пені у сумі 268766 грн. 68 коп.

за участю представників:

від позивача: Чебаненко Є.О. – за дов. від 8 січня 2009 року

від відповідача: не з’явився

                               ВСТАНОВИВ:

Донецьке обласне відділення Фонду соціального захисту населення інвалідів звернулось до суду з позовом до Дочірнього підприємства “Агрофірма “Шахтар” Орендного підприємства “Шахта ім. О.Ф. Засядько” про стягнення адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів у 2008 році, у сумі 259 828 грн. 70 коп., та пеню у сумі 8 938 грн. 98 коп., разом - 268 766 грн. 68 коп.

Позивач під час розгляду справи в обґрунтування позовних вимог посилається на порушення відповідачем норм Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», а саме невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2008 році, оскільки зі звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2008 рік (арк. справи 7), що наданий відповідачем до Фонду, середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу відповідача становила 3 551 особа. Відповідно до частини першої статті 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця. Виходячи з вищевикладеного, позивач вважає, що на підприємстві повинно бути працевлаштоване 142 інваліда. Фактично ж, за даними звіту на підприємстві працювало 119 інвалідів. Таким чином, відповідачем не виконано норматив по створенню 23 робочого місця по працевлаштуванню інвалідів.

Відповідач надав до суду заперечення проти позову, в яких зазначив, що вимоги позивача щодо стягнення адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів та пені є безпідставними та необґрунтованими, та просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог. Вважає, що на підприємство не покладається обов’язок здійснювати пошук інвалідів для працевлаштування, а також при визначення нормативу щодо створення робочих місць для інвалідів слід ураховувати специфіку діяльності підприємства.

Відповідач у судове засідання не з’явився, про дату, час та місце судового розгляду справи 10 вересня 2009 року, 30 вересня 2009 року був повідомлений належним чином (арк. справи 34, 41). 30 вересня 2009 року через канцелярію Донецького окружного адміністративного суду відповідачем було подано клопотання про перенесення розгляду справи, у зв’язку з відрядженням представника відповідача та проханням повідомити про дату розгляду справи, у зв’язку з чим розгляд справи відкладено на 7 жовтня 2009 року о 13 год. 15 хв. (арк. справи 42).

7 жовтня 2009 року та 20 жовтня 2009 відповідач у судове засідання також не з’явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином. (арк. справи 51, 64). 20 жовтня 2009 року шляхом засобів зв’язку, зазначених у адміністративному позові його було повідомлено за телефоном про відкладення розгляду справи на 21жовтня 2009 року о 15 год. 00 хв. (арк. справи 63), але відповідач у судове засідання не з’явився. Про поважність причин неявки до суду не повідомив. Заяви про розгляд справи без його участі суду не надав. За таких обставин, суд вважає за можливе розглянути справи за відсутністю відповідача на підставі наявних у справі доказів.

Дослідивши та оцінивши надані докази за своїм внутрішнім переконанням, суд встановив наступне.

Дочірнє підприємство “Агрофірма “Шахтар” Орендного підприємства “Шахта ім. О.Ф. Засядько” є юридичною особою, включене до ЄДРПОУ за номером 25330750.

Відповідно до підпункту третього пункту четвертого Положення про Фонд соціального захисту інвалідів (затверджене постановою Кабінету Міністрів України № 1434 від 26 вересня 2002 року) Фонд соціального захисту інвалідів як урядовий орган державного управління (та його територіальні відділення) відповідно до покладених на нього завдань здійснює контроль за своєчасним перерахуванням сум штрафних санкцій, що надходять від підприємств, установ і організацій за недодержання ними нормативів робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів.

За змістом статті 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» від 21 березня 1991 року № 875-12 (надалі - Закон України № 875), саме Фонду соціального страхування захисту інвалідів надано право на стягнення санкцій за недодержання законодавчо встановленого нормативу робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів.

Стаття 19 зазначеного Закону встановлює для підприємств (об’єднань), установ і організацій (далі – підприємства) нормативи робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів.

Відповідно до статті 20 Закону України № 875, підприємства, де кількість працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим частиною першою статті 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів штрафні санкції, сума яких визначається у розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві за кожне робоче місце, не зайняте інвалідом.

Кількість інвалідів – штатних працівників, які мають працювати на робочих місцях відповідача у 2008 році повинно бути працевлаштовано 142 інваліда. Фактично ж, за даними звіту працювало 119 інвалідів. Таким чином, на думку позивача, відповідач не виконав норматив по створенню 23 робочого місця по працевлаштуванню інвалідів.

Згідно розрахунку, сума адміністративно-господарських санкцій за невиконання відповідачем нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів у 2008 році, становить 259 828 грн.70 коп.

Відповідачем адміністративно-господарські санкції несплачені, тому на підставі частини 2 статті 20 Закону та пункту 4 Постанови Кабінету Міністрів України від 31 січня 2007 року №70 „Про реалізацію статей 19 і 20 Закону України „Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні”, порушення термінів сплати, тягне за собою нарахування пені, яка складає станом на 10 липня 2009 року 8 937 грн. 98 коп. Загальна сума позову з урахуванням пені становить 268 766 грн. 68 коп., тому просить стягнути вказану суму.

Постановою Кабінету Міністрів України від 31 січня 2007 року № 70 "Про реалізацію статей 19 і 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" та статтею 20 Закону встановлено обов'язок підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося це порушення, сплачувати відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається згідно стаття 20 Закону.

Відповідно до статті 20 Закону та Постанови передбачено, що порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені у розмірі 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України за кожний календарний день прострочення.

В силу статті 5 Закону України „Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” порядок та умови визначення потреб у зв’язку з інвалідністю встановлюються на підставі висновку медико-соціальної експертизи та з врахуванням здібностей до професійної і побутової діяльності інваліда.

Суд не приймає пояснення відповідача, що при визначенні нормативу щодо створення робочих місць для інвалідів слід враховувати специфіку діяльності підприємства з огляду на наступне.

Відповідно до статті 16 Закону України „Про охорону праці” від 14 жовтня 1992 року підприємства, які використовують працю інвалідів, зобов’язані створювати для них умови праці з урахуванням рекомендацій медико - соціальної експертизи та індивідуальних програм реабілітації, вживати додаткових заходів щодо безпеки праці, які відповідають специфічним особливостям цієї категорії працівників. Працівнику не може пропонуватися робота, яка за медичним висновком протипоказана йому за станом здоров’я.

Суд зазначає, що відповідачем не було надано належних доказів стосовно того, що за характером роботи відповідачем використовувати працю інвалідів в умовах підвищеної небезпеки неможливо.

Матеріали справи не містять доказів того, що відповідач повідомляв органи працевлаштування про наявність вільних робочих місць для інвалідів. У зв'язку із наявністю вакансій відповідач не надсилав до міського центру зайнятості звіти про наявність вакансій, не робив оголошення до засобів масової інформації, товариства інвалідів.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку щодо задоволення позовних вимог у повному обсязі.

Керуючись статтями 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Дочірнього підприємства “Агрофірма “Шахтар” Орендного підприємства “Шахта ім. О.Ф. Засядько” про стягнення адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів у 2008 році у сумі 259 828 грн. 70 коп. та пені у сумі 8 938 грн. 98 коп. грн., разом - 268 766 грн. 68 коп. - задовольнити повністю.

Стягнути з Дочірнього підприємства “Агрофірма “Шахтар” Орендного підприємства “Шахта ім. О.Ф. Засядько” на користь Державного бюджету України адміністративно-господарські санкції за невиконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів у 2008 році у сумі 259 828 грн. 70 коп. та пеню у сумі 8 938 грн. 98 коп., разом – 268 766 грн. 68 коп. на р/р 31216230700001 в ГУДКУ у Донецькій області, ЄДРПОУ 34686537, МФО 834016, код платежу 50070000.

Вступна та резолютивна частини постанови прийняті у нарадчій кімнаті та проголошені у судовому засіданні 21 жовтня 2009 року. Постанова у повному обсязі складена 23 жовтня 2009 року.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі в десятиденний строк з дня складення постанови у повному обсязі заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку частини 5 статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України шляхом подання апеляційної скарги у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

          Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.

          Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

          Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.

Суддя                                                                                           Абдукадирова К.Е.