Постанова № 6827834, 11.03.2009, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.03.2009
Номер справи
2а-1564/09/0570
Номер документу
6827834
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

11 березня 2009 р.                                                                       справа № 2а-1564/09/0570

час прийняття постанови:

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого                                                  судді Галатіної О.О.

при секретарі                                                  Мичак О.С.

За участю:

Представників позивача Єрхової А.О., Бойчук А.В.

Представника відповідача Секлейді О.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Відкритого акціонерного товариства «ВІАН» до Донецького територіального управління комісії з цінних паперів та фондового ринку про визнання недійсною постанови,

В С Т А Н О В И В:

Позивач, Відкрите акціонерне товариство «ВІАН» звернулось до суду з адміністративним позовом до Донецького територіального управління комісії з цінних паперів та фондового ринку про визнання недійсною постанови.

В обґрунтування позову вказав, що 14.01.2009 р. ним отримано постанову № 1088 – ДО від 14.01.2009 р. про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів Донецького територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку.

Спірною постановою відповідачем накладено штраф у розмірі 850,00 грн. за ухилення від виконання розпорядження комісії про усунення порушень законодавства про цінні папери № 938-ДО від 22.10.2008 р., виданого на підставі п. 10 ст. 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні».

Разом з тим, позивач вважає, що зазначена постанова є незаконною з наступних підстав.

22.12.2008 р. на адресу позивача надійшло повідомлення (вих. № 05-09\7136\08 від 17.12.2008 р. та постанова про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів від 16.12.2008 (вих. № 05-09\7137\08 від 17.12.2008) з яких вбачається, що уповноваженою особою комісії виявлено адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст. 13 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», а саме ухилення ВАТ «ВІАН» від виконання розпорядження Донецького теруправління ДКЦПФР від 22.10.2008 р. № 938-ДО.

Позивач зазначає, що у постанові про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів від 16.12.2008 р. зазначено, що товариство не виконало розпорядження № 938-ДО від 22.10.2008 р., видане на підставі п. 10 ст. 8 Закону України № 448\96-ВР, в якому встановлено термін до 24.11.08 (включно) для усунення вказаних у розпорядженні порушень ст. 40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» № 3480-ІУ від 23.02.2006 р. та «Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів», затвердженого рішенням комісії від 19.12.2006 р. № 1591.

У перелічених документах керівнику або представнику ВАТ «ВІАН» запропоновано з’явитись 29.12.2008 р. об 11-30 год. до Донецького теруправління ДКЦПФР для складання протоколу про адміністративне правопорушення; підписання акту про правопорушення на ринку цінних паперів та надання пояснень.

29.12.2008 р. представник позивача з’явився у Донецьке теруправління Комісії (відділ правозастосування та претензійно – позовної роботи) з письмовими поясненнями (лист № 97 від 25.12.2008 р.).

У зазначеному листі позивач повідомив про неотримання розпорядження № 938-ДО від 22.10.2008 р., у зв’язку з чим не мало можливості усунути порушення, перелічені у розпорядженні. Вказаним листом позивач просив комісію надати копію розпорядження № 938-ДО від 22.10.2008 р. та встановити новий термін для усунення порушень.

Представнику позивача було надано повідомлення (вих. № 05-09\7452\08 від 29.12.2008) та постанова про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів від 29.12.2008 (вих. № 05-09\7451\08 від 29.12.2008) з яких вбачається, що у відношенні ВАТ «ВІАН» складено акт про правопорушення на ринку цінних паперів № 1088-ДО від 29.12.2008 та зазначено, що розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів у відношенні ВАТ «ВІАН» відбудеться 14.01.2009 об 11-30 год.

14.01.2009 р. представник ВАТ «ВІАН» з’явився у призначений час до Донецького теруправління Комісії для розгляду справи про правопорушення на ринку цінних паперів у відношенні ВАТ «ВІАН» та заявлено клопотання в порядку п. 2 Розділу УІ Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 11.12.2007 р. № 2272, про продовження терміну для усунення встановлених порушень у регулярній річній інформації підприємства за 2007 р. до 28.01.2009 р.

Позивач повідомляє, що не зважаючи на викладені обставини відповідачем винесено постанову № 1088-ДО від 14.01.2009 р. про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів, якою на позивача накладено штрафу у розмірі 850,00 грн.

Позивач вказує, що зазначена постанова на його адресу не надходила.

З огляду на це, просить суд визнати спірну постанову недійсною.

В судовому засіданні представники позивача позовні вимоги підтримали, на їх задоволенні наполягали.

Представник відповідача в судовому засіданні з позовом не погодився, просив у його задоволенні відмовити.

Вислухавши у судовому засіданні представників сторін, дослідивши та оцінивши подані докази за своїм внутрішнім переконанням, суд встановив наступне.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України та частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України органи державної влади зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.

Позивач, Відкрите акціонерне товариство «ВІАН» є юридичною особою та зареєстрований Виконавчим комітетом Донецької міської ради 22.07.1998 року (ідентифікаційний номер 30076079), що підтверджує наявна в матеріалах справи копія Свідоцтва про державну реєстрацію.

          В судовому засіданні встановлено, що 22.10.2008 р. за № 06-р\0046\08 відповідачем на юридичну адресу позивача: 83086,м. Донецьк, в. Ф. Зайцева, 46 а, було надіслано розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери № 938-ДО, зі змісту якого вбачається, що позивачем порушено вимоги ст. 40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» № 3480-ІУ від 23.02.06 р. та розділу У «Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого рішенням Комісії від 19.12.2006 № 1591. Тому, позивача було зобов’язано у термін до 24.11.2008 р.(включно) усунути порушення законодавства про цінні папери, а саме: здійснити розкриття на фондовому ринку виправленої регулярної річної інформації за 2007 р. у відповідності з вимогами «Положення» та до 24.11.2008 р. (включно) письмово проінформувати уповноважену особу Комісії про виконання цього розпорядження.

          17.12.2008 р. за № 05-09\7136\08 відповідачем на ім’я керівника ВАТ «ВІАН» було надіслано повідомлення, з якого вбачається, що уповноваженою особою Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку виявлено адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст. 13 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних папері в Україні», а саме позивач ухилився від виконання розпорядження Донецького теруправіння ДКЦПФР від 22.10.2008 р. № 938-ДО у зв’язку з чим керівнику ВАТ «ВІАН» необхідно з’явитись для складання протоколу про адміністративне правопорушення 29.12.2008 р. о 11-30 год. до Територіального управління ДКЦПФР.

          Також, відповідачем 17.12.2008 р. за № 05-09\7137\08 на адресу позивача було направлено постанову про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів від 16.12.2008 р., відповідно до якої було вирішено порушити справу про правопорушення на ринку цінних паперів у відношенні ВАТ «ВІАН».

          25.12.2008 р. за № 97 позивачем на ім’я відповідача направлено лист, з якого вбачається, що 22.12.2008 р. ВАТ «ВІАН» отримано Постанову про порушення справи на ринку цінних паперів від 16.12.2008 р.(вих. № 05-09\7137\08 від 17.12.2008 р.). Позивач зазначив, що не отримав розпорядження № 938-ДО від 22.10.2008 р. і не мав можливості усунути порушення. Позивач просив відповідача надати копію розпорядження № 938-ДО та надати новий термін для усунення встановлених порушень.

          29.12.2008 р. Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку Донецького територіального управління було складено ат № 1088-ДО про правопорушення на ринку цінних паперів, відповідно до якого позивач не виконав розпорядження № 938-ДО від 22.10.2008 р., видане на підставі п. 10 ст. 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», згідно якого повинно бути у термін до 24.11.2008 р. (включно) усунути вказані у розпорядженні порушення вимог ст. 40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» № 3480 від 23.02.2008 р. та «Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів», затвердженого рішням Комісії від 19.12.2006 р. № 1591.

Також, 29.12.2008 р. відповідачем на ім’я керівника ВАТ «ВІАН» було надіслано повідомлення, з якого вбачається, що уповноваженою особою Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку виявлено адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст. 13 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних папері в Україні», а саме позивач ухилився від виконання розпорядження Донецького теруправіння ДКЦПФР від 22.10.2008 р. № 938-ДО у зв’язку з чим керівнику ВАТ «ВІАН» необхідно з’явитись для складання протоколу про адміністративне правопорушення 14.01.2009 р. о 11-30 год. до Донецького територіального управління ДКЦПФР.

Також, 29.12.2008 р. відповідачем на ім’я позивача за № 05-09\7451\08 було направлено постанову про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів від 29.12.2008 р., з якої вбачається, що розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів у відношенні ВАТ «ВІАН» відбудеться 14.01.2009 р. о 11-30 год.

14.01.2009 р. за № 1 позивачем на ім’я відповідача направлено лист, зі змісту якого випливає, що згідно постанови про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів від 29.12.2008 р., термін для усунення правопорушень встановлено до 14.01.2009 р. Позивач просив відповідача подовжити термін для усунення встановлених порушень у регулярній річній інформації підприємства за 2007 р., у зв’язку з тим, що у період Новорічних та Різдвяних свят ВАТ «ВІАН» не здійснювало господарську діяльність до 28.01.2009 р.

Аналогічна позиція позивача викладена у поясненні на ім’я відповідача від 14.01.2009 р.

Разом з тим,14.01.2009 р. відповідачем було винесено постанову № 1088-ДО про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів, з якого вбачається, що позивач не виконав розпорядження № 938-ДО від 22.10.2008 р., видане на підставі п. 10 ст. 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», згідно якого повинно було у термін до 24.11.2008 р.(включно) усунути вказані у розпорядженні порушення вимог ст. 40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» № 3480-ІУ від 23.02.2006 р. та «Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів», затвердженого рішенням Комісії від 19.12.2006 р. № 1591. Тому було вирішено за ухилення від виконання розпорядження на ВАТ «ВІАН» накласти штраф у розмірі 850,00 грн., який слід перерахувати до Державного бюджету України протягом 15 днів з моменту отримання постанови.

Суд вважає, що при прийнятті спірної постанови відповідачем не були порушені принципи обґрунтованості та розсудливості (пункти 3 та 6 частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України), а також, що суб’єкт владних повноважень довів правомірність у повному обсязі прийняття спірного документа відповідно до частини 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, внаслідок чого позовні вимоги позивача не підлягають задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до п. п.1,2,3 Положення про територіальні органи Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, затвердженого Рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 14 травня 1997 р. № 9, Територіальний орган Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку (надалі Комісія) є складовою частиною системи Комісії, яка здійснює державне регулювання ринку цінних паперів у відповідному регіоні у межах повноважень, визначених цим Положенням. Територіальний орган утворюється за наказом Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, є підпорядкованим і підзвітним Державній комісії з цінних паперів та фондового ринку.

Територіальний орган у своїй діяльності керується Конституцією ( 254к/96-вр ) та законами України, постановами Верховної Ради України, указами і розпорядженнями Президента України, постановами і розпорядженнями Кабінету Міністрів України, рішеннями Комісії, наказами та розпорядженнями Голови Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, дорученнями членів Комісії, а також цим Положенням.

Територіальний орган реалізує у Автономній Республіці Крим та м. Севастополі, у м. Києві та Київській області і в областях України завдання, покладені на Державну комісію з цінних паперів та фондового ринку Законом України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні", Указом Президента України від 14 лютого 1997 р. № 142/97 "Про Державну комісію з цінних паперів та фондового ринку", в межах повноважень, що визначені цим Положенням.

          На підставі п. 5 зазначеного Положення, основними завданнями територіального органу у відповідному регіоні є:забезпечення реалізації єдиної державної політики щодо розвитку та функціонування ринку цінних паперів та їх похідних у відповідному регіоні; координація діяльності місцевих державних органів з питань функціонування у відповідному регіоні ринку цінних паперів та їх похідних; здійснення державного регулювання та контролю за випуском та обігом цінних паперів та їх похідних в регіоні, додержання законодавства в цій сфері; захист прав інвесторів шляхом застосування заходів щодо запобігання і припинення порушень законодавства на ринку цінних паперів, застосування санкцій за порушення законодавства у межах своїх повноважень; сприяння розвитку ринку цінних паперів; узагальнення практики застосування законодавства України з питань випуску та обігу цінних паперів в Україні, розроблення пропозицій щодо його вдосконалення; організація виконання науково-дослідних робіт з питань функціонування та розвитку ринку цінних паперів, захисту прав інвесторів за завданням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку.

          Згідно з п. 7 Положення, територіальний орган має право,здійснювати контроль за достовірністю інформації, що надається емітентами та особами, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, та її відповідністю встановленим стандартам; здійснювати за дорученням Голови та членів Комісії перевірки та ревізії учасників фондового ринку, розташованих і діючих у відповідному регіоні, залучати до перевірок представників відповідних місцевих органів (за їх згодою);) звертатися до суду та арбітражного суду з позовами (заявами) у зв'язку з порушенням законодавства України про цінні папери; надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства; надсилати матеріали в правоохоронні органи стосовно фактів правопорушень, за які передбачена адміністративна та кримінальна відповідальність, якщо до компетенції Комісії не входить накладення адміністративних стягнень за відповідні правопорушення; накладати на осіб, винних у порушенні законодавства про цінні папери та фондовий ринок, адміністративні стягнення, а також штрафні та інші санкції в межах повноважень, наданих Комісією; вилучати під час проведення перевірок на строк до трьох діб документи, що підтверджують факти порушень актів законодавства про цінні папери; входити з пропозиціями до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо удосконалення законодавства України про регулювання ринку цінних паперів та розгляду на її засіданнях практики застосування окремих положень чинного законодавства України в конкретному регіоні; звертатися до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку з пропозиціями про створення в необхідних випадках тимчасових груп та комісій для розгляду окремих питань стосовно порушення чинного законодавства, яке регулює діяльність фондового ринку; одержувати безкоштовно документи, статистичну та іншу інформацію, необхідну для здійснення контролю за дотриманням чинного законодавства щодо ринку цінних паперів.

          Відповідно з п. 9 Положення, уповноважені особи Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку мають право: безперешкодно входити на підприємства, в установи, організації за службовим посвідченням та мати доступ до документів і інших матеріалів, необхідних для проведення перевірки; вимагати для перевірки необхідні документи та іншу інформацію у зв'язку з реалізацією своїх повноважень; залучати за погодженням з відповідними центральними та місцевими органами виконавчої влади, органами місцевої влади та самоврядування, підприємствами і об'єднаннями їх спеціалістів, депутатів місцевих Рад (за їх згодою) для проведення перевірок та ревізій; відповідно до розподілу обов'язків чи письмового доручення провадити в межах наданих повноважень розгляд справ про порушення чинного законодавства щодо випуску та обігу цінних паперів, у тому числі стандартів, норм і правил, визначених нормативними актами Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, ставити питання перед органами Прокуратури та Міністерством внутрішніх справ України про проведення розслідувань або інших заходів відповідно до чинного законодавства.

          Суд вважає, що відповідач під час винесення спірної постанови діяв правомірно у відповідності до норм Положення про територіальні органи Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку.

          Разом з тим, суд не може взяти посилання позивача, на те, що ним не було отримано розпорядження №938 – ДО від 22.10.2008 р. з наступних підстав.

          Як вбачається з наявного в матеріалах списку № 178 на відправлення рекомендованої кореспонденції через відділення поштового зв’язку № 3, відповідач направив позивачу за адресою: м. Донецьк, 83086, в. Ф. Зайцева, 46 а рекомендований лист.

          Відповідно до титульного аркушу річної інформації емітента цінних паперів за 2007 р., який направлявся позивачем на ім’я відповідача, позивач зазначав у якості свого місцезнаходження адресу: м. Донецьк, 83086, в. Ф. Зайцева, 46 а.

          Також, 16.05.2008 р. позивач направляв на ім’я відповідача особливу інформацію емітента, де також вказав адресу: м. Донецьк, 83086, в. Ф. Зайцева, 46 а, як своє фактичне місцезнаходження.

          З матеріалів справи вбачається, що лише 16.12.2008 р. позивач надав відповідачу особливу інформацію, де адресою свого місцезнаходження зазначив: 83050, м. Донецьк, в. Щорса, 26 а.

          Відповідно до п. 13 Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого Рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 19.12.2006 № 1591, у разі, якщо емітент несвоєчасно розкриває Інформацію, розкриття якої є обов'язковим відповідно до законодавства, в тому числі нормативно-правових актів Комісії, емітент повинен письмово повідомити Комісію з обґрунтуванням причин, що призвели до несвоєчасного розкриття Інформації, додати такі пояснення до регулярної інформації у вигляді супровідного листа, складеного у довільному вигляді та засвідченого підписом керівника та відбитком печатки емітента.

          В судовому засіданні знайшов своє підтвердження той факт, що позивач належним чином не повідомляв відповідача про причини невиконання ним розпорядження відповідача №938 – ДО від 22.10.2008 р.

          Відповідно до приписів Положення про територіальні органи Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, на відповідача не покладається обов’язок щодо з’ясування фактичного знаходження емітента цінних паперів, яким є позивач, а тому суд вважає, що відповідач виконав усі покладені на нього обов’язки.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що підстави для задоволення позовних вимог Відкритого акціонерного товариства «ВІАН» до Донецького територіального управління комісії з цінних паперів та фондового ринку про визнання недійсною постанови відсутні.

Враховуюче викладене, керуючись ст.ст.2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254, Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

          У задоволенні позову Відкритого акціонерного товариства «ВІАН» до Донецького територіального управління комісії з цінних паперів та фондового ринку про визнання недійсною постанови – відмовити.

Постанова постановлена у нарадчій кімнаті та проголошена її вступна та резолютивна частини у судовому засіданні 11 березня 2009 року.

Повний текст постанови складено 16 березня 2009 року.

          Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.

          Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

          Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.

Суддя                                                                                           Галатіна О.О.