Справа № 610/2091/17
2-а/610/108/2017
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15.08.2017 року Суддя Балаклійського районного суду Харківської області Усенко С.І., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Зміївського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області про визнання дій протиправними щодо відмови перерахунку пенсії по інвалідності внаслідок аварії на ЧАЕС із застосуванням заробітної плати, отриманої за виконання обов'язків військової служби в зоні відчуження, зобов'язання провести перерахунок пенсії та скасування рішення про відмову в перерахунку пенсії,-
ВСТАНОВИВ:
01.08.2017 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до відповідача, в якому просить визнати дії відповідача щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії за довідкою про заробітну плату за період роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС № 147, виданою Приватним акціонерним товариством «ЄВРОЦЕМЕНТ-УКРАЇНА», протиправними; зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01 серпня 2017 року за довідкою про заробітну плату за період роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС № 147, виданою Приватним акціонерним товариством «ЄВРОЦЕМЕНТ-УКРАЇНА», а також проводити відповідні виплати; визнати протиправним та скасувати Рішення Зміївського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області № 164174 від 31.07.2017 року щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії згідно заяви від 28.07.2017 року та наданої довідки про заробітну плату № 147, виданої Приватним акціонерним товариством «ЄВРОЦЕМЕНТ-УКРАЇНА»; судові витрати покласти на відповідача.
В обґрунтування позову вказує про те, що має статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС І категорії, ІІІ групу інвалідності. У 1988 році працював водієм БілаЗ 540 на Балаклійському цементно-шиферному комбінаті, зараз: Приватне акціонерне товариство «ЄВРОЦЕМЕНТ-УКРАЇНА». У зв'язку з аварією на Чорнобильській АЕС був направлений на військові збори з підприємства для ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. В період з 02 вересня 1988 року по 06 грудня 1988 року приймав участь в ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС. Працював без вихідних та святкових днів. В зв'язку з тим, що раніше при видачі довідок про заробітну плату за період участі в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС не дотримано умов діючого законодавства щодо визначення складових заробітної плати та не враховано деяких розсекречених урядових актів, які визначали оплату праці, що є підставою для зміни проведеного розрахунку, звернувся до підприємства з метою отримати довідку, однак отримав відмову. Рішенням Балаклійського районного суду Харківської області від 31 травня 2017 року по справі № 610/1243/17 позов ОСОБА_1 до ПрАТ «ЄВРОЦЕМЕНТ-УКРАЇНА» задоволено та зобов'язано провести перерахунок заробітної плати за та видати нову довідку про заробітну плату. 27 липня 2017 року ПрАТ «ЄВРОЦЕМЕНТ-УКРАЇНА» видало довідку про заробітну плату № 147, з урахуванням Рішення Балаклійського районного суду Харківської області від 31 травня 2017 року по справі № 610/1243/17. 28 липня 2017 року звернувся до відповідача для перерахунку пенсії згідно довідки про заробітну плату № 147. Рішенням відповідача № 164174 від 31.07.2017 року йому відмовлено в перерахунку пенсії.
Вказане рішення вважає протиправним.
Ухвалою судді Балаклійського районного суду Харківської області від 02.08.2017 року відкрито скорочене провадження у даній справі.
Відповідач подав письмові заперечення. Вважає свої дії законними, оскільки позивач для вирішення питання щодо перерахунку пенсії окрім Довідки з місця роботи не надав жодного первинного документу, який би підтверджував нарахування укзані в довідці.
Дослідивши наявні у справі докази, з'ясувавши обставини, на які посилалися сторони, як на підставу своїх вимог та заперечень, суд визнає позов таким, що підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 має статус особи, яка постраждала внаслідок аварії на ЧАЕС І категорії та є інвалідом ІІІ групи, внаслідок аварії на ЧАЕС, що підтверджується посвідченням особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи серії НОМЕР_1 із зазначення статусу: учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, довідкою до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серія ХАР-07 № 018538, згідно якої вказано, що захворювання ОСОБА_1, в зв'язку з яким йому з 13.05.2008 року встановлено третю групу інвалідності, пов'язане з виконанням обов'язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
У зв'язку з аварією на Чорнобильській АЕС ОСОБА_1 був призваний на спеціальні збори з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС Балаклійським РВК Харківської області. В період з 02 вересня 1988 року по 06 грудня 1988 року приймав участь в ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС. Працював без вихідних та святкових днів.
В період ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС ОСОБА_1 працював водієм БілаЗ 540 в Балаклійському цементно - шиферному комбінаті, повним правонаступником якого виступає Приватне акціонерне товариство «ЄВРОЦЕМЕНТ-УКРАЇНА» (скорочене найменування ПрАТ «ЄВРОЦЕМЕНТ-УКРАЇНА»).
Рішенням Балаклійського районного суду Харківської області від 31 травня 2017 року по справі № 610/1243/17 позов ОСОБА_1 до ПрАТ «ЄВРОЦЕМЕНТ-УКРАЇНА» задоволено та зобов'язано посадових осіб Приватного акціонерного товариства «ЄВРОЦЕМЕНТ-УКРАЇНА», код ЄДРПОУ 00293060, місцезнаходження: 64200, Харківська область, м. Балаклія, вул. Цемзаводське шосе, 3, провести перерахунок заробітної плати за період виконання робіт по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та видати ОСОБА_1 нову довідку про заробітну плату встановленого зразка за період виконання робіт по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 02.09.1988 року по 06.12.1988 року з урахуванням кратності оплати праці за роботу в зоні № 3 (кратність 5), в якій ним виконувалися роботи, провівши розрахунок оплати робіт у відповідній довідці з підвищеною подвійною оплатою у вихідні та святкові дні, підвищеною на 100 % тарифною ставкою (посадовим окладом) та вказанням премії в розмірі 60 %, з метою пред'явлення для перерахунку пенсії.
27 липня 2017 року ПрАТ «ЄВРОЦЕМЕНТ-УКРАЇНА», з урахуванням Рішення Балаклійського районного суду Харківської області від 31 травня 2017 року по справі № 610/1243/17 та первинних документів, видало довідку про заробітну плату № 147 .
28 липня 2017 року позивач звернувся до Зміївського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області для перерахунку пенсії у розмірі відшкодування фактичних збитків відповідно до вищевказаних нормативно - правових актів, надавши довідку про заробітну плату № 147, видану ПрАТ «ЄВРОЦЕМЕНТ-УКРАЇНА» та копію Рішення Балаклійського районного суду Харківської області від 31 травня 2017 року по справі № 610/1243/17 .
Рішенням Зміївського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області № 164174 від 31.07.2017 року ОСОБА_1 відмовлено у перерахунку пенсії згідно заяви від 28.07.2017 року та наданої довідки про заробітну плату № 147, виданої ПрАТ «ЄВРОЦЕМЕНТ-УКРАЇНА» на ОСОБА_1 у зв'язку з тим, що розрахунок заробітної плати, зазначений в довідці ф-3 виконаний по підвищеній тарифній ставці, не підтверджений первинними документами. Крім того, довідка про заробітну плату за роботу в зоні відчуження видана підприємством на підставі рішення суду від 31.05.2017 року по справі № 610/1243/17, 2/610/617/2017, але даним рішенням управління Пенсійного фонду не зобов'язано проводити перерахунок пенсії по наданій довідці.
Згідно довідки ПАТ «ЄВРОЦЕМЕНТ-УКРАЇНА» № 363 від 19.12.2012 року убачається, що позивач працюючи на Балаклійському шиферному комбінаті, знаходився в зоні ЧАЕС з 02.09.1988 року по 06.12.1988 року .
Згідно довідки № 1764 від 06.12.1988 року Військової прокуратури, довідки військової частини 110 ВП, вбачається, що позивач знаходився в зоні ЧАЕС з 02.09.1988 року по 06.12.1988 року.
Ч. 2 ст. 124 Конституції України встановлено, що юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі. Ч. 5 цієї статті передбачено, що судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.
Ч. 1 ст. 14 Цивільного процесуального кодексу України встановлено, що судові рішення, що набрали законної сили, обов'язкові для всіх органів державної влади і органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, посадових чи службових осіб та громадян і підлягають виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, - і за її межами.
Ч. 1 ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.
Згідно ч. 2 ст. 257 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили або яке належить виконати негайно, є підставою для його виконання.
Ч. 1 ст. 69 КАС України встановлено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Ч. 1 ст. 72 КАС України регламентовано, що обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Аналогічна норма міститься в ч. 3 ст. 61 Цивільного процесуального кодексу України.
Справу № 610/1243/17 розглянуто відповідно до положень цивільного законодавства, під час розгляду справи встановлені обставини відносно ОСОБА_1, особи, яка є позивачем в даній адміністративній справі, отже в силу положень ч. 1 ст. 72 КАС України обставини, встановлені Рішенням Балаклійського районного суду Харківської області від 31 травня 2017 року по справі № 610/1243/17, не потребують доказування при розгляді даної справи, в тому числі й щодо виконання ним робіт в 3 зоні небезпеки та необхідності проведення перерахунку заробітної плати та видачі нової довідки про заробітну плату.
Також Суд вказує на те, що при розгляді справи № 610/1243/17 Суд у Рішенні Балаклійського районного суду Харківської області від 31 травня 2017 року по справі № 610/1243/17 зазначив на наступному:
«Оскільки довідка видається з метою пред'явлення для перерахунку пенсії до пенсійного органу, тому підстав для проведення доплати заробітної плати немає, є лише підстави для перерахунку пенсії на підставі виданої довідки.».
Ч. 1, 4 ст. 15 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» встановлено, що підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами; видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.
Ч. 1 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено, що пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно з законодавством (аналогічна норма міститься в п. 1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 р. N 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - Порядок).
Пунктом 7 вказаного Порядку встановлено, що пенсії призваних на військові збори військовозобов'язаних, які брали участь в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та працювали у зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, призначаються виходячи із заробітної плати, яку вони одержували за основним місцем роботи, з урахуванням фактично відпрацьованого часу у зоні відчуження, характеру виконуваної роботи, місця і тривалості робочого дня (незалежно від періоду проведення розрахунку оплати праці за умови, якщо такий розрахунок проведено на підставі первинних документів про місце роботи і тривалість робочого дня згідно із сумарною кратністю оплати праці, встановленою у відповідні періоди за зонами небезпеки: у III зоні - 5, II - 4, І - 3). При цьому в усіх випадках заробітна плата для розрахунку пенсії не повинна бути нижчою від фактично одержаної суми у зазначений період.
Відповідно до п. 4 Інструкції про порядок матеріального забезпечення громадян СРСР при призові на дійсну військову службу і проходженні служби в запасі, затвердженої постановою Держкомпраці СРСР і Секретаріату ВЦРПС від 22.04.1982 року, № 95/4-132, за працівниками, яких було призвано на збори, зберігалися посада (робота) і середній заробіток за весь час зборів, включаючи час у дорозі до військової частини і назад.
На час знаходження позивача у зоні відчуження діяло розпорядження Ради Міністрів СРСР від 17.05.1986 року № 964 щодо оплати праці робітників, зайнятих на роботах в третій, другій та першій зонах небезпеки, відповідно у двух-, трьох- та чотирьохкратному розмірі, понад середньомісячної заробітної плати, виходячи з тарифної ставки (окладу), встановленої за основним місцем роботи.
Тобто, робота працівників у зонах небезпеки, з прийняттям цього розпорядження, оплачувалася у кратному розмірі, виходячи з тарифної ставки за місцем роботи за підвищеними тарифами згідно Постанови ЦК КПРС, Презиції Верховної Ради СРСР, Ради Міністрів та ВЦСПС від 07.05.1986р. №524-156 (Постанова Ради Міністрів УРСР від 08.05.1986р. №168-5).
У Листі від 13.04.2001 N 03-3/1652-018-2 Міністерства праці та соціальної політики України вказано, що відповідно до абзацу четвертого підпункту 1 пункту 1 постанови Ради Міністрів УРСР і Укрпрофради від 10 червня 1986 р. N 207-7 оплата праці працівників підприємств, організацій і установ, відряджених у зону відчуження для виконання робіт, пов'язаних з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС в зоні відчуження і запобіганням забрудненню навколишнього середовища, провадилась у III, II, I зонах небезпеки у 4-, 3-, 2-кратному розмірах тарифної ставки понад середньомісячну заробітну плату, яка відповідно до чинного законодавства зберігалась за основним місцем роботи.
Із довідки АТ «ЄВРОЦЕМЕНТ-УКРАЇНА» № 363 від 19.12.2012 року та довідки № 1764 від 06.12.1988 року Військової прокуратури, убачається, що саме така кратність розмірів тарифної ставки була застосована до позивача при проведенні оплати робіт, які він виконував у зоні.
Вказане також знайшло відображення в особовому рахунку.
Тобто, на час роботи на Чорнобильській АЕС робота позивача оплачувалась у кратному розмірі, виходячи з тарифної ставки за місцем роботи.
Абзацом 1 п.1 постанови ЦК КПРС, Президії Верховної Ради СРСР, Ради Міністрів та ВЦСПС від 07.05.1986р. №524-156 «Про умови оплати праці та метеріальне забезпечення працівників підприємств і організацій зони Чорнобильської атомної електростанції» керівників підприємств і організацій зобов'язано оплачувати працю працівників, що безпосередньо були зайняті на роботах з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, за підвищеними до 100% тарифними ставками.
На військовозобов'язаних, яких було призвано на збори і які безпосередньо були зайняті на роботах з ліквідації аварії на ЧАЕС, відповідно до розпорядження Ради Міністрів СРСР від 23.05.1986р. №1031-рс «Про оплату праці військовослужбовців - учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС», було поширено порядок оплати праці та виплати одноразової грошової винагороди за місцем постійної роботи, встановлений для робітників та службовців, які виконували такі роботи.
Тобто, підвищення тарифної ставки (посадового окладу) на 100% було обов'язком керівника підприємства, з якого позивача відправлено у відрядження для виконання робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, яке зараз повинен реалізувати відповідача шляхом проведення перерахунку заробітної плати за період ліквідації позивачем наслідків аварії на ЧАЕС з підвищення тарифної ставки (посадового окладу) на 100%.
Із наказу ВАТ «Балцем» №П/630-7 від 31.05.2007р. вбачається, що на підприємстві рахується дві категорії учасників ліквідації на ЧАЕС, ті, що були на військових зборах, та відряджені за наказом з підприємства.
Працівникам підприємств, організацій і установ, які були відряджені для виконання робіт, пов'язаних з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС і запобіганню забруднення навколишнього середовища, а також переведеним у штат ЧАЕС і інших підприємств, нарахування заробітної плати провадилося за місцем відрядження. Таким працівникам надавалась довідка в розрізі видів нарахувань у двох екземплярах, один із яких направлявся в бухгалтерію підприємства, яке відряджало працівника, для відображення по обліку заробітної плати. Відповідно до пункту 18 Тимчасового порядку оплати праці працівників підприємств, організацій і установ Міненерго СРСР, які приймали участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і запобіганні забрудненню навколишнього середовища, відрядженому працівнику надавалась (в руки) також довідок установленого зразка про участь в роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС для надання йому пільг по пенсійному забезпеченню і додатковій відпустці. Сума нарахованої заробітної плати перераховувалась на розрахунковий рахунок підприємств, які командирували зазначених працівників.
Середньомісячна заробітна плата, що зберігалась за працівником за період службового відрядження за його основним місцем роботи, нараховувалась і виплачувалась, відповідно до чинного законодавства, за рахунок коштів підприємства.
Із довідки АТ «ЄВРОЦЕМЕНТ-УКРАЇНА» № 363 від 19.12.2012 року, убачається, що позивач під час виконання робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС залишався працівником БЦШК і оплату роботи за підвищеними ставками отримував у БЦШК.
Тобто обов'язок керівника щодо підвищення тарифної ставки на 100 % ним таки було реалізовано.
Аналогічні норми знайшли своє відображення в Рішенні Балаклійського районного суду Харківської області від 31 травня 2017 року по справі № 610/1243/17, за результатами ухвалення якого видано довідку № 147.
Тимчасовим порядком оплати праці працівників підприємств, установ і організацій, які приймали участь в роботах з ліквідації аварії на ЧАЕС, було зобов'язано керівників підприємств, розташованих в зоні відчуження, затвердити інструкції по табельному обліку, положення про порядок оплати праці та преміювання робітників, інженерно - технічних працівників і службовців, графіки проведення робіт (змінності) та довести зазначені документи до відома всіх працівників.
Оплата праці за зонами небезпеки проводилася за фактично відпрацьований час у відповідності з даними табеля обліку робочого часу (в оригіналі) за період роботи в зоні відчуження, завіреного підприємством, установою чи організацією, які відповідали за виконання конкретних робіт в зоні відчуження, або іншого документу первинного бухгалтерського обліку, складеного в рік виконання робіт, пов'язаних з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС. Для обчислення в табелі чи іншому документі обов'язково повинна бути відображена тривалість робочого дня.
Постанова Ради Міністрів СРСР та ВЦСПС від 05.06.1986 р. № 665-195 (Постанова Ради Міністрів УРСР та УКППРОФСОФА від 10.06.1986 р. № 207-7) передбачає: «Встановити, що за робітниками, направленими для виконання робіт, пов'язаних з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС та запобіганню забруднення навколишнього середовища, зберігається середня заробітна плата (за винятком пільг для робітників в районах Крайньої Півночі та прирівняних до них місцевостей).
Розповсюдити на працівників підприємств, організацій та установ, незалежно від відомчої підлеглості (включаючи осіб, що тимчасово переведені та відряджені), а також на військовослужбовців, військових будівельників, що зайняті на вказаних роботах, дію пунктів 1 (на період проведення цих робіт) та 10 Постанови ЦК КПРС, Президії Верховної Ради СРСР, Ради Міністрів СРСР та ВЦСПС від 07.05.1986 р. № 524- 156.
Надати право керівникам Міністерств і відомств та їх заступникам проводити оплату праці працівникам, що зайняті на роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у відповідних зонах небезпеки у розмірах, передбачених Розпорядженням Ради Міністрів СРСР від 17.05.1986 р. № 964.
Оплата праці робітників, що зайняті на роботах у третій, другій та першій зонах небезпеки, провадиться відповідно у чотирьох, трьох, та двох кратному розмірах, понад середньомісячну заробітну плату, виходячи із тарифної ставки (посадового окладу), встановленої по основному місцю роботи.
Встановити робітникам підприємств, організацій та установ, що виконують роботи, пов'язані з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС та запобіганню забруднення середовища, додаткову оплату праці у нічний час у розмірі 35% годинної тарифної ставки (окладу) за кожний час роботи у нічний час та максимальний розмір премії - 60% тарифної ставки (окладу) на місяць.
Дозволити підприємствам, організаціям та установам залучати робітників на роботи, що пов'язані з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС, у вихідні та святкові дні з оплатою праці у подвійному розмірі.
Пільги, що передбачені цією Постановою, встановлюються з моменту аварії на ЧАЕС».
Крім того, Постановою Держкомпраці СРСР та Секретаріату ВЦСПС від 07.05.1986 р. №153/10-43 передбачено, що для робітників, безпосередньо зайнятих на роботах по усуненню наслідків аварії, в зоні іонізуючого випромінювання встановлюється: шестигодинний робочий день.
Постановою Ради Міністрів СРСР та ВЦСПС від 05.06.1986 р. № 665-195 (Постанова Ради Міністрів УРСР та УКРСОВПРОФА від 10.06.1986 р. № 207-7) передбачено, що підвищена оплата праці у зоні відчуження застосовується від дня аварії, граничний розмір премії встановлено - 60% тарифної ставки (посадового окладу).
Тобто, встановлення премії на рівні 60 % тарифної ставки (посадового окладу) також було обов'язком керівника підприємства, з якого позивача відправлено у відрядження для виконання робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, яке зараз повинен реалізувати відповідача шляхом проведення перерахунку заробітної плати за період ліквідації позивачем наслідків аварії на ЧАЕС із вказанням премії на рівні 60 % тарифної ставки (посадового окладу).
До аналогічного висновку прийшов Суд при розгляді справи № 610/1243/17, за результатами розгляду якої видано довідку № 147.
В довідці про заробітну плату № 147, виданій ПрАТ «ЄВРОЦЕМЕНТ-УКРАЇНА» вказано кількість днів, годин роботи, проведено розрахунок на підставі первинних документів з урахуванням Рішення Балаклійського районного суду Харківської області від 31 травня 2017 року по справі № 610/1243/17, з дотриманням норм законодавства щодо видачі довідок про заробітну плату та її обчислення за період ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, зокрема пункту 7 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 р. N 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та розпорядженню Ради Міністрів СРСР від 17.05.1986 року № 964.
Згідно Листа Міністерства праці України, Міністерства України у справах захисту населення від наслідків аварії на ЧАЕС і Міністерства фінансів України від 29.10.1992 року № 09-3751, № 1082/3к, № 13-412/308 у зв'язку з численними запитами про порядок вирішення грошових вимог осіб, які брали участь у роботах в зоні відчуження роз'яснено, що вирішення грошових вимог осіб, які брали участь у роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і зоні відчуження і їм не була нарахована підвищена заробітна плата за основним місцем роботи відповідно до встановлених розмірів, повинно проводитись відповідно до чинного законодавства України. Що і було зроблено підприємством при перерахунку заробітної плати в зв'язку з підтвердженням позивачем виконання робіт по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в 3-й зоні небезпеки в період з 02.09.1988 року по 06.12.1988 року.
Згідно з Конституцією України, Україна є суверенна і незалежна, демократична, соціальна, правова держава (стаття 1). Людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави (стаття 3). Органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України (стаття 6). В Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй (стаття 8). Чинні міжнародні договори, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України (стаття 9). Права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб (стаття 55).
У відповідності до ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод і інтересів фізичних осіб, прав і інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Стаття 7 КАС України закріплює, що верховенство права та законність є принципами здійснення правосуддя в адміністративних судах, а статті 8 і 9 роз'яснюють зміст цих принципів.
Згідно з ч.2 ст.71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
У відповідності до ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Прийняття рішення про призначення чи перерахунок пенсії чинним законодавством віднесено до компетенції органів пенсійного фонду.
Між тим, за вказаних обставин, Відповідач не вправі позбавити Позивача права на перерахунок пенсії.
Як встановлено п. 1 ч. 4 статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у разі виникнення права на підвищення пенсії перерахунок призначеної пенсії проводиться з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Заяву ОСОБА_1 до Зміївського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області подано 28 липня 2017 року, тобто право на перерахунок він набув з 01 серпня 2017 року.
За таких обставин, суд приходить до переконання про те, що довідка про заробітну плату за період роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в 3 зоні небезпеки з 02.09.1988 року по 06.12.1988 року ОСОБА_1 за № 147, видана Приватним акціонерним товариством «ЄВРОЦЕМЕНТ-УКРАЇНА» відповідно до положень чинного законодавства, тому дії відповідача щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії за довідкою про заробітну плату за період роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в 3 зоні небезпеки з з 02.09.1988 року по 06.12.1988 року № 147, виданою Приватним акціонерним товариством «ЄВРОЦЕМЕНТ-УКРАЇНА», є протиправними; відповідачу необхідно здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01 серпня 2017 року за довідкою про заробітну плату за період роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в 3 зоні небезпеки з 02.09.1988 року по 06.12.1988 року № 147, виданою Приватним акціонерним товариством «ЄВРОЦЕМЕНТ-УКРАЇНА» та проводити відповідні виплати; також є протиправним і підлягає скасуванню Рішення Зміївського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області № 164174 від 31.07.2017 року щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії згідно заяви від 28.07.2017 року та наданої довідки про заробітну плату № 147, виданої Приватним акціонерним товариством «ЄВРОЦЕМЕНТ-УКРАЇНА».
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 158-170, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Зміївського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області про визнання дій протиправними щодо відмови перерахунку пенсії по інвалідності внаслідок аварії на ЧАЕС із застосуванням заробітної плати, отриманої за виконання обов'язків військової служби в зоні відчуження, зобов'язання провести перерахунок пенсії та скасування рішення про відмову в перерахунку пенсії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Зміївського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії за довідкою про заробітну плату за період роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС № 147, виданою Приватним акціонерним товариством «ЄВРОЦЕМЕНТ-УКРАЇНА».
Визнати протиправним та скасувати Рішення Зміївського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області № 164174 від 31.07.2017 року щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії згідно заяви від 28.07.2017 року та наданої довідки про заробітну плату № 147, виданої Приватним акціонерним товариством «ЄВРОЦЕМЕНТ-УКРАЇНА».
Зобов'язати Зміївське об'єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01 серпня 2017 року за довідкою про заробітну плату за період роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС № 147, виданою Приватним акціонерним товариством «ЄВРОЦЕМЕНТ-УКРАЇНА», а також проводити відповідні виплати.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Балаклійський районний суд Харківської області шляхом подачі в 10-денний строк з дня отримання її копії апеляційної скарги.
Суддя: