Постанова № 68262412, 09.08.2017, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.08.2017
Номер справи
812/658/17
Номер документу
68262412
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

8.1

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

Іменем України

09 серпня 2017 рокуСєвєродонецькСправа № 812/658/17

Луганський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого - судді Секірської А.Г.

за участю секретаря - Вакуленка А.В.

представника позивача - Кузовової О.Ю., довіреність від 03.01.2017 № 863-4;

представників відповідачів - Макаренко М.В., довіреність від 16.01.2017 № 253/9/28-10-10-18;

представник третьої особи - не прибув;

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом публічного акціонерного товариства "Луганськтепловоз" до Харківського управління Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби, Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Головне управління Державної казначейської служби України у м. Києві, про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

04 травня 2017 року публічне акціонерне товариство «Луганськтепловоз» (далі - Позивач, ПАТ «Луганськтепловоз») звернулося до суду з позовом до Харківського управління Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби (далі - Відповідач-1, Харківське управління ОВПП ДФС) з вимогами про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що ПАТ «Луганськтепловоз» має переплату з податку на прибуток у сумі 18 238 684,20 грн, що підтверджується актом звірки з СДПІ з ОВП у м. Луганську МГУ ДФС від 08.04.2016 № 264-07. Податковий борг в ПАТ «Луганськтепловоз» відсутній. 28.02.2017 з метою реалізації позивачем свого права, визначеного положеннями статті 17 Податкового кодексу України, було направлено до Харківського управління ОВПП ДФС заяву від 28.02.2017 вих. № 866-81 про перерахування на розрахунковий рахунок підприємства надміру сплачених коштів з податку на прибуток приватних підприємств в розмірі 9 000 000,00 грн. 03.04.2017 листом за вих. № 18793/10/28-10-50-02-59 позивача було повідомлено, що можливість щодо задоволення заяви розглядається. Позивач повторно направив звернення від 27.03.2017 № 866-113, на яке листом від 19.04.2017 № 21912/10/28-10-50-13-16 отримав відповідь, що заява розглянута, на що надіслано відповідний лист. Позивач повинен був отримати на розрахунковий рахунок надміру сплачені грошові зобов'язання за заявою від 28.02.2017 № 866-81 не пізніше двадцяти робочих днів, вказаний строк сплинув 03.04.2017. Станом на дату звернення з позовом відповідачем-1 висновок не складений, органу казначейства не направлений та кошти не повернуті позивачу з бюджету, що свідчить про допущення протиправної бездіяльності відповідача-1 як суб'єкта владних повноважень, відповідальність щодо чого передбачена п. 43.5 ст.43 Податкового кодексу України.

З посиланням на порушення відповідачем-1 вимог статті 43 Податкового кодексу України, Порядку взаємодії територіальних органів Державної фіскальної служби України, місцевих фінансових органів та територіальних органів Державної казначейської служби України у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 15.12.2015 № 1146, позивач просив суд:

- визнати протиправною бездіяльність Харківського управління Офісу великих платників податків ДФС, що втілилася у ненаданні до органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновку про перерахування на розрахунковий рахунок ПАТ «Луганськтепловоз» (№ 26001010428069 МФО 321767 ПАТ «ВТБ Банк Україна») надміру сплачених грошових коштів з податку на прибуток приватних підприємств у сумі 9 000 000,00 грн;

- зобов'язати Харківське управління Офісу великих платників податків ДФС з дня набрання судовим рішенням законної сили подати до органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновок про перерахування на розрахунковий рахунок ПАТ «Луганськтепловоз» (№ 26001010428069 МФО 321767 ПАТ «ВТБ Банк Україна») надміру сплачених грошових коштів з податку на прибуток приватних підприємств у сумі 9 000 000,00 грн.

Відповідно до ухвали суду від 25 травня 2017 року до участі у справі залучено в якості другого відповідача Офіс великих платників податків Державної фіскальної служби (далі - Відповідач-2, ОВПП ДФС) , та у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Головне управління Державної казначейської служби України у м. Києві (далі - третя особа, ГУ ДКС України у м. Києві) (арк.спр. 51-52).

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі, дав пояснення, аналогічні викладеному в позовній заяві. Також надав додаткові письмові пояснення від 16.05.2017 вх.№ 10977/2017 (арк.спр. 32-33), від 29.06.2017 вх. № 15553/2017 (арк.спр.82-85), в яких зазначив, що ПАТ «Луганськтепловоз» 25.06.2015 у відповідності до статті 4 Закону № 1669 перереєструвався за адресою: Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Гагаріна, 52-Б, тобто з моменту утворення і до теперішнього часу здійснює господарську діяльність в правовому полі законодавства України, суворо дотримуючись його вимог. Виробничі потужності підприємства - цеха, обладнання, устаткування, залізничні колії, якими пересувається напіввиготовлений магістральний тепловоз між цехами, перевезти до м. Сєвєродонецька Луганської області неможливо без їх знищення або пошкодження. ПАТ «Луганськтепловоз» є сумлінним і великим платником податків, з 16.09.2016 перебуває на податковому обліку у СДПІ з ОВП у м. Харкові Міжрегіонального головного управління ДФС (зараз це Харківське управління Офісу великих платників податків ДФС), провадить регулярну виплату загальнообов'язкових зборів і платежів, а також заробітної плати своїм працівникам. Кошти, що сплачуються позивачем, вливають на формування доходів Державного та місцевого бюджетів України. Крім того, зарплатний проект ПАТ «Луганськтепловоз» обслуговує філія АТ «Державний експортно - імпортний банк України» в м. Луганську, створений 03.01.1992 згідно з Указом Президента України № 29 та 100% акцій якого належать державі в особі Кабінету Міністрів України.

Відповідно до листів Державної казначейської служби України від 28.10.2016 № 12-08/239/18027 та від 26.05.2017 № 12-08/486-8648 Службою безпеки України тимчасово зупинено операції з бюджетними коштами ПАТ «Луганськтепловоз» через їх причетність до функціонуючих непідконтрольних Україні територій Луганської області. Як вбачається зі змісту листа ДКСУ від 28.10.2016 № 12-08/239/18027 актуальну інформацію щодо наявності підстав для нездійснення відшкодування ПДВ на користь ПАТ «Луганськтепловоз» ОВП ДФС може отримати шляхом звернення безпосередньо до відповідних правоохоронних органів, тобто цей лист не є сам по собі підставою для нездійснення відшкодування ПДВ, а носить інформаційний характер. Відповідач станом на сьогоднішній день: не надав жодного доказу, що звертався до правоохоронних органів, як йому рекомендує СБУ, щодо визначення підстав для відмови ПАТ «Луганськтепловоз» у бюджетному відшкодуванні; не надав доказів наявності законних підстав для відмови підприємству у бюджетному відшкодуванні.

Також позивач зазначив, що листи СБУ від 15.12.2015, від 25.02.2016 та від 01.08.2016 містять гриф «Для службового користування». Виходячи з вимог ст. 9 Закону України «Про доступ до публічної інформації», Типової інструкції про порядок ведення обліку, зберігання, використання і знищення документів та інших матеріальних носіїв інформації, що містять службову інформацію, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 19.10.2016 № 736, службова інформація за своєю суттю не може створювати юридичні наслідки для стороннього суб'єкта - розпорядника такої інформації, а отже - не може бути підставою для зупинення виконання судового рішення. Посилання відповідача на наявні листи СБУ з грифом «Для службового користування» як підставу для заборони здійснення будь-яких операцій з грошовими коштами ПАТ «Луганськтепловоз» є протиправним, оскільки жодний суб'єкт владних повноважень не може на власний розсуд, створюючи будь-які листи, надаючи вказівки, рекомендації чи роз'яснення самостійно зупиняти чи забороняти операції з бюджетними коштами.

За твердженням позивача, з тексту листа від 03.04.2017 № 18793/10/28-10-50-02-59 Харківське управління ОВПП ДФС розглядає можливість задоволення заяви підприємства від 28.02.2017 № 866-81. А коли товариство повторно звернулося до контролюючого органу з проханням повернення надміру сплачених грошових коштів (лист від 27.03.2017 № 866-113), то отримало відповідь від 19.04.2017 № 21912/10/28-10-50-13-16, за змістом якого Харківським управлінням вже надано відповідь на заяву ПАТ «Луганськтепловоз» від 28.02.2017 № 866-81 - мається на увазі лист від 03.04.2017 № 18793/10/28-10-50-02-59.

На підставі викладеного, представник позивача просив суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Представник відповідачів у судовому засіданні позовні вимоги не визнав, надав письмові заперечення проти позову від 27.06.2017 вх. № 15426/2017 (арк.спр. 67-69, 134-135), в яких зазначив, що відповідно до п. 24 розділу VІ Бюджетного кодексу України виконання державного бюджету та місцевих бюджетів у населених пунктах Донецької та Луганської областей, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, перелік яких затверджується Кабінетом Міністрів України, здійснюється з урахування таких особливостей: 1) витрати державного бюджету, у тому числі в частині трансфертів з державного бюджету місцевим бюджетам, здійснюються після повернення територій під контроль державної влади. Оскільки податок на прибуток підприємств відповідно до ст. 9 Податкового кодексу України є загальнодержавним податком, то і повернення спірної суми відбуватиметься за рахунок державного бюджету. А оскільки виробничі потужності підприємства знаходяться на території, на яких органи державної влади тимчасово не здійснюють своїх повноважень (м. Луганськ), повернення надміру сплачених сум з податку на прибуток такому підприємству може надаватись виключно після повернення територій під контроль державної влади, у зв'язку з чим позовні вимоги є необґрунтованими.

Згідно зі ст.ст. 1, 5 Закону України «Про Службу безпеки України» СБУ є правоохоронним органом з широкими повноваженнями у сфері припинення державних злочинів, зокрема, обмеження прав. Відповідно до листа Державної казначейської служби України від 28.10.2016 № 1208/239-18027, Службою безпеки України тимчасово зупинено операції з бюджетними коштами ПАТ «Луганськтепловоз» через їх причетність до функціонуючих непідконтрольних Україні територій Луганської області. З метою отримання копій відповідних листів СБУ Харківським управлінням ОВПП ДФС було направлено лист від 25.04.2017 № 23032/18-10-50-13-16, на який отримано відповідь від 26.05.2017 № 12-08/486-8648, в якій зазначено, що листами СБУ від 15.12.2015, від 25.02.2016, від 01.08.2016, від 26.08.2016 з грифом «Для службового користування» казначейству повідомлено, що виробничі потужності ПАТ «Лугансьтепловоз» залишаються на тимчасово непідконтрольній території м. Луганська. Станом на дату надання відповіді у казначейства не отримувало інформації щодо відкликання вказаних листів або належних даних щодо втрати актуальності зазначених у них відомостей.

Крім того, відповідач зазначив, що листом від 03.04.2017 № 18793/10/28-10-50-02-59 повідомлено позивача про те, що можливість щодо задоволення такої заяви розглядається. Тобто фактично позивачем не отримано відповідь про відмову у поверненні вказаних сум надміру сплачених коштів у зв'язку з чим не порушено права платника податку, передбаченого п. 17.1 ст. 17 Податкового кодексу України.

На підставі викладеного, представник відповідачів просив відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Представник третьої особи у судове засідання не прибув, надав письмові пояснення на адміністративний позов від 13.06.2017 вх. № 13856/2017 (арк.спр. 62-64), в яких просив розглядати справу без його участі, та зазначив, що чинним законодавством чітко визначено механізм/порядок повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевого бюджетів, в тому числі податку на прибуток.

Заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 69-72 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов наступного.

У відповідності з Конституцією України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій, чи бездіяльності органів державної влади, місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Стаття 19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України.

В даному випадку суд застосовує норми Податкового кодексу України в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин.

Судом установлено, що публічне акціонерне товариство «Луганськтепловоз» згідно зі статутом є правонаступником всіх прав та обов'язків відкритого акціонерного товариства «Холдингова компанія «Луганськтепловоз», яке відповідно до вимог Законів України «Про холдингові компанії» та «Про акціонерні товариства» змінило найменування на публічне акціонерне товариство «Луганськтепловоз» (арк.спр. 13), є юридичною особою, зареєстроване 18.06.2003, що підтверджується випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань від 16.09.2016 (арк.спр. 10).

Позивача взято на облік у контролюючих органах як платника податків 09.07.1993 за № 5584/15, що підтверджується довідкою про взяття на облік платника податків від 09.07.2015 № 1528051400090 (арк.спр. 11), перебував на обліку в СДПІ з ОВП у м. Луганську, згідно з розпорядженням ОВПП ДФС від 08.09.2016 № 47-р переведений на облік до СДПІ з ОВП у м. Харкові МГУ ДФС (арк.спр. 35-38).

Відповідно до п.п.9.1.1 п.9.1 ст. 9 Податкового кодексу України податок на прибуток підприємств належить до загальнодержавних податків та зборів.

Згідно з п.п.14.1.115 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України надміру сплачені грошові зобов'язання - суми коштів, які на певну дату зараховані до відповідного бюджету понад нараховані суми грошових зобов'язань, граничний строк сплати яких настав на таку дату.

Платник податків має право на залік чи повернення надміру сплачених, а також надміру стягнутих сум податків та зборів, пені, штрафів у порядку, встановленому цим Кодексом (п.п.17.1.10 п.17.1 ст.17 Податкового кодексу України).

Умови повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань та пені визначено статтею 43 Податкового кодексу України та Порядком взаємодії територіальних органів Державної фіскальної служби України, місцевих фінансових органів та територіальних органів Державної казначейської служби України у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань, затвердженим Наказом Міністерства юстиції України від 15.12.2015 № 1146, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 31.12.2015 за № 1679/28124 (далі - Порядок № 1146).

Так, у відповідності до п.43.1 та п.43.2 ст. 43 Податкового кодексу України помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.

У разі наявності у платника податків податкового боргу, повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов'язання на поточний рахунок такого платника податків в установі банку або шляхом повернення готівковими коштами за чеком, у разі відсутності у платника податків рахунку в банку, проводиться лише після повного погашення такого податкового боргу платником податків.

Згідно з п.43.3 ст.43 Податкового кодексу України обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.

Платник податків подає заяву про повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань та пені у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов'язання та/або податкового боргу з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення у готівковій формі коштів за чеком у разі відсутності у платника податків рахунка в банку.

Аналогічні положення визначені пунктами 3, 5 Порядку № 1146.

Відповідно до п.7 Порядку № 1146 після реєстрації в органі ДФС заява платника про повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань (крім грошових зобов'язань з митних та інших платежів, які сплачуються під час митного оформлення товарів) передається на розгляд до структурних підрозділів, що виконують функції з адміністрування відповідних податків і зборів та погашення заборгованостей. Не пізніше другого робочого дня, наступного за днем реєстрації, заява з відміткою вказаних підрозділів щодо правомірності повернення передається до структурного підрозділу, на який покладено функцію з підготовки висновку.

Згідно з п. 8 Порядку № 1146 у разі якщо вказана у заяві платника сума (її частина) за даними інформаційних систем обліковується як помилково та/або надміру сплачена, орган ДФС готує:

висновок на повернення такої суми (її частини) за формою згiдно з додатком 1 до цього Порядку;

два примiрники реєстру висновкiв за платежами, належними державному бюджету, за формою згiдно з додатком 2 до цього Порядку;

три примiрники реєстру висновкiв за платежами, належними мiсцевим бюджетам, та платежами, якi пiдлягають розподiлу мiж державним та мiсцевими бюджетами, за формою згiдно з додатком 3 до цього Порядку.

Контроль за прийняттям/передаванням висновкiв органи ДФС, мiсцеві фiнансові органи, органи Казначейства здійснюють шляхом проставляння на відповідних примірниках Реєстрів відміток про надходження документів до установи у порядку, визначеному Типовою інструкцією з діловодства у центральних органах виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих органах виконавчої влади, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 30 листопада 2011 року № 1242 (із змінами).

За платежами, належними державному бюджету, орган ДФС у строк не пiзнiше нiж за п'ять робочих днiв до закiнчення двадцятиденного строку з дня подання платником податкiв заяви передає висновки згiдно з реєстром висновкiв за платежами, належними державному бюджету, для виконання вiдповiдному органу Казначейства.

У відповідності до п.43.5 ст.43 Податкового кодексу України контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.

На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань та пені платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету.

П. 15 Порядку № 1146 визначено, що у разі якщо вказана у заяві платника сума за даними інформаційних систем в повному обсязі відсутня як помилково та/або надміру сплачена, орган ДФС у строки, передбачені пунктом 8 цього Порядку для формування та передачі висновку до органу Казначейства, готує та направляє платнику письмову відмову у поверненні коштів з бюджету з пропозицією щодо проведення звірення його стану розрахунків за відповідним платежем.

Згідно з п.43.6 ст.43 Податкового кодексу України повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків здійснюється з бюджету, у який такі кошти були зараховані.

Судом установлено, що 28.02.2017 ПАТ «Луганськтепловоз» звернувся до Харківського управління Офісу великих платників податків ДФС з заявою вих. № 866-81 про повернення у відповідності до ст. 43 Податкового кодексу України сум надміру сплачених коштів з податку на прибуток приватних підприємств в розмірі 9 000 000,00 грн на розрахунковий рахунок ПАТ «Луганськтепловоз» № 26001010428069 МФО 321767 ПАТ «ВТБ Банк Україна», заначивши, що наявність надміру сплачених сум з податку на прибуток приватних підприємств в розмірі 18 238 684,20 грн пов'язано з тим, що в 2015 році ПАТ «Луганськтепловоз» виконував сплату авансових платежів з податку на прибуток у відповідності до п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України (в редакції, яка діяла до 01.01.2016). Податкове зобов'язання по сплаті авансових платежів в 2015 році визначено у податковій декларації з податку на прибуток за підсумками діяльності 2014 року та складає 2 294 004 грн (в місяць з урахуванням уточнюючих декларацій). За підсумками діяльності 2015 та 2016 років ПАТ «Луганськтепловоз» отримав податкові збитки (арк.спр. 18).

Разом з заявою позивачем було надано довідку про відсутність заборгованості з податків, зборів, платежів, що контролюються органами ДФС від 22.02.2017 № 10427/10/28-10-50-20 (арк.спр. 150) та копії платіжних доручень (арк.спр. 147 - 149).

Заяву контролюючим органом отримано 06.03.2017 (арк.спр. 124).

Тобто, зважаючи на наявність переплати податку на прибуток в розмірі 18 238 684,20 грн, яка виникла внаслідок сплати авансових платежів в 2015 році, та відсутність заборгованості з усіх видів податків на дату звернення з заявою, контролюючий орган на виконання вимог статті 43 Податкового кодексу України та п. 8 Порядку № 1146 повинен був не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви підготувати висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подати його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.

Натомість, Харківське управління Офісу великих платників податків ДФС надало на заяву від 28.02.2017 № 866-81 відповідь від 03.04.2017 № 18793/10/28-10-50-02-59, згідно якої, враховуючи, що Урядом країни поставлено завдання перед органами ДФС щодо створення системи ритмічного наповнення бюджетів усіх рівнів, що обумовлює необхідність забезпечення збільшення платежів та рівномірного їх перерахування до бюджету, на даний час розглядається можливість задоволення заяви підприємства (арк.спр. 20, 125). Відповідь позивачем отримано 05.04.2017 (арк.спр. 126).

27.03.2017 ПАТ «Луганськтепловоз» звернувся до Харківського управління ОВПП ДФС (лист вих. № 866-113) з проханням проінформувати стан виконання повернення надмірно сплачених грошових коштів на розрахунковий рахунок підприємства у встановлені строки згідно заяви від 28.02.2017 № 866-81 (арк.спр. 19), лист отримано відповідачем 06.04.2017 (арк.спр. 127).

19.04.2017 Харківським управлінням ОФПП ДФС надано відповідь вих. № 21912/10/28-10-50-13-15, згідно з якою листом від 03.04.2017 № 18793/10/28-10-50-02-59 Харківське управління ОВПП ДФС надано відповідь на заяву ПАТ «Луганськтепловоз» від 28.02.2017 № 866-81 поштовим відправленням (арк.спр. 21).

Таким чином, Харківське управління ОВПП ДФС не виконало обов'язку, визначеного ст. 43 Податкового кодексу України та п. 8 Порядку № 1146, тому позовна вимога про визнання протиправною бездіяльності Харківського управління Офісу великих платників податків ДФС щодо ненадання до органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновку про перерахування на розрахунковий рахунок публічного акціонерного товариства «Луганськтепловоз» надміру сплачених грошових коштів з податку на прибуток приватних підприємств у сумі 9 000 000,00 грн, є обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.

Обов'язковими умовами надання контролюючим органом висновку про повернення надміру сплачених грошових коштів є наявність переплати, відсутність заборгованості зі всіх видів податків та подання платником податків відповідної заяви.

Заяву платником податків подано 28.02.2017.

Згідно з довідкою Офісу великих платників податків ДФС від 07.08.2017 № 41705/10/28-10-50-21 про відсутність заборгованості з податків, зборів, платежів, що контролюються органами ДФС - Харківським управлінням ОВПП ДФС, ПАТ «Луганськтепловоз» станом на 07.08.2017 не має заборгованості із сплати податків, зборів, платежів. Довідка дійсна протягом 10 календарних днів до 17.08.2017 (арк.спр. 179).

З інтегрованої картки платника податку на прибуток приватних підприємств вбачається, що переплата ПАТ «Луганськтепловоз» з цього виду податків становить 18239967,68 грн (арк.спр.129). Також відповідачем надано довідку про стан розрахунків з бюджетом станом на 03.08.2017, згідно з якою в ПАТ «Луганськтепловоз» наявна переплата податку на прибуток у розмірі 18 239 967, 68 грн (арк.спр. 176).

Таким чином, позовна вимога про зобов'язання Харківського управління Офісу великих платників податків ДФС з дня набрання судовим рішенням законної сили подати до органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновок про перерахування на розрахунковий рахунок публічного акціонерного товариства «Луганськтепловоз» надміру сплачених грошових коштів з податку на прибуток приватних підприємств у сумі 9 000 000,00 грн є обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.

Суд вважає необґрунтованими посилання представника відповідача на листи державної казначейської служби України від 28.10.2016 № 12-08/239-18027 «Щодо відшкодування ПДВ» (арк.спр. 136) та від 26.05.2017 вих. № 12-08/486-8648 (арк.спр. 137), оскільки жодних рішень про зупинення операцій з бюджетними коштами ПАТ «Луганськтепловоз» уповноваженими органами не приймалося, що визнається сторонами.

Посилання представника відповідача на те, що у відповідності до п. 24 розділу VІ Бюджетного кодексу України повернення надміру сплачених сум з податку на прибуток такому підприємству може надаватись виключно після повернення територій під контроль державної влади, оскільки виробничі потужності підприємства знаходяться на території, на яких органи державної влади тимчасово не здійснюють своїх повноважень (м. Луганськ), суд вважає незмістовними, оскільки місцезнаходженням ПАТ «Луганськтепловоз» з 2015 року є м. Сєвєродонецьк Луганської області, тобто підконтрольна українській владі територія, і п. 24 розділу VІ Бюджетного кодексу України в даному випадку не застосовний.

При зверненні до суду з даним позовом ПАТ «Луганськтепловоз» сплачено 1600,00 грн судового збору згідно з платіжним дорученням від 21.04.2017 № 306 (арк.спр. 2).

Відповідно до частини першої статті 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином, судові витрати у розмірі 1600,00 грн підлягають стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Офісу великих платників податків ДФС.

Закон України «Про виконавче провадження»

Керуючись статтями 2, 9, 10, 11, 17, 18, 23, 69-72, 87, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов публічного акціонерного товариства "Луганськтепловоз" до Харківського управління Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби, Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Головне управління Державної казначейської служби України у м. Києві, про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Харківського управління Офісу великих платників податків ДФС щодо ненадання до органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновку про перерахування на розрахунковий рахунок публічного акціонерного товариства «Луганськтепловоз» надміру сплачених грошових коштів з податку на прибуток приватних підприємств у сумі 9 000 000,00 грн.

Зобов'язати Харківське управління Офісу великих платників податків ДФС з дня набрання судовим рішенням законної сили подати до органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновок про перерахування на розрахунковий рахунок публічного акціонерного товариства «Луганськтепловоз» (№ 26001010428069 МФО 321767 ПАТ «ВТБ Банк Україна») надміру сплачених грошових коштів з податку на прибуток приватних підприємств у сумі 9 000 000,00 грн (дев'ять мільйонів гривень 00 коп.).

Стягнути на користь публічного акціонерного товариства «Луганськтепловоз» (93400, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Гагаріна, 52 Б, ідентифікаційний код юридичної особи 05763797) за рахунок бюджетних асигнувань Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби (04119, м. Київ, вул. Дегтярівська, 11г, ідентифікаційний код юридичної особи 39440996) витрати зі сплати судового збору у розмірі 1600,00 (одна тисяча шістсот гривень 00 коп.) грн.

Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі складення постанови у повному обсязі відповідно до частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови складено та підписано 14.08.2017.

Суддя А.Г. Секірська