Постанова № 68237870, 10.08.2017, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
10.08.2017
Номер справи
826/14494/16
Номер документу
68237870
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

10 серпня 2017 року № 826/14494/16

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Смолія І.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу

за позовом

Публічного акціонерного товариства «Об’єднана гірничо-хімічна компанія»

до

Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві

про

визнання протиправними та скасування податкового повідомлення-рішення №0016441406від 06.09.2016 року,

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Державне підприємство «Об’єднана гірничо-хімічна компанія» (далі по тексту – позивач, ПрАТ «Об’єднана гірничо-хімічна компанія») звернулась до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві (далі по тексту – відповідач) про визнання протиправними та скасування податкового повідомлення-рішення №0016441406від 06.09.2016 року.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 25.04.2017 року адміністративну справу прийнято до свого провадження та призначено до судового розгляду на 11.07.2017 року.

В судовому засіданні 11.07.2017 року представник позивача та представник відповідача не заперечували проти переходу у письмове провадження.

Відповідно до ч. 4 ст. 122 КАС України суд Ухвалою від 11 липня 2017 року перейшов в письмове провадження.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ВСТАНОВИВ:

На підставі направлення від 02.08.2016 №1382/26-15-14-06-03, виданою Головним управлінням ДФС у м. Києві, згідно пп.78.1.1. п.78.1. ст.78 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI зі змінами та доповненнями, наказу Головного управління ДФС у м. Києві від 29.07.2016 №4648, проведена документальна позапланова виїзна перевірка Державного підприємства «Об'єднана гірничо-хімічна компанія» з питань дотримання вимог валютного законодавства при розрахунках за експортними контрактами від 20.01.2015 №01/15-1 з «BOLLWHRK Einanzierungs-und Industriemanagement AG» (Австрія), від 21.01.2015 №02/15-1 з «Lincoln Electric Europe S.L.» (Іспанія), від 23.04.2015 №18/15-1/В з ТОВ «Лосиноостровский электродный завод» (Російська Федерація), від 14.09.2015 №13/15-1 з «ADELIS TRADE LLP» (Великобританія), від 01.12.2015 №01/16 з «BOLLWHRK Einanzierungs-und Industriemanagement AG» (Австрія) за період з 20.01.2015 по 01.08.2016.

Попереднім актом позапланової виїзної перевірки від 19.04.2016 №287/26-15-14-06-03/36716128 встановлено прострочену дебіторську заборгованість Дії «Об'єднана гірпичо-хімічна компанія» у сумі 3 650 380.00 дол.СІПА (еквівалент 93 342 403,18 грн.) по експортному контракту від 14.09.2015 №13/15-1. укладеному з нерезидентом «ADELIS TRADE LLP» (Великобританія). За результатами перевірки нарахована пеня у сумі 9 501 365,37 грн., в т.ч. по контракту від 14.09.2015 №13/15-1 - 9 391 301.00 грн. Станом на дату надання інформації пеня не сплачена до бюджету.

Актом позапланової виїзної перевірки від 22.08.2016 №741/26-15-14-06-03/36716128, за період з 20.01.2015 по 01.08.2016 встановлено погашення дебіторської заборгованості Дії «Об'єднана гірничо-хімічиа компанія» у сумі З 650 380.00 дол.СІПА (еквівалент-93 342 403,18 грн.).

На підставі акту перевірки 06.09.2016р. відповідачем винесено рішення №0016441406, яким за порушення ст.1, ст.2 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» №185-94 від 23.09.1994 та нараховано суму грошового зобов’язання за платежем: пеня за порушення строку розрахунку у сфері ЗЕД у розмірі 9 340 220,83 грн.

Перевіряючи юридичну та фактичну обґрунтованість мотивів, які покладені суб'єктом владних повноважень в основу спірних рішень на відповідність вимогам ч.3 ст.2 КАС України, суд встановив наступне.

Так, судом встановлено, що позивачем укладено експортний контракт від 23.04.2015 №18/15-1/В з ГОВ «Лосиноостровский электродный завод» (Російська Федерація, 1 (покупець) в щодо продажу ільменітового концентрату виробництва філії «Вільногірський гірничо-металургійний комбінат». Предмет контракту - експорт ільменітового концентрату. Загальна сума контракту - 4 000 000,00 дол.США. Умови поставки - DAP ст.Лосіноостровська Московська залізна дорога, DAP - українсько-російський кордон (ст. Зерново).

Перевіркою проведення розрахунків у грошовій формі при здійсненні зовнішньоекономічної діяльності за експортним контрактом від 23.04.2015 №18/15-1/В встановлено, що позивач (Продавець), згідно митних декларацій відвантажено товар на загальну суму 534 660,00 дол.США (еквівалент - 11 506 789,09 грн.).

Згідно банківських документів, кошти від ТОВ «Лосиноостровский электродный завод» (Російська Федерація) на рахунок позивача надійшли у загальному розмірі 320 430,00 дол.США (еквівалент - 6 987538,94 гри.), в т.ч. з порушенням строків розрахунків відносно суми 120 030,00 дол.США (еквівалент - 2 639 062,04 грн.). Крім того, кошти у сумі 214 230,00 дол.США (еквівалент- 5 314 305,92 грн.) не надійшли на рахунок підприємства.

Таким чином, станом на 01.08.2016 у ДП «ОГХК» за експортним контрактом від 23.04.2015 №18/15-1/В з ТОВ «Лосиноостровский электродный завод» (Російська Федерація), обліковується прострочена дебіторська заборгованість в сумі 214 230,00 дол.США (еквівалент - 5 314 305,92 грн.), що відповідає даним бухгалтерського обліку тю рахунку 362.

Крім того, встановлено, що 16.12.2015 (вх. від 16.12.2015 №5146) подало позовну заяву до Міжнародного комерційного арбітражного суду при Торгово-промисловій палаті України (далі - МКЛС при ТИП України) про стягнення з нерезидента ГОВ «Лосиноостровский электродный завод» (Російська Федерація) суми заборгованості 214 230,00 дол.США (еквівалент - 5 314 305,92 гри.) за відвантажений товар згідно контракту від 23.04.2015 №18/15-1/В.

В обґрунтування протиправності податкового повідомлення-рішення №0016441406 від 06.09.2016 року, позивачем зазначено, що при розрахунку пені у сфері зовнішньоекономічної діяльності мали застосовуватись строки, визначені статтею 2 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті», тобто 180 календарних днів з моменту здійснення авансового платежу, а ні 90 календарних днів.

Порядок розрахунків в іноземній валюті та порядок відліку законодавчо встановленого строку розрахунків регулюється Законом України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті».

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» виручка резидентів у іноземній валюті підлягає зарахуванню на їх валютні рахунки в уповноважених банках у строки виплати заборгованостей, зазначені в контрактах, але не пізніше 180 календарних днів з дати митного оформлення (виписки вивізної вантажної митної декларації) продукції, що експортується, а в разі експорту робіт (послуг), прав інтелектуальної власності - з моменту підписання акта або іншого документа, що засвідчує виконання робіт, надання послуг, експорт прав інтелектуальної власності. Перевищення зазначеного строку потребує висновку центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері економічного розвитку.

Національний банк України має право запроваджувати на строк до шести місяців інші строки розрахунків, ніж ті, що визначені частиною першою цієї статті.

Згідно п. 1 ст. 2 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» імпортні операції резидентів, які здійснюються на умовах відстрочення поставки, в разі, коли таке відстрочення перевищує 180 календарних днів з моменту здійснення авансового платежу або виставлення векселя на користь постачальника продукції (робіт, послуг), що імпортується, потребують висновку центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері економічного розвитку.

Національний банк України має право запроваджувати на строк до шести місяців інші строки розрахунків, ніж ті, що визначені частиною першою цієї статті.

Відповідно до п. 1 Постанови Правління Національного банку України «Про зміну строків розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів і запровадження обов'язкового продажу надходжень в іноземній валюті» від 03.03.2015 №160, від 03.06.2015 №354, від 03.09.2015 №581, від 04.12.2015 №863, які були чинні в період експорту товару позивачем і здійснення авансових платежів, розрахунки за операціями з експорту та імпорту товарів, передбачені в статтях 1 та 2 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті», здійснюються у строк, що не перевищує 90 календарних днів.

Частиною 1 статті 4 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» передбачено, що порушення резидентами, крім суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції на період її проведення, строків, передбачених статтями 1 і 2 цього Закону або встановлених Національним банком України відповідно до статей 1 і 2 цього Закону, тягне за собою стягнення пені за кожний день прострочення у розмірі 0,3 відсотка суми неодержаної виручки (вартості недопоставленого товару) в іноземній валюті, перерахованої у грошову одиницю України за валютним курсом Національного банку України на день виникнення заборгованості. Загальний розмір нарахованої пені не може перевищувати суми неодержаної виручки (вартості недопоставленого товару).

При цьому, варто зауважити, що в розглядуваному випадку при дослідженні правомірності винесення рішення суб'єктом владних повноважень первісне значення має наявність чи відсутність фактів порушення суб'єктом господарювання вимог законодавства, зазначених в акті перевірки, у зв'язку з чим не зазначення в ньому, на додаток до загальної норми, спеціальної норми податковою інспекцією не може бути єдиною та безумовною підставою для скасування оскаржуваного рішення, в якому, в свою чергу, зазначено Постанову Правління Національного банку України «Про зміну строків розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів і запровадження обов'язкового продажу надходжень в іноземній валюті» 03.03.2015 №160, від 03.06.2015 №354, від 03.09.2015 №581, від 04.12.2015 №863, які були чинні в період експорту товару позивачем та від дати якого починає перебіг 90 денний термін розрахунків.

Зважаючи на викладене, суд дійшов висновку, що за порушення резидентами 90-денного строку розрахунків податковим органом правомірно нарахована пеня.

Згідно частини першої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

За таких обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, суд вважає позовні вимоги необґрунтованими, а позов таким, що не підлягає задоволенню.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 69, 70, 71, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

В задоволені адміністративного позову Публічного акціонерного товариства «Об’єднана гірничо-хімічна компанія» відмовити.

Постанова набирає законної сили в порядку передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства та може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.

Суддя І.В. Смолій