КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД У Х В А Л А
про відмову у передачі справи
на розгляд іншого адміністративного суду
09 серпня 2017 року № 810/2218/17
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Панченко Н.Д., за участю секретаря судового засідання Волошка О.Л.,
представників позивача: Джаловян І.А., Модлінського Н.О.,
представника відповідача: не з'явився,
представника третьої особи: Шиганської Н.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Києві клопотання третьої особи про передачу до іншого адміністративного суду адміністративної справи
за позовомПублічного акціонерного товариства Акціонерний банк «Укргазбанк»до третя особадержавного реєстратора прав на нерухоме майно Комунального підприємства «Бюро державної реєстрації» Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області Галкіна Євгенія Володимировича, Товариство з обмеженою відповідальністю «Київщина-Інвест»провизнання протиправними та скасування рішень,ВСТАНОВИВ:
До Київського окружного адміністративного суду звернулось Публічне акціонерне товариство «Укргазбанк» з позовом до державного реєстратора прав на нерухоме майно Комунального підприємства «Бюро державної реєстрації» Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області Галкіна Євгенія Володимировича, третя особа - Товариство з обмеженою відповідальністю «Київщина-Інвест» про визнання протиправними та скасування рішень про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 13.06.2017 індексний номер 35642906 та 35643221.
Ухвалами Київського окружного адміністративного суду відкрито провадження у справі, витребувано докази по справі від відповідача, закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.
24 липня 2017 року через канцелярію суду від представника третьої особи надійшло клопотання про передачу справи на розгляд до іншого адміністративного суду.
Третя особа вважає, що відповідач у справі - державний реєстратор прав на нерухоме майно Комунального підприємства «Бюро державної реєстрації» Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області є посадовою особою органу місцевого самоврядування.
Водночас у силу положень пункту 1 частини 1 статті 18 Кодексу адміністративного судочинства України, адміністративні справи у яких однією зі сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування, посадова чи службова особа органу місцевого самоврядування, крім тих, які підсудні окружним адміністративним судам, підсудні місцевим загальним судам як адміністративним.
Відповідач у судове засідання, призначене на 09.08.2017 не з'явився. У письмових запереченнях проти позову просив розгляд справи здійснювати за його відсутності.
Представники позивача з приводу передачі справи на розгляд до іншого адміністративного суду заперечували.
Розглянувши вказане клопотання, суд дійшов висновку про відсутність підстав для його задоволення з огляду на таке.
Поняття місцевого самоврядування, система місцевого самоврядування, поняття посадової особи органу місцевого самоврядування чітко визначені Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 № 280/97-ВР.
Так, згідно з частиною 1 статті 2 цього Закону місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.
Система місцевого самоврядування включає: територіальну громаду; сільську, селищну, міську раду; сільського, селищного, міського голову; виконавчі органи сільської, селищної, міської ради; старосту; районні та обласні ради, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст; органи самоорганізації населення. У містах з районним поділом за рішенням територіальної громади міста або міської ради відповідно до цього Закону можуть утворюватися районні в місті ради. Районні в містах ради утворюють свої виконавчі органи та обирають голову ради, який одночасно є і головою її виконавчого комітету (стаття 5 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).
Відповідно до статті 1 наведеного Закону, виконавчі органи рад - органи, які відповідно до Конституції України та цього Закону створюються сільськими, селищними, міськими, районними в містах (у разі їх створення) радами для здійснення виконавчих функцій і повноважень місцевого самоврядування у межах, визначених цим та іншими законами.
Посадова особа місцевого самоврядування - це особа, яка працює в органах місцевого самоврядування, має відповідні посадові повноваження у здійсненні організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій і отримує заробітну плату за рахунок місцевого бюджету.
Суд зазначає, що відповідач у справі - державний реєстратор прав на нерухоме майно Комунального підприємства «Бюро державної реєстрації» Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області Галкін Є.В. не є органом місцевого самоврядування або посадовою особою органу місцевого самоврядування у розумінні вимог вказаного закону.
Відносини, пов'язані з державною реєстрацією речових прав на нерухоме майно всіх форм власності, їх обмежень та правочинів щодо нерухомості врегульовані Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» № 1952-ІV від 01.07.2004.
Відповідно до частини першої статті 6 вказаного Закону, організаційну систему державної реєстрації прав становлять: 1) Міністерство юстиції України та його територіальні органи; 2) суб'єкти державної реєстрації прав: виконавчі органи сільських, селищних та міських рад, Київська, Севастопольська міські, районні, районні у містах Києві та Севастополі державні адміністрації; акредитовані суб'єкти; 3) державні реєстратори прав на нерухоме майно (далі - державні реєстратори).
При цьому, частиною другою статті 6 Закону № 1952-ІV передбачено, що виконавчі органи сільських, селищних та міських рад (крім міст обласного та/або республіканського Автономної Республіки Крим значення) набувають повноважень у сфері державної реєстрації прав відповідно до цього Закону у разі прийняття відповідною радою такого рішення.
У свою чергу згідно з частиною третьою вказаної статті, акредитованим суб'єктом може бути юридична особа публічного права, у трудових відносинах з якою перебуває не менше ніж три державні реєстратори, та яка до початку здійснення повноважень у сфері державної реєстрації прав уклала: договір страхування цивільно-правової відповідальності з мінімальним розміром страхової суми у тисячу прожиткових мінімумів для працездатних осіб, встановлених станом на 1 січня календарного року; договір з іншим суб'єктом державної реєстрації прав та/або нотаріусом (у разі коли акредитований суб'єкт здійснює повноваження виключно в частині забезпечення прийняття та видачі документів у сфері державної реєстрації прав).
Акредитація суб'єктів та моніторинг відповідності таких суб'єктів вимогам акредитації здійснюються Міністерством юстиції України у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно інформації, розміщеної на офіційному сайті Міністерства юстиції України у мережі Інтернет, відповідач у даній справі Комунальне підприємство «Бюро державної реєстрації» Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області є саме акредитованим суб'єктом у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень.
Тобто, Комунальне підприємство «Бюро державної реєстрації» Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області є юридичною особою публічного права (суб'єктом господарювання), якій делеговані функції з державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень.
Суд зазначає, що Кодексом адміністративного судочинства не визначено підсудність адміністративних справ, відповідачем у яких є орган (підприємство), що виконує делеговані повноваження.
Разом з цим, відповідно до частини 5 статті 18 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі невизначеності цим Кодексом предметної підсудності адміністративної справи така справа розглядається місцевим адміністративним судом за вибором позивача з дотриманням правил територіальної підсудності.
Беручи до уваги викладене, суд дійшов висновку, що адміністративний позов позивачем було подано з дотриманням правил предметної підсудності.
Керуючись статтями 18, 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
У задоволенні клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю «Київщина-Інвест» про передачу справи на розгляд іншого адміністративного суду, - відмовити.
Ухвалу надіслати особам, які беруть участь у справі.
Ухвала може бути оскаржена у порядку і строки, встановлені статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Панченко Н.Д.
Повний текст ухвали виготовлено та підписано 09.08.2017.