Єдиний державний реєстр судових рішень ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493
ПОСТАНОВА
Іменем України
28.09.09Справа №2а-8148/09/1/0170 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючої судді Трещової О.Р., при секретарі Єлжовій Н.М., за участю представника позивача – Нечаєвої Н.О., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Державної податкової інспекції у м. Сімферополі АР Крим
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Альком"
про стягнення,
Суть спору :До Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим звернулася з позовом Державна податкова інспекція у м. Сімферополі АР Крим до Товариства з обмеженою відповідальністю "Альком" про стягнення заборгованості перед бюджетом зі сплати штрафних санкцій в сумі 2604,58 гривень.
Ухвалою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 07.07.2009 року відкрито провадження по справі.
Ухвалою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 07.07.2009 року закінчено підготовче провадження та справу призначено до судового розгляду.
У судовому засідання представник позивача позов підтримала, та пояснила, що 05.03.09 р. співробітниками ДПІ у м. Сімферополі АР Крим була проведена перевірка господарської одиниці суб’єкта господарської діяльності ТОВ "Альком" з контролю за здійсненням розрахункових операцій в сфері готівкового та безготівкового обігу магазину, розташованого за адресою: м. Сімферополь, вул.Кечкеметська, 198. За результатами проведення перевірки встановлено перелік порушень Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі громадського харчування та послуг", в результаті чого Державною податковою інспекцією у м. Сімферополі АР Крим винесено рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 16.03.2009 року № 005082303 на суму штрафних санкцій у розмірі 1787 гривень, крім того встановлено порушення п. 5 ст. 3 Закону України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності» в результаті чого за ТОВ "Альком"склалась заборгованість за травень –липень 2009 року у сумі 817,08 гривень. На даний час сума заборгованості ТОВ "Альком"складає 2604,58 гривень.
Відповідач у судове засідання не з’явився, про час і місце судового засідання повідомлений належним чином, через засоби масової інформації, шляхом розміщення оголошення про судовий виклик у газеті «Все для всех» за 10.09 – 16.09.09р. №37, клопотання про розгляд справи за його відсутності, заперечення на позов, будь – які докази до суду не надав.
На підставі викладеного, суд вважає можливим відповідно до статті 128 КАС України розглядати справу за відсутністю відповідача, повідомленого належним чином про час і місце судового засідання на підставі наявних у справі доказів.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази по справі в їх сукупності, суд,-
ВСТАНОВИВ:
Згідно з частиною 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб’єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Згідно з п. 4 частини 1 статті 17 КАСУ компетенція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням суб’єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 3 КАСУ справа адміністративної юрисдикції (адміністративна справа) - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Частиною 1,3 статті 4 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” від 04.12.1990 року № 509-ХІІ Державна податкова адміністрація України є центральним органом виконавчої влади. Державні податкові інспекції у районах, містах (крім міст Києва та Севастополя), районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції підпорядковуються відповідним державним податковим адміністраціям в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.
Згідно п.2 ст.11 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” органи державної податкової служби мають право здійснювати контроль за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари(послуги) у встановленому законом порядку, наявністю свідоцтв про державну реєстрацію суб’єктів підприємницької діяльності, ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, з наступною передачею матеріалів про виявлені порушення органам, які видали ці документи, торгових патентів.
Відповідно до ст.ст.15,16 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” № 265/95-ВР від 06.07.1995 року (із змінами та доповненнями) контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України.
Відповідно до ст. 9 Закону України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності» № 98/96 – ВР від 23.03.1996 року контроль за дотриманням вимог цього Закону здійснюється державними податковими органами та органами Міністерства внутрішніх справ України.
Отже, враховуючи вищезазначене, державна податкова інспекція в м. Сімферополі АР Крим у відносинах з Товариства з обмеженою відповідальністю "Альком", під час реалізації своїх завдань та функцій, встановлених законодавством України, являється суб’єктом владних повноважень.
Відповідно до частини 1 статті 55 Господарського кодексу України суб’єктом господарювання визнаються учасники господарських відносин, які здійснюють господарську діяльність, реалізуючи господарську компетенцію (сукупність господарських прав та обов’язків), мають відокремлене майно і несуть відповідальність за своїми зобов’язаннями в межах цього майна, крім випадків встановлених законом. Згідно з п. 1 частини 2 статті 55 ГК України юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України, підприємства, створені відповідно до Господарського кодексу України та зареєстровані в установленому законом порядку визнаються суб’єктами господарювання.
ТОВ "Альком" зареєстроване у якості суб’єкта підприємницької діяльності юридичної особи 26.01.2001 року Виконавчим комітетом Сімферопольської міської ради АР Крим, ідентифікаційний номер суб’єкта підприємницької діяльності в Державному реєстрі підприємств та організацій 3136542, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи серії А00 № 435481, довідкою Державного комітету статистики АРК № 05.3-6-06/1373.
Таким чином, судом встановлено, що відповідач є суб’єктом господарювання, юридичною особою, зобов’язаний виконувати обов’язки, покладені на нього законами у зв’язку зі здійсненням господарської діяльності.
Судом встановлено, що 05 березня 2009 року посадовими особами ДПІ в м. Сімферополь АР Крим головними державними податковими ревізорами-інспекторами Ковинським О.М. на підставі направлення № 2222 від 05.03.2009 року, Сухорученковим О.М. на підставі направлення № 2223 від 05.03.2009 року проведено перевірку з питань дотримання Товариством з обмеженою відповідальністю "Альком" вимог Законів України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності», шляхом перевірки господарського об’єкту, що належить відповідачу магазин, розташований в м. Сімферополь, вул. Кечкеметська, 198, в результаті чого було складено акт перевірки щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу суб’єктами підприємницької діяльності № 001181 від 05 березня 2009 року (а.с. 10-11).
З направленнями на перевірку головний бухгалтер Мекишун М.Б. була ознайомлена під розписку та отримала їх копію, про що свідчить підпис Мекишун М.Б в направленнях на перевірку, копії яких є в матеріалах справи.
Перевіркою встановлено, що згідно наданих касових документів до каси Товариства з обмеженою відповідальністю "Альком" від реалізації товару за 02.03.2009 року надійшли готівкові грошові кошти в сумі 360,00 гривень ПКО № 9 за 02.03.2009 року. Каса за 02.03.2009 року на суму 360,00 гривень. Згідно наданої КОРО № 0109008528р/3 від 10.07.2008р. сума готівкових коштів отриманих від реалізації товару за 02.03.2009 року склала 2,50 гривень, таким чином готівкові кошти в сумі 357,50 гривень не були проведені через РРО за 02.03.2009 року.
У ході проведення перевірки ДПІ в м. Сімферополь АРК було встановлено порушення п.п.1,2 ст.3, Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” № 265/95-ВР від 06.07.1995 року, що зафіксовано і в висновку до акту, а саме:
- проведення розрахункових операцій без застосування реєстратора розрахункових операцій; невидача розрахункового документа встановленої форми на повну суму покупки;
Перевірку проведено в присутності головний бухгалтер Мекишун М.Б., яка з актом перевірки ознайомилась, акт перевірки підписала та зазначила, що 27.02.2009 року виручка складала 636,00 гривень і так як наступний день був вихідний, виручка була здана 02.03.2009 року до Банку, частина якої була оприбуткована до каси підприємства та видана на закуп витратних матеріалів.
На підставі акту перевірки Державною податковою інспекцією в м. Сімферополь винесено рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 16.03.2009 року № 0005082303 на суму штрафних санкцій у розмірі 1787,50 гривень (а.с.7).
Відповідно до розрахунку фінансових санкцій за актом перевірки ТОВ "Альком" від 05.03.09 року зазначено:
- за порушення пунктів 1, 2 статті 3 Закону України № 265/95 від 06.07.1995 року - невідповідність - у разі проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих послуг), у разі непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій - застосована фінансова санкція у п’яти кратному розмірі суми операції –357,50 гривень х 5 = 1787,50 гривень.
Загальна сума фінансових санкцій складає 1787,50 гривень.
Перевіряючи правомірність нарахування та стягнення позивачем фінансових санкцій судом встановлено наступне.
Відповідно до п.1 ст.3 Закону суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.
Згідно Акту перевірки виручка в сумі 357,50 гривень за 02.03.09р. не була проведена через РРО, так як згідно Z звіту проведено суму 2,50 гривень, а не 360,00 гривень, як зазначено в касовій книзі.
Відповідно до п.1 ст. 17 Закону за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність, у разі не проведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій або проведення її без використання розрахункової книжки, у разі нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції.
Таким чином, суд встановив, що позивачем вірно застосована фінансова санкція у п’ятикратному розмірі суми, на яку не проведена розрахункова операція, а саме: 357,50 х 5 = 1787,50 гривень.
Порядок патентування торговельної діяльності за готівкові кошти, а також з використанням інших форм розрахунків та кредитних карток, діяльності у сфері торгівлі іноземною валютою, діяльності з надання послуг у сфері грального бізнесу та побутових послуг, що провадиться суб'єктами підприємницької діяльності визначений Законом України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності», відповідно до ч. 1 ст. 2 якого під торговим патентом слід розуміти це державне свідоцтво, яке засвідчує право суб'єкта підприємницької діяльності чи його структурного (відокремленого) підрозділу займатися зазначеними у цьому Законі видами підприємницької діяльності.
Відповідно до ст. 3 зазначеного Закону патентуванню підлягає торговельна діяльність, що здійснюється суб'єктами підприємницької діяльності або їх структурними (відокремленими) підрозділами у пунктах продажу товарів.
Суд зазначає, що відповідно до частини 5 статті 3 Закону України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності» оплата вартості торгового патенту на здійснення торговельної діяльності проводиться щомісячно до 15 числа місяця, який передує звітному, а оплата вартості короткотермінового торгового патенту здійснюється не пізніше ніж за один день до початку здійснення торговельної діяльності. Судом встановлено, що відповідно до Акту перевірки торговий патент відповідачем не надано.
Відповідальність суб'єктів підприємницької діяльності за порушення вимог Закону України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності» передбачена статтею 8 зазначеного закону.
Згідно заявки на придбання торгового патенту ТОВ "Альком"зобов’язалось проводити оплату вартості торгового патенту на здійснення діяльності з надання побутових до 15 числа місяця, який передує звітному.
Судом встановлено, що ТОВ "Альком" не була проведена оплата вартості торгового патенту на здійснення діяльності з надання побутових послуг за травень-липень 2009 року, в результаті чого за відповідачем склалась заборгованість в сумі 817,08 гривень.
Відповідно відомостей облікової картки платника податків, наданою позивачем, суд встановив, що ТОВ "Альком" заборгованість зі сплати за торговий патент не погашена у повному обсязі, штрафні санкції за рішенням від 16.03.2009 року №0005082303 не сплачені, тому позовні вимоги ДПІ у м. Сімферополь АР Крим про стягнення заборгованості перед бюджетом в розмірі 2604,58 гривень підлягають задоволенню.
Згідно з частиною 4 статті 94 КАС України у справах, у яких позивачем є суб’єкт владних повноважень, а відповідачем – фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються. Тому судові витрати по справі не підлягають стягненню з відповідача.
У судовому засіданні 28.09.2009 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. У повному обсязі постанову складено 02.10.2009 року.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Позовні вимоги задовольнити.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Альком" (ідентифікаційний номер 31367542, адреса 95022, м. Сімферополь, вул. Кечкеметська, 198) заборгованість перед бюджетом в сумі 2604,58 гривень, перерахувавши 1787,50 гривень– штрафні санкції на р/р 31114104700002 код платежу 3021080908, ГУДК м. Сімферополь, МФО 824026, ЕДРПОУ 34740405; 817,08 гривень – зі сплати за торговий патент на р/р 31411515700004 код платежу 5214070202 , ГУДК м. Сімферополь, МФО 824026, ЕДРПОУ 34740405.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня складення у повному обсязі у разі неподання заяви про апеляційне оскарження (апеляційної скарги).
Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження апеляційна скарга не подана, постанова набирає законної сили через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Протягом 10 днів з дня складення постанови у повному обсязі через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим до Севастопольського апеляційного адміністративного суду може бути подана заява про апеляційне оскарження, після подачі якої протягом 20 днів може бути подана апеляційна скарга.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження (10 днів).
Суддя Трещова О.Р.