Постанова № 6823073, 22.10.2009, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
22.10.2009
Номер справи
2а-7350/09/9/0170
Номер документу
6823073
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493

ПОСТАНОВА

Іменем України

22.10.09Справа №2а-7350/09/9/0170 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Цикуренко А.С. , при секретарі Павленко Н.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариство з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Чорномор"

до Державна податкова інспекція в м. Євпаторії АР Крим

про визнання протиправним та скасування рішення

за участю представників:

позивача Бакулін В.В., довіреність від 12.02.2007 ;

відповідача Євтодієвої Г.В., довіреність від 20.08.2009 №7285/10/10-0;

свідка ОСОБА_1, паспорт громадянина України.

Обставини справи: позивач звернувся до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом про визнання протиправним та скасування рішення ДПІ у м.Євпаторія від 28.05.2009 №0089962303 про застосування штрафних (фінансових) санкцій у сумі 4660,00 грн. на підставі Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм по регулюванню обігу готівки», Закону України «Про державну податкову службу в Україні».

06.08.2009 позивач надав клопотання про визначення грошового розміру судових витрат та просив стягнути з відповідача судовий збір та витрати, повязані з наданням правової допомоги у сумі 1100,00 грн.

Відповідач проти позову заперечує по підставах, що викладені у запереченнях на позов від 30.07.2009

Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, заслухавши позивача та представника відповідача, суд

ВСТАНОВИВ:

Згідно п. 4 ст. 10 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" державні податкові інспекції в районах у містах здійснюють у межах своїх повноважень контроль за законністю валютних операцій, додержанням установленого порядку розрахунків із споживачами з використанням електронних контрольно-касових апаратів, товарно-касових книг, лімітів готівки в касах та її використанням для розрахунків за товари, роботи і послуги.

Контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України (ст. 15 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" (далі Закон про РРО)).

Як встановлено судом, відповідно до затвердженого плану-графіку проведення планових виїзних перевірок субєктів господарювання на П квартал 2009 року (квітень 2009 року) Державною податковою інспекцією у м.Євпаторія, листом від 26.03.2009 №2761/10/23-2 позивач був повідомлений про проведення планової виїзної перевірки.

14.04.2009 ДПІ у м.Євпаторія були видані направлення №359 на проведення планової перевірки субєкта господарської діяльності ТОВ «ТД «Чорномор».

З 14.04.2009 по 07.05.2009 була проведена планова виїзна перевірка з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2008 по 31.12.2008, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2008 по 31.12.2008.

На підставі результатів проведеної перевірки був складений акт №1030/23-3/34192871 (а.с.22-74).

Під час проведення перевірки відповідачем була встановлена наявність реєстратора розрахункових операцій Datecs FP-353 ОТ №015004000, що зареєстрований у ДПІ у м.Євпаторія, книги обліку розрахункових операцій.

За актом встановлено порушення до п.2.6 Постанови Правління Національного банку України «Про затвердження Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні» відповідно до якого уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися.

На підставі акту перевірки 28.05.2009 відповідачем прийняте рішення №0089962303 про застосування штрафних (фінансових) санкцій на підставі абз.3 ст.1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм по регулюванню обігу готівки у сумі 4660,00 грн. (а.с.5)

Ст.19 Конституції України визначає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Оцінюючи правомірність дій та рішень органу власних повноважень суд керується критеріями, закріпленими у статті 2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, які повинні дотримуватися при реалізації дискреційних повноважень владного субєкта., встановлюючи чи прийняті (вчинені) ним рішення (дії): 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг визначені у Законі про РРО.

Під час перевірки встановлено, що суми готівкових коштів зазначені у фіскальному звітному чеку №00580 від 08.04.2008 38097,12 грн., а в касовій книзі сума оприбуткованої готівкових коштів склала від 08.04.2008 37165,12 грн. таким чином підприємством не оприбуткувало готівкових коштів за 08.04.2008 у розмірі 932,00 грн. (а.с.72).

Порядок ведення касових операцій у національній валюті України підприємствами (підприємцями), а також окремі питання організації банками роботи з готівкою, визначені Положенням про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженим постановою Правління НБУ N 637 від 15.12.2004 (далі - Положення N 637).

Пунктом 1.2 Положення N 637 визначено, що: книга обліку розрахункових операцій (далі - КОРО) - прошнурована і належним чином зареєстрована в органах державної податкової служби України книга, що містить щоденні звіти, які складаються на підставі відповідних розрахункових документів щодо руху готівкових коштів, товарів (послуг); оприбуткування готівки - проведення підприємствами і підприємцями обліку готівки в касі на повну суму її фактичних надходжень у касовій книзі, книзі обліку доходів і витрат, книзі обліку розрахункових операцій.

Відповідно до п. 2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися. Оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог глави 4 цього Положення, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів. У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій (РРО) або використанням розрахункових книжок (РК) оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК).

Наказом Державної податкової адміністрації України від 01.12.2000 N 614 затверджений Порядок реєстрації та ведення книг обліку розрахункових операцій і розрахункових книжок, який розроблено на виконання Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг". Порядок поширюється на книги обліку розрахункових операцій і розрахункові книжки, що використовуються суб'єктами підприємницької діяльності при здійсненні розрахунків у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, крім розрахунків при здійсненні операцій з купівлі-продажу іноземної валюти.

Порядок ведення книги ОРО регулюється розділом 7 вказаного Порядку. Зокрема, пп. 7.5 встановлено, що використання книги ОРО, зареєстрованої на РРО, передбачає: наявність книги ОРО на місці проведення розрахунків, де встановлено РРО; підклеювання фіскальних звітних чеків на відповідних сторінках книги ОРО; щоденне виконання записів про рух готівки та суми розрахунків, при цьому дані за сумами, отриманими від покупців (клієнтів), та дані за сумами, виданими покупцям (клієнтам), записуються окремо; у разі виходу з ладу РРО чи відключення електроенергії здійснення записів за обліком розрахункових квитанцій; ведення обліку ремонтів, робіт з технічного обслуговування, а також перевірок конструкції та програмного забезпечення РРО у відповідному розділі книги КОРО.

Як вказує позивач, та підтверджує свідок ОСОБА_1, у фіскальному звітному чеку від 08.04.2008 №00580 дійсно відображена сума 37165.12 грн., що відповідає запису у касовій книзі за відповідну дату, та підтверджується копією Z-звіту від 21.06.2006 №00580, доданого до матеріалів справи (а.с.6). Вказане відповідач не оскаржує.

Як вказує відповідач, невідповідність грошових коштів встановлена не на підставі фіскального звітного чеку, а на підставі контрольній стрічці до нього.

Відповідно до ст.2 Закону про РРО фіскальний звітний чек - документ встановленої форми, надрукований реєстратором розрахункових операцій, що містить дані денного звіту, під час друкування якого інформація про обсяг виконаних розрахункових операцій заноситься до фіскальної пам'яті.

На підставі наведеного судом робиться висновок, що суми оприбуткованих готівкових коштів у фіскальному звітному чеку та у касовій книзі співпадають та дорівнюють 37165,12 грн.

Визначення поняття «контрольної стрічці до фіскального звітного чека» у законодавстві відсутнє. Пункт 9 ст.3 Закону про РРО зобовязує субєктів господарювання щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій. Щоденне друкування контрольних стрічок до фіскальних звітних чеків не передбачено.

Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідач не довів суду факт наявності контрольної стрічки за 08.04.2008 про оприбуткування готівкових грошових коштів у сумі 38097,12 грн.

Згідно п.7.16 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні під час перевірки органами контролю повного і своєчасного оприбуткування коштів, що надійшли до каси від здійснення господарської діяльності, записи в касовій книзі звіряються за сумами та строками з даними відповідних прибуткових касових ордерів (із залученням у разі потреби таких виправдних документів: розрахункових документів, квитанцій до прибуткових касових ордерів, рахунків-фактур, товарно-транспортних і податкових накладних тощо). Перевіряється також проведення записів щодо реєстрації зазначених ордерів (за сумами і датами) у журналі реєстрації прибуткових і видаткових касових документів.

Касова книга документ встановленої форми, яка застосується для здійснення первинного обліку готівки в касі. Форму касової книги встановлена наказом Міністерства статистики України від 15.02.1996 №51 «Про затвердження типових форм первинного обліку касових операцій».

Згідно наданої копії сторінки 99 касової книги підприємства за 08.04.2008 вбачається оприбуткування виручки отриманої від ОСОБА_2 у сумі 37165,12 грн., що також підтверджується копією квитанції до прибуткового касового ордеру №489.

Відповідно до ст.99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Стягнення фінансових санкцій, що передбачені Законом про РРО, є адміністративно-господарськими санкціями. За ст.241 Господарського кодексу України адміністративно-господарський штраф - це грошова сума, що сплачується суб'єктом господарювання до відповідного бюджету у разі порушення ним встановлених правил здійснення господарської діяльності. Статтею 250 Господарського кодексу України передбачений строк застосування адміністративно-господарських санкцій, що дорівнює шести місяцям з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності. Як вказує субєкт владних повноважень, порушення порядку оприбуткування готівкових коштів мало місце 21.06.2006, але адміністративно-господарські санкцій були застосовані до субєкта господарювання лише 28.05.2009, тобто з порушенням річного строку, встановленого ст.250 Господарського кодексу України.

Згідно до ст.129 Конституції України судді при здійсненні правосуддя незалежні та підкоряються тільки закону. Відповідно до ст.19 Закону України «Про судоустрій» суді здійснюють правосуддя самостійно. Відповідно до ст.86 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Відповідно до принципів адміністративної процедури, що викладені у п.3 ст.2 КАС України, рішення субєкта владних повноважень повинне бути прийнято своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Зважаючи на всі наведені обставини в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.

Відповідно до ст.89 КАС України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. До витрат, пов'язаних з розглядом справи, належать, у тому числі, витрати на правову допомогу. Відповідно до ст.90 КАС України витрати, пов'язані з оплатою допомоги адвоката або іншого фахівця в галузі права, які надають правову допомогу за договором, несуть сторони, крім випадків надання безоплатної правової допомоги, передбачених законом.

01.06.2009 між позивачем та адвокатом Бакуліним В.В. був укладений договір №39/09 про надання юридичних послуг. За вказаним договором виконавець зобовязався надати замовнику юридичні (адвокатські) послуги у якості представника замовника по справі про оскарження податкового рішення №0089962303. Вартість робіт визначена сторонами на підставі розрахунку вартості правової допомоги, та складає 1100,00 грн. 14.07.2009 сторонами укладений акт здачі-приймання виконаних робіт на суму 1100,00 грн. 09.06.2009 позивачем сплачені кошті за надання юридичної допомоги у сумі 1100,00 грн.

Відповідно до п.1 ст.94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

Постанова складена у повному обсязі 26.10.2009.

Керуючись ст. ст. 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1.Позов задовольнити.

2.Скасувати рішення Державної податкової інспекції у м.Євпаторія від 28.05.2009 №0089962303 про застосування штрафних (фінансових) санкцій до ТОВ «Торговий дім «Чорномор» у сумі 4660,00 грн.

3.Стягнути на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Чорномор» (97400 м.Євпаторія, пров.Товарний, 9а) з Державного бюджету України судовий збір у розмірі 3,40 грн.

4.Стягнути на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Чорномор» (97400 м.Євпаторія, пров.Товарний, 9а) з Державного бюджету України витрати на правову допомогу у розмірі 1100,00 грн.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня складення постанови у повному обсязі у разі неподання заяви про апеляційне оскарження (апеляційної скарги).

Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження апеляційна скарга не подана, постанова набуває законної сили через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Протягом 10 днів з дня складення постанови у повному обсязі до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим може бути подана заява про апеляційне оскарження, після подачі якої протягом 20 днів може бути подана апеляційна скарга.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається в строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя Цикуренко А.С.