Рішення № 68196993, 01.08.2017, Білокуракинський районний суд Луганської області

Дата ухвалення
01.08.2017
Номер справи
409/752/17
Номер документу
68196993
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа №409/752/17

Пров.№2/409/487/17

З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

01 серпня 2017 року смт.Білокуракине

Білокуракинський районний суд Луганської області у складі:

головуючого судді: О.Ю.Максименко

при секретарі: В.М.Бондаренко

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт. Білокуракине цивільну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Основ'янського району Харківської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів за призначеною державною допомогою, -

В с т а н о в и в :

Позивач звернувся до суду з позовною заявою до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів за призначеною державною допомогою.

В обґрунтування позову позивач посилається на те, що рішенням 10 сесії Харківської міської ради 7 скликання від 21.12.2016 року № 451/16 «Про внесення змін до положень виконавчих органів Харківської міської ради 7 скликання» управління праці та соціального захисту населення адміністрації Червонозаводського району Харківської міської ради перейменовано на управління праці та соціального захисту населення адміністрації Основ'янського району Харківської міської ради. УПСЗН адміністрації Червонозаводського району Харківської міської ради ОСОБА_1, 1984 року народження, яка проживала за адресою: 61010 АДРЕСА_1, була призначена державна допомога при народженні дитини відповідно до ЗУ «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» на період з 01.05.2015 року по 30.06.2017 року у розмірі 1012,50 грн. щомісяця. Державна допомога при народженні дитини гр. ОСОБА_1 була призначена на підставі її заяви від 29.05.2015 року. 25.04.2016 року спеціалістами управління було проведено перевірку проживання за адресою, вказаною відповідачем при отриманні довідки і складено Акт про проведення перевірки відомостей про фактичне місце проживання внутрішньо переміщеної особи. У результаті перевірки було встановлено, що ОСОБА_1 за вказаною адресою не проживає. Відділом виплати допомоги і компенсації УПСЗНА Червонозаводського району ХМР розраховано переплату бюджетних коштів гр. ОСОБА_1 державної допомоги при народженні дитини, яка складає 1012,50 грн. за період з 01.05.2016 року по 31.05.2016 року. 05.08.2016 року ОСОБА_1 було направлено повідомлення про необхідність повернення надміру виплаченої суми грошової допомоги з попередженням про надання позовної заяви до суду щодо відшкодування надміру виплаченої допомоги, а 23.11.2016 року - попередження, яке повернуто Укрпоштою з посиланням на розпорядження Кабінету міністрів України від 07.11.2014 року № 1085-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не у повному обсязі свої повноваження». Оскільки відповідач добровільно не повертає надміру виплачену державну допомогу, позивач просить суд стягнути на їх користь допомогу в розмірі 1012 грн. 50 коп..

Представник позивача - Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Основ'янського району Харківської міської ради у судове засідання не з'явився, надав суду заяву, в якій просить суд розглянути справу за його відсутності, позовні вимоги підтримав у повному обсязі та наполягав на їх задоволенні.

Відповідач у судові засідання 19.04.2017 року, 10.05.2017 року, 31.05.2017 року, 14.06.2017 року та 01.08.2017 року, не з'явилася. Про місце та час розгляду справи була належним чином повідомлена шляхом телефонного зв'язку та відправлення повісток за зареєстрованим місцем перебування, які поверталися до суду з відміткою "за закінченням терміну зберігання", причин неявки суду не повідомила, заяви про розгляд справи без її участі до суду не надходило.

01.08.2017 року постановлено ухвалу про заочний розгляд справи.

Суд, вивчивши матеріали справи, дослідивши докази кожен окремо та в їх сукупності, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

29.05.2015 року ОСОБА_1 звернулася до органу праці та соціального захисту населення Червонозаводського району Харківської міської ради з заявою про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсації, субсидій та пільг, а саме допомоги при народженні дитини (а.с.5).

Рішенням УПСЗНА Червонозаводського району ХМР від 12.06.2015 року ОСОБА_1 було призначено допомогу при народженні дитини з 01.05.2015 року по 30.06.2017 року в сумі 1012,50 грн. щомісячно (а.с.6, 8-9).

Відповідно до копії акту від 25.04.2016 року за місцем проживання ВПО, зазначене в довідці про взяття на облік ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 - ніхто не мешкає. (а.с.7).

05.08.2016 року гр. ОСОБА_1 було направлено повідомлення № 3564/07 про необхідність повернення надміру виплаченої суми грошової допомоги (а.с.10).

23.11.2016 року гр. ОСОБА_1 було направлено попередження, яке повернуто Укрпоштою (а.с. 11).

Відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» громадяни України, громадяни України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.

Із змісту ст.ст.10, 11 ЗУ «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», в редакції, яка діяла на момент призначення відповідачці державної соціальної допомоги, допомога при народженні дитини за цим Законом надається одному з батьків дитини (опікуну), який постійно проживає разом з дитиною. Допомога батькам при народженні дитини призначається на підставі свідоцтва про народження дитини. Для призначення допомоги при народженні дитини до органу праці та соціального захисту населення за умови пред'явлення паспорта або іншого документа, що посвідчує особу, та свідоцтва про народження дитини подається одним з батьків (опікуном), з яким постійно проживає дитина, заява за формою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, та копія свідоцтва про народження дитини. Орган праці та соціального захисту населення за місцем проживання одного з батьків (опікуна), з яким постійно проживає дитина, має право отримувати від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій відомості, необхідні для призначення допомоги при народженні дитини. Допомога при народженні дитини призначається за умови, якщо звернення за її призначенням надійшло не пізніше дванадцяти місяців з дня народження дитини. Виплата допомоги при народженні дитини припиняється у разі позбавлення отримувача допомоги батьківських прав; відібрання дитини в отримувача допомоги без позбавлення батьківських прав; тимчасового влаштування дитини на повне державне утримання; припинення опіки або звільнення опікуна від його повноважень щодо конкретної дитини; нецільового використання коштів і незабезпечення отримувачем допомоги належних умов для повноцінного утримання та виховання дитини; у разі виникнення інших обставин.

Частиною 2 ст. 22 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" передбачено, що суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги, тощо), стягуються згідно з законом.

Відповідно до п. 49 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1751 від 27.12.2001 р. (зі змінами) сума державної допомоги сім'ям з дітьми, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміну у складі сім'ї, приховування обставин, які впливають на призначення і виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно із законом.

Згідно зі ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014№1207-VII, тимчасово окупована територія України (далі - тимчасово окупована територія) є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України.

Ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014№1207-VII передбачено, що державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків. Встановлення зв'язків та взаємодія органів державної влади України, їх посадових осіб, органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб з незаконними органами (посадовими особами), створеними на тимчасово окупованій території, допускається виключно з метою забезпечення національних інтересів України, захисту прав і свобод громадян України, виконання міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, сприяння відновленню в межах тимчасово окупованої території конституційного ладу України.

Указом Президента України від 14 квітня 2014 року № 405/2014 введено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо боротьби з терористичною загрозою і збереження територіальної цілісності України».

Статтею 1 Закону України від 02 вересня 2014 року № 1669-VII «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» встановлено, що період проведення антитерористичної операції - час між датою набрання чинності Указом Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 05/2014 та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України; територія проведення антитерористичної операції - територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014.

Постановою Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2014 року № 595 «Деякі питання фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської областей», встановлено забезпечення до 1 грудня 2014 року переміщення бюджетних установ, підприємств та організацій, з населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження.

Згідно з вимогами ст.11 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненнями фізичних чи юридичних осіб, поданими відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.

З урахуванням вищевикладеного, суд вважає, що позов підлягає задоволенню в повному обсязі.

На підставі викладеного та керуючись ст. 19 Конституції України, ст.ст. 1212, 1215 ЦК України, Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», ст. 1 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», ст.ст. 1, 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», Постановою Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2014 року № 595 «Деякі питання фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської областей»,п. 49 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1751 від 27.12.2001 р., ст.ст. 3, 10-11, 57-61, 209, 212-215, 224-233, 294 ЦПК України, суд, -

В И Р І Ш И В :

Позовні вимоги Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Основ'янського району Харківської міської ради задовольнити в повному обсязі.

Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, ІПН: НОМЕР_1, яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 на користь Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Основ'янського району Харківської міської ради (р/р 35411023025788 ГУДКСУ у Харківській області м. Харкова, МФО 851011, код ОКПО 03196630) надміру виплачені кошти за призначеною державною допомогою при народженні дитини у розмірі 1012 (одна тисяча дванадцять) грн. 50 коп..

Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, ІПН: НОМЕР_1, яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 судовий збір на користь держави в розмірі 640 грн..

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом десяти днів з дня отримання його копії.

Рішення може бути оскаржено позивачем в апеляційному порядку до апеляційного суду Луганської області через Білокуракинський районний суд Луганської області шляхом подання апеляційної скарги в десятиденний строк з дня отримання копії рішення.

У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене відповідачем в апеляційному порядку.

Суддя Білокуракинського

районного суду Луганської області О.Ю. Максименко