Рішення № 68189695, 09.08.2017, Господарський суд Хмельницької області

Дата ухвалення
09.08.2017
Номер справи
924/388/17
Номер документу
68189695
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98

_______________

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"09" серпня 2017 р.Справа № 924/388/17

Господарський суд Хмельницької області у складі: головуючий суддя Гладюк Ю.В., судді Гладій С.В., Димбовський В.В. розглянувши матеріали справи

за позовом публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Хмельницькгаз", м. Хмельницький

до Дунаєвецької селищної ради, смт. Дунаївці, Дунаєвецький р-н., Хмельницька обл.

про стягнення 1 591 426, 82 грн.

за участю представників сторін:

від позивача - ОСОБА_1 за дорученням

від відповідача - ОСОБА_2 селищний голова

з перервою в судовому засіданні

встановив:

Позивач у позовній заяві просить суд стягнути з Дунаєвецької селищної ради на користь Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Хмельницькгаз" компенсацію вартості об'єму спожитого природного газу за лютий 2017р. - 1 591 426, 82 грн.; компенсацію вартості послуг транспортування природного газу магістральними газопроводами в розмірі 14 264, 75 грн.

Обгрунтовуючи позов, позивач вказує таке. За типовим договором розподілу природного газу санкціонований відбір газу з газорозподільчої системи проводиться споживачем за умови наявності у нього укладеного із постачальником договору постачання природного газу, підтвердженого обсягу газу, а також відсутності простроченої заборгованості за договором. За відсутності у споживача договору постачання газу, або виділених його постачальником підтверджених обсягів на відповідний календарний період споживач не має права на споживання газу.

Згідно кодексу ГРС споживач зобовязаний самостійно контролювати власне газоспоживання для недопущення перевищення підтвердженого обсягу газу, а в разі наявності перевищення, споживач самостійно обмежує газопостачання.

В разі, коли після запровадження заходів, передбачених Кодексом ГТС, залишиться неврегульований небаланс, який буде віднесений оператором ГТС на небаланс оператора ГРМ, тоді споживач має компенсувати оператору ГРМ його вартість.

Відповідач в лютому 2017 року провів відбір газу з газопостачальної системи без наявності укладеного договору постачання природного газу та підтвердженого обсягу газу на певний період. Тому, відповідач здійснив несанкціонований відбір газу, в обємі за даними вузлів обліку 86, 453 тис. куб. м., що дорівнює 1 591 426, 82 грн.

Також, позивач оплатив ПАТ „Укртрансгаз вартість послуг транспортування магістральними трубопроводами газу, відібраного відповідачем з ГРС у лютому 2017, який також має бути компенсований.

В поясненнях від 3 серпня 2017 року позивач вказує наступне. Відповідно до Кодексу ГРС якщо за підсумками місяця фактичний обєм споживання природного газу споживачем буде перевищувати підтверджений обсяг газу, його постачальник має врегулювати обсяги небалансу відповідно до вимог Кодексу.

У разі якщо після запровадження заходів, передбачених Кодексом залишиться неврегульований небаланс, який буде віднесений оператором на небаланс оператора, тоді споживач має компенсувати оператору його вартість, яка розраховується за формулою, що включає коефіцієнт 2 (якщо неврегульований небаланс станеться внаслідок відсутності у споживача підтвердженого обсягу природного газу на розрахунковий період).

Заходи, які передбачені Кодексом ГРС та повинні були бути запроваджені між постачальником та споживачем полягають у підтверджені номінації (ліміт постачання газу на певний період, який попередньо формується на підставі заяв споживачів та договорів) на відповідний розрахунковий період або реномінації (зміна підтвердженої номінації).

Згідно законодавства у випадку, коли замовник послуг транспортування не подасть оператору газотранспортної системи місячну номінацію згідно з положеннями п. 2 Кодексу або номінацію на наступну газову добу протягом часу, вказаного у п. 1 відповідно глави 2 розділу 11 Кодексу, вважається підтвердженою номінація для такого замовника з обсягами природного газу, що дорівнює нулю відносно замовленої точки виходу / входу.

Отже, місячна номінація на лютий 2017 р. для відповідача дорівнювала нулю, а позивач, в свою чергу здійснив відповідні заходи передбачені Кодексом.

Недоречним є посилання відповідача на договір постачання газу, укладений між ним та ТОВ „Укртрансгаз, оскільки вказане товариство не підтвердило для відповідача обсяг постачання природного газу на лютий. Це підтверджується реєстром розподілу природного газу у лютому 2017, що був оформлений між позивачем і ТОВ „Укртрансгазсервіс, згідно якого підтверджувались номінації на лютий 2017 р. та постачання газу на лютий 2017 р. для 58 споживачів, серед яких відповідач відсутній.

Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав, однак заявив про зменшення позовних вимог в частині стягнення витрат на транспортування. Дані витрати позивач просить не стягувати.

Зменшення позовних вимог судом прийняте.

Відповідач у письмовому відзиві стверджує, що з урахуванням діючого законодавства, а саме кодексу ГРС, договір розподілу природного газу між сторонами був укладений в січні 2016 року на невизначений строк. Договір укладений шляхом підписання заяви приєднання. Таким чином стверджувати про відсутність договору вважає немає підстав.

Також, п. 3.1. даного договору вказано санкціонований відбір газу з ГРС проводиться споживачем за умови наявності в нього укладеного з постачальником договору постачання газу та підтвердженого обсягу постачання. В 2016 р. відповідач уклав договір купівлі продажу газу з ТОВ „Укртрансгазсервіс. Оскільки купівля газу проводиться з дотриманням процедури, передбаченої законом „Про публічні закупівлі, 26 січня 2017 року між сторонами укладено додаткову угоду на продовження строку договору купівлі продажу до 28.02.17 (строк, достатній для здійснення закупівлі). Отже, споживання природного газу в лютому 2017 р. є санкціонованим, а постачальником є ТОВ „Укргазтранссервіс а не позивач.

Відповідно п. 4 розділу 4 Правил постачання природного газу кожен споживач, який має намір змінити постачальника у відповідному розрахунковому періоді, повинен виконати свої зобовязання по розрахунках перед діючим постачальником та підписати з ним угоду про розірвання договору постачання природного газу чи його призупинення в частині постачання газу з дати, з якої постачання газу буде здійснювати новий постачальник. Тому, для того, щоб ТОВ „Укртрансгазсервіс припинив постачання природного газу потрібно укласти угоду про розірвання договору постачання газу. Відсутність такого договору свідчить про те, що постачальник залишився той самий („Укртрансгазсервіс), а отже і постачання газу має здійснюватись за існуючим договором постачання.

Також відповідач вказує, що позивач посилається на наявність неврегульованого небалансу, який відповідач має оплатити. Проте, небаланс має бути відповідним чином врегульований за нормами Кодексу ГТС. Оскільки відповідних заходів не проведено, в відповідача немає обовязку компенсовувати вартість небалансу за формулою відміченою позивачем. Відповідач лише має оплатити вартість спожитого газу, яка визначається по цінах закупівлі.

Тому, відповідач погоджується оплатити 795 713, 41 грн. фактично спожитого природного газу та вартість послуг транспортування. Решта суми безпідставна.

Представник відповідача в судовому засіданні підтримав вищевказані доводи відносно компенсації спожитого газу.

З матеріалів справи вбачається.

1 січня 2016 р. відповідач, на адресу позивача, подав заяву приєднання до умов договору розподілу природного газу № 094204ВАВІDВО16.

3 березня 2017 року позивач направив відповідачу лист номер 03.2-ЛВ-1027-0317, де вказав, що в звязку з несанкціонованим відбором газу, здійсненим відповідачем, останній зобовязаний компенсувати його вартість на протязі 3 днів. До листа додано: розрахунок вартості газу, який підлягає компенсації; акт компенсації газу від 1 березня 2017; рахунок про оплату компенсації обсягів газу в лютому 2017. Доказ направлення листа: фіскальний чек № 2901902540606; опис кореспонденції (з відміткою про вкладення вищевказаних документів) з штампом пошти.

3 квітня 2017 року позивач направив відповідачу лист № 03.2-ЛВ-1457-0417, де позивач вимагає компенсувати вартість послуг транспортування трубопроводами газу, що відповідачем несанкціоновано відібрано. До листа подано рахунок на проведення оплати. Докази направлення: фіскальний чек під номером 2901902101840 та опис кореспонденції з печаткою пошти.

Крім того, до справи подано:

- акт прийому передачі газу від 28 лютого 2017 р, складеного між сторонами в тім, що в лютому 2017 р. виконавець передав, замовник (відповідач) прийняв з ресурсів постачальника природний газ у обємі 88, 453 м. куб. Акт підписаний сторонами та скріплений печатками;

- типовий договір № 094 розподілу природного газу, котрий регламентує порядок та умови переміщення природного газу з метою фізичної доставки оператором ГРМ обсягів газу, які належать споживачам, до обєктів споживачів, а також правові засади санкціонованого відбору газу з ГРС. В силу п. 3.1. договору санкціонований відбір природного газу з газорозподільчої системи здійснюється споживачем за умови наявності у нього укладеного із постачальником договору постачання природного газу та підтвердженого обсягу виділеного для потреб споживача його постачальником на відповідний календарний період, а також відсутності простроченої заборгованості за договором. За відсутності у споживача договору постачання природного газу та / або виділених його постачальником підтверджених обсягів для потреб споживача на відповідний календарний період споживач не має права використовувати (спожити) природний газ із газорозподільчої системи.

Якщо за підсумками місяця фактичний обєм споживання природного газу споживача буде перевищувати підтверджений обсяг природного газу, врегулювання небалансу газу буде здійснюватись його постачальником у встановленому законом порядку та відповідно до умов договору постачання газу (п. 3.3.). Договір укладено на невизначений термін (п. 12.1.).

Договір підписаний 22.02.16 обома сторонами і скріплений їх печатками.

Додатковими угодами номер 2 і 1 сторони погодили загальну суму договору 237 537, 77 грн., та 38772, 52 грн. В додатковій угоді № 2 від 25.01.17 зазначено, що вона є додатковою угодою до договору розподілу природного газу від 22.02.16 під номером 094 та діє до 31.12.17. Угода скріплена печатками сторін та підписана ними;

- реєстр розподілу природного газу споживачам замовника послуг транспортування ТОВ „Укртрансгазсервіс через мережі позивача у лютому 2017р.;

- рахунок ПАТ „Укртрансгаз про оплату послуг балансування; акт надання послуг балансування; розрахунок вартості послуг.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши додані докази та давши їм оцінку в сукупності, судом враховується таке.

Відповідно до п. 39 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про ринок природного газу" субєктами ринку природного газу є оператор газотранспортної системи, оператор газорозподільної системи, оператор газосховища, оператор установки LNG, замовник, оптовий продавець, оптовий покупець, постачальник, споживач.

Оператор газорозподільної системи - субєкт господарювання, який на підставі ліцензії здійснює діяльність із розподілу природного газу газорозподільною системою на користь третіх осіб (замовників) (п. 17 ч. 1 ст. 1 вищевказаного Закону).

Відповідно до п.10 ч. 1 ст.3 Закону України "Про ринок природного газу" ринок природного газу функціонує на засадах вільної добросовісної конкуренції, крім діяльності суб'єктів природних монополій, та за принципами відповідальності суб'єктів ринку природного газу за порушення правил діяльності на ринку природного газу та умов договорів.

Оператор газорозподільної системи відповідає за надійну та безпечну експлуатацію, підтримання у належному стані та розвиток (включаючи нове будівництво та реконструкцію) газорозподільної системи, якою він користується на законних підставах (ст. 37 Закону України "Про ринок природного газу").

Права та обовязки оператора газорозподільної системи визначаються цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, кодексом газотранспортної системи, кодексом газорозподільних систем, а також договором розподілу природного газу (ст. 38 вищевказаного Закону).

Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 № 2494, яка зареєстрована в Міністерстві юстиції України 06 листопада 2015 р. за № 1379/27824, затверджено Кодекс газорозподільних систем (надалі - Кодекс), який визначає взаємовідносини оператора газорозподільних систем із субєктами ринку природного газу, а також визначає правові, технічні, організаційні та економічні засади функціонування газорозподільних систем (п.2 гл. 1 розділу І).

Дія цього Кодексу поширюється на операторів газорозподільних систем, замовників доступу та приєднання до газорозподільної системи, споживачів (у тому числі побутових споживачів), обєкти яких підключені до газорозподільних систем, та на їх постачальників. Крім того, цим Кодексом регулюються взаємовідносини: між оператором газорозподільної системи і газодобувними підприємствами та виробниками біогазу або інших видів газу з альтернативних джерел, які підключені (приєднуються) до газорозподільної системи; між оператором газорозподільної системи та несанкціонованими споживачами, які втручаються в роботу газорозподільної системи, у тому числі шляхом самовільного підєднання несанкціонованого газопроводу (п.3 гл. 1 розділу І Кодексу).

Відповідно до п. 3 гл. 2 розділу І Кодексу основними функціями оператора ГРМ є, зокрема: забезпечення балансування між обємами і обсягами передачі природного газу до ГРМ (від ГРС, ГДП, ВБГ, інших ГРМ) та обємами і обсягами передачі природного газу з ГРМ (споживачам, для транзиту в інші ГРМ); формування добових, декадних, місячних, квартальних та річних показників фактичного обєму та обсягу передачі (розподілу, споживання) природного газу по обєктах субєктів ринку природного газу, які знаходяться на ліцензованій території Оператора ГРМ та/або які замовили розподіл природного газу ГРМ у відповідному періоді.

Згідно п. 1 гл. 3 розділу VI Кодексу договір розподілу природного газу має бути укладений Оператором ГРМ з усіма споживачами, у тому числі побутовими споживачами, обєкти яких в установленому порядку підключені до/через ГРМ, що на законних підставах перебуває у власності чи користуванні Оператора ГРМ

Споживачі, у тому числі побутові споживачі, для здійснення ними санкціонованого відбору природного газу з ГРМ та можливості забезпечення постачання їм природного газу їх постачальниками зобовязані укласти договір розподілу природного газу з Оператором ГРМ, до газорозподільної системи якого в установленому законодавством порядку підключений їх обєкт.

Здійснення відбору (споживання) природного газу споживачем за відсутності укладеного договору розподілу природного газу не допускається.

Згідно ст. 40 Закону України "Про ринок природного газу" за договором розподілу природного газу оператор газорозподільної системи зобовязується забезпечити замовнику послуги розподілу природного газу на період та умовах, визначених договором розподілу природного газу, а замовник зобовязується сплатити оператору газорозподільної системи вартість послуг розподілу природного газу.

Договір розподілу природного газу є публічним та укладається з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного Кодексу України за формою Типового договору розподілу природного газу.

Договір розподілу природного газу між Оператором ГРМ та споживачем укладається шляхом підписання заяви-приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу, що відповідає Типовому договору розподілу природного газу, розміщеному на офіційному веб-сайті Регулятора та Оператора ГРМ та/або в друкованих виданнях, що публікуються на території його ліцензованої діяльності з розподілу газу, і не потребує двостороннього підписання сторонами письмової форми договору (п.п.3, 4 гл. 3 Розділу VI Кодексу).

Фактом приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти договір розподілу природного газу, зокрема повернення підписаної заяви-приєднання, сплата рахунка Оператора ГРМ та/або документально підтверджене споживання природного газу (п. 7 гл. 3 розділу VI Кодексу).

Суд встановив, що одним із видів діяльності позивача є розподілення газоподібного палива через місцеві трубопроводи, що вбачається з довідки з ЄДРПОУ від 20.07.12.

01.01.2016р. відповідач вчинив дії щодо укладення із публічним акціонерним товариством "Хмельницькгаз" договору розподілу природного газу, що підтверджується заявою-приєднанням № 094204ВАВІДВ016 від 01.01.2016р.

Відповідно до п. 1 гл. 5 Розділу VI Кодексу споживання (відбір) природного газу з газорозподільної системи за наявності укладеного договору розподілу природного газу між споживачем та Оператором ГРМ здійснюється за умови: наявності у споживача (його постачальника) підтверджених обсягів природного газу (лімітів) на відповідний розрахунковий період; забезпечення споживачем своєчасних розрахунків з Оператором ГРМ відповідно до умов договору розподілу природного газу.

Споживач зобовязаний самостійно контролювати власне газоспоживання та для недопущення перевищення добової норми (узгодженого графіка) та/або підтвердженого обсягу природного газу має самостійно і завчасно обмежити (припинити) власне газоспоживання. В іншому разі до споживача можуть бути застосовані відповідні санкції та заходи з боку Оператора ГРМ (його постачальника), передбачені умовами договору, у тому числі примусове обмеження (припинення) подачі газу в установленому законодавством порядку (п. 3 гл. 5 Розділу VI Кодексу).

Частиною 2 ст.13 Закону України "Про ринок природного газу" визначені обов'язки споживача, зокрема, укласти договір про постачання природного газу, не допускати несанкціонованого відбору природного газу, припиняти (обмежувати) споживання природного газу відповідно до вимог законодавства та умов договорів. У разі порушення або невиконання своїх обовязків споживач несе відповідальність згідно із законом.

Як вбачається з акту прийому передачі від 28 лютого 2017 року, та не заперечується самим відповідачем, в лютому 2017 року відповідач прийняв від позивача 86 453 м. куб. газу. Як вбачається з реєстру розподілу природного газу споживачам замовника послуг транспортування ТОВ „Укртрансгазсервіс через мережі ПАТ „Хмельницькгаз у лютому 2017 року ТОВ „Укртрансгазсервіс, як постачальник газу, не виділяв для потреб відповідача підтверджених обсягів газу у лютому 2017 року (відповідач у реєстрі відсутній). Не приймаються до уваги, в звязку з цим, доводи про те, що на момент спірних відносин діяв договір купівлі продажу, укладений відповідачем з ТОВ „Укртрансгазсервіс, оскільки наявність самого договору не свідчить про виділений обсяг газу. Суд відмічає, що посилаючись на даний договір, відповідач копії останнього не додав. Докази наявності у відповідача договору постачання природного газу з іншими постачальниками у справі відсутні.

Таким чином, відбір газу відповідачем у лютому 2017 року здійснено без наявності договору поставки газу (діючого на момент спірних відносин) та без затвердженого обсягу газу, що в силу п. 1 гл. 5 Розділу VI Кодексу ГРС, частини 2 ст.13 Закону України "Про ринок природного газу" та п. 3.1. Типового договору транспортування природного газу є несанкціонованим відбором.

В зв'язку із вказаними обставинами у лютому 2017 р. виник неврегульований небаланс, який був віднесений на небаланс позивача (оператора ГРМ).

Відповідно до п. 4 гл. 5 Розділу VI Кодексу якщо за підсумками місяця фактичний обєм (обсяг) споживання природного газу за споживачем (побутовими споживачами), буде перевищувати підтверджений обсяг природного газу, його (їх) постачальник має врегулювати обєми небалансу (дефіцит) природного газу відповідно до вимог Кодексу ГТС.

У разі якщо після запровадження заходів, передбачених Кодексом ГТС, залишиться неврегульований небаланс (фактичний обєм/обсяг споживання природного газу по обєкту споживача буде перевищувати обєм/обсяг, фактично поставлений його постачальником/ постачальниками за даними Оператора ГТС протягом зазначеного періоду), який буде віднесений на небаланс Оператора ГРМ, тоді споживач має компенсувати Оператору ГРМ його вартість (обєм/обсяг), що розраховується за відповідною формулою.

При цьому, судом відмічається, що заходи, що передбачені Кодексом ГРС, які мають бути запроваджені між постачальником і споживачем полягають у підтверджені номінації на відповідний розрахунковий період. Позивач здійснив такі заходи і обрав номінацію на рівні нуль, оскільки відповідач не подав місячну номінацію згідно з положеннями Кодексу, що узгоджується з п. 5 гл. 2 розділу 11 Кодексу.

Погоджуючись з фактом відбору газу, обсягом такого відбору та базовою ціною, відповідач, в той же час заперечує застосований позивачем коефіцієнт 2. Обґрунтуванням такого є те, що відповідач не завдав збитків позивачу, а газ був використаний на соціальні потреби (опалення лікарні а також шкіл).

Однак, судом відмічається, що підставою застосування коефіцієнта 2 за п. 4 гл. 5 розділу VІ Кодексу є саме виникнення неврегульованого небалансу, який стався внаслідок відсутності у споживача підтвердженого обсягу природного газу на розрахунковий період. Отже застосування даного коефіцієнта обґрунтовано законодавчо.

Перевірка розміру вартості відібраного газу свідчить про його правильність. Так, 86 453 куб. м. (обєм відібраного газу) х 9204 грн. (вартість газу за 1000 куб. м. на лютий) х 2 складає 1 591 426, 82 грн.

Таким чином, позов щодо стягнення компенсації несанкціонованого газу обґрунтований, підтверджений документально і підлягає задоволенню.

Судові витрати покладаються на відповідача, в частині зменшення вимог. В частині зменшення вимог, питання судового збору може бути вирішено в порядку ст. 7 Закону „Про судовий збір.

Керуючись ст.ст. 44, 49, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути з Дунаєвецької селищної ради (м. Дунаївці, вул. Чорновола, 19, р / р 31425000500661 ДУ ДКСУ в Хмельницькій області, МФО 815013, ЄДРПОУ 04406414) на користь публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації „Хмельницькгаз (м. Хмельницький, пр. Миру, 41, р/р НОМЕР_1 АБ „Кліринговий Дім, МФО 300647 ЄДРПОУ 05395598) 1 591 426, 82 грн. (один мільйон, пятсот девяносто одна тисяча чотириста двадцять шість грн. 82 коп.) компенсації вартості обєму спожитого газу, та 24 761, 48 грн. (двадцять чотири тисячі сімсот шістдесят одна грн. 48 коп.) судового збору.

Повний текст складено 9 серпня 2017 року.

Головуючий суддя Ю.В. Гладюк

Суддя С.В. Гладій

Суддя В.В. Димбовський

Віддрук 1 прим - до справи.