Ухвала суду № 68188252, 03.08.2017, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.08.2017
Номер справи
823/771/17
Номер документу
68188252
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

УХВАЛА

03 серпня 2017 року справа № 823/771/17

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Гараня С.М.,

секретаря – Тараненка М.О.,

за участю:

представника позивача ОСОБА_1 – ОСОБА_2 (за довіреністю),

представника відповідача ГУ Держгеокадастру у Черкаській області – ОСОБА_3 (за довіреністю),

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду клопотання представника Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області про закриття провадження в адміністративній справі № 823/771/17 за позовом ОСОБА_1 про визнання протиправними та зобов’язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся в Черкаський окружний адміністративний суд з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області, в якому просить:

- визнати протиправним дії Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області про відмову у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки державної власності площею 19,4660 га з цільовим призначенням – для ведення фермерського господарства, розташованої в адміністративних межах Кищенецької сільської ради (за межами населеного пункту) Маньківського району Черкаської області;

- зобов’язати Головне управління Держгеокадастру у Черкаській області повторно, з урахуванням рішення суду, розглянути заяву про затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки державної власності площею 19,4660 га з цільовим призначенням – для ведення фермерського господарства, розташованої в адміністративних межах Кищенецької сільської ради (за межами населеного пункту) Маньківського району Черкаської області.

03.08.2017 від представника відповідача надійшло письмове клопотання про закриття провадження у справі, на підставі п.1 ч.1 ст.157 КАС України, оскільки даний спір не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.

Представник відповідача в судовому засіданні заявлене клопотання підтримав та просив його задовольнити.

Представник позивача проти задоволення заявленого клопотання заперечив та наголосив, що позивачем оскаржуються дії відповідача по відмові у затвердженні проекту землеустрою, що є публічно-правовим спором, а не про відмову у наданні земельної ділянки в оренду.

Вирішуючи питання про можливість закриття провадження у справі суд виходить з наступного.

Відповідно до ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 4 листопада 1950 року кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.

Європейський суд з прав людини у справі “Zand v. Austria” від 12 жовтня 1978 року вказав, що словосполучення “встановлений законом” поширюється не лише на правову основу самого існування “суду”, але й на дотримання таким судом певних норм, які регулюють його діяльність. Поняття “суд, встановлений законом” у частині першій статті 6 Конвенції передбачає “усю організаційну структуру судів, включно з “…” питаннями, що належать до юрисдикції певних категорій судів “…”. З огляду на це не вважається “судом, встановленим законом” орган, котрий, не маючи юрисдикції, вирішує спір, що підлягає розгляду судом іншої юрисдикції.

Згідно з ч.2 ст.2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб’єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

У п.1 ч.2 ст.17 КАС України передбачено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема: спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

Вжитий у цій процесуальній нормі термін “суб’єкт владних повноважень” означає орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхню посадову чи службову особу, інший суб’єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень (п.7 ч.1 ст.3 КАС України).

Отже, до юрисдикції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), відповідно, прийнятих або вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій.

З аналізу вказаних норм вбачається, що публічно-правовим спором за Кодексом адміністративного судочинства України є не будь-який публічно-правовий спір, а лише той, який випливає із здійснення суб'єктом владних повноважень своїх владних управлінських функцій.

Матеріалами справи встановлено, що за результатом розгляду заяви ОСОБА_1 від 07.12.2016 вх. № 24787/0/5-16 від 07.12.2016 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення в оренду земельної ділянки державної власності площею 19,4660 га в адміністративних межах Кищенецької сільської ради Маньківського району Черкаської області з цільовим призначенням – для ведення фермерського господарства, Головне управління Держгеокадастру у Черкаській області листом № 10304/6-16 від 22.12.2016 повідомило позивача про неможливість вирішення порушеного ним питання, оскільки в межах земельної ділянки, яку бажає отримати позивач площею 19,4660 га з кадастровим номером 7123183000:02:002:0540, знаходиться земельна ділянка площею 19,1208 га з кадастровим номером 7123183000:02:002:0511 (цільове призначення – для ведення товарного сільськогосподарського виробництва).

Вищевказане на думку суду свідчить, що в даному випадку відповідач здійснює владні, управлінські функції у спірних правовідносинах щодо позивача. При цьому спір про право з третіми особами щодо земельної ділянки площею 19,4660 га з кадастровим номером 7123183000:02:002:0540 відсутній.

Згідно з п.1 ч.1 та ч.2 ст.157 КАС України суд закриває провадження у справі якщо справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.

Таким чином, на підставі вищевикладеного, суд не вбачає підстав для задоволення клопотання представника відповідача

Керуючись ст.ст. 157, 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

УХВАЛИВ:

В задоволенні клопотання представника Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області про закриття провадження в адміністративній справі № 823/771/17 - відмовити.

Ухвала набирає законної сили в порядку передбаченому ст.254 КАС України та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом п’яти днів з дня проголошення ухвали в порядку і строки, встановлені ст.ст.185-187 КАС України.

Суддя С.М. Гарань

Повний текст ухвали виготовлено 08.08.2017 року.