Постанова № 68156901, 10.07.2017, Київський районний суд м. Одеси

Дата ухвалення
10.07.2017
Номер справи
520/6672/17
Номер документу
68156901
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 520/6672/17

Провадження № 2-а/520/581/17

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10.07.2017 року

Київський районний суд м. Одеси у складі:

головуючого судді - Луняченко В.О.,

при секретарі - Нефедовій Г.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Центрального об'єднання Управління про визнання рішення протиправним та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії, -

ВСТАНОВИВ:

08 червня 2017 року ОСОБА_1 звернувся до суду з наведеним позовом, у якому посилаючись на невірне застосування відповідачем норм трудового та пенсійного законодавства при ухваленні рішення №835386 від 11 травня 2017 р., про відмову у перерахунку пенсії за віком, просила суд визнати таке рішення протиправним, та зобов'язати відповідача провести перерахунок призначеної їй пенсії виходячи з розміру пенсії у відсотках 86%, встановлених ст.37 Закону України «Про державну службу» (в редакції, що діяла на момент призначення пенсії) з урахуванням інших виплат - матеріальної допомоги на оздоровлення та допомоги на вирішення соціально-побутових питань суми індексації заробітної плати, надбавки за вислугу років, премії та надбавки за високі досягнення у праці.

В обґрунтування позову ОСОБА_1 вказувала, що відповідач, розглядаючи її заяву про проведення перерахунку пенсії та врахування інших виплат - матеріальної допомоги на оздоровлення та допомоги на вирішення соціально-побутових питань суми індексації заробітної плати, надбавки за вислугу років, премії та надбавки за високі досягнення у праці, дійшов висновку про те, що не проведення перерахунку пенсії передбачено чинним законодавством, та на те, що такі висновки відповідача не відповідають приписам закону та порушують пенсійні права позивача.

Представник відповідача надала до суду письмові заперечення у яких наголосила на відповідності ухваленого відповідачем рішення про відмову позивачу у призначенні пільгової пенсії, у яких вказувала на відсутність підстав для задоволення позову, оскільки перерахунок пенсії з наведених позивачем підстав законом не передбачено, та разом з тим інші виплати не враховуються при визначенні розміру пенсії.

В судове засідання учасники справи не з'явились. Про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, звернулись до суду з заявами про розгляд справи за їх відсутності. З такого суд ухвалив розглянути справу на підставі наданих суду доказів та пояснень, без участі сторін.

Так у судовому засіданні було встановлено, що ОСОБА_1, перебувала на державній службі на посаді головного спеціаліста відділу надходження доходів управлення Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеса.

В 2009 р. їй було призначено пенсію за віком відповідно до ст. 23 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 р.

На її звернення у травні 2017 р. Управлінням ПФУ їй було видано довідку про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», яка, на відміну від довідки, на підставі якої була розрахована пенсія, містить інформацію про інші вплати, не враховані при призначенні пенсії, але з яких своєчасно були нараховані передбачені законодавством страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

19 квітня 2017 року позивач звернулась до відповідача з письмовою заявою про перерахунок пенсії із врахуванням усіх виплат, на які нараховане страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Рішенням №835386 від 11.05.2017 р. позивачу було відмовлено в перерахунку пенсії.

Як вбачається з оскаржуваного рішення, підставою відмови у перерахунку пенсії відповідач вказує те, що згідно з поточною редакцією Закону України «Про державну службу» та Постанови КМУ від 09.12.2015 р. №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін деяких нормативно-правових актів» не передбачено проведення перерахунку пенсії, в тому числі призначених: гідно із Законом №3723.

Із вказаним рішенням ЦО УПФ України в м. Одесі погодитись не можна.

Так, за змістом статті 37 Закону № 372З-XII (в редакції, чинній на момент призначення пенсії) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх :заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Частиною 1 ст. 1 Закону України від 24 березня 1995 року № 108/95-ВР «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Ст. 2 цього ж Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною 2 статті 33 Закону № 3723-ХІІ передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань, надбавки за високі досягнення у праці та премії, входили до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, ст. 66 Закону № 1788-ХІІ врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону, до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-ІУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-ІУ) нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного походу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу)).

Згідно зі ст. 41 Закону № 1058-ІУ до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески за державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Таким чином, суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, зокрема: матеріальна допомога на оздоровлення та допомога на вирішення соціально-побутових питань, сума індексації заробітної плати, надбавка за вислугу років, премії та надбавки за високі досягнення включаються до складу заробітної плати державного службовця та враховуються при обчисленні розміру його пенсії.

Вказана правова позиція неодноразово висловлювалась у рішеннях Верховного Суду України.

Щодо права позивача на проведення перерахунку пенсії, то суд зазначає про наступне: право позивача на отримання пенсії саме в порядку, який передбачав збільшення її розміру шляхом здійснення перерахунку у разі збільшення суми заробітної плати державного службовця на відповідній посаді виникло у 2009 році. Тобто, воно виникло раніше змін до які відбулися у 2015 році, та які на думку відповідача скасовують відповідне право позивача.

Нові нормативно-правові акти застосовуються до тих прав і обов'язків, що виникли після набрання ними чинності, і до тих юридичних фактів, що настали після набрання чинності таким актом.

Заборона зворотної дії є однією з важливих складових принципу правової визначеності та таким чином суд доходить висновку про наявність у позивача права на проведення перерахунку пенсії.

Аналогічна правова позиція висловлена в Постанові Вищого адміністративного Суду України у справі №К/800/9660/17 від 15 травня 2017 р.

Таким чином суд доходить висновку про обґрунтованість вимог позову в частині щодо визнання рішення ЦО УПФ України в м. Одесі №835386 від 11.05.2017 року, та зазначає про те, що оскільки позивач звернулась до відповідача з заявою про перерахунок пенсії 19 квітня 2017 року, то відповідно до положень ч. 4 ст. 45 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», перерахунок має бути здійснено починаючи з 01.05.2017 року.

Відповідно до положень ч.1 ст. 256 КАС України, вбачається, що постанова про присудження виплат пенсій, інших періодичних платежів з державного бюджету України або позабюджетних державних фондів має бути допущена до негайного виконання в межах суми стягнення за один місяць.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 7, 9, 11, 13, 159, 160, 161, 162, 163, 183-2 КАС України, суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Центрального об'єднання Управління про визнання рішення протиправним та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Центрального об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в м. Одеса №835386 від 11 травня 2017 р. про відмову у перерахунку пенсії.

Зобов'язати Центральне об'єднане Управління Пенсійного фонду України у м. Одеса здійснити перерахунок пенсії, призначеної ОСОБА_1, з розміру пенсії у відсотках 86%, встановлених ст.37 Закону України «Про державну службу» (в редакції, що діяла на момент призначення пенсії) з урахуванням інших виплат - матеріальної допомоги на оздоровлення та допомоги на вирішення соціально-побутових питань суми індексації заробітної плати, надбавки за вислугу років, премії та надбавки за високі досягнення у праці починаючи з 01.05.2017 року.

В іншій частині вимог адміністративного позову - відмовити.

Допустити постанову до негайного виконання у межах суми стягнення за один місяць.

Постанову може бути оскаржено шляхом подання до Одеського апеляційного адміністративного суду через Київський районний суд м. Одеси апеляційної скарги на постанову протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Луняченко В. О.