
Дата документу 01.08.2017
Справа № 320/2726/17
Провадження № 2-а/320/120/17
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
«01» серпня 2017 року м. Мелітополь
Мелітопольський міськрайонний суд Запорізької області в складі:
головуючого судді: Бахаєв І.М.
при секретарі: Фурсовій Л.І.,
за участю:
позивача: ОСОБА_1,
представника відповідача: Мелітопольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області - Бердега М.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Мелітополі адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Мелітопольського об'єднане управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання неправомірними дій щодо відмови в призначенні пенсії за віком відповідно до абз.3 ч.3 розділу XV Прикінцевих положень Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», суд -
ВСТАНОВИВ:
Позивач в адміністративному позові просить визнати протиправною відмову Мелітопольського об'єднаного управління ПФУ в Запорізькій області в призначенні пенсії за віком матері інваліда з дитинства відповідно до абзацу 3 пункту 3 Прикінцевих Положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», зобов'язати Мелітопольське об'єднане управління ПФУ в Запорізькій області " призначити їй ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 пенсію за віком матері інваліда з дитинства з 21 грудня 2016 року, та стягнути з відповідача судові витрати у сумі 640,00грн.
Обґрунтовуючи свої вимоги тим, що вона, має сина ОСОБА_4, який народився ІНФОРМАЦІЯ_2, який з народження спостерігається у лікаря ортопеда - травматолога у зв'язку з вродженим захворюванням хребта. Син визнаний дитиною - інвалідом з дитинства, йому надана III група інвалідності безстроково. В грудні 2016 році вона звернулась до Мелітопольського об'єднаного управління ПФУ в Запорізької області із заявою на призначення їй пенсії за віком матері інваліда з дитинства. Відповідач відмовив їй в призначенні пенсії, мотивував відмову тим, що вона не має достатнього страхового стажу. В повідомленні про відмову в призначенні їй пенсії за віком відповідач вказав її страховий стаж згідно даних її трудової книжки - 11 років 9 місяців 25 днів. Відповідач відмовився зарахувати до її страхового стажу період догляду нею за дитиною - інвалідом з дитинства з 26.08.94р. з часу її звільнення з роботи для догляду за сином до ІНФОРМАЦІЯ_2, коли сину виповнилось 16 років на підставі того, що у цей період її син не мав статусу «дитини - інваліда», а вперше цей статус йому було встановлено 01 серпня 2005р.
В судовому засіданні ОСОБА_1 підтримала свої позовні вимоги, та просила суд її задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача Мелітопольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області - Бердега М.В., в судовому засіданні, заперечувала проти задоволення адміністративного позову, та надала в судовому засіданні письмові заперечення на позов, в яких заперечував проти задоволення позову, мотивуючи тим, що документами, які підтверджують перебування на інвалідності, можуть бути виписка із акта огляду МСЕК, медичні висновки, пенсійне посвідчення, посвідчення одержувача допомоги або довідка органів праці та соціального захисту населення або Пенсійного фонду та інші документи. На підставі вищезазначеного, врахувати до страхового стажу періоди догляду за дитиною - інвалідом у віці до 16 років позивачу на підставі заяви - підтвердження факту догляду від 19.12.2016, яким два свідка підтверджують період догляду Позивача за дитиною - інвалідом, з 1994 по 2004 роки немає підстав, так як дитина - ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2, в цей період не мав статуса "дитини - інваліда", а вперше цей статус було йому було встановлено - 01 серпня 2005 року ( на підставі медичного висновку № 46 від 01.08.2005 р.). Таким чином, загальний страховий стаж Позивача на день звернення за призначенням пенсії складає 11 років 9 місяців 25 днів, що не відповідає вимогам законодавства. Відповідно до стаття 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності. Що стосується стягнення з Управління судових витрат в сумі 640,00 грн., то треба зазначити, що органи Пенсійного фонду відповідно до п.18 Закону України "Про судовий збір" N 3674-VI від 08.07.2011 року звільнені від сплати судового збору, таким чином, Мелітопольське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області не вбачає в своїх діях протиправності та неправомірності, так як діяло винятково на підставі діючого законодавства.
Суд, вислухавши пояснення учасників процесу, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності та взаємозв'язку, прийшов до наступного.
Згідно із ч.3 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч.1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Статтею 1 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що пенсія - це щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого зазначеним Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.
Відповідно до статті 32 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" особи, визнані інвалідами, мають право на пенсію по інвалідності залежно від групи інвалідності за наявності такого страхового стажу на час настання інвалідності або на на день звернення за пенсією: для інвалідів ІІ та ІІІ груп від 40 років до 42 років включно - 9 років стажу.
Відповідно до ст. 24 цього ж закону страховий стаж - період, протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний сраховий внесок; страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цьогоЗакону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом. Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
Відповідно до п. 10 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 р. N 637 , час догляду за інвалідом I групи, дитиною-інвалідом віком до 16 років, а також пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, встановлюється на підставі: акта обстеження фактичних обставин здійснення догляду; документів, що засвідчують перебування на інвалідності (для інвалідів I групи і дітей-інвалідів) і вік (для престарілих і дітей - інвалідів). Акт обстеження фактичних обставин здійснення догляду складається органами Пенсійного фонду України на підставі відомостей житлово-експлуатаційних або інших організацій за місцем проживання (реєстрації), сільських, селищних рад, опитування осіб, за якими здійснюється догляд, та їх сусідів, інших даних. Документами, які підтверджують перебування на інвалідності, можуть бути виписка із акта огляду медико-соціальної експертної комісії, медичні висновки, пенсійне посвідчення, посвідчення одержувача допомоги або довідка органів праці та соціального захисту населення або Пенсійного фонду та інші документи. Документами, які підтверджують вік, можуть бути свідоцтво про народження або паспорт чи довідка житлово-експлуатаційних або інших організацій за місцем проживання (реєстрації) та інші.
Відповідно до пункту 2.18 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року №22-1 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за №1566/11846, визнання особи інвалідом з дитинства або дитиною-інвалідом засвідчується випискою з акта огляду в МСЕК, медичним висновком закладів охорони здоров'я, посвідченням одержувача допомоги, довідкою органу, що призначає допомогу, про період призначення допомоги. У разі якщо дитина визнана дитиною-інвалідом після досягнення шестирічного віку або інвалідом з дитинства після досягнення вісімнадцятирічного віку, надається відповідно висновок лікарсько-консультаційної комісії про те, що вона мала медичні показання для визнання її дитиною-інвалідом до досягнення шестирічного віку, та/або висновок МСЕК про можливість настання інвалідності до досягнення особою 18-ти років (висновок про час настання інвалідності).
Відповідно до п.2.17 цього Порядку, при призначенні пенсій жінкам, які народили п'ятеро або більше дітей і виховали їх до шестирічного віку, матерям інвалідів з дитинства, які виховали їх до шестирічного віку, а також, у разі відсутності матері або за її згодою, чоловікам, які здійснювали виховання п'ятьох або більше дітей чи дитини-інваліда, факт народження дитини встановлюється на підставі свідоцтва про народження, а її виховання до зазначеного віку - на підставі свідоцтва про народження чи паспорта дитини. У разі смерті дитини подається свідоцтво про смерть.
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, має сина ОСОБА_4, який народився ІНФОРМАЦІЯ_2, про що свідчать копії паспортів та свідоцтва про народження сина серії НОМЕР_2.
ОСОБА_4 з народження спостерігається у лікаря ортопеда - травматолога у зв'язку з вродженим захворюванням хребта.
ОСОБА_4 визнаний дитиною - інвалідом з дитинства, йому надана III група інвалідності безстроково, про що свідчить копія довідки до акта огляду МСЕК серії АД № 121332 від 07.07.09 року.
Принципи, засади і механізм функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій визначає Закон України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Статтею 1 цього Закону передбачено, що пенсія - це щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого зазначеним Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.
Відповідно до абзацу 3 пункту 3 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», жінки, які народили п'ятеро або більше дітей і виховали їх до шестирічного віку, і матері інвалідів з дитинства, які виховали їх до нього віку, мають право на призначення дострокової пенсії за віком після досягнення 50 років та за наявності не менше 15 років страхового стажу.
В грудні 2016 році ОСОБА_5 звернулась до Мелітопольського об'єднаного управління ПФУ в запорізької області із заявою на призначення їй пенсії за віком матері інваліда з дитинства.
Відповідач відмовив ОСОБА_5 в призначенні пенсії, мотивував відмову тим, що вона не має достатнього страхового стажу, про що свідчить копія повідомлення про відмову в призначенні пенсії за віком від 10.03.17р. № 7048.
В повідомленні про відмову в призначенні їй пенсії за віком відповідач вказав її страховий стаж згідно даних моєї трудової книжки - 11 років 9 місяців 25 днів, про що свідчить копія трудової книжки.
Згідно п.є. ч. 3 ст. 56 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до стажу роботи зараховується час догляду за дитиною інвалідом віком до 16 років.
Враховуючи норми Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою КМУ від 12.08.93р. № 637, час догляду за дитиною-інвалідом віком до 16 років встановлюється на підставі акта обстеження фактичних обставин здійснення догляду; документів, що засвідчують перебування на інвалідності і вік.
Акт обстеження фактичних обставин здійснення догляду складається органами Пенсійного фонду України на підставі відомостей житлово-експлуатаційних або інших організацій за місцем проживання (реєстрації), сільських, селищних рад, опитування осіб, за якими здійснюється догляд, та їх сусідів, інших даних.
Документами, які підтверджують перебування на інвалідності, можуть бути виписка із акта огляду медико-соціальної експертної комісії, медичні висновки, пенсійне посвідчення, посвідчення одержувача допомоги або довідка органів праці та соціального захисту населення або Пенсійного фонду та інші документи.
Факт догляду за дитиною - інвалідом підтверджується: заявою - підтвердженням сусідами факту догляду ОСОБА_1 за сином в період з 1994 року до досягнення ним 16 річного віку; довідкою виконкому Новенської сільської ради від 19.12.2016 року про те, що ОСОБА_1 здійснювала нагляд за сином з 26.08.1994 року до досягнення ним 16 річного віку; актом обстеження фактичних обставин догляду за дитиною - інвалідом, складеним головним спеціалістом відділу обслуговування громадян Мелітопольського об'єднаного управління ПФУ в Запорізькій області 22 грудня 2016 року.
Відповідач відмовився зарахувати до її страхового стажу період догляду нею за дитиною - інвалідом з дитинства з 26.08.1994 року з часу її звільнення з роботи для догляду за сином до ІНФОРМАЦІЯ_2 коли сину виповнилось 16 років на підставі того, що у цей період її син не мав статусу «дитини - інваліда», а вперше цей статус йому було встановлено 01 серпня 2005 року.
Згідно п. 2.18 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління ПФУ від 25 листопада 2005 року № 22-1 зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 у разі якщо дитина визнана дитиною - інвалідом після досягнення шестирічного віку, надається висновок лікарсько-консультативної комісії про те, що вона мала медичні показання для визнання її дитиною-інвалідом до досягнення шестирічного віку.
ОСОБА_1 були надані Мелітопольському об'єднаному управлінню Пенсійного фонду України в Запорізькій області два висновки лікарсько-консультативної комісії Мелітопольської центральної районної лікарні (від 15.03.17р. № 419 та без дати та вих. номера), і яких зазначено, що ОСОБА_4 мав медичні показання для визнання його дитиною - інвалідом з дитинства та захворювання її сина встановлено до досягнення ним 6 - річного віку.
Весь час від народження сина, ОСОБА_4 доглядала та доглядатиму за сином, який потребує її допомоги. Все своє життя син проживає разом з нею, про що свідчить копія довідки голови Новенської сільської ради № 284 від 13.04.17р. про реєстрацію місця проживання та склад сім'ї.
Відповідно до частини першої статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Вважаю, що я маю право на отримання пенсії за віком матері інваліда з дитинства, відповідач протиправно мені відмовив в призначенні пенсії.
Відповідно до ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного піку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 18 КАС України справи щодо спорів фізичних осіб з суб'єктами владних повноважень з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, в держання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг підсудна місцевому загальному суду як адміністративному суду.
Таким чином, суд приходить до висновку, що відповідачем не доведено правомірності свого рішення щодо відмови позивачу у призначенні пенсії, воно є протиправним, а тому позов підлягає задоволенню. Зважаючи, що право позивача при призначені пенсії є порушеним, воно підлягає захисту шляхом зобов'язання відповідача зарахувати в страховий стаж період догляду за дитиною-інвалідом з 21 грудня 2016 року та призначити їй пенсію по інвалідності відповідно до ст.32 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» При цьому, визначаючи дату з якої слід призначити пенсію, суд враховує положення ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування», відповідно до яких пенсія по інвалідності призначається з дня встановлення інвалідності, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня встановлення інвалідності.
Враховуючи те, що позов по суті задоволено, судові витрати слід присудити на користь позивача.
На підставі викладеного, керуючись Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 р. N 637 , Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846, ст.ст. 2, 5-11, 69-72, 158-163, 254 КАС України, суд
ПОСТАНОВ ИВ:
Позов ОСОБА_1 до Мелітопольського об'єднане управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання неправомірними дій щодо відмови в призначенні пенсії за віком відповідно до абз.3 ч.3 розділу XV Прикінцевих положень Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» - задовольнити.
Визнати протиправною відмову Мелітопольського об'єднаного управління ПФУ в Запорізькій області в призначенні пенсії за віком матері інваліда з дитинства ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, відповідно до абзацу 3 пункту 3 Прикінцевих Положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Зобов'язати Мелітопольське об'єднане управління ПФУ в Запорізькій області " призначити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, народження пенсію за віком матері інваліда з дитинства з 21 грудня 2016 року.
Стягнути з Державного бюджету України в особі Мелітопольського управління Державної казначейської служби України Запорізької області, код ЄДРПОУ 37968956, 72312, Запорізька область, м. Мелітополь, вул. Михайла Грушевського, 11 на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, судовий збір в розмірі 640 (шістсот сорок) гривень 20 копійок.
Постанова може бути оскаржена до Дніпропетровського адміністративного апеляційного суду через Мелітопольський міськрайонний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії цієї постанови.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції у разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
СУДДЯ: І.М.БАХАЄВ