
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
У Х В А Л А
02 серпня 2017 р. Справа №805/2105/17-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Смагар С.В.,
за участю секретаря судового засідання Смаль О.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Управління Міністерства внутрішніх справ України на Донецькій залізниці
до Маріупольської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області
про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 15 вересня 2016 року № 0004371200 на суму 3987 грн. 81 коп.
за участю представників:
від позивача: Маковецька Н.В. - за дов. від 19.12.2016р.
від відповідача: Пономарьов А.О. - за дов. від 09.06.2017р.
ВСТАНОВИВ:
Управління Міністерства внутрішніх справ України на Донецькій залізниці звернулось до суду з позовом до Маріупольської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 15 вересня 2016 року № 0004371200 на суму 3987 грн. 81 коп. Ухвалою від 22 червня 2017 року суд відкрив провадження в адміністративній справі № 805/2105/17-а.
1 серпня 2017 року представник відповідача до суду надав письмові заперечення на адміністративний позов, в яких, крім іншого, просив суд залишити без розгляду позовну заяву позивача. В обґрунтування заявленого клопотання представник відповідача посилається на те, що позивач в порушення норм пункту 56.19 статті 59, підпункту 56.17.3 пункту 56.17 статті 56 Податкового кодексу України пропустив строк звернення до суду з адміністративним позовом, внаслідок чого відповідно до норм статті 100 Кодексу адміністративного судочинства України позовна заява залишається без розгляду.
Суд зазначає, що спірним питанням даної справи є наявність підстав для скасування податкового повідомлення-рішення, яким позивача зобов'язано сплатити штраф у розмірі 10% у сумі 3987 грн. 81 коп. за платежем податок на додану вартість (далі - ПДВ) за порушення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання з ПДВ, визначеного відповідно до пункту 57.1 статті 57 ПК України.
Отже, суд зазначає, що статтею 102 Податкового кодексу України передбачено строк давності тривалістю 1095 днів. Відповідно до пункту 56.18 ПК України з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу, платник податків має право оскаржити в суді податкове повідомлення-рішення або інше рішення контролюючого органу у будь-який момент після отримання такого рішення. Відповідно до пункту 56.19 статті 56 Податкового кодексу України у разі, коли до подання позовної заяви проводилася процедура адміністративного оскарження, платник податків має право оскаржити в суді податкове повідомлення-рішення або інше рішення контролюючого органу про нарахування грошового зобов'язання протягом місяця, що настає за днем закінчення процедури адміністративного оскарження, відповідно до пункту 56.17 цієї статті.
Отже, зазначений пункт Податкового кодексу України встановлює місячний строк для оскарження податкових повідомлень-рішень, який, за змістом цієї норми, починає перебіг із дня, що настає за днем закінчення процедури адміністративного оскарження.
Аналіз пунктів 56.18 та 56.19 статті 56 Податкового кодексу України свідчить про те, що ці норми по-різному регулюють питання строків судового оскарження рішень контролюючого органу про нарахування грошового зобов'язання. По-перше, відрізняється тривалість строку, протягом якого платник податків має право звернутися до суду з вимогою щодо протиправності рішення контролюючого органу. Якщо пункт 56.18 статті 56 Податкового кодексу України відсилає до строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу (1095 днів), то пункт 56.19 розглядуваної статті встановлює місячний строк для судового оскарження. По-друге, передбачений пунктом 56.18 статті 56 Податкового кодексу України строк розпочинає свій перебіг від дня, що настає за днем отримання платником податків рішення контролюючого органу. А строк, установлений пунктом 56.19 цієї ж статті Податкового кодексу України, починає відлік від дня, що настає за днем закінчення процедури адміністративного оскарження. При цьому на момент початку перебігу строку для судового оскарження за правилами пункту 56.19 статті 56 Податкового кодексу України аналогічний строк згідно з приписами пункту 56.18 цієї ж статті є таким, що вже розпочався. Таким чином, два зазначені приписи Податкового кодексу України по-різному регулюють ті самі правовідносини і при цьому суперечать один одному. За таких обставин пункти 56.18 та 56.19 статті 56 Податкового кодексу України не можуть застосуватися судами одночасно, натомість перевагу повинно бути надано одній із цих законодавчих норм.
Пунктом 56.21 статті 56 Податкового кодексу України встановлено, що у разі, коли норма цього Кодексу чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі цього Кодексу, або коли норми різних законів чи різних нормативно-правових актів припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу, рішення приймається на користь платника податків.
Суд вважає, що у спірних правовідносинах має бути застосований пункт 56.18 статті 56 Податкового кодексу України, який передбачає більш тривалий строк для звернення до суду (1095 днів), ніж пункт 56.19 цієї ж статті (один місяць). На необхідності дотримання судами правила вирішення колізій у податковому законодавстві на користь платника податків наголошено також в Остаточному рішенні Європейського суду з прав людини від 14 жовтня 2010 року у справі «Щокін проти України».
Ураховуючи викладене, строк для звернення до суду платника податків із вимогою щодо визнання протиправним рішення контролюючого органу про нарахування грошового зобов'язання повинен визначатися за правилами пункту 56.18 статті 56 Податкового кодексу України. Зазначений строк становить 1095 днів із дня отримання такого рішення, незалежно від того, чи скористалася особа своїм правом на досудове розв'язання спору шляхом застосування процедури адміністративного оскарження.
Суд зазначає, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення було прийняте відповідачем 15 вересня 2016 року, а позивач до суду звернувся 31 травня 2017 року, отже позивач не порушив строк його оскарження, передбачений пунктом 56.18 статті 56 Податкового кодексу України.
Керуючись статтями 133, 155, 160, 165, 185, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України суд, -
УХВАЛИВ:
1. Відмовити у задоволенні клопотання Маріупольської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області про залишення без розгляду позовної заяви Управління Міністерства внутрішніх справ України на Донецькій залізниці до Маріупольської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 15 вересня 2016 року № 0004371200 на суму 3987 грн. 81 коп.
2. Вступна та резолютивна частини ухвали прийняті у нарадчій кімнаті та проголошені у судовому засіданні 2 серпня 2017 року. Ухвала у повному обсязі складена 7 серпня 2017 року.
3. Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту постановлення.
Суддя Смагар С.В.