
Провадження №2/760/4115/17
Справа №760/8092/17
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
/заочне/
06 липня 2017 року м. Київ
Солом'янський районний суд м. Києва у складі:
головуючого судді Оксюти Т.Г.
при секретарі Горупа В.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві цивільну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення Голосіївської районної в місті Києві державної адміністрації до ОСОБА_1, третя особа: Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про стягнення надміру виплачених державних коштів,
в с т а н о в и в:
Позивач звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1, третя особа: Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про стягнення надмірно виплачених коштів.
Свої вимоги обґрунтовує тим, що 29.12.2014 року ОСОБА_1 звернулась з заявою до Управління праці та соціального захисту населення Голосіївської районної в м. Києві державної адміністрації про надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття виплат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 №505 «Про надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг», якою затверджено порядок надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.
Наступні звернення відповідача до Управління за подовженням грошової допомоги були 01.07.2015 та 29.12.2015 року в яких вона вказала відомості про членів сім'ї, та про відсутність у членів сім'ї у володінні житлового приміщення в регіонах інших ніж тимчасово окупована територія та райони проведення АТО.
На підставі поданих документів, рішенням Управління від 30.12.2014, 03.08.2015 та 20.01.2016 року відповідачу призначено грошову допомогу на період з 29.12.2014 по 28.06.2015, з 29.06.2015 по 28.12.2015 року та з 29.12.2015 по 28.06.2016 року в розмірі 884,00 грн. щомісячно.
31.08.2016 року відповідач звернулась до Управління з заявою про зняття з обліку у зв'язку з придбанням житла та зміною місця реєстрації, надавши копію договору купівлі-продажу квартири від 02.04.2016 року, копію паспорта з зазначенням нового місця реєстрації та копію інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта нерухомості від 02.04.2016 року №56539874.
Згідно п.12 порядку №505 виплата грошової допомоги припиняється з наступного місяця у разі подання уповноваженим представником сім'ї заяви про припинення виплати грошової допомоги.
31.08.2016 року Управлінням на підставі п.12 Порядку №505 прийнято рішення про закриття особистого рахунку відповідача з 01.05.2016 року у зв'язку з придбанням житла на підставі заяви.
У зв'язку з тим, що відповідач несвоєчасно повідомила Управління щодо придбання квартири, їй виплачено грошову допомогу в розмірі 1709,07 грн. за період з 01.05.2016 року по 28.06.2016 рокуна отримання якої вона не мала права.
Сума надміру виплачених коштів державної допомоги відповідачу підтверджується довідкою Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат від 26.04.2017 №051-114-011.
Зазначив, що відповідачу надіслано повідомлення про переплату №9472 від 09.09.2016 року, №100/06-25104/01 та від 07.04.2017 року, яка виникла з її вини, та запропоновано добровільно повернути кошти, однак, на день звернення до суду, кошти повернуто не було.
Оскільки, виплата зазначеної допомоги здійснюється Київським міським центром по нарахуванню та здійсненню виплат, затвердженого розпорядженням Київської міської державної адміністрації від 27.01.2007 №65, оскільки Центр має право відкрити рахунки в органах державного казначейства за визначеною бюджетною програмою.
Так як, Управління не здійснює фактичної виплати допомоги , а функції щодо виплати державної соціальної допомоги здійснює Центр, тому Управлінням Центр залучений в якості третьої особи.
На підставі викладеного просив позов задовольнити.
Представник позивача в судове засідання не з'явився, надав суду заяву про розгляд справи за його відсутності, позовні вимоги підтримав в повному обсязі, проти постановлення заочного рішення по справі не заперечував.
Представник третьої особи Шароварова І.С. в судове засідання не з'явилась, надала заяву про розгляд справи за її відсутності, позовні вимоги підтримала в повному обсязі.
Також, через канцелярію суду надала письмові пояснення по суті справи, в яких зазначила, що відповідач перебувала на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Голосіївської районної у м. Києві державної адміністрації та отримувала щомісячну адресну допомогу як внутрішньо переміщена особа для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг відповідно до Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року №505.
Зазначила, що п.6 порядку №505 визначено, що грошова допомога не призначається у разі, коли будь-хто з членів сім'ї має у власності житлове приміщення, розташоване регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України, райони проведення антитерористичної операції та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення.
Згідно з зазначеною постановою, уповноважений представник сім'ї, якому призначено грошову допомогу,зобов'язаний повідомляти уповноваженому органу про зміни обставин, які впливають на призначення грошової допомоги протягом трьох днів з дня настання таких обставин.
31.08.2016 відповідач звернулась до Управління з заявою про зняття з обліку у зв'язку з придбанням житла та зміною місця реєстрації надавши копію договору купівлі-продажу квартири від 02.04.2016 року.
Зазначила, що оскільки відповідач не мав права отримувати грошову допомогу як внутрішньо переміщена особа з 01.05.2016 року їй було надміру виплачено кошти в сумі 1709,07 грн.
Станом на день подання заяви, в добровільному порядку кошти не повернуті.
На підставі викладеного просила позов задовольнити.
Відповідач в судове засідання не з'явилась, про день, час та місце розгляду справи повідомлена належним чином, причини неявки суду не повідомила.
Суд, відповідно до ст.ст. 169, 224 ЦПК України вважає за можливе розглянути справу на підставі наявних у ній матеріалів у його відсутність, оскільки неявка відповідача не перешкоджає постановленню заочного рішення, проти чого не заперечував представник позивача.
Згідно ч. 2 ст. 197 ЦК України фіксування судового засідання технічним засобом здійснює секретар судового засідання або за розпорядженням головуючого інший працівник апарату суду. У разі неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
У зв'язку з викладеним, суд визнавши, що відповідач не з'явилась в судове засідання без поважних причин, вирішив проводити розгляд справи без її участі.
Дослідивши матеріали справи, пояснення надані представником третьої особи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Голосіївської районної у м. Києві державної адміністрації, що підтверджується довідкою від 29.12.2014 року №3001005133 про взяття на облік особи, переміщеної з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції.
Відповідно до пенсійного посвідчення серії НОМЕР_2 виданого Пенсійним фондом України 12.12.2007 року ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 є пенсіонером довічно.
29.12.2014 року, 01.07.2015 року та 29.12.2015 року відповідачем були подані заяви про надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.
Згідно з порядком надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг затвердженим постановою Кабінету Міністрів України «Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг» від 01.10.2014 року №505 грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які перемістилися з тимчасово окупованої території України, населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, а також внутрішньо переміщеним особам, житло яких зруйновано або стало непридатним для проживання внаслідок проведення антитерористичної операції та які взяті на облік у структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж на шість місяців.
Відповідно до п. 3 зазначеного порядку грошова допомога внутрішньо переміщеним особам призначається на сім'ю та виплачується одному з її членів за умови надання письмової згоди довільної форми про виплату грошової допомоги цій особі від інших членів сім'ї у таких розмірах: для непрацездатних осіб (пенсіонери, діти) - 884 гривні на одну особу (члена сім'ї); для осіб з інвалідністю та дітей з інвалідністю - прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність; для працездатних осіб - 442 гривні на одну особу (члена сім'ї).
Згідно з п.5 порядку №505 для отримання грошової допомоги уповноважений представник сім'ї звертається за фактичним місцем проживання (перебування) сім'ї подає на адресу уповноваженого органу відповідну заяву про надання грошової допомоги (для призначення грошової допомоги вперше) або заяву, в якій повідомляє про відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги (у разі призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк, якщо її виплата раніше не здійснювалася через установи уповноваженого банку).
Встановлено, що рішеннями про призначення допомоги переміщеним особам на проживання від 30.12.2014 року, 03.08.2015 року та 20.01.2016 року ОСОБА_1 було призначено отримання грошової допомоги.
Відповідно до зазначених рішень, відповідач отримувала щомісячно в періоди з 29.12.2014 року по 28.06.2015 року, з 29.06.2015 року по 28.12.2015 року та з 29.12.2015 року по 28.06.2016 року грошову допомогу в розмірі 884,00 грн. щомісячно.
31.08.2016 року відповідачем до Управління праці та соціального захисту населення Голосіївської районної в м. Києві державної адміністрації було подану заяву, в якій вона просила зняти її з обліку, як внутрішньо переміщену особу в зв'язку з тим, що вона придбала житло та зареєструвалась за адресою: АДРЕСА_1.
На підтвердження своєї заяви надала договір купівлі-продажу квартири від 02.04.2016 року, Інформаційну довідку з державного реєстру речових прав на нерухоме майно та реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна №56539874 від 02.04.2016 року.
У відповідності до п.6 згаданого порядку грошова допомога не призначається у разі, коли будь-хто із членів сім'ї має у власності житлове приміщення/частину житлового приміщення, що розташоване в інших регіонах, ніж тимчасово окупована територія України, населені пункти, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення, крім житлових приміщень, які непридатні для проживання, що підтверджується відповідним актом технічного стану.
Згідно п.12 порядку №505 виплата грошової допомоги припиняється з наступного місяця у разі подання уповноваженим представником сім'ї заяви про припинення виплати грошової допомоги.
Відповідно до протоколу засідання комісії по призначенню №619051 від 31.08.2016 року вирішено закрити особистий рахунок відповідача з 01.05.2016 року у зв'язку з придбанням квартири.
Таким чином, відповідач придбала квартиру 02.04.2016 року, а з заявою про зняття з обліку вона звернулась 31.08.2016 року, проте повинна була повідомити уповноважений орган про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, протягом трьох днів з дня настання таких обставин.
Відтак, відповідач всупереч вимогам закону отримувала грошову допомогу в період з травня 2016 року по червень 2016 року.
Крім того, слід зазначити, що виплата зазначеної допомоги здійснювалась Київським міським центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат відповідно до положення про Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, затвердженого розпорядженням Київської міської державної адміністрації від 27.01.2007 року №65.
Таким чином, листом Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат від 26.04.2017 року №051-114-011 було повідомлено Начальника управління праці та соціального захисту населення Голосіївської районної у м. Києві державної адміністрації Ахмадовій Н.О. повідомлено, що загальна сума переплати допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання ОСОБА_1 за період з 01.05.2016 року по 28.06.2016 року складає 1709,07 грн.
У зв'язку з цим, на адресу відповідача було направлено листи від 09.09.2016 року №9472, та від 04.04.2017 року №100/06-2514 в якому зазначено, що їй необхідно повернути надміру отримані нею кошти щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг за період 01.05.2016 - 28.06.2016 року в розмірі 1709,07 грн., яка виникла з причини неповідомлення про зміну обставин, які впливають на виплату та повідомлено, що в разі не погашення надміру отриманих державних коштів, відшкодування їх буде проводитись згідно з законом в судовому порядку.
Пунктом 11 порядку №505 передбачено, що уповноважений представник сім'ї, якому призначено грошову допомогу, зобов'язаний повідомляти уповноваженому органу про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, протягом трьох днів з дня настання таких обставин. Суми грошової допомоги, виплачені надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями, повертаються уповноваженим представником сім'ї на вимогу уповноваженого органу. У разі відмови добровільного повернення надміру перерахованих сум грошової допомоги вони стягуються у судовому порядку.
Судом достовірно встановлено, що в добровільному порядку ОСОБА_1 надміру виплачені грошові кошти на даний час не повернула.
Відповідно до ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 10 ЦПК України суд сприяє всебічному і повному з'ясуванню обставин справи.
Відповідно до ч.ч. 1, 4 ст. 60 ЦПК України, кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог чи заперечень. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Відповідно до ч. 1 ст. 64 ЦПК України письмовими доказами є будь-які документи, акти, довідки, листування службового або особистого характеру або витяги з них, що містять відомості про обставини, які мають значення для справи.
Згідно з п.27 постанови №2 Пленуму Верховного Суду України від 12.06.2009 року "Про застосування норм цивільного процесуального законодавства при розгляді справ у суді першої інстанції", виходячи з принципу процесуального рівноправ'я сторін та враховуючи обов'язок кожної сторони довести ті обставини, на які вона посилається, необхідно в судовому засіданні дослідити кожний доказ, наданий сторонами на підтвердження своїх вимог або заперечень, який відповідає вимогам належності та допустимості доказів.
За змістом ч. 1 ст. 1212 Цивільного кодексу України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно.
Стаття 1215 ЦК України встановлює випадки, коли набуте особою без достатньої правової підстави майно за рахунок іншої особи не підлягає поверненню. Так, не підлягають поверненню безпідставно набуті: заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача (частина перша статті 1215 ЦК України).
Судом встановлено, що відповідач не повідомила уповноважений орган про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги протягом трьох днів з дня настання таких обставин, а тому отримані нею грошові кошти у вигляді грошової допомоги за період з 01.05.2016 року по 01.06.2016 року є надміру виплаченими та підлягають стягненню з відповідача на користь позивача.
Позивач при зверненні до суду був звільнений від сплати судового збору, а тому відповідно до положень ч.3 ст. 88 ЦПК України, з відповідача на користь держави підлягає стягненню сума судового збору в розмірі 640,00 грн.
КеруючисьКонституцією України, Постановою №2 Пленуму Верховного Суду України від 12.06.2009 року "Про застосування норм цивільного процесуального законодавства при розгляді справ у суді першої інстанції", Порядком надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг затвердженим постановою Кабінету Міністрів України «Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг» від 01.10.2014 року №505, статтями 1212, 1215 ЦК України, статтями 3, 4, 10, 11, 57-60, 64, 88, 209, 212-215, 218 ЦПК України, суд, -
в и р і ш и в:
Позов Управління праці та соціального захисту населення Голосіївської районної в місті Києві державної адміністрації до ОСОБА_1, третя особа: Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про стягнення надміру виплачених державних коштів задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, ІПН НОМЕР_1, яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 на користь Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, код ЄДРПОУ 22886300, місцезнаходження: м. Київ, просп. Комарова, 7, суму надміру виплачених коштів щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг за період з 01.05.2016 року по 01.06.2017 року в розмірі 1709,07 грн.
Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, ІПН НОМЕР_1, яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 на користь держави судовий збір в сумі 640,00 грн.
Заочне рішення може бути оскаржено позивачем до Апеляційного суду м. Києва через Солом'янський районний суд м. Києва в десятиденний термін з дня проголошення рішення.
Заочне рішення може бути переглянуто судом за письмовою заявою відповідача поданою протягом десяти днів з дня отримання копії рішення.
Суддя