
печерський районний суд міста києва
Справа № 757/54490/16-ц
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 серпня 2017 року
Печерський районний суд міста Києва у складі:
головуючого судді Васильєвої Н.П.,
при секретарі Захарчишиній В.С.,
за участю представника позивача ОСОБА_1,
представника відповідача номер 1 Полеця Д.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі судових засідань Печерського районного суду міста Києва позовну заяву ОСОБА_3 до Держави Україна в особі Кабінету Міністрів Україна, Державної казначейської служби України про відшкодування шкоди,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до Печерського районного суду міста Києва з позовною заявою та просив відшкодувати йому за рахунок державного бюджету України шкоду, заподіяну терористичним актом знищений будинок, розташований за адресою: АДРЕСА_1 в сумі 3000000,00 гривень та моральної шкоди в сумі 1000000,00 гривень.
У судовому засіданні представник відповідача номер 1 заявив клопотання про залучення до участі у справі в якості третіх осіб Донецьку облдержадміністрацію, обласну військово-цивільну адміністрацію /84313 Донецька область місто Краматорськ площа Миру 2/ та Міністерства з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України /01196 місто Київ площа Лесі Українки, 1/.
З урахуванням думки учасників судового засідання, суд вважає клопотання підлягаючим задоволенню за наступних підстав: Законом України від 03 лютого 2012 року номер 141 «Про військово-цивільні адміністрації» визначено організацію, повноваження і порядок діяльності військово-цивільних адміністрацій, що утворюються як тимчасовий вимушений захід з елементами військової організації управління для забезпечення безпеки та нормалізації життєдіяльності населення в районі проведення антитерористичної операції, що не має на меті зміни та/або скасування конституційно закріпленого права територіальних громад та місцеве самоврядування. Відповідно до ч.7 ст.3 вказаного Закону, фінансування діяльності військово-цивільних адміністрацій населених пунктів здійснюється за рахунок коштів відповідних місцевих бюджетів, а районних і обласних військово-цивільних адміністрацій - за рахунок коштів Державного бюджету України та відповідних районних і обласних бюджетів діяльність та координування яких здійснюється КМУ безпосередньо так як вони являються відповідальними виконавцями бюджетних програм. Відповідно до п.13 ст.4 закону передбачено, що до повноважень військово-цивільних адміністрацій відноситься, зокрема, сприяння розширенню житлового будівництва, надання громадянам , які мають потребу в житлі, допомоги в будівництві житла; надання допомоги власникам квартир /будинків/ в їх відбудові у разі пошкодження в результаті терористичних актів, диверсій; організації за рахунок власних коштів і на пайових засадах будівництва, реконструкції і ремонту об,єктів комунального господарства та соціально-культурного призначення, житлових будинків, а також шляхів місцевого значення; виконання або делегування на конкурсній основі генеральній будівельній організації /підрядній організації/ функцій замовника на будівництво, реконструкцію і ремонт житла, інших об,єктів соціальної та виробничої інфраструктури комунальної власності. Військово-цивільні адміністрації у своїй діяльності керуються Конституцією України, Законом України «Про боротьбу з тероризмом» даним Законом та іншими, виданими відповідно до них нормативно-правовими актами. Постановою КМУ від 29 квітня 2015 року номер 250 затверджено Порядок та умови надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на відновлення /будівництво, капітальний ремонт, реконструкцію/ інфраструктури у Донецькій та Луганській областях. Відповідно до п.2 Постанови Головним розпорядником субвенції є Мінрегіон. Субвенція надається обласним бюджетам Донецької та Луганської областей на відновлення їх інфраструктури. Відповідно до п. 5 Постанови надання субвенції здійснюється в обсягах, передбачених законом України про державний бюджет України на відповідний рік. переліки проектів і заходів, що фінансуватимуться за рахунок субвенції та зміни до них формуються Донецькою та Луганською обласними держадміністраціями, які набули статусу військово-цивільних адміністрацій, за пропозиціями районних держадміністрацій, у тому числі тих, які набули статусу військово-цивільних адміністрацій та виконавчих органів відповідних місцевих рад Донецької та луганської областей, після чого подаються на погодження Мінрегіону. Мінрегіон протягом п,яти робочих днів з дня надходження переліків проектів і заходів погоджує їх або подає Донецькій та Луганській держадміністраціям, які набули статусу військово-цивільних адміністрацій, зауваження для їх усунення. Переліки проектів і заходів після погодження з Мінрегіоном затверджується Донецькою та Луганською обласними держадміністраціями, які набули статусу військово-цивільних адміністрацій. Крім того, військово-цивільні адміністрації входять до системи органів виконавчої влади та утворюються для реалізації державної політики. Зокрема, у сфері обслуговування бюджетних коштів та бюджетних програм. Виходячи з того, що військово-цивільні адміністрації на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей є розпорядниками державних коштів, повноваження щодо відшкодування шкоди, завданої внаслідок проведення антитерористичної операції, покладається саме на них. Таким чином, з викладеного вбачається. що Донецька облдержадміністрація, обласна військово-цивільна адміністрація має бути залучена у вказаній справі в якості третьої особи, що не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача.
Крім того, розпорядженням КМУ від 31 серпня 2016 року номер 892-р схвалено Концепцію Державної цільової програми відновлення та розбудови миру у східних регіонах України та зобов,язано Міністерство з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України разом з іншими заінтересованими центральними органами виконавчої влади розробити та подати в установленому порядку у тримісячний строк КМУ проект державної цільової програми відновлення та розбудови миру в східних регіонах України. Відповідно до Положення про міністерство з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України, затвердженого постановою КМУ від 08 червня 2016 року номер 376 Міністерство з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується КМУ. МТОТ є головним органом в системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику з питань АРК і міста Севастополя /Тимчасово окупована територія України/ та окремих територій Донецької та Луганської областей, де органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження. Підпунктами 16,20,22,25,28,29 п.4 Положення, МТОТ збирає та аналізує інформацію про необхідність здійснення заходів з відновлення об,єктів інфраструктури /транспортної, енергетичної, житлово-комунальної тощо/ на територіях, які зазнали негативного впливу вгнаслідок збройного конфлікту або тимчасової окупації; збирає та аналізує інформацію про необхідність забезпечення житлом та вирушення інших питань соціального захисту внутрішньо переміщених осіб; розробляє та подає КМУ пропозиції щодо здійснення заходів із забезпечення прав та свобод внутрішньо переміщених осіб; здійснює заходи і завдання, спрямовані на виконання державних і регіональних програм соціально-економічного та культурного розвитку, захисту конституційних прав і законних інтересів громадян України, які вимушено залишили окремі території Донецької і Луганської областей, де органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, або тимчасово окуповану територію України; вживає заходів щодо захисту прав та законних інтересів осіб, які порушені внаслідок збройного конфлікту та/або тимчасової окупації частини території України; сприяє залученню в установленому порядку коштів міжнародних організацій, неурядових організацій іноземних держав, міжнародних неурядових організацій для виконання програм, спрямованих на забезпечення захисту прав і свобод осіб, які порушені внаслідок збройного конфлікту та/або тимчасової окупації частини території України. Виходячи з вищевикладеного є необхідність у залученні до участі у справі в якості третьої особи. що не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача Міністерство з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України.
У відповідності до ст. 35 ЦПК України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до ухвалення судом рішення, якщо рішення у справі може вплинути на їх права та обов,язки щодо однієї із сторін, у даному випадку щодо позивача.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 35, 208, 209 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
Клопотання представника відповідача номер 1 задовольнити.
Залучити до участі у справі в якості третіх осіб, що не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача Донецьку облдержадміністрацію, обласну військово-цивільну адміністрацію /84313 Донецька область місто Краматорськ площа Миру 2/ та Міністерства з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України /01196 місто Київ площа Лесі Українки, 1/, направивши їм копію вказаної ухвали та копію позовної заяви.
Розгляд справи призначити на 13 жовтня 2017 року 10.00 годин.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя