
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
і м е н е м У к р а ї н и
20 липня 2017 рокусправа № 804/2607/17 Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді:Божко Л.А.
суддів: Кругового О.О. Лукманової О.М.
за участю секретаря судового засідання:Сонник А.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпро апеляційну скаргу Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23 травня 2017 року у справі за позовом публічного акціонерного товариства Обєднана гірничо-хімічна компанія до Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області про зобовязання вчинити певні дії, -
в с т а н о в и в :
20 квітня 2017 року публічне акціонерне товариство Обєднана гірничо-хімічна компанія звернулась до суду з адміністративним позовом в якому просило:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області щодо неприйняття рішення за наслідками розгляду клопотання Публічного акціонерного товариства Об'єднана гірничо-хімічна компанія №01-38/715 від 13.02.2017 року про надання дозволу на розробку проекту землеустрою;
- зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області розглянути клопотання Публічного акціонерного товариства Об'єднана гірничо-хімічна компанія №01-38/715 від 13.02.2017 року про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у постійне користування орієнтовною площею 9,1011 га, яка розташована на території Малоолександрівської сільської ради Верхньодніпровського району Дніпропетровської області (за межами населеного пункту) із зміною її цільового призначення на 11.01 - для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємствами, що пов'язані з користуванням надрами, за рахунок земель державної власності сільськогосподарського призначення, та прийняти рішення відповідно до законодавства.
Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23 травня 2017 року адміністративний позов задоволено:
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції відповідач звернувся з апеляційною скаргою, в якій посилаючись на порушення судом вимог норм матеріального та процесуального права просить оскаржувану постанову скасувати та прийняти нову постанову про відмову в задоволенні позову.
Дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом норм матеріального права, надану правову оцінку досліджених судом доказів по справі, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Судом першої інстанції встановлено та матеріалами справи підтверджено, що публічне акціонерне товариство Об'єднана гірничо-хімічна компанія зареєстровано у встановленому законом порядку 05.10.2009 року; засновником є Міністерство економічного розвитку та торгівлі України.
Видами економічної діяльності ПАТ Об'єднана гірничо-хімічна компанія є добування руд інших кольорових металів; добування піску, гравію, глин і каоліну; добування мінеральної сировини для хімічної промисловості та виробництва мінеральних добрив; добування інших корисних копалин та розроблення карєрів.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №406 від 06.08.2014 р. Деякі питання забезпечення функціонування підприємств титанової галузі та Порядку повернення орендованих цілісних майнових комплексів із державних підприємств після припинення або розірвання договору оренди, затвердженого наказом Фонду державного майна України №847 від 07.08.1997 р., наказом Фонду державного майна України №2253/1073 від 06.09.2014 р. було дано згоду на передачу Міністерству економічного розвитку і торгівлі цілісних майнових комплексів ДП Іршанський державний гірничо- збагачувальний комбінат і ДП Вільногірський державний гірничо-металургійний комбінат. Також від 06.09.2014 наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України №1074 за Державним підприємством Обєднана гірничо-хімічна компанія були закріплені на праві господарського відання зазначені вище цілісні майнові комплекси.
Для провадження господарської діяльності, повязаної із видобуванням корисних копалин, на базі цілісного майнового комплексу ДП Вільногірський державний гірничо- металургійний комбінат була створена філія Вільногірський ГМК ДП Обєднана гірничо-хімічна компанія.
Наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України №1913 від 15.11.2016 р. Про утворення Публічного акціонерного товариства Обєднана гірничо-хімічна компанія утворено Публічне акціонерне товариство Обєднана гірничо-хімічна компанія шляхом перетворення Державне підприємство Обєднана гірничо-хімічна компанія відповідно до перетворення Державного підприємства Обєднана гірничо-хімічна компанія.
ПАТ Обєднана гірничо-хімічна компанія відповідно до положень ст. 108 Цивільного кодексу України та наведеного вище наказу є правонаступником усіх прав та обовязків Державного підприємства Обєднана гірничо-хімічна компанія, а філія Вільногірський гірничо-металургійний комбінат ПАТ Обєднана гірничо-хімічна компанія - правонаступником всіх прав та обовязків філії Вільногірський ГМК ДП Обєднана гірничо-хімічна компанія.
20.02.2015 року Державною службою геології та надр України видано спеціальний дозвіл на користування надрами №6028 на видобування сировини придатної для виробництва цирконового, рутилового, ільменітового, дистен-силіманітового і ставролітового концентратів, а також формувальних, скляних і будівельних пісків Малишевського родовища ділянки Західна, Центральна і Східна (місцезнаходження: Дніпропетровська область, Верхньодніпровський та Криничанський райони, площею 44,9 кв.км.).
Згідно спеціального дозволу, власником є ПАТ Обєднана гірничо-хімічна компанія, строк дії до 20.02.2023 року.
Також з метою розробки Малишевського родовища рудних пісків ділянки: Центральна і Східна у Верхньодніпровському районі Дніпропетровської області, Державною службою гірничого нагляду та промислової безпеки України надано акт про надання гірничого відводу від 02.04.2015 р. за №3025.
13.02.2017 року ПАТ Обєднана гірничо-хімічна компанія було подано до Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області клопотання про надання дозволу на розробку проекту землеустрою, у якому посилаючись на те, що ПАТ Обєднана гірничо-хімічна компанія за місцезнаходженням своєї філії Вільногірський ГМК здійснює господарську діяльність, направлену на виконання загальнодержавних програм з постачання титановмісної сировини підприємствам металургійного комплексу України, та з метою безперервного проведення робіт по розробці Малишевського родовища корисних копалин та на виконання п. 5 постанови Кабінету Міністрів України №406 від 06.08.2014 Деякі питання забезпечення функціонування підприємств титанової галузі, відповідно до ст.18 Кодексу України про надра та ст. ст. 66, 92, 116, 120, 122, 123 Земельного кодексу України, просить надати дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у постійне користування орієнтовною площею 9,1011 га, із зміною її цільового призначення на 11.01 - для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємствами, що пов'язані з користуванням надрами, за рахунок земель державної власності сільськогосподарського призначення для потреб, повязаних з користуванням надрами.
Судом встановлено, що до вказаного клопотання надано документи у копіях: виписка з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців ПАТ Обєднана гірничо-хімічна компанія, витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та громадських формувань ПАТ Обєднана гірничо-хімічна компанія станом на 09.12.2016 р., статут ПАТ Обєднана гірничо-хімічна компанія, спеціальний дозвіл на користування надрами № 6028 від 20.02.2015р., акт про надання гірничого відводу № 3025 від 02.04.2015р. з додатком (копією топографічного плану), довідка за даними форми 6-зем з додатком, графічні матеріали із зазначенням бажаного місця розташування земельної ділянки (схема) та графічні матеріали бажаного місця розташування земельної ділянки з Публічної кадастрової карти України.
За наслідками розгляду вказаного клопотання Головним управлінням Держгеокадастру у Дніпропетровській області листами від 13.01.2017 року за №19-4-0.332-791/2-17 та від 24.03.2017 р. за № 19-4-0.332-5291/2-17 повідомлено позивача, що позивачу було надано вичерпну інформацію та вказані помилки не усунуті, рекомендовано привести у відповідність наданий пакет документів та повторно звернутись до Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області.
Не погодившись з таким рішенням та діями відповідача позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.
Вирішуючи спір між сторонами та задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції виходив з того, що ч.2 ст.123 Земельного кодексу України передбачено, що у клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення; до клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, вказане було виконано ПАТ "Об'єднана гірничо-хімічна компанія" у повному обсязі при поданні повторного клопотання про надання дозволу на розробку проекту землеустрою, тому відповідач мав розглянути питання щодо надання дозволу по суті. В свою чергу, суд першої інстанції зазначив, що лист надісланий позивачу відповідачем за наслідками розгляду клопотання не є рішенням в розумінні закону.
Суд апеляційної інстанції погоджується з висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Приписи ч. 2 ст. 123 Земельного кодексу України визначають, що особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.
У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки). ОСОБА_1 Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Згідно ч. 3 ст. 123 ЗК України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Забороняється відмова у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок, місце розташування об'єктів на яких погоджено відповідним органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування згідно із статтею 151 цього Кодексу.
Системний аналіз наведених норм права дає підстави вважати, що ними встановлені підстави, порядок, строки передачі земельної ділянки у користування (оренду) зацікавлених осіб та органи, уповноважені розглядати ці питання. Вони передбачають, зокрема, що для передачі земельної ділянки у користування (оренду) зацікавлена особа звертається до відповідних органів із заявами для отримання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та для надання її у користування, за результатами розгляду яких визначені в статті 123 ЗК органи приймають одне з відповідних рішень.
А як вбачається з другого листа Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області, в ньому є, лише посилання на попередню відповідь та рекомендацію привести у відповідність наданий пакет документів та повторно звернутись до Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області. Проте вказаний лист не є рішенням, що прийнято за належним розглядом клопотання про надання дозволу на розробку проекту землеустрою та доданими до нього документами, із викладенням мотивів прийняття рішення за результатом розгляду поданого клопотання та доданих матеріалів з посиланням на норми закону.
В свою чергу, згідно першого листа Головним управлінням Держгеокадастру у Дніпропетровській області вказано на недоліки клопотання про надання дозволу на розробку проекту землеустрою та доданих матеріалів, які зводяться до того, що з поданих графічних матеріалів неможливо визначити чи відноситься позначена земельна ділянка до державної власності сільськогосподарського призначення, перебування її у користуванні, у переліку земельних ділянок державної власності або прав на них, які виставлені на земельні торги, а також перевірити місце розташування на відповідність вимогам законів, у звязку з чим відсутні правові підстави про надання дозволу на виготовлення документації із землеустрою.
Отже, за позицією відповідача підстави для надання згоди на виготовлення проекту землеустрою відсутні, оскільки позивачем до свого клопотання як вперше так і надалі не було надано графічні матеріали щодо місця розташування земельної ділянки.
Між тим, з довідки управління Держземагентства у Верхньодніпровському районі Дніпропетровської області з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями (за даними форми 6-зем) від 06.10.2016 р. №32-402-0.3-9488/2-16, яка була додана до клопотання про надання дозволу на розробку проекту землеустрою, вбачається місце розташування запитуваної земельної ділянки Малоолександрівська сільська рада Верхньодніпровського району Дніпропетровської області (за межами населених пунктів), площа 9,1011 га, форма власності державна, категорія земель землі сільськогосподарського призначення, цільове призначення 16.00 землі запасу (земельні ділянки кожної категорії земель, які не надані у власність або користування громадянам чи юридичним особам); в графі користувач за наявності міститься прочерк.
Отже, вказані у довідці управління Держземагентства у Верхньодніпровському районі Дніпропетровської області з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями (за даними форми 6-зем) від 06.10.2016 р. №32-402-0.3-9488/2-16 дані надають змогу визначити відношення позначеної земельної ділянки до державної власності сільськогосподарського призначення, перебування її у користуванні, отже за поданим клопотанням та документами можливо визначити відношення позначеної земельної ділянки до державної власності сільськогосподарського призначення, перебування/ не перебування її у користуванні та її розташування.
При цьому, чинним законодавством не передбачено надання особою, зацікавленою в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, інформації щодо перебування земельної ділянки у переліку земельних ділянок державної власності або прав на них, які виставлені на земельні торги.
Як вбачається з графічних матеріалів, доданих ПАТ Обєднана гірничо-хімічна компанія до клопотання про надання дозволу на розробку проекту землеустрою є інформація щодо бажаного місця розташування земельної ділянки, зокрема, зі схеми бажаного місця розташування земельної ділянки на території Малоолександрівської сільської ради Верхньодніпровського району Дніпропетровської області вбачається зображення контуру земельної ділянки площею 9,1011 га шляхом штрихування контуру земельної ділянки.
У додатку до довідки управління Держземагентства у Верхньодніпровському районі Дніпропетровської області з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями (за даними форми 6-зем) та на графічних матеріалах, доданих ПАТ Обєднана гірничо-хімічна компанія до вказаного клопотання про надання дозволу на розробку проекту землеустрою, зазначається одна і та сама земельна ділянка орієнтованою площею 9,1011 га, про надання дозволу на розробку проекту землеустрою якої просить позивач.
Бажана до відведення земельна ділянка знаходиться в межах спеціального дозволу на користування надрами №6028 від 20.02.2015 р.
Отже, висновок Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області про відсутність у графічних матеріалах бажаного місця розташування та розмір земельної ділянки не знаходять свого підтвердження в ході розгляду справи, що в свою чергу свідчить незаконність та необгрунтвоаність відмови позивачу в надання дозволу на розроблення проекту землеустрою.
Відтак, з огляду на вищевикладене, суд апеляційної інстанції погоджується з висновками суду першої інстанції щодо достатності підстав для визнання протиправними дій відповідача та зобовязання його здійснити розгляд поданого позивачем клопотання.
За викладених обставин, суд приходить до висновку, що постанова суду першої інстанції є законною та обґрунтованою, прийнятою із дотриманням вимог норм матеріального та процесуального права, тому підстави для її зміни або скасування відсутні.
Керуючись п.3 ст. 160, ст.195,ст. 196, 198, 200, 205, 206 КАС України, суд, -
у х в а л и в:
Апеляційну скаргу Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області - залишити без задоволення.
Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23 травня 2017 року - залишити без змін.
Ухвала Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту її проголошення але може бути оскаржена в касаційному порядку протягом двадцяти днів відповідно до ст.. 212 КАС України.
Головуючий:Л.А. Божко
Суддя:О.О. Круговий
Суддя:О.М. Лукманова