ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа № 2а-6502/09/1370
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 листопада 2009 року м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Лунь З.І.
при секретарі Івашків В.І.
за участю представників сторін
від позивача: Наконечна О.М.
від відповідача: Гнідець Б.Б..
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Золочівського міського виробничого житлово-комунального підприємства до Державної податкової інспекції у Золочівському районі Львівської області про визнання нечинним податкового повідомлення рішення від 18.08.2009 року № 0000131600/1,
в с т а н о в и в :
Позов заявлено Золочівським міським виробничим житлово-комунальним підприємством до Державної податкової інспекції у Золочівському районі Львівської області про визнання нечинним податкового повідомлення рішення від 18.08.2009 року № 0000131600/1.
Ухвалою від 13.10.2009 року відкрито провадження у справі, попереднє судове засідання призначено на 02.11.2009 року. 02.11.2009 року попереднє судове засідання відкладено на 23.11.2009 року.
Представник позивача позовні вимоги підтримав, представник відповідача проти позову заперечив, можливості щодо примирення сторони не вбачають, свої доводи та заперечення обґрунтовують тими доказами, які долучено ними до матеріалів справи.
Враховуючи те, що в попередньому судовому засіданні 23.11.2009 року, на яке прибули всі особи, які беруть участь у справі, були вирішені необхідні для розгляду справи питання, суд за письмовою згодою цих осіб в порядку ч.3 ст.121 КАС України розпочав в той-же день судовий розгляд справи.
В судовому засіданні представник позивача позов підтримав з підстав, наведених в позовній заяві, позивач просить визнати нечинним податкове повідомлення рішення ДПІ у Золочівському районі Львівської області від 18.08.2009 року № 0000131600/1, яким Золочівському міському виробничому житлово-комунальному підприємству за затримку на 109 календарних днів граничного строку сплати узгодженого податкового зобовязання в розмірі 13577 грн., застосовано штраф у розмірі 50% - 6788 грн. 50 коп. за платежем податок на додану вартість.
В судовому засіданні представник відповідача проти позову заперечив з підстав, викладених у письмовому запереченні від 28.10.2009 року, просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог Золочівському міському виробничому житлово-комунальному підприємству.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши та оцінивши докази, які мають значення для справи, суд встановив наступне.
Працівниками ДПІ у Золочівському районі Львівської області було проведено перевірку дотримання вимог п.п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» Комунальним підприємством «Золочівське міське виробниче житлово-комунальне підприємство». За результатами перевірки складено Акт від 09.07.2009 року № 11/15-212/03348703 (далі-Акт перевірки).
В Акті перевірки встановлено порушення п. 5.3.1 п.5.3 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» та ст. 9 Закону України «Про систему оподаткування», підприємство сплатило узгоджену суму податкового зобовязання, визначеного у деклараціях із затримкою, що є більшою 90 календарних днів.
За результатами перевірки, на підставі п.п. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» проведено розрахунок штрафних санкцій та прийнято податкове повідомлення рішення від 18.08.2009 року № 0000131600/1, яким Золочівському міському виробничому житлово-комунальному підприємству за затримку на 109 календарних днів граничного строку сплати узгодженого податкового зобовязання в розмірі 13577 грн., застосовано штраф у розмірі 50% - 6788 грн. 50 коп. за платежем податок на додану вартість.
В ході адміністративного оскарження податкового повідомлення - рішення ДПІ у Золочівському районі Львівській області своїм рішенням про результати розгляду первинної скарги від 18.08.2009 року за № 9269/10/25-006 залишає без змін податкове повідомлення-рішення ДПІ у Золочівському районі Львівської області від 14.07.2009 року № 0000131600/0.
Як зазначено в Акті перевірки, згідно податкової декларації з податку на додану вартість за січень 2009 року, поданої КП «Золочівське міське виробниче житлово-комунальне підприємство» до ДПІ у Золочівському районі Львівській області (вх. № 3029 від 19.02.2009 року), задекларовано суму ПДВ, яка підлягає нарахуванню та сплаті в бюджет (р. 2 декларації) в розмірі 13577 грн.
Відповідно до п. 5.3.1 п.5.3 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» граничний термін сплати узгодженої суми податкового зобовязання становить 02 березня 2009 року.
Таким чином, податковий орган робить висновок, що КП «Золочівське міське виробниче житлово-комунальне підприємство» сплатило узгоджену суму податкового зобовязання, визначеного у вказаній вище декларації із затримкою, що є більшою 90 календарних днів.
Позивач із висновками акту перевірки та прийнятим податковим повідомленням-рішенням не погоджується.
При прийнятті постанови суд виходив з наступного.
Відповідно до п.4.1.1 п. 4.1 ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 року № 2181-ІІІ, із змінами та доповненнями, платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку зазначає у податковій декларації, крім випадків, передбачених підпунктом "г" підпункту 4.2.2 пункту 4.2, а також пунктом 4.3 цієї статті.
Податкова декларація, у відповідності до п. «а» п.п. 4.1.4 п. 4.1 ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» подається за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Відповідно п.п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України " Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами " від 21.12.2000 року № 2181-ІІІ (із змінами та доповненнями) платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
У відповідності до п 5. 1 ст. 5 Закону України " Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами ", податкове зобовязання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.
Судом встановлено, податкова декларація з податку на додану вартість подана позивачем 19.02.2009 року. Граничний термін сплати узгодженої суми податкового зобовязання становить 02 березня 2009 року.
Пунктом 7.7 статті 7 Закону України " Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами " визначений принцип рівності бюджетних інтересів. Установлено, що податковий борг погашається попередньо погашенню податкових зобов'язань, які не є податковим боргом, у порядку календарної черговості його виникнення, а в разі одночасного його виникнення за різними податками, зборами (обов'язковими платежами) - у рівних пропорціях.
Згідно вимог п.п.7.1.1 п.7.7 зазначеної вище статті, джерелами самостійної сплати податкових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна і немайнових цінностей, випуску цінних паперів, у тому числі корпоративних прав, отримані у позику (кредит), а також з інших джерел з урахуванням особливостей, визначених цією статтею.
Отже, грошовий платіж є єдиною формою сплати податкових зобов'язань і погашення податкового боргу.
Згідно з п. 6 ст. 7 Закону України "Про Національний банк України" від 20.05.99 N 679-XIV, із змінами та доповненнями, Національний банк України визначає систему, порядок і форми платежів.
Пунктом 1.7 Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 21.01.2004 N 22, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 29.03.2004 за N 377/89/76, кошти з рахунків клієнтів банки списують лише за дорученнями власників цих рахунків (включаючи договірне списання коштів згідно з главою 6 цієї Інструкції) або на підставі платіжних вимог стягувачів у разі примусового списання коштів згідно з главою 5 цієї Інструкції. При цьому згідно з пунктом 3.8 зазначеної Інструкції реквізит "Призначення платежу" платіжного доручення заповнюється платником так, щоб надавати повну інформацію про платіж та документи, на підставі яких здійснюється перерахування коштів отримувачу. Повноту інформації визначає платник з урахуванням вимог законодавства України. Платник відповідає за дані, що зазначені в реквізиті платіжного доручення "Призначення платежу". Банк перевіряє заповнення цього реквізиту на відповідність установленим вимогам лише за зовнішніми ознаками.
Таким чином, право визначати призначення платежу відповідно до чинного законодавства України належить виключно платнику, а тому суми податкових зобов'язань або податкового боргу з урахуванням п.п. 16.5.2 п. 16.5 ст. 16 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" слід вважати сплаченими у день реєстрації банківською установою платіжного документа із зазначеним у ньому призначенням платежу на сплату відповідних податкових зобов'язань або податкового боргу, визначених платником податків.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Законом України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", який є спеціальним законом з питань оподаткування і установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків, визначено вичерпний перелік заходів, які вживаються контролюючим органом з метою погашення платниками податків податкового боргу.
Серед таких заходів немає зміни призначення платежу, самостійно визначеного платником податків. Також таких повноважень не передбачено і Законом України «Про державну податкову службу» від 04.12.1990 року № 509-ХІІ, із змінами та доповненнями.
Відтак, недотримання платником податків порядку погашення податкового боргу та виконання податкових зобов'язань, передбаченого пунктом 7.7 статті 7 Закону, податковий орган не наділений правом чи обов'язком змінювати призначення платежу, визначене платником податків.
Таким чином, самостійне зарахування податковим органом сплачених платником податку сум у рахунок податкового боргу або тих податкових зобов'язань, які не вказані в призначенні платежу під час перерахування платником податків коштів до бюджету, є неправомірним.
Як вбачається із наявних в матеріалах справи платіжних доручень № 124 від 02.2009 року на суму 1000,00 грн., № 111 від 23.02.2009 року на суму 1000,00 грн., № 129 від 25.02.2009 року на суму 2000,00 грн., № 133 від 26.02.2009 року на суму 4000,00 грн., № 124 від 24,02.2009 року на суму 1000,00 грн., в зазначених платіжних дорученнях платником податків (Золочівським міським виробничим житлово-комунальним підприємством) вказано призначення платежу 101 «ПДВ за січень місяць 2009 року».
Відтак, відповідач не мав правових підстав самостійно зараховувати сплачені платником податків суми у рахунок податкового боргу, які не вказані в призначенні платежу під час перерахування платником податків коштів до бюджету.
Згідно із ст. 162 КАС України, суд вправі постановою визнати протиправним рішення субєкта владних повноважень чи окремі його положення, дії чи бездіяльність і скасувати або визнати нечинним рішення чи окремі його положення. Суд також може прийняти іншу постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод чи інтересів субєкта у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку субєктів владних повноважень.
З огляду на вищенаведене, суд дійшов до висновку про те, що позовні вимоги про визнання нечинним податкового повідомлення рішення від 18.08.2009 року № 0000131600/1, є обґрунтованими і підлягають задоволенню.
Судові витрати у вигляді 3 грн 40 коп судового збору присуджуються з Державного бюджету України на користь позивача.
Керуючись ст.ст. 7-11, 14, 69-71, 86, 87, 94, 158, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Задовольнити адміністративний позов повністю.
Визнати нечинним податкове повідомлення рішення Державної податкової інспекції у Золочівському районі Львівської області від 18.08.2009 року № 0000131600/1.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Золочівського міського виробничого житлово-комунального підприємства (80700, Львівська область, м. Золочів, вул. Лермонтова, 2, ідентифікаційний код 03348703) 3 (три) грн. 40 коп. судового збору.
Постанова набирає законної сили в строк та в порядку, передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд шляхом подачі в десятиденний строк з дня постановлення постанови заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги або в порядку визначеному ч.5 ст. 186 КАС України.
В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Постанова в повному обсязі виготовлена 24.11.2009 року.
Суддя (підпис) З.І. Лунь
З оригіналом згідно
Суддя З.І. Лунь