1-кс/754/1728/17
Справа № 754/9135/17
У Х В А Л А
Іменем України
20 липня 2017 року місто Київ
Слідчий суддя Деснянського районного суду м. Києва Галась І.А.,
при секретарі Ленській Т.І.,
з участю прокурора Німак В.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві в приміщенні суду клопотання прокурора Київської місцевої прокуратури № 3 Німак Віталія Васильовича в кримінальному провадженні №42017101030000049 від 27.04.2017 р. про надання дозволу на проведення позапланової перевірки
в с т а н о ви в :
Прокурор Київської місцевої прокуратури № 3 Німак В.В. звернувся до суду з клопотанням про надання дозволу на проведення позапланової перевірки в кримінальному провадженні № 42017101030000049 від 27.04.2017 р. за ознаками кримінального правопорушення - злочину, передбаченого ч. 1 ст. 273 КК України.
Клопотання мотивує наступним.
В ході досудового розслідування встановлено, що за адресою: вул. Милославська, 2-А, в Деснянському району м. Києва, розміщена автозаправна станція «ОККО», що підтверджується даними розміщеними на офіційному сайті «ОККО» у мережі Інтернет - https://www.okko.ua/ru/network_map.
Відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, за вказаною адресою знаходиться автозаправний комплекс (літера А) загальною площею 161,2 м2, що належить на праві приватної власності Публічному акціонерному товариству «Концерн Галнафтогаз» (ЄДРПОУ 31729918). Земельна ділянка площею 0,1807 га за кадастровим номером 8000000000:62:091:0001, на якій розміщений об'єкт нерухомості також перебуває у приватній власності ПАТ «Концерн Галнафтогаз».
У той же час, відповідно до інформації Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій у м. Києві за вказаною адресою здійснює функціонування суб'єкт господарювання ТОВ «Окко-Рітейл» (ЄДРПОУ 30841082), засновником якого є ПАТ «Концерн Галнафтогаз» та ПП «Окко- Бізнес Контракт».
Відповідно до інформацій Департаменту страхового фонду документації від 19.05.2017 р. інформація про АЗС «ОККО» (ПП «ОККО-Нафтопродукт» ЄДРПУ 36670361), вул. Милославська, 2-А в Деснянському району м. Києва, в державному реєстрі ПНО відсутня.
Також, відповідно до інформації Головного управління Держпраці у Київській області від 22.05.2017 р. №11/1/5469 дозвіл на виконання робіт та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки ПП «ОККО-Нафтопродукт» (код ЄДРПОУ 36670361) (АЗС за адресою: вул. Милославська, 2-А, м. Київ) управлінням не видавалися та в Державному реєстрі об'єктів підвищеної небезпеки зазначений об'єкт не зареєстрований
Згідно з інформацією Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у м. Києві посадовою особою Інспекції, на підставі звернення Деснянської районної в м. Києві державної адміністрації проведено позапланову перевірку дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності під час будівництва та експлуатації автозаправного комплексу «ОККО» по вул. Милославській, 2-А у Деснянському районі м. Києва.
Так, під час виїзду на місце встановлено, що на вул. Милославській, 2-А, (літера А) у Деснянському районні м. Києва ТОВ «Нафтаойл» на праві власності експлуатує АЗС «ОККО». Зазначена АЗС була частково прийнята в експлуатацію на підставі акту готовності об'єкта до експлуатації від 06.10.2009 р. про, що свідчить Свідоцтво № 2600000406 про відповідність забудованого об'єкта проектній документації, вимогам державних стандартів, будівельних норм і правил, виданого 28.12.2009 р. інспекцією, а саме: в експлуатацію прийнято операторну - 18,80 м2; магазин супутніх товарів - 13,9 м2; ділянки мийки - 96,30; кількість резервуарів для пального по 25 м3 - 4 штуки.
Після прийняття в експлуатацію на зазначеній АЗС ТОВ «Нафтаойл» було самовільно без отримання дозволу на виконання будівельних робіт виконано будівельні роботи з реконструкції фасаду зазначеної вище АЗС (трансформовано структурну побудову фасаду).
Також, після прийняття в експлуатацію на зазначеній АЗС ТОВ «Нафтаойл» самовільно змонтовано та експлуатуються без прийняття її в експлуатацію у встановленому законодавством порядку три паливно-роздавальні колонки фірми Tokheim типу QUANTIUM 500T-U.
Після проведення зазначених будівельних та монтажних робіт АЗС «ОККО» експлуатується ТОВ «Нафтаойл» без прийняття в експлуатацію, у встановленому законодавством порядку, чим порушено вимоги ч. 8 ст. 39 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».
Таким чином, розміщення та функціонування автозаправної станції «Окко», що знаходиться за адресою: вул. Милославська, 2-А, в Деснянському районі м. Києва без наявності дозволу на виконання робіт та експлуатації (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки свідчить про порушення правил безпеки невстановленими особами цієї автозаправної станції, які зобов'язані їх дотримувати, створює загрозу загибелі людей чи настання інших тяжких наслідків та має ознаки кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 273 КК України.
Водночас, розміщення та функціонування зазначеної автозаправної станції «ОККО» без наявності дозволу на виконання робіт та експлуатації (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки та без прийняття в експлуатацію у встановлено законом порядку об'єктів нерухомості свідчить про наявність порушень вимог пожежної, техногенної безпеки на об'єкті підвищеної небезпеки та порушень законодавства у сфері містобудівної діяльності.
Для перевірки достовірності вказаних фактів виникла необхідність у проведенні позапланової перевірки дотримання вимог Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2011 №553, а також інших актів законодавства у сфері містобудівної діяльності, під час здійснення діяльності ТОВ «Окко-Рітейл» (ЄДРПОУ 30841082) на автозаправній станції «ОККО», яка розташована за адресою: вул. Милославська, 2-А, в Деснянському районі м. Києва.
В судовому засіданні прокурор клопотання підтримав за викладених в ньому обставин, просин надати дозвіл на проведення позапланової перевірки АЗС «ОККО» за адресою: вул. Милославська, 2-А, в Деснянському районі м. Києва.
Заслухавши доводи слідчого, дослідивши надані докази в обґрунтування клопотання в кримінальному провадженні, слідчий суддя приходить до висновку про задоволення клопотання за наступних підстав.
Так, судом встановлено, що в провадженні слідчого відділу Деснянського УП ГУНП у м. Києві знаходиться кримінальне провадження №42017101030000049 від 27.04.2017 р. за ознаками кримінального правопорушення - злочину, передбаченого ч.1 ст. 273 КК України.
Згідно з ст. 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються у формі перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та в інших формах, визначених законом.
Відповідно до ст. 8 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» орган державного нагляду (контролю) в межах повноважень, передбачених законом, під час здійснення державного нагляду (контролю) має право вимагати від суб'єкта господарювання усунення виявлених порушень вимог законодавства; вимагати припинення дій, які перешкоджають здійсненню державного нагляду (контролю); відбирати зразки продукції, призначати експертизу, одержувати пояснення, довідки, документи, матеріали, відомості з питань, що виникають під час державного нагляду (контролю), у випадках та порядку, визначених законом; надавати (надсилати) суб'єктам господарювання обов'язкові для виконання приписи про усунення порушень і недоліків; застосовувати санкції до суб'єктів господарювання, їх посадових осіб та вживати інших заходів у межах та порядку, визначених законом.
Державний нагляд (контроль) з питань дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, проектної документації, будівельних норм, державних стандартів і правил, технічних умов, інших нормативних документів під час провадження містобудівної діяльності здійснюється Державною архітектурно-будівельною інспекцією України та її територіальними органами відповідно до Положення про Державну архітектурно-будівельну інспекцію України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 09.07.2014 р. № 294.
Відповідно до п. 5 Постанови Кабінету Міністрів України від 23.05.2011 р. № 553 «Про затвердження Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю» державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється у порядку проведення планових та позапланових перевірок за територіальним принципом.
Територіальним органом Державної архітектурно-будівельної інспекції України є Департамент Державної архітектурно-будівельної інспекції у м. Києві.
Відповідно до ст. 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» визначено що, посадові особи органів державного архітектурно-будівельного контролю під час перевірки мають право проводити перевірку відповідності виконання підготовчих та будівельних робіт вимогам будівельних норм, державних стандартів і правил, затвердженим проектним вимогам, рішенням, технічним умовам, своєчасності та якості проведення передбачених нормативно-технічною і проектною документацією зйомки, замірів, випробувань, а також ведення журналів робіт, наявності у передбачених законодавством випадках паспортів, актів та протоколів випробувань, сертифікатів та іншої документації; проводити перевірку відповідності будівельних матеріалів, виробів і конструкцій, що використовуються під час будівництва об'єктів, вимогам державних стандартів, норм і правил згідно із законодавством.
Аналогічні повноваження органів державного архітектурно-будівельного контролю під час проведення перевірки, передбачено п. 11. Постанови Кабінету Міністрів України від 23.05.2011р. № 553 «Про затвердження Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю».
Відповідно до п. 7 Постанови Кабінету Міністрів України від 23.05.2011р. № 553 «Про затвердження Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю» позаплановою перевіркою вважається перевірка, яка не передбачена планом роботи органу державного архітектурно-будівельного контролю. Підставами для проведення позапланової перевірки є, окрім іншого, вимога правоохоронних органів про проведення перевірки. Строк проведення позапланової перевірки не може перевищувати десяти робочих днів, а у разі потреби може бути одноразово продовжений за письмовим рішенням керівника відповідного органу державного архітектурно-будівельного контролю чи його заступника не більше ніж на два робочих дні.
Разом з тим, згідно ст. 2 Закону України «Про тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» встановлено до 31 грудня 2017 року мораторій на проведення органами державного нагляду (контролю) планових заходів із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності. До 31 грудня 2017 року позапланові заходи державного нагляду (контролю) здійснюються органами державного нагляду (контролю), лише за рішенням суду (п.п.3 п. 3 ст.3 Закону України «Про тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності»).
Частиною 2 ст. 93 КПК України передбачено, що сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до п.п. «в», «б» п.12 Прикінцевих положень Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 у Кримінальному процесуальному кодексі України виключено п. 4 ч. 2 ст. 40 та п. 6 ст. 36 КПК України щодо повноважень слідчого і прокурора призначати ревізії та перевірки у порядку, передбаченому законом.
Частинами 1, 2 ст. 132 КПК України передбачено, що заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються на підставі ухвали слідчого судді, клопотання про застосування цих заходів на підставі ухвали слідчого судді подається до місцевого суду, в межах територіальної юрисдикції якого знаходиться орган досудового розслідування.
Згідно з положеннями чинного законодавства України, слідчий або прокурор у кримінальному провадженні не можуть самостійно ініціювати питання про призначення відповідної перевірки підприємств, установ, організацій та фізичних осіб-підприємців.
Таким чином, враховуючи викладені обставини досудового розслідування в кримінальному провадженні № 42017101030000049 від 27.04.2017 р., слідчий суддя приходить до висновку, що клопотання підлягає задоволенню.
Керуючись ст. 36, п. 2 п. 2 ст. 93, ст. 132, КПК України, слідчий суддя -
у х в а л и в :
Клопотання прокурора Київської місцевої прокуратури № 3 Німак Віталія Васильовича в кримінальному провадженні №42017101030000049 від 27.04.2017 р. про надання дозволу на проведення позапланової перевірки - задовольнити.
Надати дозвіл Державній архітектурно-будівельній інспекції України на проведення позапланової перевірки з питань дотримання вимог Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», постанови Кабінету Міністрів України від 23.05.2011 № 553 «Про затвердження Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю», а також інших актів законодавства, під час здійснення діяльності автозаправної станції ТОВ «Окко- Рітейл» (ЄДРПОУ 30841082), яка розташована за адресою: вул. Милославська, 2-А, в Деснянському районі м. Києва (кадастровий номер земельної ділянки 8000000000:62:091:0001), нерухоме майно та земельна ділянка якої належить на праві приватної власності Публічному акціонерному товариству «Концерн Галнафтогаз» (ЄДРПОУ 31729918).
Визначити строк проведення позапланової перевірки в межах 10 робочих днів з дня винесення ухвали слідчого судді.
Слідчий суддя І.А. Галась