
ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 липня 2017 року м. Київ К/800/8024/16
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
головуючого судді: Шведа Е.Ю.,
суддів: Гончар Л.Я.,
Черпіцької Л.Т.,
розглянувши в порядку письмового провадження справу за
касаційною скаргою управління Пенсійного фонду України в м. Рубіжному
на постанову Рубіжанського міського суду Луганської області від 21 грудня 2015 року
та постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 01 березня 2016 року
у справі № 805/832/16-а
за позовом ОСОБА_2
до управління Пенсійного фонду України в м. Рубіжному
про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
ОСОБА_2 звернулась до Рубіжанського міського суду Луганської області з адміністративним позовом до управління Пенсійного Фонду України в місті Рубіжному Луганської області (далі - УПФУ), в якому просила суд визнати протиправними дії УПФУ щодо відмови в перерахунку пенсії та зобов'язати УПФУ здійснити з 09 вересня 2015 року перерахунок пенсії в розмірі 81 % від суми заробітної плати з урахуванням підвищення окладів з 02 вересня 2015 року відповідно до довідки, виданої Територіальним управлінням Державної судової адміністрації в Луганській області № 4082/15-вих. від 12 листопада 2015 року.
Постановою Рубіжанського міського суду Луганської області від 21 грудня 2015 року позов задоволено частково. Визнано неправомірними дії УПФУ щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_2 Зобов'язано УПФУ здійснити ОСОБА_2 з 12 листопада 2015 року перерахунок пенсії в розмірі 81 % від суми заробітної плати, в зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим працівникам апарату судів відповідно до довідки № 4082/15вих від 12 листопада 2015 року, виданої Територіальним управлінням Державної судової адміністрації в Луганській області.
Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 01 березня 2016 року рішення суду першої інстанції змінено. В третьому абзаці резолютивної частини постанови Рубіжанського міського суду Луганської області від 21 грудня 2015 року у справі № 425/4146/15-а дату «з 12 листопада 2015 року» змінено на «з 1 листопада 2015 року». В іншій частині постанову суду першої інстанції залишено без змін.
У касаційній скарзі УПФУ, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просить рішення судів скасувати, справу направити на новий судовий розгляд до суду першої інстанції. Доводи касаційної скарги мотивовані відсутністю підстав для здійснення перерахунку пенсії позивачеві.
У своїх запереченнях на касаційну скаргу ОСОБА_2 просить залишити таку без задоволення, а рішення судів - без змін.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши правильність застосування судами норм матеріального і процесуального права, правової оцінки обставин справи, суд дійшов наступного висновку.
Суд касаційної інстанції переглядає судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій в межах касаційної скарги відповідно до ст. 220 КАС України.
Судами встановлено, що 20 жовтня 2015 року ОСОБА_2 звернулася до УПФУ з заявою про перерахунок призначеної пенсії в зв'язку з підвищенням посадових окладів відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 02 вересня 2015 року № 644 «Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України», якою внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року № 268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів».
Листом від 30 листопада 2015 року № 136/Н-14 УПФУ позивачу повідомлено, що раніше призначені пенсії не перераховуються з 01 червня 2015 року згідно з п. 5 Прикінцевих положень Закону України від 02 березня 2015 року № 213-VІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», також зазначено, що Кабінет міністрів України не забезпечив прийняття нормативно-правових актів, необхідних для реалізації ст. 37-1 Закону України «Про державну службу», тому відсутні законні підстави для перерахунку пенсії. Крім того зазначено, що для перерахунку пенсії приймаються довідки про заробітну плату оформлені належним чином (наявність кутового штампу, відбитку печатки та підписів посадових осіб, які видають довідки.
12 листопада 2015 року позивач вдруге звернулась до відповідача з заявою про перерахунок пенсії з тих самих підстав, до якої додала належним чином оформлену довідку про заробітну плату від 12 листопада 2015 року № 4082/15вих, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, видану Територіальним управлінням державної судової адміністрації у Луганській області.
13 листопада 2015 року УПФУ листом № 153/Н-14 від 13.11.2015 повідомило позивачу підстави відмови в перерахунку пенсії з посиланням на раніше наданий лист відповідача № 136/Н-14 від 30 жовтня 2015 року.
Вважаючи такі дії відповідача протиправними, ОСОБА_2 звернулась до суду з цим позовом.
Задовольняючи частково позов, суд першої інстанції, з висновком якого погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що позивач має право на перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям.
Суд касаційної інстанції погоджується з таким висновком судів попередніх інстанцій та зазначає наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Ст. 37-1 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ «Про державну службу» в редакції, яка діяла до 01 січня 2015 року, було передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Законом України від 28 грудня 2014 року № 76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України», який набув чинності 01 січня 2015 року, положення статті 37-1 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ «Про державну службу» викладені у новій редакції, згідно з якою умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.
Разом із цим, згідно з абз. 1 п. 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» в редакції, яка була чинна на час виникнення спірних правовідносин (27 жовтня 2015 року) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року № 432-IV «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку:
1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;
2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
П. 5 цієї ж постанови визначено, що перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики. У разі ліквідації державного органу довідку видає орган, який є правонаступником, а у разі його відсутності та перейменування (відсутності) посад довідка видається у порядку, встановленому Міністерством соціальної політики за погодженням з Головним управлінням державної служби.
Постановою Кабінету Міністрів України від 02 вересня 2015 року № 644 внесено зміни до Додатку 47 до постанови Кабінету Міністрів України від 09 травня 2006 року № 268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів», яким визначена схема посадових окладів керівних працівників і спеціалістів апарату місцевих (загальних, спеціалізованих) судів.
Відповідно до даних довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям від 12 листопада 2015 року, виданої Територіальним управлінням Державної судової адміністрації в Луганській області, посадовий оклад секретаря судового засідання встановлено в сумі 2067,00 грн. За викладених обставин, колегія суддів погоджується з висновками судів щодо наявності підстав для перерахунку пенсії позивача відповідно до поданої нею заяви.
Щодо тверджень скаржника про порушення судами норм матеріального права, колегія суддів зазначає наступне.
Дійсно, постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», яка діє з 15 грудня 2015 року, внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», а саме, виключено пункт 4, яким було визначено умови перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу».
У подальшому (з 01 травня 2016 року) набув чинності Закон України від 10 грудня 2015 року № 889-VIII «Про державну службу», у зв'язку з чим положення Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-XII «Про державну службу» частково втратили чинність, у тому числі втратили чинність норми, якими було врегульоване пенсійне забезпечення державних службовців. Відповідно до ст. 90 Закону України від 10 грудня 2015 року № 889-VIII «Про державну службу» пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Разом із цим, як зазначено вище, на час звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії (листопад 2015 року) діяла редакція постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», що встановлювала порядок перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена на підставі Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ «Про державну службу».
Також колегія суддів відхиляє посилання заявника на норми ст. 37 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ «Про державну службу» в редакції Закону України від 02 березня 2015 року № 213-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», оскільки положення цієї статті регулюють порядок призначення й виплати, а не перерахунку, пенсій державних службовців.
Натомість, у справі, що розглядається, застосуванню підлягають норми ст. 37-1 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ «Про державну службу» в редакції Закону України від 28 грудня 2014 року № 76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» у взаємозв'язку із положеннями пунктів 4 та 5 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 25 березня 2014 року № 112 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України з питань пенсійного забезпечення».
За таких обставин колегія суддів погоджується із висновками судів першої та апеляційної інстанцій щодо протиправності спірної відмови відповідача та наявності підстав для часткового задоволення позову.
З урахуванням викладеного, доводи касаційної скарги спростовуються викладеними вище нормами права та встановленими обставинами справи, у зв'язку з чим відсутні підстави для її задоволення та скасування чи зміни оскаржуваних судових рішень.
Згідно з ч. 1 ст. 220 КАС України суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.
Відповідно до ч. 1 ст. 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Керуючись ст.ст. 220, 222, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
у х в а л и в:
Касаційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м. Рубіжному залишити без задоволення.
Постанову Рубіжанського міського суду Луганської області від 21 грудня 2015 року та постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 01 березня 2016 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі та не підлягає оскарженню, проте може бути переглянута з підстав, у строк та у порядку, визначених статтями 237, 238, 2391 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді: