
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
місто Київ
27 липня 2017 року 08:15 справа №826/15748/16
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Кузьменка В.А., за участю секретаря Яцюти М.С., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1доКиївської міської радитретя особаДепартамент земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації)прозобов'язання вчинити дії
О Б С Т А В И Н И С П Р А В И:
ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_1.) звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Київської міської ради (далі по тексту - відповідач), в якому просить зобов'язати відповідача розглянути клопотання позивача про виділення земельної ділянки, орієнтовною площею до 0,10 га, для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) в межах міста Києва у порядку та строки, передбачені статтею 118 Земельного кодексу України, з наданням мотивованого рішення за результатами розгляду вказаного клопотання.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 25 жовтня 2016 року відкрито провадження в адміністративній справі; залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, Департамент земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (далі по тексту - третя особа, Департамент земельних ресурсів); закінчено підготовне провадження та призначено справу до судового розгляду.
Позовні вимоги позивач мотивує тим, що виходячи з положень статті 118 Земельного кодексу України, частин першої і другої статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування" вказане клопотання відповідач мав винести на розгляд пленарного засідання і за результатами його розгляду прийняти рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та про надання її у власність або відмову у її наданні. Усупереч наведеним нормам законів клопотання на розгляд пленарного засідання відповідач не виніс, натомість направив до Департаменту земельних ресурсів, який не уповноважений розглядати його по суті. Також позивач вказує, що клопотання відповідач мав вирішити на пленарному засіданні, оскільки воно відповідало вимогам частин шостої, сьомої статті 118 Земельного кодексу України. Позивач не міг зазначити земельну ділянку з визначеними межами, тому що бажана земельна ділянка не визначена як об'єкт цивільних прав у розумінні частини першої статті 79 Земельного кодексу України, зокрема не визначено межі з внесенням інформації про неї до земельного кадастру, певне місце розташування. На стадії отримання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки зацікавлена особа не має жодних прав щодо запитуваної земельної ділянки і не має права самостійно встановити межі запитуваної земельної ділянки. Зазначення бажаного місця розташування земельної ділянки фізичною особою полягає у визначенні певної частини земної поверхні, в межах якої особа бажає отримати земельну ділянку.
Відповідач у письмових запереченнях проти позову вказує на належний розгляд клопотання позивача Департаментом земельних ресурсів та обґрунтовану відмову в розгляді клопотання по суті через його невідповідність вимогам частини шостої статті 118 Земельного кодексу України, оскільки до нього не додано графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки у відповідності до норм статті 121 цього кодексу. Зазначає, що графічні матеріали, які додаються до клопотання, слід розглядати як зображення обмеженою орієнтовною площею частини земної поверхні, що має певні просторові координати в межах тієї чи іншої адміністративно-територіальної одиниці (район, місто, село) та визначає місце розташування запитуваної земельної ділянки відносно інших землевласників та землекористувачів. Згідно з визначеними у відповідності до статті 22 Закону України "Про столицю України - місто-герой Київ" особливостями землекористування у місті Києві, закріпленими у Тимчасовому порядку передачі (надання) земельних ділянок у користування або у власність із земель комунальної власності в місті Києві, затвердженому рішенням Київської міської ради від 28 лютого 2013 року №63/9120, вказане клопотання громадянина передається для опрацювання до Департаменту земельних ресурсів. За результатами опрацювання клопотання, яке відповідає вимогам закону, Департамент земельних ресурсів розробляє проект рішення Київської міської ради про надання дозволу на розроблення відповідної документації із землеустрою із зазначенням орієнтованого розміру та меж земельної ділянки або проект рішення про відмову у наданні дозволу і передає цей проект на розгляд Київської міської ради. Надані позивачем графічні матеріали не відповідають вимогам законодавства, оскільки не відображають місце розташування земельної ділянки та не дають змоги перевірити відповідність місця вимогам закону, нормативно-правовим актам, генеральним планам населених пунктів та іншій містобудівній документації тощо, тому клопотання не підлягає розгляду.
Третя особа у письмових запереченнях на адміністративний позов зазначає, що в неї не було підстав для розгляду клопотання по суті, оскільки останнє не відповідало вимогам законодавства. Відповідач і третя особа діяли в межах повноважень, встановлених законодавством, і не порушили прав, свобод та інтересів позивача.
У судовому засіданні 06 лютого 2017 року представник позивача позовні вимоги підтримав, представники відповідача та третьої особи в судовому засіданні просили відмовити в задоволенні позову; на підставі частини четвертої статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України суд ухвалив перейти до розгляду справи в письмовому провадженні.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (довіритель) уклав з ОСОБА_3 (повіреним) договір доручення від 29 квітня 2016 року №18/04/16-зд, згідно з яким довіритель доручив повіреному вчинити від імені та за рахунок довірителя дії з реалізації прав чи захисту інтересів останнього, зокрема: підготувати від імені та в інтересах довірителя об'єктивне та обґрунтоване звернення до компетентного органу, що має на меті реалізацію довірителем права на земельну ділянку для будівництва і обслуговування житлового будинку в розмірі не більше 0,10 га в межах міста Києва до моменту прийняття органом місцевого самоврядування або виконавчої влади позитивного рішення про виділення земельної ділянки.
Повірений ОСОБА_4 звернувся в інтересах та від імені довірителя ОСОБА_1 до Київської міської ради з клопотанням від 29 квітня 2016 року, в якому просив: 1) визначити без погодження та виділити земельну ділянку орієнтовною площею до 0,10 га в межах міста Києва з цільовим призначенням для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд; 2) надати дозвіл на розробку проекту землеустрою по відведенню земельної ділянки орієнтовною площею до 0,10 га в межах міста Києва, передачі безоплатно її у власність для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд в межах міста Києва; 3) розглянути це питання на сесії ради у встановлений законодавством місячний термін з прийняттям об'єктивного і обґрунтованого рішення; 4) повідомити про прийняте рішення шляхом направлення на його адресу копії витягу з рішення сесії.
У клопотанні вказані додатки: копія паспорта та ідентифікаційного коду ОСОБА_1, графічні матеріали та копія договору доручення від 29 квітня 2016 року №18/04/216.
Вказане клопотання Київська міська рада зареєструвала 17 травня 2016 року за №08/Г-6124, що підтверджується штрих-кодом, проставленим на клопотанні, копія якого надана суду Департаментом земельних ресурсів.
Позивач у позові вказує, що 15 червня 2016 року отримав з Департаменту земельних ресурсів у відповідь на клопотання лист від 8 червня 2016 року №057029-08/Г-6124-5973. Копія цього листа надана суду Департаментом земельних ресурсів.
У листі від 8 червня 2016 року №057029-08/Г-6124-5973 Департамент вказує, що розглянув заяву позивача про надання земельної ділянки для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд у м. Києві за дорученням заступника міського голови - секретаря Київради Прокопіва В.В. від 17 травня 2016 року №08/Г-6124 та повідомив, що звернення не може бути розглянуто по суті через його невідповідність вимогам частини шостої статті 118 Земельного кодексу України, оскільки до нього не додано графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки у відповідності до норм статті 121 цього кодексу.
Повірений ОСОБА_4 в інтересах та від імені довірителя ОСОБА_1 також звернувся до Департаменту земельних ресурсів із запитом на інформацію від 29 квітня 2016 року, в якому просив: 1) надати інформацію про місце розташування земельних ділянок у межах міста Києва, не наданих у користування, що можуть бути використані під забудову для реалізації ним права на безоплатне отримання у власність для будівництва та обслуговування жилого будинку господарських будівель і споруд; 2) надати відповідь у строк не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту, встановлений частиною першою статті 20 Закону України "Про доступ до публічної інформації".
Вказаний запит Департамент земельних ресурсів зареєстрував 18 травня 2016 року за №057-113 (з), що підтверджується відтиском штампу, що міститься на цьому запиті, копія якого надана суду Департаментом земельних ресурсів.
Окрім того, позивачем додано до позову копію листа Київської міської ради від 17 травня 2016 року №225-СК-1580, згідно з яким Київська міська рада направила за належністю до Департаменту земельних ресурсів запит на інформацію від 16 травня 2016 року вх. №08/361(з) для доступу в установленому порядку та надання обґрунтованої відповіді у термін, встановлений законодавством.
Департамент земельних ресурсів надіслав ОСОБА_1 листа від 24 травня 2016 року №057029-10023 на запит від 29 квітня 2016 року, в якому вказав про відмову в його задоволенні на підставі пункту 1 частини першої статті 22 Закону України "Про доступ до публічної інформації", оскільки розпорядник інформації не володіє і не зобов'язаний відповідно до його компетенції, передбаченої законодавством, володіти інформацією щодо якої зроблено запит. При цьому Департамент земельних ресурсів зазначив, що у своїй діяльності керується Положенням про Департамент земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), затвердженим рішенням Київської міської ради від 19 грудня 2002 року №182/342 (зі змінами, в тому числі внесеними рішенням Київської міської ради від 22 травня 2013 року №397/9454), відповідно до якого пошук земельних ділянок фізичними або юридичними особами не належить до повноважень департаменту. Інформація про вільні земельні ділянки в департаменті відсутня.
Як зазначив суд раніше, ОСОБА_1 заявив позовні вимоги до Київської міської ради про зобов'язання останньої розглянути клопотання, подане повіреним від його імені, про виділення земельної ділянки, орієнтовною площею до 0,10 га для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд в межах міста Києва. Тобто, йдеться про клопотання від 29 квітня 2016 року, зареєстроване Київською міською радою 17 травня 2016 року за №08/Г-6124, та яке останньою передано до Департаменту земельних ресурсів.
Таким чином, предметом доказування у справі є обставини щодо наявності у Київської міської ради підстав для передачі вказаного клопотання до Департаменту земельних ресурсів для опрацювання чи для вирішення клопотання та щодо наявності у останнього підстав для відмови позивачу у розгляді клопотання.
Окружний адміністративний суд міста Києва, вирішуючи спір по суті позовних вимог, виходить з наступного.
У відповідності до частин першої і другої статті 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Згідно з частиною шостою статті 118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).
Відповідно до частини сьомої статті 118 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян суб'єктами господарювання, що є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, у строки, що обумовлюються угодою сторін.
У разі якщо у місячний строк з дня реєстрації клопотання Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, не надав дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або мотивовану відмову у його наданні, то особа, зацікавлена в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, у місячний строк з дня закінчення зазначеного строку має право замовити розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки без надання такого дозволу, про що письмово повідомляє Верховну Раду Автономної Республіки Крим, Раду міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування. До письмового повідомлення додається договір на виконання робіт із землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Згідно з частинами восьмою, дев'ятою статті 118 Земельного кодексу України проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 1861 цього Кодексу. Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.
Відповідно до частини десятої статті 118 Земельного кодексу України відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду.
Згідно з частиною одинадцятою статті 118 Земельного кодексу України у разі відмови органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення заяви без розгляду питання вирішується в судовому порядку.
Відповідно до частини першої та другої статті 59 Земельного кодексу України рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.
Частиною другою статті 140 Конституції України встановлено, що особливості здійснення місцевого самоврядування в містах Києві та Севастополі визначаються окремими законами України.
Відповідно до пункту 2 статті 22 Закону України "Про столицю України - місто-герой Київ" у зв'язку зі здійсненням містом Києвом функцій столиці України Київська міська рада та Київська міська державна адміністрація, кожна в межах своєї компетенції, встановленої законами України, мають право визначати особливості землекористування та використання інших природних ресурсів.
Київська міська рада прийняла рішення від 28 лютого 2013 року №63/9120 "Про Тимчасовий порядок передачі (надання) земельних ділянок у користування або у власність із земель комунальної власності в місті Києві", яким затвердила Тимчасовий порядок передачі (надання) земельних ділянок у користування або у власність із земель комунальної власності в місті Києві згідно з додатком 1 до цього рішення (далі по тексту - Тимчасовий порядок №63/9120.
Відповідно до пункту "в" частини третьої статті 1 розділу 1 Тимчасового порядку №63/9120 дія цього порядку поширюється на випадки надання (передачі) Київською міською радою земельних ділянок із земель комунальної власності безоплатно у власність громадянам, а також у разі приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян, для будівництва та обслуговування житлових будинків, господарських будівель і споруд (присадибні ділянки).
Згідно з частиною другою статті 20 Тимчасового порядку №63/9120 громадяни, зацікавлені в одержанні земельної ділянки у межах м. Києва для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), індивідуального гаражного та дачного будівництва чи ведення садівництва, подають безпосередньо до Київської міської ради клопотання про передачу земельної ділянки у власність, а у разі наміру одержати земельну ділянку для зазначених цілей в оренду - клопотання в довільній формі про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою.
У клопотанні про передачу земельної ділянки у власність, а у разі наміру одержати земельну ділянку в оренду - у клопотанні про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки зазначаються цільове призначення ділянки, орієнтовний розмір і місце розташування земельної ділянки (далі - клопотання). У клопотанні відповідно до Закону України "Про захист персональних даних" також зазначається в довільній формі згода громадянина на обробку в ПК "Кадастр" його персональних даних, зазначених у клопотанні та доданих до нього документах.
Згідно з частиною третьою статті 20 Тимчасового порядку №63/9120 до клопотання додаються графічні матеріали в масштабі не менше 1:2000, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, а саме: витяг з міського земельного кадастру та витяг з містобудівного кадастру.
Частиною четвертою статті 20 Тимчасового порядку №63/9120 визначено, що секретаріат Київської міської ради разом з дорученням (резолюцією) Київського міського голови або заступника міського голови - секретаря Київради у день надходження клопотання або протягом наступного робочого дня надсилає його через приймальню Київради з земельних питань для опрацювання до Департаменту земельних ресурсів.
Відповідно до частини п'ятої статті 20 Тимчасового порядку №63/9120 у разі невідповідності клопотання та складу доданих до нього документів вимогам цього Порядку клопотання по суті не розглядається Департаментом земельних ресурсів, про що громадянина інформують відповідним листом протягом семи робочих днів з дня надходження клопотання з секретаріату Київської міської ради.
У цьому разі громадянин або уповноважена ним особа отримують додані до клопотання документи у Департаменті земельних ресурсів для приведення їх у відповідність до вимог цього Порядку, а при отриманні документів на звороті клопотання громадянином або уповноваженою ним особою робиться відповідна відмітка з описом отриманих документів, яка скріплюється підписом громадянина або уповноваженої ним особи із зазначенням дати отримання документів.
Після усунення громадянином зазначених Департаментом земельних ресурсів недоліків повторне повернення клопотання не допускається.
Після приведення документів, що були додані до клопотання, у відповідність до вимог цього Порядку громадянин подає клопотання до Київської міської ради в порядку, встановленому цією статтею.
Згідно з частиною восьмою статті 20 Тимчасового порядку №63/9120 Департамент земельних ресурсів за результатами опрацювання клопотання та доданих до нього документів, крім випадку, передбаченого частиною п'ятою цієї статті, готує проект рішення (протоколу) постійної комісії Київської міської ради з питань містобудування, архітектури та землекористування про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою або проект відмови у наданні такого дозволу, який розглядається комісією відповідно до Положення про постійні комісії Київської міської ради, затвердженого рішенням Київської міської ради, та у строки, встановлені законодавством.
Згідно з пунктом 1.1 Положення про Департамент земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (нова редакція) (Ідентифікаційний код 26199097), затвердженого рішенням Київської міської ради від 19 грудня 2002 року №182/342 (далі по тексту - Положення №182/342), Департамент земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (далі - Департамент) є структурним підрозділом виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) та згідно з законодавством забезпечує виконання повноважень Київської міської ради та виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) у сфері земельних відносин, є підзвітним та підконтрольним Київській міській раді та виконавчому органу Київської міської ради (Київській міській державній адміністрації), безпосередньо підпорядковується Київському міському голові, а з питань управління землями державної власності, розпорядження якими здійснює виконавчий орган Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація) - виконавчому органу Київської міської ради (Київській міській державній адміністрації).
Департамент у межах своєї компетенції здійснює управління землями комунальної власності територіальної громади міста Києва, землями державної власності в межах міста Києва, розпорядником яких є виконавчий орган Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація) (далі - землі державної власності в межах міста Києва), забезпечує проведення в місті земельної реформи, раціональне використання та охорону цих земель на території міста.
Відповідно до пункту 3.11 пункту 3 Положення №182/342 Департамент розробляє в установленому порядку проекти рішень Київської міської ради, готує та подає розпорядження Київського міського голови, розпорядження виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), а також подає свої висновки з питань: розпорядження землями в межах міста Києва; передачі земельних ділянок у власність громадян та юридичних осіб; надання земельних ділянок в користування, вилучення земельних ділянок тощо.
Системний аналіз наведених норм законодавства дає підстави для таких висновків:
громадянин, який зацікавлений в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель комунальної власності в межах міста Києва для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва подає до Київської міської ради клопотання та додає до нього графічні матеріали в масштабі не менше 1:2000, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, а саме: витяг з міського земельного кадастру та витяг з містобудівного кадастру;
секретаріат Київської міської ради разом з дорученням (резолюцією) Київського міського голови або заступника міського голови - секретаря Київради у день надходження клопотання або протягом наступного робочого дня надсилає його через приймальню Київради з земельних питань для опрацювання до Департаменту земельних ресурсів, який є структурним підрозділом виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) та згідно з законодавством забезпечує виконання повноважень Київської міської ради та виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) у сфері земельних відносин, у межах своєї компетенції здійснює управління землями комунальної власності територіальної громади міста Києва, землями державної власності в межах міста Києва, розпорядником яких є виконавчий орган Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація);
у разі звернення громадянина з клопотанням, яке відповідає вимогам законодавства, Департамент земельних ресурсів за результатами опрацювання клопотання та доданих до нього документів, готує проект рішення (протоколу) постійної комісії Київської міської ради з питань містобудування, архітектури та землекористування про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою або проект відмови у наданні такого дозволу. Цей проект рішення (протоколу) розглядається комісією відповідно до Положення про постійні комісії Київської міської ради, затвердженого рішенням Київської міської ради;
вказане клопотання громадянина виноситься на розгляд пленарного засідання Київської міської ради, яка дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні шляхом прийняття відповідного рішення;
у разі звернення громадянина з клопотанням, яке не відповідає вимогам частини шостої статті 118 Земельного кодексу України, зокрема у разі, якщо до клопотання не додано графічні матеріали із зазначенням на них бажаного місця розташування земельної ділянки, клопотання Департаментом земельних ресурсів по суті не розглядається, про що громадянин інформується відповідним листом; у такому разі громадянин може отримати у вказаному департаменті додані до клопотання документи і привести їх у відповідність до вимог законодавства і повторно звернутися з клопотанням до Київської міської ради у визначеному законодавством порядку;
обов'язок зазначити місце розташування земельної ділянки, яку громадянин бажає одержати безоплатно у власність, прокладено законодавством на громадянина; відповідний орган виконавчої влади чи місцевого самоврядування, який наділений правом розпоряджатися земельними ділянками державної чи комунальної власності, не уповноважений на власний розсуд обирати земельну ділянку у певному населеному пункті для виділення її громадянину.
Зважаючи на викладене, суд дійшов висновку, що відповідач правомірно передав клопотання позивача від 29 квітня 2016 року, зареєстроване Київською міською радою 17 травня 2016 року за №08/Г-6124, про виділення земельної ділянки, орієнтовною площею до 0,10 га для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд в межах міста Києва, передачу безоплатно її у власність Департаменту земельних ресурсів для опрацювання.
Суд дослідив копію вказаного клопотання позивача, в результаті чого встановив, що в клопотанні не зазначено місця розташування земельної ділянки. Бажаним місцем розташування земельної ділянки позивач зазначив всю територію, що перебуває в розпорядженні Київської міської ради, тобто все місто.
До клопотання не додано документи, перелік яких передбачено Земельним кодексом України і Тимчасовим порядком №63/9120.
Витяг із карти України з виділенням меж міста Києва не є графічним матеріалом в розумінні Тимчасового порядку. На доданих позивачем графічних матеріалах не конкретизовано бажане місце розташування земельної ділянки, а відповідач не наділений повноваженням самостійно визначати земельну ділянку. Конкретизація громадянином бажаного місця розташування земельної ділянки необхідна для здійснення відповідним органом місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки комунальної власності у власність, перевірки відповідності місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку, що випливає з частини сьомої статті 118 Земельного кодексу України.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку про неможливість розгляду Департаментом земельних ресурсів клопотання позивача, яке не відповідає вимогам частини шостої статті 118 Земельного кодексу України, а саме: до клопотання не додано графічні матеріали із зазначенням на них бажаного місця розташування земельної ділянки, що виключало розгляд клопотання по суті.
Відтак, клопотання позивача правомірно не розглядалося Департаментом земельних ресурсів по суті, про що позивач був інформований відповідним листом, а відповідно, і не могло бути винесено на розгляд Київської міської ради.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною третьою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
На думку Окружного адміністративного суду міста Києва, відповідачем, з урахуванням вимог, встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною третьою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, доведено правомірність дій щодо передачі клопотання позивача про виділення земельної ділянки, орієнтовною площею до 0,10 га, для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) в межах міста Києва для опрацювання третій особі та доведено правомірність бездіяльності щодо не розгляду такого клопотання по суті., а тому, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, адміністративний позов ОСОБА_1 задоволенню не підлягає.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 69, 70, 71, 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя В.А. Кузьменко