
ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
79010, м.Львів, вул.Личаківська,81
____________________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"31" липня 2017 р. Справа № 914/696/16
Львівський апеляційний господарський суд у складі колегії:
головуючого судді Марка Р.І
суддів Желіка М.Б.
Костів Т.С.
при секретарі судового засідання Лялька Н.Р.
за участю представників:
від позивача: не з'явився;
від відповідача: не з'явився;
розглянувши апеляційну скаргу Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2, б/н від 03.05.2017р. (вх. № 01-05/2097/17 від 11.05.17)
на рішення Господарського суду Львівської області від 19.04.2017р.
у справі № 914/696/16, головуючий суддя Галамай О.З., судді Березяк Н.Є., Синчук М.М.
за позовом: Галицької районної адміністрації Львівської міської ради, м. Львів
до відповідача: Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2, м. Львів
про: демонтаж тимчасової споруди (малої архітектурної форми)
ВСТАНОВИВ:
Рішенням Господарського суду Львівської області від 19.04.2017р. позовні вимоги Галицької районної адміністрації Львівської міської ради до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про демонтаж тимчасової споруди (малої архітектурної форми) - задоволено.
Зобов'язано суб'єкта підприємницької діяльності Фізичну особу-підприємця ОСОБА_2 демонтувати самочинно встановлену тимчасову споруду на вул.Січових Стрільців,3, м. Львів.
Присуджено до стягнення з суб'єкта підприємницької діяльності Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 на користь Галицької районної адміністрації Львівської міської ради 1378 грн. 00 коп. - судового збору.
Не погодившись з рішенням Господарського суду Львівської області від 19.04.2017р. у справі № 914/696/16, відповідач звернувся до Львівського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, б/н від 03.05.2017р. (вх. № 01-05/2097/17 від 11.05.17) в якій просить рішення місцевого господарського суду у даній справі скасувати та прийняти нове рішення, яким в задоволенні позовних вимог Галицької районної адміністрації Львівської міської ради відмовити повністю.
Свою апеляційну скаргу скаржник мотивує, зокрема тим, що акт приймання-передачі об'єкта оренди землі між скаржником та Львівською міською радою укладався лише один єдиний раз 01.09.2009р. В подальшому нові договори не укладались, а лише вносились зміни в діючий договір відповідними Додатковими угодами, які є невід'ємною частиною договору оренди землі від 01.09.2009р., відтак вважає, що це є однозначним підтвердженням того, що договірні відносини продовжуються з 2009р. на умовах, які викладені в первинному договорі та мають постійний характер, а відтак покликання позивача на викладене в рішенні суду твердження про те, що спірний МАФ встановлений без необхідних дозвільних документів є незаконним та необґрунтованим, таким, що не відповідає дійсним обставинам справи. Також зазначає, що тимчасова споруда по вул. Січових Стрільців, 3 у м. Львові розміщена (встановлена) з часу дії договору оренди землі та акту-приймання передачі, а саме: з 01.09.2009р., тобто під час дії договору, укладеного із скаржником щодо спірного об'єкта. Окрім цього зазначає, що надважливим фактом застосування будь-яких норм законних, підзаконних нормативних актів є врахування правовідносин на які вони поширюються, що на думку скаржника не враховано при постановленні рішення суду, оскільки п. 1.7 Порядку розміщення тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності у м. Львові, затвердженого ухвалою № 4526 від 23.04.2015р. "Про затвердження Положення про порядок розміщення тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності у м. Львові" зазначено, що: Дія цих правил поширюється на всі підприємства, установи і організації незалежно від форм власності та підвідомчої незалежності, а також на фізичних осіб, які встановлюють тимчасові споруди для здійснення підприємницької діяльності у м. Львові. Однак, скаржник в своїй апеляційній скарзі зазначає, що на нього не поширюється дія правил Порядку, оскільки тимчасову споруду він не встановлює, а вона розміщена та функціонує з 2009р., а також зазначає, що він є фізичною особою-підприємцем, що стверджується Випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, що не передбачено колом осіб на яких поширюється Положення. Відтак, вважає рішення таким, що прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, та зазначає про те, що судом неповно з'ясовані обставини, що мають значення для справи.
Згідно автоматизованого розподілу судової справи між суддями КП "Документообіг господарських судів", 11.05.2017р. справу за № 914/696/16 розподілено до розгляду судді - доповідачу Марку Р.І., у складі колегії суддів Костів Т.С. та Желіка М.Б.
Ухвалою Львівського апеляційного господарського суду від 15.05.2017р. апеляційну скаргу Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 прийнято до провадження та призначено до розгляду в судове засідання на 12.06.2017р.
Ухвалами Львівського апеляційного господарського суду від 12.06.2017р., 26.06.2017р. та від 17.07.2017р. в порядку ст. 77 ГПК України розгляд справи № 914/696/16 відкладався на 26.06.2017р., 17.07.2017р. та на 31.07.2017р. з підстав, зазначених у даних ухвалах суду.
Позивач та відповідач (скаржник) участі своїх уповноважених представників у судове засідання 31.07.2017р. не забезпечили, хоча належним чином були повідомлені про час та місце розгляду апеляційної скарги.
Відповідно до п.3.9.2. постанови пленуму Вищого господарського суду України №18 від 26.12.2011р. "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" у випадку нез'явлення в засідання господарського суду представників обох сторін або однієї з них справа може бути розглянута без їх участі, якщо неявка таких представників не перешкоджає вирішенню спору.
Зважаючи на те, що ухвалами суду про призначення справи до розгляду та про відкладення розгляду справи явку представників сторін в судове засідання не визначено обов'язковою, сторони належним чином повідомлений про час та місце розгляду апеляційної скарги, відтак, не були позбавлений конституційного права на захист охоронюваних законом інтересів, а у справі міститься достатньо доказів для розгляду апеляційної скарги по суті, судова колегія Львівського апеляційного господарського суду вирішила апеляційну скаргу розглянути за відсутності представників сторін.
Відповідно до ч. 2 ст. 85 та ч. 1 ст. 99 ГПК України у судовому засіданні 31.07.2017р. оголошено вступну та резолютивну частини постанови Львівського апеляційного господарського суду.
Розглянувши матеріали справи, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення місцевим господарським судом, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції при винесенні оскаржуваного судового рішення норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вирішила, що у задоволенні вимог апеляційної скарги слід відмовити, оскаржуване рішення місцевого господарського суду залишити без змін, з огляду на наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, 01.09.2009р. між Львівською міською радою та Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_2 було укладено Договір оренди землі, відповідно до п. 1 якого Орендодавець на підставі ухвали Львівської міської ради від 07.06.2007р. № 899 "Про затвердження Положення про організацію, проведення та оформлення купівлі-продажу у власність або надання в оренду земельних ділянок сільськогосподарського призначення у м. Львові", ухвал Львівської міської ради від 18.12.2008р. № 2311 "Про затвердження Перспективної схеми розміщення малих архітектурних форм як частини Програми комплексного благоустрою території міста" та 09.04.2009р. № 2606 "Про внесення змін та доповнень до ухвали Львівської міської ради від 18.12.2008р. № 2311" надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, для обслуговування малої архітектурної форми.
Пунктом 8 Договору оренди земельної ділянки землі передбачено, що Договір укладено на 5 (п'ять) років до 18.12.2013р.
Пунктом 2 акту приймання-передачі об'єкта оренди передбачено, що Орендар на підставі ухвали Львівської міської ради від 07.06.2007р. № 899 "Про затвердження Положення про організацію, проведення та оформлення купівлі-продажу у власність або надання в оренду земельних ділянок сільскогосподарського призначення у м. Львові", ухвал Львівської міської ради від 18.12.2008р. № 2311 "Про затвердження Перспективної схеми розміщення малих архітектурних форм як частини Програми комплексного благоустрою території міста" та 09.04.2009р. № 2606 "Про внесення змін та доповнень до ухвали Львівської міської ради від 18.12.2008р. № 2311" передає, а Орендар приймає в строкове, платне володіння та користування земельну ділянку площею 0,0018га, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1.
01.09.2015р. між Львівською міською радою та Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_2 була укладена Додаткова угода (договір) до договору оренди земельної ділянки, зареєстрованого у Львівській міській раді 01.09.2009р. за № Г-805 із змінами зареєстрованими у Львівській міській раді 01.12.20014р. за № Г-1337, у відповідності до умов якої Орендодавець - Львівська міська рада, з одного боку, і Орендар - Фізична особа-підприємець, з другого боку, погодились, зокрема, про наступне: 1. На підставі ухвали Львівської міської ради від 23.04.2015р. № 4527 "Про продовження терміну здійснення підприємницької діяльності у тимчасових спорудах на території м. Львова" внести зміни в договір оренди землі, що зареєстрований у Львівській міській раді 01.09.2009р. за № Г-805, а саме: Пункт 1 викласти у наступній редакції: "Орендодавець на підставі ухвал Львівської міської ради від 26.07.2012р. № 1675 "Про затвердження Положення про підготовку, організацію, проведення та оформлення купівлі-продажу у власність або надання в оренду земельних ділянок у м. Львові" (зі змінами), від 25.12.2014р. № 4250 "Про затвердження технічної документації з нормативно грошової оцінки земель м. Львова", від 23.04.2015р. № 4526 "Про затвердження Положення про порядок розміщення тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності у м. Львові та Комплексної схеми розміщення тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності у м. Львові", від 23.04.2015р. № 4527 "Про продовження терміну здійснення підприємницької діяльності у тимчасових спорудах на території м. Львова", надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 для розміщення тимчасової споруди.
15.01.2016р. в результаті проведеного обстеження, комісією у складі начальника відділу соціально-економічного розвитку Галицької районної адміністрації Львівської міської ради Л.Пілюк, головним спеціалістом відділу соціально-економічного розвитку Галицької районної адміністрації Л. Барич-Тіновською, інженером КП "Адміністративно-технічне управління" О.Матківською та головним спеціалістом - районним архітектором Львівської міської ради Ю.Верхолою зафіксовано розміщення тимчасової споруди (МАФ) суб'єктом підприємницької діяльності Фізичною особою - підприємцем ОСОБА_2 за адресою: АДРЕСА_1.
Відповідно до Положення про порядок розміщення тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності у м. Львові та Комплексної схеми розміщення тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності у м. Львові, затвердженого Ухвалою Львівської міської ради № 4526 від 23.04.2015року (в редакції, чинній станом на момент подання позову та винесення розпорядження голови Галицької районної адміністрації Львівської міської ради № 14 від 19.01.2016р.) суб'єктом підприємницької діяльності Фізичною особою - підприємцем ОСОБА_2 не приведено необхідну документацію на розміщення тимчасової споруди за адресою: АДРЕСА_1 у відповідність до законодавства, а саме: відсутні паспорт прив'язки, договір оренди земельної ділянки.
19.01.2016р. головою Галицької районної адміністрації Львівської міської ради винесено розпорядження №14 "Про демонтаж тимчасової споруди СПД ФОП ОСОБА_2 на вул.Січових Стрільців,3", яким зобов'язано СПД ФОП ОСОБА_2 в добровільному порядку забезпечити демонтаж тимчасової споруди (малої архітектурної форми) за адресою: АДРЕСА_1 до 25.01.2016р.
Відповідно до ст.144 Конституції України та ч.1 ст.73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" акти органів місцевого самоврядування, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території. Рішення місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо благоустрою території певного населеного пункту є обов'язковим для виконання розміщеними на цій території підприємствами, установами, організаціями та громадянами, які на ній проживають (ч.4 ст.20 Закону України "Про благоустрій населених пунктів").
28.01.2016р. та 04.04.2017р., в результаті проведеного обстеження на предмет функціонування спірної тимчасової споруди, комісією у складі начальника відділу соціально-економічного розвитку Галицької районної адміністрації Львівської міської ради, головного спеціаліста відділу соціально-економічного розвитку Галицької районної адміністрації, провідним спеціалістом відділу комунального господарства зафіксовано, що вимоги розпорядження голови Галицької районної адміністрації Львівської міської ради №14 від 19.01.2016р. суб'єктом підприємницької діяльності Фізичною особою - підприємцем ОСОБА_2 не виконано, тимчасова споруда СПД ФОП ОСОБА_2 за адресою АДРЕСА_1 не демонтована. Зазначена тимчасова споруда продовжує функціонувати.
Відповідно до ч.1 ст.20 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" організацію благоустрою населених пунктів забезпечують місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування відповідно до повноважень, встановлених законом.
Згідно з п.10 ст.10 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" до повноважень сільських, селищних і міських рад у сфері благоустрою населених пунктів належить надання дозволу на розміщення на території об'єктів благоустрою будівель і споруд соціально-культурного, побутового, торговельного та іншого призначення.
Статтею 28 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" передбачено, що тимчасова споруда торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності - це одноповерхова споруда, що виготовляється з полегшених конструкцій з урахуванням основних вимог до споруд, визначених технічним регламентом будівельних виробів, будівель і споруд, і встановлюється тимчасово, без улаштування фундаменту. Тимчасова споруда для здійснення підприємницької діяльності може мати закрите приміщення для тимчасового перебування людей (павільйон площею не більше 30 квадратних метрів по зовнішньому контуру) або не мати такого приміщення. Розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності здійснюється в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.
Відповідно до Правил благоустрою м. Львова, затверджених ухвалою Львівської міської ради від 21.04.2011 №376, тимчасовою спорудою - малою архітектурною формою для здійснення підприємницької діяльності є невелика споруда для здійснення підприємницької діяльності торговельно-побутового призначення, що виконується з полегшених конструкцій і встановлюється тимчасово без влаштування заглиблених у грунт фундаментів з розмірами, визначеними діючими нормативними документами.
Пунктом 1.3. Положення та Комплексної схеми розміщення тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності у місті Львові, затвердженого ухвалою Львівської міської ради № 4526 від 23.04.2015р.( в редакції, чинній станом на момент подання позову та винесення розпорядження голови Галицької районної адміністрації Львівської міської ради № 14 від 19.01.2016р.) передбачено, що тимчасова споруда торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності - одноповерхова споруда, що виготовляється з полегшених конструкцій з врахуванням основних вимог до споруд, визначених технічним регламентом будівельних виробів, будівель і споруд, і встановлюється тимчасово, без влаштування фундаменту. Самовільно встановлена тимчасова споруда - тимчасова споруда, яка встановлена за відсутності одного із документів, передбачених цим положенням: ухвали міської ради; договору оренди земельної ділянки чи договору оренди окремих конструктивних елементів благоустрою; паспорту прив'язки тимчасової споруди.
Механізм розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності визначений Порядком розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, затвердженим наказом Міністерства регіонального розвитку будівництва та житлово-комунального господарства України №244 від 21.10.2011р. (далі - Порядок).
Умовами пунктів 2.1., 2.20, 2.21, 2.30 та 2.31 Порядку передбачено, що підставою для розміщення тимчасової споруди є паспорт прив'язки тимчасової споруди; встановлення тимчасової споруди здійснюється відповідно до паспорта прив'язки; відхилення від паспорта прив'язки тимчасової споруди не допускається, у разі закінчення строку дії, анулювання паспорта прив'язки, самовільного встановлення тимчасової споруди така тимчасова споруда підлягає демонтажу; розміщення тимчасової споруди самовільно забороняється.
Аналогічні приписи закріплені і в Положенні про порядок розміщення тимчасових споруд і підприємницької діяльності у м. Львові, затвердженому ухвалою Львівської міської ради від 23.04.2015 №4526 (надалі - Положення).
Колегія суддів апеляційної інстанції зазначає, що згідно п. 2.1 зазначеного Положення (в редакції, чинній станом на момент подання позову та винесення розпорядження голови Галицької районної адміністрації Львівської міської ради № 14 від 19.01.2016р.), розміщення тимчасових споруд здійснюється замовником відповідно до паспорту прив'язки, плану земельної ділянки та договору оренди земельної ділянки або договору окремих конструктивних елементів благоустрою. Місце встановлення тимчасових споруд повинно відповідати адресі, вказаній у паспорті прив'язки, та плану земельної ділянки або схемі прив'язки.
Згідно з п.7.1.2. Положення демонтажу підлягають тимчасові споруди самовільно встановлені.
Відповідно до п. 4.1.9 Положення про Галицьку районну адміністрацію Львівської міської ради та її структури, наділено районну адміністрацію повноваженням розглядати та вживати заходів у встановленому виконавчим комітетом Львівської міської ради порядку щодо фактів порушення розміщення малих архітектурних форм для здійснення підприємницької діяльності.
Відповідач доказів демонтажу спірної малої архітектурної форми як в суді першої інстанції так і під час перегляду оскаржуваного рішення в суді апеляційної інстанції не надав.
Посилання скаржника в апеляційній скарзі на ті обставини, що договірні відносини між Львівською міською радою та скаржником продовжуються з 2009р. на умовах, які викладені в первинному договорі та мають постійний характер, та те, що дія п. 1.7 Порядку розміщення тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності у м. Львові, затвердженого ухвалою Львівської міської ради № 4526 від 23.04.2015р. "Про затвердження Положення про порядок розміщення тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності у м. Львові та Комплексної схеми розміщення тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності у м. Львові" на дані правовідносини не поширюється, оскільки тимчасова споруда скаржника розміщена, встановлена та функціонує з 2009р. колегією суддів апеляційної інстанції вважає безпідставними з огляду на наступне.
Як вбачається із Додаткової угоди (договору) до договору оренди земельної ділянки, зареєстрованого у Львівській міській раді 01.09.2009р. за № Г-805 із змінами зареєстрованими у Львівській міській раді 01.12.20014р. за № Г-1337, яка є невід'ємною частиною Договору оренди земельної ділянки від 01.09.2009р., сторони погодили продовження дії Договору оренди земельної ділянки на строк до 30.12.2016р., зокрема, на підставі ухвали Львівської міської ради № 4526 від 23.04.2015р. "Про затвердження Положення про порядок розміщення тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності у м. Львові та Комплексної схеми розміщення тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності у м. Львові", що передбачає виготовлення паспорту прив'язки тимчасової споруди.
Відтак, колегія суддів апеляційної інстанції погоджується з висновком місцевого господарського суду про задоволення позову про демонтаж самочинно встановленої тимчасової споруди, оскільки мала архітектурна форма на вул.Січових Стрільців, 3, м. Львів встановлена відповідачем без відповідних дозвільних документів, а відтак, є самовільно встановленою.
Відповідно до ст.32 ГПК України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у встановленому законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Відповідно до ст.ст. 33 та 34 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень; господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи; обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Відповідно до ст.43 ГПК України, господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили.
Отже, з огляду на викладене вище, колегія суддів Львівського апеляційного господарського суду вважає, що рішення Господарського суду Львівської області від 19.04.2017р. відповідає матеріалам справи, ґрунтується на чинному законодавстві і підстав для його скасування немає, а інші зазначені в апеляційній скарзі доводи скаржника не відповідають матеріалам справи, документально не обґрунтовані, не базуються на законодавстві, що регулює спірні правовідносини, а тому не визнаються такими, що можуть бути підставою згідно ст. 104 ГПК України для скасування чи зміни оскаржуваного рішення.
Судовий збір за перегляд рішення в апеляційному порядку, відповідно до вимог ст.49 ГПК України покласти на скаржника.
Керуючись ст. ст. 33, 43, 49, 99, 101, 103, 105 ГПК України, Львівський апеляційний господарський суд, -
П О С Т А Н О В И В :
1. Рішення господарського суду Львівської області від 19.04.2017р. в справі №914/696/16 - залишити без змін.
2. Апеляційну скаргу Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 - залишити без задоволення.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку.
Матеріали справи повернути в місцевий господарський суд.
Повний текст постанови виготовлений 01.08.2017р.
Головуючий-суддя Марко Р.І.
Суддя Желік М.Б.
Суддя Костів Т.С