
Лугинський районний суд Житомирської області
Справа № 281/3528/14-а
Провадження по справі № 6-а/281/1272/17
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
31 липня 2017 року смт Лугини
Лугинський районний суд Житомирської області у складі:
головуючого судді Гребенюка В.В.,
за участі секретаря судового засідання Давидюка В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі судових засідань, в смт Лугини, заяву Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради, Територіального управління державної судової адміністрації України в Житомирській області та Управління праці та соціального захисту населення Лугинської районної державної адміністрації про визнання дій неправомірними та зобов'язання зробити перерахунок і виплату коштів, передбачених ст.ст.37, 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»,-
В С Т А Н О В И В:
До суду надійшла заява Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира про зміну способу та порядку виконання рішення суду у вказаній справі. Заявник просив змінити спосіб та порядок виконання рішення суду на підставі якого Лугинським районним судом Житомирської області 22.06.2015 року видано виконавчий лист № 281/3528/14-а, щодо зобов'язання управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира виплатити ОСОБА_1 доплату до заробітної плати, передбачену ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в розмірі двох мінімальних заробітних плат щомісячно, із застосуванням відповідної мінімальної заробітної плати згідно ст.8 Закону України "Про Державний бюджет України на 2014 рік" за період з 01.06.2014 року по 31.07.2014 року з урахуванням фактично виплачених коштів та відповідно до розрахунку, поданого Територіальним управлінням Державної судової адміністрації України в Житомирській області.
Заява обґрунтована тим, що повністю рішення суду виконати неможливо через не виділення коштів з державного бюджету, а відповідно до ст. 2 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» держава гарантує виконання рішення суду боржником за яким є управління.
Боржник, стягувач та державний виконавець в судове засідання не з'явилися, про розгляд заяви повідомлялися, причини неявки суду не повідомили. Божник та стягував подали суду заяви з клопотаннями про розгляд справи за їх відсутності.
Згідно ч. 2 ст. 263 КАС України неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомленні про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
У зв’язку із неявкою у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового засідання не здійснювалося відповідно до ч.1 ст.41 КАС України.
Суд дослідивши матеріали справи, приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення заяви виходячи з наступного.
Постановою від 21.01.2015 року Лугинським районним судом Житомирської області позов у справі № 281/3528/14-а задоволено та, окрім іншого, зобов’язано УПСЗН Богунської районної ради м. Житомира виплатити ОСОБА_1 доплату до заробітної плати, передбачену ст. 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” за період з 01.06.2014 року по 31.07.2014 року з урахуванням фактично виплачених коштів та відповідно до розрахунку, поданого територіальним управлінням Державної судової адміністрації України в Житомирській області. Постанова набрала законної сили 14.04.2015 року.
Як вбачається з матеріалів справи 22.06.2015 року видано виконавчий лист № 281/3528/14-а, на підставі якого відкрито виконавче провадження № 50115644 про зобов'язання управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира виплатити ОСОБА_1 доплату до заробітної плати, передбачену ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в розмірі двох мінімальних заробітних плат щомісячно, із застосуванням відповідної мінімальної заробітної плати згідно ст.8 Закону України "Про Державний бюджет України на 2014 рік" за період з 01.06.2014 року по 31.07.2014 року з урахуванням фактично виплачених коштів та відповідно до розрахунку, поданого Територіальним управлінням Державної судової адміністрації України в Житомирській області.
Рішеня суду виконано наразі лише в частині нарахування стягувачу відповідних сум.
З наданих до суду матеріалів вбачається, що виконання постанови суду неможливе через відсутність коштів (асигнувань), виплата яких буде здійснена за наявності відповідного фінансування з Державного бюджету України.
Отже, виконання постанови суду фактично можливе, хоча й за певних умов.
В силу положень ч. 5 ст.124 Конституції України, судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.
Відповідно до ч.ч.1-2 ст.263 КАС України за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо) сторона виконавчого провадження може звернутися до адміністративного суду із заявою про відстрочення або розстрочення виконання судового рішення, або про зміну способу і порядку виконання рішення.
Під зміною способу і порядку виконання рішення слід розуміти прийняття судом нових заходів для реалізації рішення у разі неможливості його виконання у встановлених раніше порядку і способу. Однак, змінюючи спосіб і порядок виконання судового рішення, суд не може змінювати останнє по суті.
За приписами п. 2 ч. 4 ст. 105 КАС України адміністративний позов може містити вимоги про зобов’язання відповідача – суб’єкта владних повноважень прийняти рішення або вчинити певні дії. У разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про зобов’язання відповідача вчинити певні дії (п. 2 ч. 2 ст. 162 КАС України).
За таких обставин заявник просить змінити не спосіб виконання постанови суду, а судове рішення по суті позовних вимог і вирішити додаткову позовну вимогу про стягнення коштів, яка не була предметом розгляду та дослідження адміністративного суду під час прийняття цієї постанови, що не узгоджується з діючим законодавством.
Таким чином, зміна способу і порядку виконання рішення суду про зобов'язання відповідача здійснити виплату із зобов'язання на стягнення такої виплати є незаконною.
Таку ж позицію висловлено в постанові Верховного Суду України від 11 листопада 2014 року № 21-394а14.
Встановлені судом обставини не дають підстав для висновку про неможливість виконання судового рішення, що відповідно до статті 263 КАС України було б підставою для зміни способу і порядку його виконання, адже виплата нарахованих сум буде здійснена відповідачем після надходження відповідних сум із державного бюджету.
Окрім того, суд звертає увагу, що Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира, згідно до наявної в матеріалах справи копії положення про дане управління, є виконавчим органом Богунської районної ради м. Житомира. Остання, за ч. 2 ст. 5 Закону України «Про місцеве самоврядування», є органом місцевого самоврядування, а не державним органом.
Як встановлено ч. 1 ст. 2 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» держава гаранту виконання рішень суду про стягнення коштів та зобов’язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за яким є: державний орган; державні підприємства, установа, організація; юридична особа, примусова реалізація майна якої забороняється відповідно до законодавства.
Таким чином, Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира не відноситься до переліку суб’єктів виконання рішення суду щодо яких гарантується відповідно до Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень».
За наведених обставин у суду відсутні підстави для задоволення заяви про зміну способу та порядку виконання постанови Лугинського районного суду Житомирської області від 21.01.2015 року у справі №281/3528/14-а
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 160, 165, 263 КАС України, суд, -
У Х В А Л И В:
У задоволенні заяви Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира про зміну способу та порядку виконання рішення Лугинського районного суду Житомирської області від 21 січня 2015 року у справі № 281/3528/14-а – відмовити.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Лугинський районний суд Житомирської області протягом п’яти днів із дня її проголошення.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя В.В. Гребенюк