Рішення № 68007271, 24.07.2017, Лановецький районний суд Тернопільської області

Дата ухвалення
24.07.2017
Номер справи
602/471/16-ц
Номер документу
68007271
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 602/471/16-ц

Провадження № 2/602/8/2017

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"24" липня 2017 р. м.Ланівці

ОСОБА_1 районний судТернопільської області в складі:

головуючої судді - Костів Л.І.,

секретар - Головатюк О.І.,

з участю сторін:

прокурора - Корчаківської Ю.О.,

відповідачки - ОСОБА_2,

представника відповідачки - ОСОБА_3,

представників Головного управління

Держгеокадастру у Тернопільській області: ОСОБА_4,

ОСОБА_5,

представника третьої особи, що не заявляє

самостійних вимог на предмет спору

Іванковецької сільської ради Лановецького району

Тернопільської області - ОСОБА_6,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Ланівці цивільну справу за позовом виконувача обовязків керівника Кременецької місцевої прокуратури в інтересах держави до Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області, ОСОБА_2, треті особи, що не заявляють самостійних вимог на предмет спору - Сектор з питань державної реєстрації ОСОБА_1 районної державної адміністрації, Іванковецька сільська рада Лановецького району Тернопільської області, про скасування наказу, визнання недійсним договору оренди землі, повернення земельної ділянки та скасування державної реєстрації права оренди земельної ділянки, яке виникло на підставі договору оренди землі, -

В С Т А Н О В И В :

Виконувач обовязків керівника Кременецької місцевої прокуратури звернувся до Лановецького районного суду з позовом в інтересах держави до Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області, ОСОБА_2, треті особи, що не заявляють самостійних вимог на предмет спору - Сектор з питань державної реєстрації ОСОБА_1 районної державної адміністрації, Іванковецька сільська рада Лановецького району Тернопільської області, про скасування наказу, визнання недійсним договору оренди землі, повернення земельної ділянки та скасування державної реєстрації права оренди земельної ділянки, яке виникло на підставі договору оренди землі.

В обґрунтування заявлених вимог позивач посилався на те, що 08 вересня 2014 року ОСОБА_7 звернулась до головного управління Держземагенства у Тернопільській області із заявою про надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), з метою подальшої передачі земельної ділянки орієнтовною площею 30.2306 га для ведення фермерського господарства за рахунок земель запасу.

Згідно наказу головного управління Держземагенства у Тернопільській області №19-601/14-14СГ від 10 вересня 2014 року надано дозвіл ОСОБА_7 на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) площею 30.2306 га з метою подальшого надання в оренду для ведення фермерського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення (землі запасу - рілля), розташованої за межами населеного пункту на території Іванковецької сільської ради Лановецького району Тернопільської області та зобовязано виготовити та затвердити в установленому законодавством порядку технічну документацію з нормативної грошової оцінки земельної ділянки (п.3 наказу).

В подальшому, в порушення ч.1 ст.13 Закону України Про оцінку земель, без проведення нормативно-грошової оцінки земельної ділянки, наказом головного управління Держземагенства у Тернопільській області від 25 вересня 2014 року №19-758/14-14СГ незаконно затверджено технічну документацію із землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду ОСОБА_7 для ведення фермерського господарства, надано в оренду терміном на 7 років земельну ділянку площею 30.2306 га та встановлено річну орендну плату за користування вказаною земельною ділянкою в розмірі 5 % від нормативної грошової оцінки актуальної станом на 01 січня планового бюджетного періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін.

На підставі згаданого наказу 05 березня 2015 року з ОСОБА_7 укладено договір оренди землі №59-сг, відповідно до п.8 якого орендна плата вноситься орендарем в розмірі 5% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, чинної на базовий податковий (звітний) період.

Згідно з п.4 договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки на базовий податковий (звітний) період становить 756820.05 грн., що встановлюється з урахуванням нормативно-грошової оцінки за 1 га ріллі по Тернопільській області, яка складала 25034.90 гривень.

За основу бралася грошова оцінка 1 га ріллі по Тернопільській області станом на 01 січня 2015 року з врахуванням відповідних коефіцієнтів індексації, визначених п.1 постанови КМ України №1185 від 31 жовтня 2011 року Про внесення змін до методики нормативної грошової оцінки землі сільськогосподарського призначення та населених пунктів.

Реєстраційною службою ОСОБА_1 районного управління юстиції Тернопільської області 11 березня 2015 року здійснено реєстрацію вказаного договору оренди землі (індексний номер 19892896).

Відповідно до акту приймання-передачі земельної ділянки №59-СГ від 05 березня 2015 року орендодавець передав, а орендар прийняв у користування земельну ділянку.

Отже, земельна ділянка передана в оренду ОСОБА_7 без проведення нормативної грошової оцінки.

Враховуючи викладене, позивач вважає, що право оренди за оспорюваним договором ОСОБА_2 набуто всупереч ст.ст.13, 23 Закону України Про оцінку земель, ст.15 Закону України Про оренду землі, у договорі оренди землі відсутня істотна умова, а тому просить суд:

-визнати незаконним та скасувати наказ головного управління Держземагенства у Тернопільській області від 25 вересня 2014 року №19-758/14-14СГ Про затвердження документації із землеустрою та передачу земельної ділянки в оренду;

- визнати недійсним договір оренди землі від 05 березня 2015 року №59-СГ, укладений головним управлінням Держземагенства у Тернопільській області з ОСОБА_7, зареєстрований в реєстраційній службі ОСОБА_1 районного управління юстиції Тернопільської області 11 березня 2015 року;

- зобовязати ОСОБА_2 повернути у володіння і користування держави в особі головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області земельну ділянку загальною площею 30.2306 га, кадастровий номер: 6123884000:01:001:0463, вартістю 908108.48 грн., що розташована за межами населеного пункту на території Іванковецької сільської ради Лановецького району Тернопільської області, а головне управління Держгеокадастру у Тернопільській області прийняти від ОСОБА_2 вказану земельну ділянку шляхом підписання акту прийому - передачі землі;

- скасувати державну реєстрацію іншого речового права права оренди земельної ділянки, яке виникло на підставі договору оренди землі від 05 березня 2015 року №59-СГ,

-а також стягнути з відповідачів понесені прокуратурою Тернопільської області судові витрати, повязані зі сплатою судового збору за подання позовної заяви до суду.

В судовому засіданні прокурор Корчаківська Ю.О. позовні вимоги підтримала з підстав, викладених в позовній заяві, та просила суд задоволити позов.

Відповідачка ОСОБА_2 проти позову заперечила та суду пояснила, що орендну плату сплачувала вчасно та у встановленому договором розмірі.

Посилання позивача на відсутність в договорі оренди істотних умов щодо визначення розміру орендної плати вважає безпідставними, оскільки в пункті 4 оскаржуваного договору оренди землі зазначена нормативно грошова оцінка земельної ділянки на базовий податковий період. Сторони досягли істотних умов при укладенні договору, підписали його та зареєстрували, як того вимагає закон.

Рішеннями Верховного Суду, на які посилається відповідач у позові встановлено, що нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати для земель державної та комунальної власності. ОСОБА_7, не зазначено, що вона залежить від моменту її розроблення орендарем.

Нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати для земель державної і комунальної власності, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати. Тому вважає, що в даному випадку мова може йти не про розірвання договору оренди, а внесення змін до нього.

З приводу не розроблення нормативної грошової оцінки землі ОСОБА_2 пояснила, що на виконання п.3 Наказу Головного управління Держземагенства у Тернопільській області № 19-601/14-14-С від 10 вересня 2014 року нею було виготовлено технічну документацію з нормативн-грошової оцінки земельної ділянки, яку вона орендує. 11 квітня 2016 року вказану технічну документацію вона подала на затвердження до ОСОБА_1 районної ради. 25 квітня 2016 року ОСОБА_1 районною радою її було повідомлено про те, що пленарне засідання з розгляду проекту рішення «Про затвердження нормативної грошової оцінки земельної ділянки на території Іванковецької сільської ради Лановецького району Тернопільської області (за межами населеного пункту)» буде розглянуто на пленарному засіданні 16 травня 2016 року. Однак, дане питання не ввійшло в порядок денний. Як зясувалось, 13 травня 2016 року Постійною комісією районної ради з питань соціально-економічного розвитку, фінансів, бюджету та спільної власності територіальних громад вказане питання було виключено з порядку денного пленарного засідання ОСОБА_1 районної ради 16 травня 2016 року. Підставою для виключення стало повідомлення прокурора Карпець М.В. про те, що ОСОБА_1 відділом Кременецької місцевої прокуратури готується цивільний позов до суду з приводу розірвання договору оренди земельної ділянки.

Позивач не звертався до Головного управління Держгеокадастру в Тернопільській з питання приведення умов договору оренди у відповідність, натомість рекомендував ОСОБА_1 районній раді не розглядати заяву ОСОБА_2 про затвердження технічної документації з нормативно-грошової оцінки орендованої земельної ділянки.

Крім цього, зазначила, що постановою Тернопільського міськрайонного суду від 29 березня 2017 року визнано протиправною бездіяльність ОСОБА_1 районної ради Тернопільської області щодо не розгляду питання про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки спірної земельної ділянки та зобовязано ОСОБА_1 районну раду Тернопільської області на найближчій сесії розглянути питання щодо затвердження технічної документації з нормативно грошової оцінки вказаної земельної ділянки.

Представник відповідачки ОСОБА_2 - ОСОБА_3 проти позову заперечила, просила в задоволенні позову відмовити, вважаючи вимоги, викладені в позовній заяві, безпідставними.

Представники відповідача - Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області ОСОБА_4, ОСОБА_5 позовні вимоги виконувача обовязків керівника Кременецької місцевої прокуратури не визнали та пояснили, що позивачем не було надано жодного доказу порушення Головним управлінням Держгеокадастру у Тернопільській області норм законодавства при затвердженні договору оренди землі з ОСОБА_7 Відповідачка ОСОБА_2 належним чином здійснювала плату за землю. Претензій з боку контролюючих органів до ОСОБА_2 немає та ніяких збитків державі вона не нанесла. Крім того, виходячи з розрахунку нормативно грошової оцінки землі за орендовану ОСОБА_2 землю, відповідачка за укладеним договором оренди сплачує податок майже на 1000 грн. більше.

Представник третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Іванковецької сільської ради Лановецького району Тернопільської області ОСОБА_6 пояснила, що ОСОБА_2 використовує земельну ділянку загальною площею 30.2306 га, яка розташована на території Іванковецької сільської ради Лановецького району Тернопільської області та згідно Податкового Кодексу сплачувала податок за землю. Однак, до сільської ради відповідачка ОСОБА_2 не зверталася і жодних документів, як голова сільської ради, вона не підписувала, оскільки земельна ділянка знаходиться за межами населеного пункту. Щодо вирішення спору, покладається на думку суду.

Представник третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору - сектору з питань державної реєстрації ОСОБА_1 районної державної адміністрації ОСОБА_8 в судове засідання не зявилася, хоч належним чином була повідомлена про день, час та місце розгляду справи, однак від неї до суду надійшла заява слухати справу в її відсутності.

Суд, заслухавши пояснення сторін, дослідивши та оцінивши докази по справі, вважає, що позовна заява виконувача обовязків керівника Кременецької місцевої прокуратури в інтересах держави підлягає до задоволення, виходячи з наступного.

Відповідно до ч.1 ст.14 Конституції України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави, тому недотримання законодавства при передачі у користування земельних ділянок порушує інтереси держави у сфері контролю за використанням та охороною земель.

Відповідно до п.2 ст.121 Конституції України та ст. 2 Закону України Про прокуратуру на органи прокуратури покладається обовязок представляти інтереси держави в суді у випадках, визначених законом.

Згідно зі ст.23 Закону України Про прокуратуру представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом.

Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший субєкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

08 вересня 2014 року ОСОБА_7 (після укладення шлюбу - ОСОБА_2) Г.М. звернулась до головного управління Держземагенства у Тернопільській області із заявою про надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), з метою подальшої передачі земельної ділянки орієнтовною площею 30.2306 га для ведення фермерського господарства за рахунок земель запасу.

До вказаної заяви ОСОБА_7 долучила копію паспорта та ідентифікаційного коду, викопіювання, копію диплому спеціаліста про перепідготовку та присвоєння кваліфікації інженера-землевпорядника, довідку 6-зем, бізнес-план фермерського господарства.

На підставі зазначених документів 10 вересня 2014 головним управління Держземагенства у Тернопільській області видано наказ №19-601/14-14СГ Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою, яким надано дозвіл ОСОБА_7 на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) кадастровий номер 6123884000:01:001:0463 площею 30.2306 га з метою подальшого надання в оренду для ведення фермерського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення (землі запасу - рілля), розташованої за межами населеного пункту на території Іванковецької сільської ради Лановецького району Тернопільської області та зобовязано виготовити та затвердити в установленому законодавством порядку технічну документацію з нормативної грошової оцінки земельної ділянки (п.3 наказу).

Наказом головного управління Держземагенства у Тернопільській області від 25 вересня 2014 року №19-758/14-14СГ Про затвердження документації із землеустрою та передачу земельної ділянки в оренду затверджено технічну документацію із землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду ОСОБА_7 для ведення фермерського господарства, надано в оренду терміном на 7 років земельну ділянку площею 30.2306 га (кадастровий номер 6123884000:01:001:0448, змінений відповідно до наказу головного управління Держземагенства у Тернопільській області №19-329/14-15СГ від 14 лютого 2015 року на 6123884000:01:001:0463) для ведення фермерського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної форми власності (землі запасу - рілля) за межами населеного пункту на території Іванковецької сільської ради Лановецького району Тернопільської області та встановлено річну орендну плату за користування вказаною земельною ділянкою в розмірі 5 % від нормативної грошової оцінки актуальної станом на 01 січня планового бюджетного періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін та зобовязано ОСОБА_7 провести державну реєстрацію права користування на умовах оренди земельних ділянок.

Суд вважає вказаний наказ незаконним виходячи із наступного.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти дише в межах повноважень і у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі ст.21 ЦК України, суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.

Відповідно до ч.1 ст.13 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок обов'язково проводиться для визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Отже, всупереч вказаній нормі закону та п.3 наказу головного управління Держземагентства у Тернопільській області №19-601/14-14СГ від 10 вересня 2014 року Про надання дозволу на розроблення документації iз землеустрою, зазначеним управлінням Держземагентства при відсутності виготовленої та затвердженої в установленому законодавством порядку технічної документації з нормативно-грошової оцінки земельної ділянки видано наказ № 19-758/14-14СГ від 25 вересня 2014 року, незаконно затверджено технічну документацію із землеустрою, надано в оренду земельну ділянку площею 30.2306 га (кадастровий номер 6123884000:01:001:0463) та встановлено річну орендну плату.

На підставі вказаного наказу 05 березня 2015 року між Головним управлінням Держземагенства у Тернопільській області, як орендодавцем, та ОСОБА_7, як орендарем, укладено договір оренди землі №59-СГ, про передачу у строкове платне користування земельну ділянку площею 30.2306 га для ведення фермерського господарства із земель державної власності сільськогосподарського призначення (рілля), яка розташована за межами населеного пункту на території Іванковецької сільської ради Лановецького району Тернопільської області.

Відповідно до п.8 вказаного Договору оренди земельної ділянки орендна плата вноситься орендарем в розмірі 5% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, чинної на базовий податковий (звітний) період.

Згідно з п.4 Договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки на базовий податковий (звітний) період становить 756820.05 грн., що встановлюється з урахуванням нормативно-грошової оцінки за 1 га ріллі по Тернопільській області, яка складала 25034.90 грн.

Отже, за основу бралася грошова оцінка 1 га ріллі по Тернопільській області станом на 01 січня 2015 року врахуванням відповідних коефіцієнтів індексації, визначених п.1 постанови KM України №1185 від 31 жовтня 2011 року Про внесення змін до методики нормативної грошової оцінки землі сільськогосподарського призначення та населених пунктів, що підтверджується інформацією відділу Держземагентства у ОСОБА_1 районі Тернопільської області.

Реєстраційною службою ОСОБА_1 районного управління юстиції Тернопільської області 11 березня 2015 року здійснено реєстрацію вказаного договору оренди землі (індексний номер - 19892896), що підтверджується інформаційною довідкою з державного реєстру речових прав на нерухоме майно та реєстру прав власності на нерухоме майно, державного реєстру іпотек, єдиного реєстру заборон відчуження обєктів нерухомого майна щодо обєкта нерухомого майна.

Відповідно до акту приймання-передачі земельної ділянки №59-СГ від 05 березня 2015 року орендодавець - Головне управління Держземагенства у Тернопільській області передав, а орендар - ОСОБА_7, прийняла у користування земельну ділянку площею 30.2306 га, у тому числі рілля 30.2306 га, кадастровий номер 6123884000:01:001:0463 із земель державної власності сільськогосподарського призначення (рілля), розташовану за межами населеного пункту на території Іванковецької сільської ради Лановецького району Тернопільської області.

Згідно з інформацією відділу Держгеокадастру у ОСОБА_1 районі №10-1911-99.5-205/2-16 від 15 березня 2016 року технічна документація по нормативній грошовій оцінці земель площею 30.2306 га, які перебувають у оренді ОСОБА_7, не розроблялась.

Отже, земельна ділянка передана в оренду ОСОБА_7 без проведення нормативної грошової оцінки.

Також суд вважає, що Договір оренди землі №59-СГ від 05 березня 2015 року підлягає визнанню недійсним, оскільки він укладений з порушенням вимог чинного законодавства.

Відносини, пов'язані з орендою землі для ведення фермерського господарства регулюються відповідними нормами ЦК України, ЗК України, законами України «Про фермерське господарство», «Про оренду землі» та іншими нормативно-правовими актами.

Відповідно до положень статей 22, 31, 93, 124 ЗК України землі сільськогосподарського призначення можуть надаватися громадянам для ведення фермерського господарства та використовуватися цим господарством, зокрема, на умовах оренди.

За правилом статті 124 ЗК України передача в оренду земельних ділянок державної або комунальної власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки. Передача в оренду земельних ділянок державної або комунальної власності здійснюється за результатами проведення земельних торгів.

Частинами другою та третьою статті 134 ЗК України визначені випадки, коли земельні торги не проводяться, а передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється в порядку, встановленому статтею 123 цього Кодексу. Зокрема, земельні торги не проводяться при передачі громадянам земельних ділянок для ведення фермерського господарства.

Отже, стаття 123 ЗК України врегульовує загальний порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування в тих випадках, коли згідно із законом земельні торги не проводяться; визначає вимоги до змісту клопотання про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки; забороняє компетентним органам вимагати інші, ніж установлені цією статтею матеріали та документи; установлює загальні підстави для відмови в наданні такого дозволу.

Разом з тим відносини, пов'язані зі створенням, діяльністю та припиненням діяльності фермерських господарств, регулюються крім ЗК України Законом України «Про фермерське господарство» та іншими нормативно-правовими актами України (стаття 2). У таких правовідносинах Закон України «Про фермерське господарство» є спеціальним нормативно-правовим актом, а ЗК України - загальним.

Так, згідно з абзацом 1 частини першої статті 7 Закону України «Про фермерське господарство» для отримання (придбання) у власність або в оренду земельної ділянки державної власності з метою ведення фермерського господарства громадяни звертаються до відповідної районної державної адміністрації. Для отримання у власність або в оренду земельної ділянки із земель комунальної власності з метою ведення фермерського господарства громадяни звертаються до місцевої ради.

Передача в оренду земельних ділянок здійснюється за договором оренди.

Відповідно до статті 13 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умовдоговору та вимог земельного законодавства.

Відповідно до ст.15 Закону України Про оренду землі однією з істотних умов договору оренди землі є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату. Відсутність у договорі оренди землі однієї з істотних умов, передбачених цією статтею, а також порушення вимог статтей 4-6, 11, 17, 19 цього Закону є підставою для відмови в державній реєстрації договору оренди, а також для визнання договору недійсним відповідно до закону.

Вказана правова позиція висловлена у постанові Верховного Суду України від 11 травня 2016 року у справі №6-824цс16.

Статтею 21 Закону України Про оренду землі передбачено, що розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

Відповідно до ч.1 п.289.1 ст.289 ПК України і ч.1 ст.13 Закону України Про оцінку земель для визначення розміру орендної плати для земель державної та комунальної власності обовязково проводиться та використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок, яка являє собою капіталізований рентний дохід (дохід, який можна отримати із землі як з фактора виробництва залежно від якості та місця розташування земельної ділянки), визначений за встановленими та затвердженими нормативами (ст.1 Закону України Про оцінку земель).

Згідно з ч.5 ст.5 зазначеного закону нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується, зокрема, для визначення розміру земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

Отже, обовязок зі сплати орендної плати є нормативно врегульованим і не може визначатися чи змінюватися та припинятися сторонами договору за власним волевиявленням.

Нормативна грошова оцінка земельної ділянки, визначена згідно з встановленими та затвердженими нормативами, є основою для визначення розміру орендної плати для земель державної та комунальної власності, та зазначення у договорі орендної плати без проведення нормативної грошової оцінки земельної ділянки є порушенням закону.

Така ж правова позиція викладена у постановах Верховного Суду України від 20 травня 2015 року у справі №916/2294/14, від 08 квітня 2015 року у справі №916/2439/14, від 01 липня 2015 року у справі № 3-297гс15, від 01 липня 2015 року у справі №3-298гс15, від 11 травня 2016 року у справі №6-824цс16.

Частиною першою статті 13 Закону України «Про оцінку земель» передбачено, що для визначення розміру орендної плати для земель державної та комунальної власності обов'язково проводиться та використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок, яка являє собою капіталізований рентний дохід (дохід, який можна отримати із землі як фактора виробництва залежно від якості та місця розташування земельної ділянки), визначений за встановленими та затвердженими нормативами (стаття 1 Закону України «Про оцінку земель»).

Крім того, за змістом статті 93 ЗК України відповідач набуває право використовувати земельну ділянку та обов'язок сплачувати орендну плату не з моменту прийняття рішення компетентним органом про передачу цієї ділянки в оренду, а з моменту укладення договору оренди землі.

Отже, нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати при укладенні договору оренди.

Згідно з ч.1 ст.215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину сторонами вимог, які встановлені ч.ч.1-3, 5, 6 ст.203 цього Кодексу.

Відповідно до ч.1 ст.203 ЦК України, зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам.

Згідно з ч.1 ст.632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, визначених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.

Враховуючи викладене, право оренди за оспорюваним договором ОСОБА_2 набуто всупереч ст.ст.13, 23 Закону України Про оцінку земель, ст.15 Закону України Про оренду землі, у договорі оренди землі відсутня істотна умова, а тому наявні підстави для визнання договору недійсним на підставі ст.ст.203, 215 ЦК України відповідно до ст.236 ЦК України.

Згідно з ч.1 ст.216 ЦК України недійсний правочин не створює юридичних наслідків, керім тих, що повязані із його недійсністю. У разі недійсності правочину кожна із сторін зобовязана повернути другій стороні у натурі все, що вона одержала на виконання цього правочину.

Крім того, відповідно до ст.34 Закону України Про оренду землі, у разі припинення або розірвання договору оренди землі орендар зобовязаний повернути орендодавцеві земельну ділянку на умовах, визначених договором.

Відповідно до ч.2 ст.26 Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяження від 01 липня 2004 року №1952-ІV, у разі скасування на підставі рішення суду рішення про державну реєстрацію прав до Державного реєстру прав вноситься запис про скасування державної реєстрації прав.

Пунктом 2.6 Порядку прийняття і розгляду заяв про внесення змін до записів, внесення записів про скасування державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень та скасування записів Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, затвердженого наказом Міністерства Юстиції України від 12 грудня 2011 року №3502/5 передбачено, що для внесення записів про скасування державної реєстрації прав, скасування записів Державного реєстру прав, заявник подає рішення суду про скасування рішення державного реєстратора, що набрало законної сили.

Згідно п.41 Порядку ведення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, затвердженого Постановою КМУ від 26 жовтня 2011 року №1141 державний реєстратор вносить записи до Державного реєстру прав про скасування державної реєстрації прав у разі скасування на підставі рішення суду рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав та їх обтяжень.

Згідно з інформацією відділу Держгеокадастру у ОСОБА_1 районі №10-1911-99.5-205/2-16 від 15 березня 2016 року, на території Іванковецької сільської ради Лановецького району Тернопільської області передано в оренду для ведення фермерського господарства земельну ділянку з кадастровим номером 6123884000:01:001:0463 ОСОБА_7, технічна документація по нормативній грошовій оцінці на земельну ділянку площею 30.2306 га не розроблялась. Розрахунок грошової оцінки по договору оренди №59-СГ від 05 березня 2015 року розраховано з урахуванням нормативної грошової оцінки 1 га ріллі по Тернопільській області станом на 2015 рік, що становила 25034.90 грн. У п.8 договору оренди передбачено «…У разі зміни коефіцієнтів індексації відповідно до вимог чинного законодавства до застосування підлягають коефіцієнти індексації чинні на початок поточного бюджетного періоду (календарного року) без внесення змін та доповнень до даного договору». Грошова оцінка 1 га ріллі по Тернопільській області станом на 2016 рік становить 30039.38 грн.

Також в судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_2 було замовлено в ТзОВ «Регіональний земельно-кадастровий центр «Галицькі землі» та виготовлено технічну документацію про нормативну грошову оцінку земельної ділянки площею 30.2306 га, що надається в оренду та знаходиться за адресою: Тернопільська область, Лановецький район, Іванковецька сільська рада, згідно якої нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 30.2306 га станом на 15 березня 2016 року становить 894277.23 грн.

Вказану документацію ОСОБА_2 подала до ОСОБА_1 районної ради для затвердження.

ОСОБА_1 районної ради №198 від 25 квітня 2016 року ОСОБА_2 було повідомлено про те, що розглянувши її заяву, 11 квітня 2016 року було підготовлено проект рішення від 21 квітня 2016 року «Про затвердження нормативної грошової оцінки земельної ділянки на території Іванковецької сільської ради Лановецького району Тернопільської області (за межами населеного пункту)». Даний проект рішення на пленарному засіданні четвертої сесії районної ради депутатами не підтримано та вирішено перенести на наступне пленарне засідання, яке відбудеться 16 травня 2016 року.

Як вбачається із витягу з протоколу №9 ОСОБА_1 районної ради Тернопільської області від 13 травня 2016 року на засіданні постійної комісії районної ради з питань соціально-економічного розвитку, фінансів, бюджету та спільної власності територіальних громад ОСОБА_9В проінформував членів постійної комісії, що ОСОБА_1 відділом Кременецької місцевої прокуратури готується цивільний позов до суду з приводу розірвання договору оренди земельної ділянки громадянкою ОСОБА_2, голова комісії запропонував відкласти розгляд питання про затвердження нормативної грошової оцінки земельної ділянки на території Іванковецької сільської ради Лановецького району Тернопільської області (за межами населеного пункту) до вирішення проблеми в судовому порядку та виключити її з порядку денного.

Постановою Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 29 березня 2017 року частково задоволено позов ОСОБА_2 до голови ОСОБА_1 районної ради Тернопільської області ОСОБА_10, ОСОБА_1 районної ради Тернопільської області, третя особа Головне управління держгеокадастру у Тернопільській області, про визнання дій та бездіяльності протиправними, зобовязання вчинити дії, та визнано протиправною бездіяльність ОСОБА_1 районної ради Тернопільської області щодо не розгляду питання про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки (кадастровий номер 6123884000:01:001:0448 площею 30.2306 га, яка знаходиться за межами населеного пункту на території Іванковецької сільської ради Лановецького району Тернопільської області та зобовязано ОСОБА_1 районну раду Тернопільської області на найближчій сесії розглянути питання щодо затвердження технічної документації з нормативно грошової оцінки вказаної земельної ділянки.

Однак, на сьогоднішній день вказане питання ОСОБА_1 районною радою не розглянуто та технічна документація з приводу нормативно-грошової оцінки спірної земельної ділянки не затверджена.

Відповідно до абзацу 13 статті 1 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок - це капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами.

Частиною п'ятою статті 5 цього Закону передбачено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, вартості земельних ділянок площею понад 50 гектарів для розміщення відкритих спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.

Згідно із частиною третьою статті 201 ЗК України нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель тощо.

Аналіз наведених правових норм дає підстави для висновку, що нормативна грошова оцінка - конкретна вартісна характеристика, яка містить низку етапів, передбачених чинним законодавством.

Зокрема, це прийняття уповноваженим органом влади рішення щодо проведення нормативної грошової оцінки земель, розробка технічної документації грошової оцінки спеціальною установою, погодження технічної документації органами влади, прийняття відповідною радою рішення про затвердження технічної документації.

Згідно з вимогами ст.11 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненнями фізичних чи юридичних осіб, поданими відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.

У відповідності до ст.ст.10, 60 ЦПК України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які посилається як на підставу своїх вимог та заперечень. Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі. Доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, виникає спір. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

У відповідності до ст.ст.57, 58 ЦПК України суд встановлює наявність або відсутність обставин, якими обґрунтовують свої вимоги і заперечення сторони, на підставі доказів, які містять інформацію щодо предмета доказування. Доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Згідно ч.2 ст.59 ЦПК України обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування,

Згідно ч.3 ст.212 ЦПК України жоден доказ не має для суду наперед встановленого значення. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність та взаємний звязок доказів у їх сукупності.

Беручи до уваги всі встановлені судом факти і відповідні їм правовідносини, належність, допустимість і достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у сукупності суд приходить до висновку що при укладенні договору оренди земельної ділянки у порушення частини першої статті 13 та частини першої статті 15 Закону України «Про оренду землі», пункту 289.1 статті 289 Податкового кодексу України нормативно-грошова оцінка земельних ділянок не проводилась, технічна документація з нормативно-грошової оцінки не розроблялась, а для визначення розміру орендної плати в оспорюваному договорі оренди використовувались дані Держземагенства України щодо нормативно-грошової оцінки одиниці площі ріллі (1 га) по Тернопільській області на 2015 рік з урахуванням коефіцієнтів індексації, а не конкретної земельної ділянки. Спірний договір оренди земельної ділянки укладений на підставі незаконного наказу, його зміст суперечить податковому, цивільному кодексу України, іншим актам цивільного законодавства та інтересам держави, а тому на підставі частин 1-3, 5, 6 статті 203, частини першої статті 215 ЦК України прокурор просив визнати його недійсним, а земельну ділянку повернути до земельного запасу державної власності.

Крім того, на порушення частини першої статті 15 Закону України «Про оренду землі», частини першої статті 289.1 статті 289 Податкового кодексу України, частини першої статті 13 Закону України «Про оцінку земель» при укладенні спірного договору оренди земельних ділянок нормативна грошова оцінка не проводилася, що є обов'язковим у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

Суд не приймає до уваги посилання відповідачки на бездіяльність ОСОБА_1 районної ради щодо нерозгляду у встановленому законом порядку питання затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки спірної земельної ділянки, оскільки вказана обставина жодним чином не спростовує встановлений судом факт, що на момент укладення договору оренди земельної ділянки така нормативно-грошова оцінка не була затверджена у встановленому законом порядку.

Аналізуючи викладене в сукупності, суд приходить до переконання, що спірний договір оренди землі не відповідає вимогам законодавства, а тому позовні вимоги виконувача обовязків керівника Кременецької місцевої прокуратури в інтересах держави є підставними та підлягають до задоволення шляхом визнанняйого недійсним, визнання незаконнимта скасування наказу головного управління Держземагенства у Тернопільській області №19-758/14-14СГ від 25 вересня 2014 року, зобовязання відповідачки ОСОБА_2 повернути земельну ділянку у володіння і користування держави та скасування державної реєстрації права оренди земельної ділянки.

Згідно ст.88 ЦПК України, суд також вважає за необхідне стягнути з Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області та ОСОБА_2 понесені прокуратурою Тернопільської області судові витрати, повязані зі сплатою судового збору в розмірі 17755,63 грн. При цьому суд бере до уваги платіжне доручення за №635 від 27 травня 2016 року та платіжне доручення за №645 від 02 червня 2016 року про сплату судового збору.

На підставі наведеного та керуючись ст.ст.3,15,16,203,215,216,777 Цивільного кодексу України, ст.ст.93,123, 124,125, 134,152 Земельного кодексу України, ст. 289 ПК України, ст.ст.13,14,27,33,35 Закону України «Про оренду землі», ст.ст.10,11,60,88,174,208,209,212-215,218,292 ЦПК України, суд,-

В И Р І Ш И В:

Позов виконувача обовязків керівника Кременецької місцевої прокуратури в інтересах держави - задовольнити.

Визнати незаконним та скасувати наказ головного управління Держземагенства у Тернопільській області від 25 вересня 2014 року №19-758/14-14СГ Про затвердження документації із землеустрою та передачу земельної ділянки в оренду.

Визнати недійсним договір оренди землі від 05 березня 2015 року №59-СГ, укладений головним управлінням Держземагенства у Тернопільській області з ОСОБА_7, зареєстрований в реєстраційній службі ОСОБА_1 районного управління юстиції Тернопільської області 11 березня 2015 року (індексний номер - 19892896).

Зобовязати відповідачку ОСОБА_2 повернути у володіння і користування держави в особі головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області земельну ділянку загальною площею 30.2306 га, кадастровий номер: 6123884000:01:001:0463, вартістю 908108.48 грн., що розташована за межами населеного пункту на території Іванковецької сільської ради Лановецького району Тернопільської області, а головне управління Держгеокадастру у Тернопільській області прийняти від ОСОБА_2 вказану земельну ділянку шляхом підписання акту прийому - передачі землі.

Скасувати державну реєстрацію іншого речового права права оренди земельної ділянки, яке виникло на підставі договору оренди землі від 05 березня 2015 року №59-СГ (індексний номер - 19898554).

Стягнути з Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області та ОСОБА_2 понесені прокуратурою Тернопільської області судові витрати, повязані зі сплатою судового збору в розмірі 17755.63 грн. - по 8877.80 грн з кожного, які перерахувати на р/р 35215035004091 в ДКСУ м.Київ, МФО 820172, ідентифікаційний код одержувача 02910098 (прокуратура Тернопільської області), код економічної класифікації видатків бюджету 2800.

Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Тернопільської області через Лановецький районний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня його проголошення.

Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом 10 днів з дня отримання копії цього рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя: ОСОБА_11