Постанова № 68001566, 31.07.2017, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
31.07.2017
Номер справи
815/3605/17
Номер документу
68001566
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 815/3605/17

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 липня 2017 року м.Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Свиди Л. І.

судді - Гусева О.Г.

судді - Танцюри К.О.

розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Роздільнянської міської виборчої комісії Роздільнянського району Одеської області №09838, третя особа на стороні відповідача - ОСОБА_2, про зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До суду звернувся ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Роздільнянської міської виборчої комісії Роздільнянського району Одеської області №09838, третя особа на стороні відповідача - ОСОБА_2 про зобов'язання відповідача скасувати постанову від 05.07.2017 року, зобов'язання відповідача після приведення у відповідність рейтингу кандидатів від Радикальної партії Олега Ляшка згідно з офіційними протоколами дільничних виборчих комісій видати постанову «Про заміщення депутатів Роздільнянської міської ради» та обрати депутата Роздільнянської міської ради на підставі черговості кандидатів у депутати Роздільнянської міської ради від Роздільнянської районної організації Радикальної партії Олега Ляшка.

Позивач та його представник в судове засідання з'явилися, позовні вимоги підтримали в повному обсязі. Позов обґрунтований тим, що позивач випереджає у рейтингу кандидатів у депутати від Радикальної партії Олега Ляшка ОСОБА_2, що підтверджується даними протоколів дільничних виборчих комісій, однак, незважаючи на цю обставину відповідачем 05.07.2017 року прийнято рішення про заміщення депутатів Роздільнянської міської ради, яким ОСОБА_2 визнано обраним депутатом ради від Роздільнянської організації Радикальної партії. Таким чином, позивач просить зобов'язати відповідача привести рейтинг кандидатів від Радикальної партії у відповідність до протоколів дільниць та скасувати оскаржувану постанову і обрати депутата Роздільнянської міської ради на підставі черговості кандидатів.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, відповідач був належним чином повідомлений про розгляд справи.

Третя особа в судове засідання не з'явилася була належним чином повідомлена про розгляд справи.

Відповідно до ч. 6 ст. 128 КАС України суд має право розглянути справу у письмовому провадженні, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду та за відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Враховуючи вищевикладені приписи КАС України, не прибуття в судове засідання відповідача та третьої особи, відсутність клопотань про допит свідків, експертів, суд прийшов до висновку про можливість продовження розгляду справи в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Вивчивши позовну заяву та дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що адміністративний позов не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Відповідно до п. 1 Постанови Верховної Ради України від 17 липня 2015 року №645-VІІІ «Про призначення чергових виборів депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів у 2015 році» чергові вибори депутатів, в тому числі, місцевих рад були призначені на 25 жовтня 2015 року та відбулися в цей день.

В чергових виборах депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів, які відбулися 25 жовтня 2015 року приймали участь, в тому числі, ОСОБА_1 та ОСОБА_2, які приймали участь в виборах як кандидати в депутати Роздільнянської міської ради від Радикальної партії Олега Ляшка в різних територіальних виборчих округах в м. Роздільна Роздільнянського району Одеської області.

ОСОБА_1 приймав участь в виборах від Радикальної партії Олега Ляшка на виборчій дільниці НОМЕР_1 у територіальному виборчому окрузі №3, а ОСОБА_2 приймав участь в виборах від Радикальної партії Олега Ляшка на виборчій дільниці НОМЕР_2 у територіальному виборчому окрузі №8, про що свідчать відповідні протоколи дільничних виборчих комісій (аркуші справи 67-70, 62-65).

На підставі протоколів про підсумки голосування з виборів депутатів Роздільнянської міської ради Постановою №70 від 03.11.2015 року Роздільнянська міська виборча комісія Роздільнянського району Одеської області затвердила черговість кандидатів у депутати Роздільнянської міської ради включених до виборчого списку Роздільнянської районної організації Радикальної партії Олега Ляшка в Одеській області, які отримали право на участь у розподілі депутатських мандатів (аркуші справи 71-72).

Відповідно до постанови Роздільнянська міська виборча комісія Роздільнянського району Одеської області №70 від 03.11.2015 року перші три депутата визнані обраними, ОСОБА_2 перебуває четвертим у списку кандидатів, ОСОБА_1 перебуває п'ятим в списку.

Зазначені дані відповідають даним оприлюдненим на сайті Центральної виборчої комісії з місцевих виборів 2015 року (аркуші справи 14-18).

Враховуючи необхідність заміщення депутатів Роздільнянської міської ради, Роздільнянською міською виборчою комісією Роздільнянського району Одеської області 05.07.2017 року прийнята постанова №97 про визнання обраним депутатом Роздільнянської міської ради від Роздільнянської районної організації Радикальної партії ОСОБА_2 (аркуш справи 66).

Позивач не погоджується з таким рішенням Роздільнянської міської виборчої комісії Роздільнянського району Одеської області, оскільки при затвердженні черговості кандидатів у депутати Роздільнянської міської ради включених до виборчого списку Роздільнянської районної організації Радикальної партії Олега Ляшка в Одеській області, які отримали право на участь у розподілі депутатських мандатів відповідачем допущена помилка, позивач мав бути четвертим в списку кандидатів, а ОСОБА_2 п'ятим, а тому позивач мав бути визнаний обраним депутатом Роздільнянської міської ради, а не ОСОБА_2

Враховуючи зазначені обставини, позивач в своїх позивних вимогах просить фактично виправити цю помилку, скасувати постанову №97 від 05.07.2017 року та обрати депутата Роздільнянської міської ради згідно виправленої черговості, однак суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позову ОСОБА_1, з огляду на наступне.

Відповідно до положень ст. 11 Закону України «Про місцеві вибори» останнім етапом виборчого процесу є підрахунок голосів виборців, установлення підсумків голосування і результатів місцевих виборів.

При цьому, виборчий процес завершується через 15 днів після дня офіційного оприлюднення результатів місцевих виборів у порядку, передбаченому цим Законом.

Згідно із положеннями ст. 86 Закону України «Про місцеві вибори» міська територіальна виборча комісія на своєму засіданні на підставі протоколів про підсумки голосування в територіальному виборчому окрузі з відповідних місцевих виборів не пізніш як на десятий день з дня голосування установлює результати виборів депутатів у багатомандатному виборчому окрузі, про що складає протокол про результати виборів.

Право на участь у розподілі депутатських мандатів у відповідному багатомандатному виборчому окрузі набувають кандидати в депутати, включені до виборчих списків від місцевих організацій партій, що отримали п'ять і більше відсотків голосів виборців, у відношенні до сумарної кількості голосів виборців, поданих за місцеві організації партій.

Депутатські мандати у багатомандатному виборчому окрузі між кандидатами у депутати, включеними до виборчих списків місцевих організацій партій, які мають право на участь у розподілі депутатських мандатів у цьому окрузі, розподіляються пропорційно до кількості голосів виборців, поданих за місцеві організації партій, кандидатів, закріплених ними за територіальними виборчими округами, в межах відповідного багатомандатного округу.

Результатом виборів депутатів у багатомандатному виборчому окрузі є визначення в порядку черговості кандидатів у депутати від місцевих організацій партій осіб, обраних депутатами від місцевих організацій партій в кількості депутатських мандатів, отриманих місцевими організаціями партій.

Черговість кандидатів у депутати у виборчому списку від місцевої організації партії визначається рішенням міської територіальної виборчої комісії на підставі протоколів про підсумки голосування в територіальному виборчому окрузі з відповідних місцевих виборів шляхом формування та затвердження виборчого списку місцевої організації партії, в якому кандидати у депутати розташовуються в порядку зменшення відсотку голосів виборців, поданих за відповідну місцеву організацію партії у територіальних виборчих округах, за якими були закріплені кандидати, від загальної кількості голосів виборців, поданих за всі місцеві організації партій у відповідних територіальних виборчих округах.

Після встановлення кількості депутатських мандатів, отриманих місцевими організаціями партій, та визначення черговості кандидатів у депутати у виборчих списках місцевих організацій партій територіальна виборча комісія у протоколі про результати виборів депутатів у відповідному багатомандатному виборчому окрузі з відповідних місцевих виборів зазначає кількість депутатських мандатів, отриманих місцевими організаціями партій та прізвище, власне ім'я та по батькові, рік народження, відомості про освіту, партійність, посаду, місце роботи (заняття), місце проживання, суб'єкт висування кожного обраного депутата.

Протокол територіальної виборчої комісії про результати виборів депутатів у багатомандатному виборчому окрузі підписується головою, заступником голови, секретарем комісії та іншими членами комісії, присутніми на засіданні, і засвідчується печаткою територіальної виборчої комісії. До протоколу додаються, за наявності, висловлені у письмовій формі окремі думки членів територіальної виборчої комісії, заяви і скарги на порушення порядку встановлення результатів виборів територіальною виборчою комісією та рішення, які комісія прийняла в результаті їх розгляду. Перший примірник протоколу зберігається у територіальній виборчій комісії, другий - невідкладно вивішується для загального ознайомлення у приміщенні територіальної виборчої комісії, а решта по одному примірнику видається членам територіальної виборчої комісії. На прохання кандидатів у депутати, включених до виборчих списків, уповноважених осіб місцевих організацій партій, офіційних спостерігачів від місцевих організацій партій їм видаються копії протоколу.

Повідомлення про підсумки голосування та результати виборів, рішення про черговість кандидатів у депутати у виборчих списках місцевих організацій партій, які отримали право на участь у розподілі депутатських мандатів у цьому окрузі, а також список обраних депутатів у багатомандатному окрузі не пізніш як на п'ятий день після встановлення результатів публікуються в друкованих засобах масової інформації або доводяться до відома населення в інший спосіб.

Про підсумки голосування та результати виборів територіальна виборча комісія приймає відповідне рішення. Про підсумки голосування і результати виборів, рішення про черговість кандидатів у депутати у виборчих списках місцевих організацій партій, які отримали право на участь у розподілі депутатських мандатів у цьому окрузі, список обраних депутатів у багатомандатному окрузі територіальна виборча комісія невідкладно надсилає повідомлення Центральній виборчій комісії.

Таким чином, зазначені норми законодавства передбачають процедуру установлення підсумків голосування і результатів місцевих виборів шляхом прийняття відповідних рішень та складання протоколів виборчими комісіями, порядок їх оприлюднення та такі рішення, дії або бездіяльність комісій можуть бути оскаржені, в тому числі, кандидатом у депутати у строки, визначені ст. 95 Закону України «Про місцеві вибори», тобто, у дводенний строк з дня прийняття рішення, вчинення дії або бездіяльності щодо, зокрема, встановлення підсумків голосування.

При цьому, строк подання скарги продовженню або поновленню не підлягає та через 15 днів після дня офіційного оприлюднення результатів місцевих виборів виборчий процес завершується.

Суд звертає увагу, що позивачем протягом строків, встановлених Законом України «Про місцеві вибори» та нормами КАС України результати виборів, зокрема, протокол про установлення результатів виборів, рішення про черговість кандидатів у депутати у виборчому списку від місцевої організації партії, протокол про результати виборів депутатів у відповідному багатомандатному виборчому окрузі з відповідних місцевих виборів, рішення про підсумки голосування та результати виборів, не оскаржував, рішення дії або бездіяльність виборчої комісії судом або вищестоящою комісією неправомірними не визнавалися, на даний час результати виборів встановлені та оприлюднені, а виборчий процес закінчився.

Відповідно до ст. 90 Закону України «Про місцеві вибори» у разі якщо депутат, який обирався в багатомандатному виборчому окрузі, достроково припинив повноваження або його повноваження достроково припинені за рішенням територіальної виборчої комісії обраним депутатом визнається наступний за черговістю кандидат у депутати від місцевої організації партії.

Оскільки за встановленими, не оскарженими та не скасованими результатами місцевих виборів, зокрема, за рішенням Роздільнянської міської виборчої комісії Роздільнянського району Одеської області про черговість кандидатів у депутати у виборчому списку від місцевої організації партії №70 від 03.11.2015 року ОСОБА_2 перебуває четвертим у списку кандидатів, а ОСОБА_1 перебуває п'ятим в списку, відповідачем у відповідності до вимог законодавства прийнято постанову №97 від 05.07.2017 року про визнання обраним депутатом Роздільнянської міської ради від Роздільнянської районної організації Радикальної партії ОСОБА_2.

Таким чином, у суду відсутні підстави для зобов'язання відповідача скасувати постанову №97 від 05.07.2017 року.

Щодо зобов'язання відповідача після приведення у відповідність рейтингу кандидатів від Радикальної партії Олега Ляшка згідно з офіційними протоколами дільничних виборчих комісій видати постанову «Про заміщення депутатів Роздільнянської міської ради» та обрати депутата Роздільнянської міської ради на підставі черговості кандидатів у депутати Роздільнянської міської ради від Роздільнянської районної організації Радикальної партії Олега Ляшка, суд звертає увагу на відсутність підстав для скасування постанови №97 від 05.07.2017 року, на відсутність підстав для приведення рейтингу кандидатів у відповідність з протоколами дільничних виборчих комісій враховуючи не оскарження позивачем результатів виборів в строки, передбачені Законом України «Про місцеві вибори», нормами КАС України та закінчення виборчого процесу, а також на неможливість задоволення вимог на майбутнє, тобто, в частині обрання депутатів після приведення рейтингу у відповідність.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Згідно із ст. 86 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Враховуючи вищезазначене та оцінюючи надані докази в сукупності, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 не обґрунтовані, не відповідають вимогам законодавства, а тому не підлягають задоволенню повністю.

Керуючись ст. ст. 158-163, 172 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Роздільнянської міської виборчої комісії Роздільнянського району Одеської області №09838, третя особа на стороні відповідача - ОСОБА_2 про зобов'язання відповідача скасувати постанову від 05.07.2017 року, зобов'язання відповідача після приведення у відповідність рейтингу кандидатів від Радикальної партії Олега Ляшка згідно з офіційними протоколами дільничних виборчих комісій видати постанову «Про заміщення депутатів Роздільнянської міської ради» та обрати депутата Роздільнянської міської ради на підставі черговості кандидатів у депутати Роздільнянської міської ради від Роздільнянської районної організації Радикальної партії Олега Ляшка - відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги у дводенний строк з дня її проголошення.

Головуючий суддя - Л.І. Свида

Судді - О.Г. Гусев

- К.О. Танцюра