
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 715-77-21, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
_____________
УХВАЛА
"24" липня 2017 р. Справа № 922/1650/15
Вх. номер 1650/15
Суддя господарського суду Кухар Н.М.
при секретарі судового засідання Руденко О.О.
за участю представників:
позивача (боржника за наказом) - ОСОБА_1 (довіреність № 01/01-25/08-18 від 04.01.2016р.);
прокуратури - не з'явився;
відповідача - не з'явився;
розглянувши заяву Державної екологічної інспекції у Харківській області (вх. № 21056 від 27.06.2017р.) про розстрочку виконання рішення по справі за позовом:
Прокурора Дергачівського району Харківської області в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Харківській області, м.Харків,
до Комунального підприємства "Дергачікомунсервіс", м.Дергачі Харківської області,
про стягнення 1796688,24 грн.
ВСТАНОВИВ:
Державна екологічна інспекція у Харківській області звернулась до господарського суду із заявою (вх. № 21056 від 27.06.2017р.) про розстрочку виконання рішення господарського суду Харківської області по справі № 922/1650/15 на 36 місяців, з щомісячною виплатою стягувачу 998,16 грн.
Ухвалою господарського суду Харківської області від 17.07.2017р. вищевказану заяву позивача (боржника) було призначено до розгляду на 24.07.2017р. о 12:00 год.
20.07.2017р. до канцелярії господарського суду надійшов відзив відповідача, КП "Дергачікомунсервіс" на заяву позивача (боржника), в якому відповідач проти розстрочки виконання рішення не заперечує, просить розглядати справу за його відсутності.
У судовому засіданні, яке відбулося 24.07.2017р., представник позивача (боржника) підтримала заяву про розстрочку виконання рішення господарського суду Харківської області по справі № 922/1650/15 у повному обсязі.
Представники прокурора та відповідача у судове засідання не з'явились; про час та місце судового засідання були повідомлені належним чином.
Дослідивши надані заявником в обґрунтування заяви про розстрочку виконання рішення суду документи, вислухавши пояснення представника заявника, суд встановив наступне.
Рішенням господарського суду Харківської області від 13.03.2017р. по справі № 922/1650/15 було відмовлено у позові Прокурора Дергачівського району Харківської області в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Харківській області до Комунального підприємства "Дергачікомунсервіс", м.Дергачі Харківської області, про стягнення збитків, що виникли внаслідок шкоди, завданої внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів у розмірі 1796688,24 грн. Даним рішенням з Державної екологічної інспекції у Харківській області присуджено до стягнення на користь державного бюджету України 35933,76 грн. судового збору.
31.03.2017р. на виконання вищевказаного рішення був виданий відповідний наказ.
Відповідно до ч. 1 ст. 121 Господарського процесуального кодексу України, при наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим, за заявою сторони, державного виконавця, прокурора або за своєю ініціативою господарський суд, який видав виконавчий документ, у десятиденний строк розглядає це питання у судовому засіданні з викликом сторін, прокурора і у виняткових випадках, залежно від обставин справи, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, ухвали, постанови, змінити спосіб та порядок їх виконання.
При цьому, Господарський процесуальний кодекс не визначає переліку обставин, які свідчать про неможливість виконання рішення чи ускладнюють його виконання. Тому суд оцінює докази, що підтверджують зазначені обставини, за правилами ст. 43 ГПК, та за наявності обставин, які ускладнюють виконання рішення чи унеможливлюють його виконання , господарський суд має право: відстрочити виконання рішення, ухвали, постанови; розстрочити виконання рішення, ухвали, постанови; змінити спосіб виконання рішення, ухвали, постанови; змінити порядок виконання рішення, ухвали, постанови.
Згідно п. 7.2. Постанови Пленуму Вищого господарського суду від 17.10.2012р. № 9 "Про деякі питання практики виконання рішень, ухвал, постанов господарських судів України", підставою для відстрочки, розстрочки, зміни способу та порядку виконання рішення можуть бути конкретні обставини, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим у визначений строк або встановленим господарським судом способом. При цьому слід мати на увазі, що згоди сторін на вжиття заходів, передбачених статтею 121 ГПК, ця стаття не вимагає, і господарський суд законодавчо не обмежений будь-якими конкретними термінами відстрочки чи розстрочки виконання рішення. Проте, вирішуючи питання про відстрочку чи розстрочку виконання рішення, зміну способу і порядку виконання рішення, господарський суд повинен враховувати матеріальні інтереси сторін, їх фінансовий стан, ступінь вини відповідача у виникненні спору, наявність інфляційних процесів у економіці держави та інші обставини справи, зокрема, щодо фізичної особи (громадянина) - тяжке захворювання її самої або членів її сім'ї, скрутний матеріальний стан, стосовно юридичної особи - наявну загрозу банкрутства, відсутність коштів на банківських рахунках і майна, на яке можливо було б звернути стягнення, щодо як фізичних, так і юридичних осіб - стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.
Як зазначає заявник, Державна екологічна інспекція у Харківській області має намір виконати вищевказане рішення господарського суду, проте не має такої можливості через обставини, які ускладнюють виконання рішення.
Так, Державна екологічна інспекція в силу норм п. 16 наказу Міністерства екології та природних ресурсів України від 04.11.2011р. № 429 "Про затвердження Положення про державну екологічну інспекцію в Автономній Республіки Крим, областях, містах Києві та Севастополі", утримується за рахунок державного бюджету. Штатний розпис та кошторис Держекоінспекції затверджуються Головою Державної екологічної інспекції України.
Відповідно до ч. 1 ст. 48 Бюджетного кодексу України, розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов'язання та здійснюють платежі тільки в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисами, враховуючи необхідність виконання бюджетних зобов'язань минулих років, довгострокових зобов'язань за енергосервісом, узятих на облік органами Казначейства України.
Таким чином, Державна екологічна інспекція може сплачувати зобов'язання (борги) лише в межах асигнувань, передбачених кошторисом на певний період.
Державна судова адміністрація України (стягувач за наказом по даній справі) направила наказ господарського суду Харківської області від 31.03.2017р. до Управління державної казначейської служби України у Шевченківському районі м.Харкова, яке в силу положень п. 28 Постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевого бюджетів або боржників" від 03.08.2011р. № 845 наклала арешт на всі рахунки по кодам програмної класифікації видатків та кредитування державного бюджету та кодам економічної класифікації видатків бюджету 2405010, крім захищених видатків Держекоінспекції.
Управлінням державної казначейської служби України у Шевченківському районі м.Харкова було надіслано на адресу боржника повідомлення від 22.06.2017р. за № 03-23/569 про здійснення безспірного списання коштів з рахунків Держекоінспекціі по коду програмної класифікації видатків та кредитування державного бюджету 2405010 (керівництво управління у сфері екологічної о контролю), з рахунку боржника.
Відповідно до кошторису Державної екологічної інспекції у Харківській області на 2017 рік по коду економічної класифікації видатків бюджету КЕКВ 2800 (інші поточні видатки) передбачено надходжень у сумі 135000,00 грн. протягом бюджетного періоду.
Відповідно до виписки по paxунках Держекоінспекції, виданої Управлінням державної казначейської служби України у Шевченківському районі м.Xаркова, залишок коштів станом на 26.06.2017р. по КЕКВ 2800 становить 5814,83 грн.
Вищевказане свідчить про неможливість сплатити суму боргу у розмірі 35933,76 грн. одноразовим платежем, а арешт рахунків боржника, як державного органу виконавчої влади, призведе до повного припинення покладених на Державну екологічну інспекцію функцій та завдань.
Крім того, тяжкий фінансовий стан боржника обумовлений наявністю кредиторської заборгованості за Договором № 924/16О від 23.03.2016р. по відшкодуванню витрат на утримання та експлуатаційне обслуговування орендованого комунального майна.
Згідно довідки про кредиторську заборгованість по загальному фонду станом на 01.06.2017р., заборгованість перед Державною екологічною інспекцією становить 155668,29 грн.
За таких обставин, приймаючи до уваги складний фінансовий стан Державної екологічної інспекції у Харківській області, яка в межах міста Харкова та Харківської області здійснює реалізацію державної політики з державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, а також наявність обставин, які дозволяють боржнику здійснити повне погашення існуючої заборгованості перед позивачем лише через певний час, суд дійшов висновку про наявність обґрунтованих підстав для задоволення заяви боржника та можливість розстрочення виконання рішення господарського суду по справі № 922/1650/15 на три роки (36 місяців).
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 86, 121 Господарського процесуального кодексу України, суд -
УХВАЛИВ:
Заяву Державної екологічної інспекції у Харківській області задовольнити.
Розстрочити виконання рішення господарського суду Харківської області від 31.03.2017р. по справі № 922/1650/15 на три роки (36 місяців), стягуючи заборгованість наступним чином:
- липень 2017 року - 998,16 грн.,
- серпень 2017 року - 998,16 грн.,
- вересень 2017 року - 998,16 грн.,
- жовтень 2017 року - 998,16 грн.,
- листопад 2017 року - 998,16 грн.,
- грудень 2017 року - 998,16 грн.,
- січень 2018 року- 998,16 грн.,
- лютий 2018 року - 998,16 грн.
- березень 2018 року - 998,16 грн.,
- квітень 2018 року - 998,16 грн.,
- травень 2018 року - 998,16 грн.,
- червень 2018 року - 998,16 грн.,
- липень 2018 року - 998,16 грн.,
- серпень 2018 року - 998,16 грн.,
- вересень 2018 року - 998,16 грн.,
- жовтень 2018 року - 998,16 грн.,
- листопад 2018 року - 998,16 грн.,
- грудень 2018 року - 998,16 грн.,
- січень 2019 року - 998,16 грн.,
- лютий 2019 року - 998,16 грн.,
- березень 2019 року - 998,16 грн.,
- квітень 2019 року - 998,16 грн.,
- травень 2019 року - 998,16 грн.,
- червень 2019 року - 998,16 грн.,
- липень 2019 року - 998,16 грн.,
- серпень 2019 року - 998,16 грн.,
- вересень 2019 року - 998,16 грн.,
- жовтень 2019 року - 998,16 грн.,
- листопад 2019 року - 998,16 грн.,
- грудень 2019 року - 998,16 грн.,
- січень 2020 року - 998,16 грн.,
- лютий 2020 року - 998.16 гри.
- березень 2020 року - 998,16 грн.,
- квітень 2020 року - 998,16 грн.,
- травень 2020 року - 998,16 грн.,
- червень 2020 року - 998,16 грн.
Суддя Кухар Н.М.