Ухвала суду № 67960931, 25.07.2017, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.07.2017
Номер справи
826/4702/17
Номер документу
67960931
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 826/4702/17 Головуючий у 1-й інстанції: Костенко Д.А. Суддя-доповідач: Твердохліб В.А.

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 липня 2017 року м.Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Твердохліб В.А.

суддів Костюк Л.О., Троян Н.М.

за участю секретаря Борейка Д.Е.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Києві апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 24 травня 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Міністра юстиції України Петренка Павла Дмитровича, третя особа: Міністерство юстиції України про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язати вчинити дії, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_2 (далі - Позивач) звернулась до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Міністра юстиції України Петренка Павла Дмитровича (далі - Відповідач 1), третя особа: Міністерство юстиції України (далі - Третя особа) та, з урахуванням уточнення позовних вимог, просила: визнати протиправною бездіяльність Міністра юстиції України Петренка П.Д. щодо нездійснення особистого прийому ОСОБА_5 у дні, визначені графіком прийому громадян; зобов'язати Міністра юстиції України Петренка П.Д. провести особистий прийом з ОСОБА_5.у зручний для обох сторін час та день; зобов'язати Міністра юстиції України Петренка П.Д. скасувати пункт 4 Порядку особистого прийому громадян у Міністерстві юстиції України, затвердженого наказом Міністра юстиції України від 11.11.2013 №2368/5, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 12.11.2013 за №1936/24468 (далі - Порядок №2368/5).

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 24 травня 2017 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено.

Не погоджуючись з таким судовим рішенням, Позивачем подано апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову про задоволення адміністративного позову.

В апеляційній скарзі апелянт посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що є підставою для його скасування.

Заслухавши суддю-доповідача, представника Позивача, заперечення представника Відповідача та Третьої особи, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджується матеріалами справи, що ОСОБА_5, як представник ОСОБА_2, на підставі довіреності від 05.09.2016 року, посвідченої секретарем сільської ради с.Степанівка Вінницького району Вінницької області та зареєстрованої в реєстрі за №62, з метою зустрічі з Міністром юстиції України Петренком П.Д. прибував у дні проведення ним особистого прийому громадян 24.06.2016 року, 01.07.2016 року, 15.07.2016 року, 26.08.2016 року, однак зустріч не відбулася, оскільки прийом здійснювався не Відповідачем, а уповноваженою особою.

07 вересня 2016 року представник Позивача звернувся з скаргою до Відповідача, в якій просив, з метою уникнення негативних наслідків та подальших непорозумінь, призначити особисту зустріч для вирішення питання, з яким намагається протягом року звернутись до Міністра юстиції.

01 листопада 2016 року Міністерство юстиції України, листом №А26672/15.3-15.16 повідомило Позивача про те, що він попередньо записаний на особистий прийом до Міністра юстиції України Петренка П.Д., який відбудеться 27 січня 2017 року з 10:00 до 12:00 за адресою: м.Київ, вул.Січових Стрільців, 73.

27 січня 2017 року прийом Відповідачем здійснено не було, оскільки за його відсутності особистий прийом проводився уповноваженою особою - заступником Міністра юстиції України ОСОБА_7

Статтею 40 Конституції України встановлено, що усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов'язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.

Положеннями статті 22 Закону України «про звернення громадян» визначено, що керівники та інші посадові особи органів державної влади, місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян зобов'язані проводити особистий прийом громадян.

Прийом проводиться регулярно у встановлені дні та години, у зручний для громадян час, за місцем їх роботи і проживання. Графіки прийому доводяться до відома громадян.

Порядок прийому громадян в органах державної влади, місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форм власності, об'єднаннях громадян визначається їх керівниками.

Основні вимоги до організації та проведення особистого прийому громадян у Міністерстві юстиції України визначено Порядком особистого прийому громадян у Міністерстві юстиції України, затвердженого наказом Міністра юстиції України від 11.11.2013 року №2368/5, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України від 12.11.2013 року за №1936/24468 (далі - Порядок №2368/5).

Відповідно до пункту 3 Порядку №2368/5 особистий прийом громадян Міністром юстиції України, першим заступником Міністра, заступником Міністра, заступником Міністра - керівником апарату, Урядовим уповноваженим у справах Європейського суду з прав людини здійснюється лише за попереднім записом у дні та години, визначені графіком особистого прийому громадян, затвердженим в установленому порядку.

Крім того, Порядком організації та проведення особистого прийому громадян у Кабінеті Міністрів України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 2010 року №924 визначено основні вимоги до організації та проведення особистого прийому громадян у Кабінеті Міністрів України. Особистий прийом громадян Першим віце-прем'єр-міністром, віце-прем'єр-міністрами України та міністрами (далі - члени Кабінету Міністрів України) проводиться у приймальні Кабінету Міністрів України у визначені графіком дні з 15-ї до 17-ї години.

У разі відсутності Першого віце-прем'єр-міністра України чи одного з віце-прем'єр-міністрів України, інших членів Кабінету Міністрів України особистий прийом громадян проводять уповноважені ними посадові особи.

Графік особистого прийому громадян членами Кабінету Міністрів України затверджує та в разі потреби вносить до нього зміни Державний секретар Кабінету Міністрів України за погодженням з Прем'єр-міністром України.

Пунктом 4 Порядку №2368/5 передбачено, що у разі відсутності Міністра юстиції України, першого заступника Міністра, заступника Міністра, заступника Міністра - керівника апарату, Урядового уповноваженого у справах Європейського суду з прав людини особистий прийом громадян здійснюють уповноважені ними посадові особи.

Як вже зазначалось, 27.01.2017 року за відсутності Міністра юстиції України Петренка П.Д. особистий прийом громадян проводила уповноважена особа - заступник Міністра юстиції України ОСОБА_7, що відповідає п.4 Порядку №2368/5.

Відповідно до п.10 Положення про Міністерство юстиції України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 2 липня 2014 року №228 Мін'юст у межах повноважень, передбачених законом, на основі і на виконання Конституції та законів України, актів Президента України та постанов Верховної Ради України, прийнятих відповідно до Конституції та законів України, актів Кабінету Міністрів України видає накази, здійснює організацію і контроль за їх виконанням.

Накази Мін'юсту, які відповідно до закону є регуляторними актами, розробляються, розглядаються, видаються та оприлюднюються з урахуванням вимог Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності».

Нормативно-правові акти Мін'юсту підлягають державній реєстрації в установленому законодавством порядку.

Накази Мін'юсту видані у межах повноважень, передбачених законом, обов'язкові для виконання центральними органами виконавчої влади, їх територіальними органами, місцевими державними адміністраціями, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності та громадянами.

Наказ Міністерства юстиції України від 11.11.2013 року №2368/15 «Про затвердження Порядку особистого прийому громадян у Міністерстві юстиції України» прийнято суб'єктом владних повноважень в межах повноважень, визначених ч.3 ст.22 Закону України «Про звернення громадян».

Положеннями ст.8 Закону України від 17.03.2011 року №3166-VI «Про центральні органи виконавчої влади» встановлено, що Міністр як керівник міністерства визначає обов'язки першого заступника міністра, заступників міністра, розподіл повноважень міністра між першим заступником міністра та заступниками міністра, які вони здійснюють у разі його відсутності.

При цьому складення окремого письмового доручення для проведення особистого прийому громадян Порядком №2368/5 не вимагається.

З урахуванням наведеного колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про відсутність порушення Відповідачем вимог ст.40 Конституції України, Закону України «Про звернення громадян», пункту 4 Порядку №2368/5, а також прав та інтересів Позивача.

Також, позовна вимога про зобов'язання Відповідача скасувати пункт 4 Порядку №2368/5 не підлягає задоволенню з огляду на її необґрунтованість та відсутність переконливих доказів та аргументів з цього приводу.

Положеннями ст.99 КАС України визначено, що адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Позивач зазначає, що Відповідачем 24.06.2016 року, 01.07.2016 року, 15.07.2016 року, 26.08.2016 року не проведено особистого прийому громадян, однак про порушення свого права Позивач знала ще з 26.08.2016 року, що не заперечується представником Позивача.

Проте, до суду за захистом своїх порушених прав звернулась лише 04.04.2017 року тобто поза межами шестимісячного строку.

Отже, колегія суддів вважає вірним висновок суду першої інстанції про те, що такі обставини не можуть бути прийняті судом до уваги при розгляді цієї справи.

Згідно з ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

З огляду на вказане, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо відмови у задоволенні адміністративного позову.

Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції.

Згідно з п.1 ч.1 ст.198, ст.200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Доводи апеляційної скарги не дають підстав для висновку, що судом першої інстанції при розгляді справи допущені порушення норм матеріального чи процесуального права, які передбачені ст.ст.201, 202 КАС України.

З урахуванням вищевикладеного, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи, оскаржуване судове рішення постановлено з додержанням норм матеріального та процесуального права і підстав для його скасування не вбачається, а тому апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції - без змін.

Керуючись ст.ст. 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд,-

У Х В А Л И В:

Апеляційну скаргу ОСОБА_2 залишити без задоволення, постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 24 травня 2017 року - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядку та строки, передбачені ст.212 КАС України.

Головуючий суддя Твердохліб В.А.

Судді Костюк Л.О.

Троян Н.М.

Ухвала складена в повному обсязі 26 липня 2017 року.

Головуючий суддя Твердохліб В.А.

Судді: Троян Н.М.

Костюк Л.О.