
Провадження № 3/359/1746/2017
Справа № 359/3719/17
М № 0188/12500/17
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
«21 липня 2017 року» м. Бориспіль
Суддя Бориспільського міськрайонного суду Київської області Криворучко І.В.,
за участі представника Київської митниці ДФС ОСОБА_1, ОСОБА_2,
представника особи, яка притягується до відповідальності ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу, яка надійшла від Київської митниці ДФС, про притягнення до адміністративної відповідальності громадянина України ОСОБА_2 ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, місце народження: Індія, постійно проживає (зі слів пасажира): Україна, АДРЕСА_1, працює лікарем хірургом, паспорт громадянина України для виїзду за кордон FB789772 виданий 07.09.2015р., орган, що видав 8027, ідентифікаційний номер: НОМЕР_1, за ст. 471 МК України, -
в с т а н о в и в :
Згідно даних протоколу про порушення митних правил, 08.04.2017 р. о 21 год. 20 хв. під час проходження митного контролю в зоні митного контролю залу «Відліт» терміналу «D» ДП МА «Бориспіль» громадянин України ОСОБА_5 ОСОБА_4, який відлітав до Казахстану, м. Алма-Ати , літаком авіакомпанії «Air Аstana», рейсом №402, своїми діями обрав канал, позначений символами зеленого кольору - «зелений коридор», тим самим, відповідно до ч. 5 ст. 366 МК України заявив про те, що переміщувані ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та обмеження щодо вивезення на межі митної території України та засвідчив про факти, що мають юридичне значення. Після перетину пасажиром «білої лінії», яка позначає закінчення зони спрощеного митного контролю «зелений коридор», на підставі п. 4 ст. 336 та ст. 342 Митного Кодексу України пасажиру було задано запитання щодо наявності в нього готівки, на що він відповів, що має 20 000 доларів США. Після цього пасажира було запрошено до службового приміщення митниці та запропоновано пред`явити всю наявну готівку. Громадянином було видано готівку в розмірі 20 000 доларів США, які знаходились у відділенні поясного гаманця, закріпленого на поясі пасажира. Зазначена готівка переміщувалась без ознак приховування. Зі слів громадянина України ОСОБА_2 ОСОБА_4 вся готівка належить йому особисто. Пасажир обрав проходження митного контролю «зеленим коридором», де передбачено наявність у громадян готівки у сумі, що не перевищує 10 000 євро (чи еквівалент цієї суми в іншій валюті). З виявленої суми пасажиру було пропущено 10 600 доларів США (еквівалент 9 938 євро згідно курсу НБУ на 08.04.2017р. За протоколом про порушення митних правил вилучено 9 400 доларів США.
На момент проходження митного контролю належним чином оформленої митної декларації пасажир та документів, що підтверджують зняття готівки з рахунків у банках (фінансових установах), не надав, до моменту перетину ним «білої лінії» до інспекторів митниці не звертався. Своїми діями громадянин України ОСОБА_5 ОСОБА_4 під час проходження митного контролю в залі «Відліт» терміналу «D» ДПМА «Бориспіль» порушив встановлений ст. 366 МК України порядок проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю.
Зазначені дії, що полягають у переміщенні через митний кордон України громадянином України ОСОБА_2 ОСОБА_4, який формою проходження митного контролю обрав проходження через «зелений коридор», готівки в обсязі, що підлягає обовязковому письмовому декларуванню у повному обсязі та надання документів, що підтверджують зняття готівки з рахунків у банках (фінансових установах), виключно на ту суму, що перевищує в еквіваленті 10 000 євро для резидентів України, відповідно до Постанови Правління НБУ № 148 від 27.05.2008 р.
Зазначені дії, мають ознаки порушення митних правил, передбаченого ст. 471 МК України.
У звязку з цим працівниками митниці складено протокол про порушення митних правил № 0188/12500/17 один примірник якого вручено під підпис громадянину України ОСОБА_5
Підстав для перенесення розгляду справи, направлення матеріалів для додаткової перевірки, закриття провадження в справі - судом не встановлено.
Громадянин України ОСОБА_5 до суду не зявився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Представник особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_3 в суді вказав, що вся вилучена валюта належить ОСОБА_5 особисто та є його заробітною платою, яку він отримав працюючи в клініці лікарем-хірургом згідно з дозволом на роботу на Мальдівах. ОСОБА_5А відлітав до Індії та вивозив зазначену готівку для проведення операції хворої матері з діагнозом Холестеатома, ускладнена абсцесом і менінгітом. Свою вину у вчиненні порушення митних правил визнає, однак дана ситуація сталася випадково з причин необізнаності митних правил. При вирішенні справи просить врахувати сукупність обставин, що помякшують відповідальність особи, що притягається до адміністративної відповідальності та практику Європейського суду з справ людини. Таким чином, враховуючи все вищевикладене, просить призначити адміністративне стягнення у вигляді штрафу, а вилучену валюту, - повернути, оскільки її вилучення може поставити під загрозу існування людського життя.
Представник Київської митниці ДФС просив суд застосувати до порушника стягнення у виді штрафу з конфіскацією вилученої валюти.
Заслухавши представника особи, яка притягається до відповідальності, представника митниці, ознайомившись з матеріалами справи, суддя приходить до висновку про наявність в діях громадянина України ОСОБА_5 складу адміністративного правопорушення, визначеного ст. 471 МК України.
Так, дійсно громадянин України ОСОБА_5 допустив порушення вимог ст. 366 МК України порядку проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю.
З цього приводу у суду достатні підстави для визнання громадянина України ОСОБА_5 винним у скоєнні правопорушення, передбаченого ст. 471 МК України.
Вина правопорушника, підтверджується даними протоколу про порушення митних правил, протоколом опитування в справі про порушення митних правил, переліком вилученої іноземної валюти, даними доповідної записки, розрахунком еквіваленту та встановлена судом.
Згідно наданих представником особи, яка притягається до відповідальності пояснень в судовому засіданні, ОСОБА_5 визнав, що порушив митні правила, однак таке порушення сталось помилково, оскільки був необізнаний з митними правилами.
У відповідності з положеннями ст. 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права.
Згідно ст. 9 Конституції України, а також ст. 17 Закону України «Про міжнародні договори» від 22.12.1993 року, міжнародні договори, згода на обов'язковість яких дана Верховною Радою України, є часткою національного законодавства України. Також передбачається, що якщо міжнародним договором встановлені інші права, ніж ті, які передбачені законодавством України, то застосовуються правила міжнародного договору України. Тобто в такому випадку міжнародно-правові норми мають пріоритетне значення.
17 липня 1997 року Україна ратифікувала Європейську Конвенцію «З захисту прав і основних свобод людини», а також Протоколи 1, 2, 4, 7, 11, які є невід'ємною частиною Конвенції, чим визнала її дію в національній правовій системі, а також обов'язковість рішень Європейського Суду з прав людини по всім питанням що стосуються тлумачення і застосування Конвенції.
Правопорушення, яке вчинив громадянин України ОСОБА_5, полягало у переміщенні через митний кордон не задекларованих митному органу коштів в сумі 9400 доларів США, що підлягають обов'язковому декларуванню.
Слід зауважити, що діючим законодавством України ввезення готівкової іноземної валюти в Україну, в принципі не обмежена, обмежена лише сума (10000 євро), яка може бути ввезена без письмового декларування.
Об'єктивна сторона правопорушення, яке вичинив громадянин України ОСОБА_5 полягає в недекларуванні іноземної валюти при проходженні митного контролю в «зеленому коридорі», тобто в зоні спрощеного митного контролю, відповідальність за що передбачена ст. 471 МК України.
Згідно зі ст. 471 МК України, за таке правопорушення передбачено накладення адміністративного стягнення в виді штрафу і конфіскації не задекларованої валюти.
За матеріалами справи жодних даних, які б давали суду підстави вважати, що шляхом застосування конфіскації буде попереджена інша незаконна діяльність - легалізація злочинних доходів, торгівля наркотиками, фінансування тероризму, ухилення від сплати податків, тощо - відсутні.
Ввезення даної суми в Україну допускається, за умови її декларування митному органу та наявності підтвердження її походження.
Таким чином, єдине діяння, яке вчинив громадянин України ОСОБА_5 полягає в ненаданні митному органу відповідної декларації.
За вищевказане правопорушення, яке полягає в недекларуванні іноземної валюти, громадянин України ОСОБА_5 підлягає адміністративному стягненню у виді штрафу.
Шкода, яку громадянин ОСОБА_5 потенційно міг завдати державі, була незначною. Таким чином, метою конфіскації було не відшкодування майнової шкоди, завданої державі, оскільки вона не зазнала ніяких збитків внаслідок невнесення заявником відомостей до митної декларації.
З огляду на наведене, застосування конфіскації, предметів порушення митних правил, в даному випадку є порушенням положень ст. 1 Протоколу № 1 до Конвенції, тобто є не пропорційним, оскільки покладає на громадянина України ОСОБА_5 та його сімю «індивідуальний надмірний тягар».
На підставі статті ст. 33 КУпАП при накладенні стягнення враховується характер вчиненого правопорушення, особа правопорушника, ступінь вини, майновий стан, обставини, що помякшують і обтяжують відповідальність.
Обтяжуючих відповідальність особи обставин судом не встановлено.
При прийнятті рішення суддя враховує наявність у громадянина України ОСОБА_5 підтверджуючих законне походження валюти документів, а саме: довідка з місця роботи із зазначенням щомісячного доходу, що становить 3500 доларів США та виписками з банку.
Крім того, громадянин ОСОБА_5 раніше не судимий, до кримінальної чи адміністративної відповідальності не притягувався.
З наданих до суду документів дійсно вбачається, що готівкові кошти ОСОБА_5 вивозив з метою проведення операції його матері ОСОБА_6 Бану у якої діагностовано холестеатому, ускладнену менінгітом.
З цього приводу, суддя приходить до висновку, що конфіскація вилученої валюти, буде сприяти лише погіршенню матеріального становища громадянина України ОСОБА_5 та його родини і ніяк не сприятиме його вихованню та попередженню вчиненню ним нових порушень.
Відповідно до ст. 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Враховуючи характер скоєного, виходячи зі змісту ч. 3 ст. 462 МК України, матеріали справи, встановлені судом виключні обставини (грошові кошти необхідні для проведення операції і подальшої реабілітації важко хворої матері), зазначені норми закону, розмір вилученої у правопорушника валюти, суддя дійшов висновку, що на правопорушника має бути накладено стягнення у виді штрафу в розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (1700 грн.). З цього приводу підстав для застосування додаткового покарання - конфіскації вилученої валюти у суду немає, яке вказане в санкції ст. 471 МК України.
Саме таке стягнення суддя вважає достатнім для виправлення та належної поведінки громадянина в подальшому.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» слід стягнути з громадянина України ОСОБА_5 на якого накладено адміністративне стягнення судовий збір в розмірі 320 гривень.
Керуючись п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», ст. ст. 3, 10, ст. 471 МК України (в редакції 2012 р.), ст. 8, 23, 33 КУпАП -
п о с т а н о в и в :
Громадянина України ОСОБА_2 ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер: НОМЕР_1, визнати винним у скоєні правопорушення, передбаченого ст. 471 МК України та накласти штраф у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1700 (одна тисяча сімсот) гривень 00 коп. сума штрафу підлягає сплаті на користь держави (отримувач: Бориспіль УДКСУ/Київська митниця ДФС, ЄДПОУ: 38007070, МФО банку: 821018, КДБ: 21081100, р/р: 31117106705004, 050*).
Вилучену згідно протоколу про порушення митних правил № 0188/12500/17 від 08.04.2017 року валюту в розмірі 9400 доларів США повернути громадянину України ОСОБА_2 ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер: НОМЕР_1.
Стягнути з громадянина України ОСОБА_2 ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер: НОМЕР_1, на користь державного бюджету України (р/р №31216206700004, МФО: 821018, код за ЄДРПОУ 38007070, банк: ГУДКСУ у Київській області м. Київ, отримувач коштів Бориспільське управління Державної казначейської служби України Київської області: 22030001, призначення платежу *;101;) судовий збір в розмірі 320 гривень.
Апеляційна скарга на постанову суду по справі про адміністративне правопорушення може бути принесена до Апеляційного суду Київської області через Бориспільський міськрайонний суд Київської області протягом 10(десяти) днів з дня її винесення.
Постанова може бути предявлена до виконання протягом 3(трьох) місяців з дня набрання чинності.
Суддя І.В. Криворучко