Постанова № 67915192, 19.07.2017, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.07.2017
Номер справи
815/5084/16
Номер документу
67915192
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

19 липня 2017 р.м.ОдесаСправа № 815/5084/16

Категорія: 3.7 Головуючий в 1 інстанції: Потоцька Н. В.

Судова колегія Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:

Головуючого: Градовського Ю.М.

суддів: Стас Л.В.,

Турецької І.О.

розглянувши в порядку письмового провадження в м.Одесі апеляційну скаргу Державної служби України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпеки) на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 11 квітня 2017р. по справі за адміністративним позовом Державної служби України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпеки) до дочірнього підприємства «ЛИДЕР» про стягнення плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великоваговим транспортним засобом, -

В С Т А Н О В И Л А:

У жовтні 2016р. Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) звернулася в суд із позовом до ДП «ЛИДЕР», в якому просила стягнути плату за проїзд автомобільними дорогами загального користування великоваговим транспортним засобом у сумі 37 631,2грн. в дохід Державного бюджету України.

В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив, що у відповідності до постанови КМУ «Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування» за №879 від 27.06.2007р. відповідачу нарахована плата за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування на загальну суму 1 328,58євро, що станом на 11.05.2016р. еквівалентна 37 631,2грн..

Позивач зазначає, що в добровільному порядку визначена плата за проїзд неоскаржена та несплачена, що і стало підставою для звернення із відповідним позовом до суду.

Посилаючись на вказані обставини просило вимоги задовольнити.

Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 11 квітня 2017р. у задоволенні адміністративного позову відмовлено.

В апеляційній скарзі апелянт просить постанову суду скасувати та прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги у повному обсязі, посилаючись на порушення норм права.

Судова колегія вважає, що у відповідності до п.1 ч.1 ст.197КАС України, апеляційну скаргу можливо розглянути в порядку письмового провадження, оскільки в матеріалах справи достатньо доказів для вирішення справи по суті.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідь судді-доповідача, доводи апеляційної скарги, перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку про задоволення скарги, скасування постанови суду, з наступних підстав.

Відмовляючи у задоволенні адміністративного позову, суд першої інстанції виходив з того, що відсутні підстави для стягнення плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, оскільки при проведенні зважування та розрахунку були допущено порушення норм діючого законодавства.

Проте, з вказаним висновком суду першої інстанції не може погодитись судова колегія, оскільки суд неправильно застосував норми матеріального права та порушив норми процесуального права.

За правилами ст.159 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.

Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених такими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Судова колегія вважає, що вказані порушення норм права призвели до неправильного вирішення справи по суті, а тому апеляційний суд на підставі ст.198 КАС України, постанову суду скасовує та приймає по справі нову постанову про задоволення позовних вимог, з наступних підстав.

Так, апеляційним судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що посадовими особами Управління Укртрансбезпеки в Одеській області у пункті габаритно-вагового контролю автодорога М05 Київ-Одеса 450км.+500м. 11.05.2016р. проведено габаритно-ваговий контроль вантажного автомобіля: марки СКАНІЯ R-124, номерний знак НОМЕР_1, з причепом марки Аскерман SS20 моделі АСLЕRМАN, номерний знак НОМЕР_2.

За результатами проведення зважування позивачем 11.05.2016р. складено Довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю та Акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів за №0000105, на підставі яких проведено Розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування та нарахована плата за проїзд у розмірі 1 328,58євро (а.с.9-10).

У зв'язку із тим, що на теперішній час відповідачем не оскаржено та не сплачено нараховану плату за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, Укртрансбезпека звернулась із вказаним позовом про стягнення вказаної плати.

Перевіряючи наявність підстав для стягнення нарахованої суми, суд апеляційної інстанції виходить з наступного.

Механізм здійснення габаритно-вагового контролю великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів (далі - великовагові та/або великогабаритні транспорті засоби), що використовуються на автомобільних дорогах загального користування визначений Порядком здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затверджений постановою КМУ за №879 від 27.06.2007р. (далі Порядок №879).

Згідно з пп.4 п.1 Порядку №879 габаритно-ваговий контроль це контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів.

Відповідно до п.26 Порядку №879 кошти, стягнені за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів, спрямовуються в установленому порядку до державного бюджету.

Пунктом 27 Порядку №879 встановлено, що плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування справляється з транспортних засобів вітчизняних та іноземних власників, у тому числі тих, що визначені у ст.5 ЗУ «Про єдиний збір, який справляється у пунктах пропуску через державний кордон України», справляється у разі виявлення факту перевищення їх фактичних параметрів над параметрами, які враховувалися під час встановлення розміру єдиного збору в пунктах пропуску через державний кордон, де відсутні вагові комплекси, та з транспортних засобів, які виїжджають за межі України і на які в установленому порядку не отримано дозвіл на рух або не внесено плату за проїзд.

Плата за проїзд справляється в національній валюті за офіційним курсом гривні, встановленим Національним банком на день проведення розрахунку.

Крім того, відповідно до п.31-1 Порядку №879, якщо рух здійснюється без відповідного дозволу або внесення плати за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, така плата визначається за пройдену частину маршруту по території України або за частину, яку перевізник має намір проїхати, у разі перевищення нормативу хоча б одного вагового або габаритного параметру: до 10 відсотків - у подвійному розмірі; на 10 - 40 відсотків - у потрійному розмірі; більше як на 40 відсотків - у п'ятикратному розмірі.

У разі перевищення кількох нормативів вагових або габаритних параметрів плата за проїзд визначається виходячи з параметру з найбільшим перевищенням.

У зв'язку з виявленням факту перевищення фактичних парламентів великогабаритного транспорту та відсутності дозволу на проїзд, відповідачу станом на 11.05.2016р. визначена плата за проїзд в сумі 1328,58євро, що еквівалентно 37631,2грн..

Відповідно до п.28 Порядку №879 Плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу вноситься перевізником за затвердженими ставками виходячи з вагових та/або габаритних параметрів транспортного засобу, протяжності маршруту, кількості перевезень.

При нарахуванні плати за проїзд великогабаритного транспортного засобу, перевізник зобов'язаний протягом 30 календарних днів з моменту визначення плати внести її та повідомити про це відповідний територіальний орган Укртрансбезпеки.

Апеляційний суд зазначає, що доказів сплати відповідачем плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великоваговим транспортним засобом, а також доказів оскарження розрахунку плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування в матеріалах справи відсутні.

Що стосується розрахунку плати за проїзд, суд апеляційної інстанції зазначає наступне.

Порядок зупинення транспортного засобу, що здійснює автомобільні перевезення пасажирів та вантажів, посадовими особами Державної інспекції України з безпеки на наземному транспорті та її територіальних органів, затверджений постановою КМУ за №422 від 20.05.2013р. (далі - Порядок №422).

Як зазначено в п.6 Порядку №422, у зв'язку з виявленими під час здійснення габаритно-вагового контролю невідповідності фактичних вагових параметрів нормам та правилам, контролюючими особами Управління Укртрансбезпеки в Одеський області 11.05.2016р. складено Акт за №0000105 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів. Даний акт складений за формою відповідно до Додатку 3 до Порядку №422.

У графі №7 акту, зазначений маршрут руху транспортного засобу та пройдена відстань, але при проведенні розрахунку, Укртрансбезпекою здійснено нарахування плати не за пройдену відстань, а за весь маршрут, який повинен був пройти перевізник, що узгоджується із вимогами п.23 - 24, 31-1 Порядку №879.

Вказане нарахування за весь маршрут здійснено з тих підстав, що у відповідності до вимог п.23 Порядку №879, власник великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу або уповноважена ним особа не привела габаритно-вагові параметри транспортного засобу у відповідність з установленими нормативами шляхом часткового розвантаження, перевантаження на інший транспортний засіб або у будь-який інший спосіб.

За таких обставин, апеляційний суд вважає, що позивачем вірно проведено розрахунок плати за проїзд, оскільки перевізник не привів у відповідність габаритно-вагові параметри транспортного засобу у відповідність з установленими нормативами шляхом часткового розвантаження, перевантаження на інший транспортний засіб або у будь-який інший спосіб та не мав відповідного дозволу на проїзд транспорту шляхами України.

Апеляційний суд вважає за необхідним також зазначити, що вирішуючи спір по суті, суд першої інстанції не звернув уваги на той факт, що оскарження результатів габаритно-вагового контролю та розрахунку плати за проїзд не було предметом розгляду по даній справі, а тому розглядаючи справу у площині оскарження дій контролюючого органу суд залишив поза увагою презумпцію правомірності рішення суб'єкта владних повноважень.

Враховуючи вищевикладене, апеляційний суд вважає, що Укртрансбезпека при розрахунку та визначенні відповідачу плати за проїзд діяла на підставі, у межах повноважень та згідно чинного законодавства України.

За таких обставин, апеляційний суд вважає обґрунтованими доводи апеляційної скарги, а рішення суду першої інстанції винесеним з порушенням норм матеріального права, що призвело до прийняття невірного рішення.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.198,202,207 КАС України, колегія суддів, -

П О С Т А Н О В И Л А:

Апеляційну скаргу Державної служби України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпеки) - задовольнити.

Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 11 квітня 2017р. - скасувати.

Прийняти по справі нову постанову, якою адміністративний позов Державної служби України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпеки) до дочірнього підприємства «ЛИДЕР» про стягнення плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великоваговим транспортним засобом - задовольнити.

Стягнути із дочірнього підприємства «ЛИДЕР» на користь Державної служби України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпеки) 37 631,2грн. в дохід Державного бюджету України, а саме отримувач: УК у Біляївському районі р/р 31118193700111 в ГУ ДКСУ у Одеській області МФО 828011 код ЄДРПОУ 37913781. Призначення платежу - плата за проїзд.

Постанова суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які брали участь у справі, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Головуючий: Ю.М. Градовський

Судді: Л.В. Стас

І.О. Турецька