Ухвала суду № 67914887, 20.07.2017, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.07.2017
Номер справи
823/1259/16
Номер документу
67914887
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 823/1259/16 Головуючий у 1-й інстанції: Тимошенко В.П. Суддя-доповідач: Троян Н.М.

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

20 липня 2017 року м. Київ

Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді - Троян Н.М.,

суддів - Бужак Н.П., Твердохліб В.А.,

за участю секретаря - Рейтаровської О.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Києві апеляційну скаргу Приватного підприємства «Славутич Плаза» на постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 13 червня 2017 року у справі за адміністративним позовом Приватного підприємства «Славутич Плаза» до Черкаської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби в Черкаській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,-

В С Т А Н О В И Л А:

У вересні 2016 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив: визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 12 квітня 2016 року №0003561700, яким Приватному підприємству «Славутич Плаза» визначено суму податкового зобов'язання за платежем: податок на нерухоме майно, відмінний від земельної ділянки у розмірі 36 296 грн 53 коп.

Постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 13 червня 2017 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено.

Позивач, не погоджуючись із зазначеною постановою, подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить суд скасувати постанову та прийняти нову, якою адміністративний позов задовольнити.

Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи та апеляційну скаргу, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Як встановлено судом першої інстанції, Приватне підприємство «Славутич Плаза», як суб'єкт господарювання - юридична особа, ідентифікаційний код 34816526, зареєстроване 15.12.2006, за видом діяльності «Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна» (а.с. 11-19).

Відповідно до рішення Геронимівської сільської ради «Про встановлення місцевих та інших податків та затвердження Положення до них на 2016 рік» від 14.07.2015 № 57-5/VI затверджено ставку податку для об'єктів нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб у розмірі 1 відсотка від розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 кв. метр бази оподаткування (13 грн 78 коп.). (а.с. 42-48).

Згідно інформаційної довідки Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта за ПП «Славутич Плаза» обліковується на праві приватної власності нежитлова нерухомість за адресою: Черкаська область, м. Черкаси, вул. Лісова, будинок 1, загальною площею 2107,20 кв.м. (а.с. 49 -50).

25 лютого 2016 року ПП «Славутич Плаза» подано до контролюючого органу звітну податкову декларацію з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за 2016 рік, в якій визначено ставку податку « 0» (а.с. 53-54).

18 березня 2016 року Черкаською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Черкаській області проведено камеральну перевірку податкової звітності з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки ПП «Славутич Плаза» за 2016 рік, за результатами якої складено Акт перевірки від 18.03.2016 № 133/23-25-13-008/34816526 (а.с. 51).

Відповідно до вказаного Акту ПП «Славутич Плаза» на порушення вимог Податкового кодексу України, у графі 7 рядка 1 податкової декларації з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за 2016 рік занижено суму податкових зобов'язань з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за 2016 рік на суму 29 037 грн 22 коп., виходячи із загальної площі нерухомого майна 2 107,20 кв. м, відображеної у графі 3 рядка 1 декларації.

На підставі результатів Акту перевірки відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення від 12.04.2016 № 0003561700 про нарахування позивачу податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки у сумі 29 037 грн 22 коп. та застосовано штрафну санкцію у сумі 7 259 грн 31 коп. (а.с. 52).

Вважаючи порушенням своїх прав з боку податкового органу та з метою їх відновлення суб'єкт господарської діяльності звернувся за захистом до суду.

Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що оскільки рішення ради про введення на території села податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, було прийнято та офіційно оприлюднено, суд вважає, що визначення позивачу податкового зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за 2016 рік та застосовані штрафні санкції є обгрунтованими.

На думку колегії суддів позиція суду першої інстанції є вірною з огляду на наступне.

Порядок оподаткування нерухомого майна, відмінного від земельної ділянки, визначений положенням ст. 266 Податкового кодексу України (у редакції, яка діяла станом на момент виникнення спірних правовідносин).

Підпунктом 266.1.1 п. 265.1 ст. 265 ПК України (у редакції на момент виникнення спірних правовідносин) платниками податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об'єктів житлової нерухомості.

Об'єктом оподаткування, відповідно до пп. 265.6.1 п. 266.2 ст. 266 ПК України, є об'єкт житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його частка.

База оподаткування об'єктів житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, що перебувають у власності юридичних осіб, обчислюється такими особами самостійно виходячи із загальної площі кожного окремого об'єкта оподаткування на підставі документів, що підтверджують право власності на такий об'єкт (пп. 266.3.2 п. 266.3 ст. 266 Податкового кодексу України).

Згідно пп. 266.6.1 п. 266.6 ст. 266 Податкового кодексу України базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року.

У відповідності до пп. 266.7.2 п. 266.7 ст. 266 Податкового кодексу України Податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку, обчисленого згідно з підпунктом 266.7.1 пункту 266.7 цієї статті, та відповідні платіжні реквізити, зокрема, органів місцевого самоврядування за місцезнаходженням кожного з об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, надсилаються (вручаються) платнику податку контролюючим органом за місцем його податкової адреси (місцем реєстрації) до 1 липня року, що настає за базовим податковим (звітним) періодом (роком).

Згідно пп. 266.7.3 п. 266.7 ст. 266 Податкового кодексу України Платники податку мають право звернутися з письмовою заявою до контролюючого органу за місцем проживання (реєстрації) для проведення звірки даних щодо: об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, що перебувають у власності платника податку; розміру загальної площі об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності платника податку; права на користування пільгою із сплати податку; розміру ставки податку; нарахованої суми податку.

У разі виявлення розбіжностей між даними контролюючих органів та даними, підтвердженими платником податку на підставі оригіналів відповідних документів, зокрема документів на право власності, контролюючий орган за місцем проживання (реєстрації) платника податку проводить перерахунок суми податку і надсилає (вручає) йому нове податкове повідомлення-рішення. Попереднє податкове повідомлення-рішення вважається скасованим (відкликаним).

Як свідчать матеріали справи, згідно інформаційної довідки Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта за ПП «Славутич Плаза» обліковується на праві приватної власності нежитлова нерухомість за адресою: Черкаська область, м. Черкаси, вул. Лісова, будинок 1, загальною площею 2107,20 кв.м.

Таким чином, відповідач дійшов вірного висновку про те, що нежитлова нерухомість є об'єктом оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, а позивач - платником такого податку відповідно до ст. 266 ПК України.

Разом з тим, колегія суддів враховує, що податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки належить до місцевих податків, особливості введення якого передбачені ст. 12 ПК України.

У відповідності до п. 8.1 та п. 8.3 ст. 8 ПК України в Україні встановлюються загальнодержавні та місцеві податки та збори. До місцевих належать податки та збори, що встановлені відповідно до переліку і в межах граничних розмірів ставок, визначених цим Кодексом, рішеннями сільських, селищних і міських рад у межах їх повноважень, і є обов'язковими до сплати на території відповідних територіальних громад.

Згідно п. 10.1 та п. 10.2 ст. 10 ПК України до місцевих податків належить податок на майно. Місцеві ради обов'язково установлюють єдиний податок та податок на майно (в частині транспортного податку та плати за землю).

Відповідно до п.п.12.1.2 п.12.1 ст.12 ПК України Верховна Рада України встановлює на території України загальнодержавні податки та збори і визначає перелік місцевих податків та зборів, установлення яких належить до компетенції сільських, селищних та міських рад.

Пунктом 12.3 статті 12 ПК України визначено, що сільські, селищні, міські ради в межах своїх повноважень приймають рішення про встановлення місцевих податків та зборів. Встановлення місцевих податків та зборів здійснюється у порядку, визначеному цим Кодексом. При прийнятті рішення про встановлення місцевих податків та зборів обов'язково визначаються об'єкт оподаткування, платник податків і зборів, розмір ставки, податковий період та інші обов'язкові елементи, визначенні статтею 7 цього Кодексу з дотриманням критеріїв, встановлених розділом XII цього Кодексу для відповідного місцевого податку чи збору.

Згідно пункту 24 частини першої статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» - виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання: встановлення місцевих податків і зборів, відповідно до Податкового кодексу України.

Положеннями пп. 12.3.4 п. 12.3 ст. 12 ПК України визначено, що рішення про встановлення місцевих податків та зборів офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлюваних місцевих податків та зборів або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.

З матеріалів справи вбачається, що відповідно до рішення Геронимівської сільської ради «Про встановлення місцевих та інших податків та затвердження Положення до них на 2016 рік» від 14.07.2015 № 57-5/VI затверджено ставку податку для об'єктів нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб у розмірі 1 відсотка від розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 кв. метр бази оподаткування (13 грн 78 коп.).

З листа Геронимівської сільської ради від 15.09.2016 № 889/02-14, вбачається, що повідомлення про оприлюднення проекту регуляторного акту «Про місцеві податки і збори на 2016 рік» розміщено в газеті «Сільські обрії» № 21 від 29.05.2015. Рішення «Про встановлення місцевих та інших податків та затвердження Положення до них на 2016 рік» було розміщено для оприлюднення на стенді в приміщенні Геронимівської сільської ради.

Так, п.5.2 Положення «Про податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки» затвердженого рішенням від 14.07.2015 № 57-5/VI визначено, що ставка податку для об'єктів нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, встановлюються у розмірі 1 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 кв. метр бази оподаткування.

Крім того, постановою Черкаського районного суду Черкаської області від 10.11.2016, залишеної без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 18.01.2017 у справі № 707/2239/16-а за позовом ПП «Алміна-М» до Геронимівської сільської ради Черкаського району Черкаської області про скасування п. 5.2 Положення «Про податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки» затвердженого рішенням від 14.07.2015 № 57-5/VI - відмовлено.

Згідно вказаного рішення у справі № 707/2239/16-а, Геронимівською сільською радою було повідомлено про розроблений проект рішення за півтора місяця до його затвердження у газеті «Сільські обрії», випуск №21 від 29.05.2015, а оприлюднення рішення відбулося шляхом розміщення оголошення на інформаційному стенді Геронимівської сільської ради, що не оскаржується сторонами. На підтвердження оприлюднення рішення від 14.07.2015 №57-5/VI шляхом розміщення на інформаційному стенді ради, надано фотографії такого стенду.

Відповідно до частини першої ст. 72 КАС України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Крім того, судом апеляційної інстанції враховано, що на території міста Черкаси податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки встановлений рішенням Черкаської міської ради від 25.06.2015 №2-1312 «Про затвердження Положень та ставок місцевих податків і зборів на території міста Черкаси», яким з 01.01.2016 встановлено такий податок. Визнано таким, що втратило чинність, рішення Черкаської міської ради від 22.01.2015 №2-672 «Про затвердження Положень та ставок місцевих податків і зборів на території міста Черкаси», яким установлено такий податок з 01.01.2015.

Правилами статті 12 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» передбачено, що регуляторні акти, прийняті органами та посадовими особами місцевого самоврядування, офіційно оприлюднюються в друкованих засобах масової інформації відповідних рад, а у разі їх відсутності - у місцевих друкованих засобах масової інформації, визначених цими органами та посадовими особами, не пізніш як у десятиденний строк після їх прийняття та підписання.

В той же час статтею 14 цього Закону встановлюється, що регуляторні органи публікують інформацію про здійснення регуляторної діяльності в друкованих засобах масової інформації й/або розміщують на офіційних сторінках у мережі Інтернет, або оприлюднюють в інший спосіб, у тому числі через телебачення й радіо.

Тобто, законодавець дає регуляторному органу право самостійного вибору способу оприлюднення.

При цьому, положеннями п. 4 розділу ІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» від 28.12.2014 №71-VIII встановлено, що органам місцевого самоврядування рекомендовано у місячний термін з дня опублікування цього Закону переглянути рішення щодо встановлення на 2015 рік податку на майно (в частині податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки) для об'єктів житлової нерухомості, а також прийняти та оприлюднити рішення щодо встановлення у 2015 році податку на майно (в частині податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки) для об'єктів нежитлової нерухомості, податку на майно (в частині транспортного податку) та акцизного податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів. Також вказаною нормою права установлено, що в 2015 році до рішень місцевих рад про встановлення місцевих податків на 2015 рік не застосовуються вимоги, встановлені Законом України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності».

Крім того, згідно п. 4 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» від 24.12.2015 № 909-VIII, у 2016 році до прийнятих рішень органів місцевого самоврядування про встановлення місцевих податків і зборів на 2016 рік не застосовуються вимоги, встановлені підпунктом 12.3.4 пункту 12.3 статті 12 Податкового кодексу України та Законом України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності».

Таким чином, Законами від 28.12.2014 №71-VIII та від 24.12.2015 № 909-VIII передбачено, що до рішень органів місцевого самоврядування про встановлення податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки не застосовуються правила, зазначені у п. 12.3.4 пункту 12.3 статті 12 ПК України.

Отже, посилання позивача на порушення положень пп. 12.3.4 п. 12.3 ст. 12 Податкового кодексу України є необґрунтованими, оскільки законодавцем чітко встановлено про непоширення таких норм щодо встановлення місцевих податків на 2015 та 2016 роки.

З урахуванням викладеного, після детального з'ясування обставин справи та аналізу законодавчих норм, суд апеляційної інстанції приходить до переконання, що оскільки податкове повідомлення-рішення від 12.04.2016 № 0003561700 відповідає положенням Податкового кодексу України, є правомірним, тому підстави для задоволення позовних вимог відсутні.

Згідно із частиною першою ст. 159 Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення повинно бути законним та обґрунтованим.

Відповідно до статті 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Оскільки судове рішення ухвалене судом першої інстанції відповідно до норм матеріального права, при дотриманні норм процесуального права, на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в справі, підтвердженими доказами, а доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, суд апеляційної інстанції підстав для його скасування не вбачає.

Керуючись ст.ст. 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, колегія суддів,-

У Х В А Л И Л А :

Апеляційну скаргу Приватного підприємства «Славутич Плаза» - залишити без задоволення, а постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 13 червня 2017 року - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядку та строки, передбачені ст. 212 КАС України.

Головуючий суддя: Н.М. Троян

Судді: Н.П. Бужак,

В.А. Твердохліб

Головуючий суддя Троян Н.М.

Судді: Твердохліб В.А.

Бужак Н.П.