Постанова № 67913469, 16.05.2017, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.05.2017
Номер справи
804/7596/16
Номер документу
67913469
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 травня 2017 р. Справа № 804/7596/16 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді ОСОБА_1 розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за адміністративним позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м.Києві до Товариства з обмеженою відповідальністю "Стиль Д" про застосування заходів реагування, -

ВСТАНОВИВ:

Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю «Стиль Д» про застосування заходів реагування у вигляді повного зупинення експлуатації приміщень Товариства з обмеженою відповідальністю «Стиль Д» за адресою: м. Київ, вул. Нижний Вал, 17/8.

В обґрунтування позову зазначено, що проведеною перевіркою встановлені порушення, які в ході перевірки та у встановлений строк усунені не були, у зв'язку з чим вжиття заявлених заходів реагування є повністю обґрунтованим, а подальша робота підприємства із виявленими порушеннями пожежної безпеки створює загрозу життю та/або здоров'ю людей.

Позивачем подано заяву про здійснення розгляду справи без участі представника.

Відповідач проти позову заперечив, зазначивши, що обєкт перевірки магазин «ПроСтор», розташований за адресою м. Київ, вул. Нижний Вал, 17/8, не відноситься до високого ступеню ризику, отже законних підстав для перевірки його за критеріями перевірки обєктів з високим ступенем ризику не було. Також вказано, що виявлені порушення не можна ідентифікувати, встановлені актом перевірки порушення не відповідають дійсності; виявлені порушення вимог пожежної безпеки не забороняють експлуатацію приміщень у разі недотримання таких вимог, а також не встановлюють вимог щодо забезпечення відповідності вимог, а також деякі з них не створюють загрози життю та/або здоров'ю людей. Також вказав, що строк дії договору оренди приміщення за адресою: м. Київ, вул. Нижний Вал, 17/8, у якому проведено перевірку, закінчився, отже, підстави для задоволення позовних вимог відсутні.

Враховуючи обмеженість строку вирішення справи та те, що позивач просив про розгляд справи в порядку письмового провадження, суд не вбачає підстав для відкладання розгляду справи, та вважає за можливе вирішити справу за наявними у ній доказами у письмовому провадженні за відсутності потреби заслухати свідка чи експерта, відповідно до частин 4, 6 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України.

Дослідивши матеріали, з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються вимоги позову, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Стиль Д» (код ЄДРПОУ 32014082) зареєстровано як юридична особа 30.04.2002 року, з основним видом діяльності інші види роздрібної торгівлі в неспеціалізованих магазинах.

З матеріалів справи вбачається, що у період з 13 жовтня 2016 року по 21 жовтня 2016 року, відповідно до вимог Кодексу цивільного захисту України, статті 5 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», наказу від 03 жовтня 2016 року №421 Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві проведено планову перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю «Стиль Д» за адресою: м. Київ, вул. Нижний Вал, 17/8 з метою додержання (виконання) вимог законодавства у сферах пожежної та техногенної безпеки, цивільного захисту. Суб'єкт господарювання з урахуванням затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 29 лютого 2012 року №306 критеріїв розподілу суб'єктів господарювання за ступенями ризику його господарської діяльності віднесений до високого ступеню ризику.

За результатами перевірки складений акт №716 щодо додержання (виконання) вимог законодавства у сферах пожежної та техногенної безпеки, цивільного захисту, контролю за діяльністю аварійно-рятувальних служб, яким встановлені порушення Кодексу цивільного захисту України, «Правил пожежної безпеки в Україні», затверджених наказом МНС України від 19.10.2004 року №126, «Будівельних норм. Підприємства роздрібної торгівлі. Норми проектування» ВСН 54-87, затверджені наказом Держбуду СРСР від 12.01.1987 р. № 5; Пожежна безпека об'єктів будівництва», затверджених наказом Держбуду України від 03.12.2002 року №88 (ДБН В.1.1-7-2002), а саме:

- не надано посвідчення про проходження навчання (знань) посадовою особою відповідальною за протипожежний стан пожежної безпеки;

- допускається захаращення шляхів евакуації матеріальними цінностями;

- торговий зал магазину не забезпечено 2-ма евакуаційними виходами шириною не менше ніж 1,20 м.;

- допускається зменшення ширини шляхів евакуації шляхом влаштування торгівельного обладнання;

- двері, які відокремлюють торговий зал від складського (підсобного) приміщення не виконані протипожежними з межею вогнестійкості не менше ніж ЕІ 30 та сертифікатом відповідності УкрСепро;

- допускається експлуатація тимчасових електричних мереж;

- електричні вимикачі складського приміщення не винесено на зовнішню стіну, поза межі вказаного приміщення;

- допускається складування товару на відстані менше ніж 1 м. від електропроводки за підвісними стелями;

- допускається складування товару на відстані менше ніж 0,6 м. від сповіщувачів системи автоматичної пожежної сигналізації;

- допускається зберігання горючих товарів та негорючих товарів у горючій упаковці у складському приміщенні, що не має віконних отворів та не забезпечено системою димовидалення;

- допускається використання у складському приміщенні побутових електронагрівальних приладів.

Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві за результатами проведеного планового заходу винесено припис №227 від 27.10.2016 року про усунення порушень вимог законодавства у сферах пожежної, техногенної безпеки, цивільного захисту, строки усунення до 05 листопада 2016 року.

У відповідності до абз.2 ч.1 ст.1 Закону України Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності (далі - Закон) державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Згідно з ч.1 ст.47 Кодексу цивільного захисту України державний нагляд (контроль) з питань цивільного захисту здійснюється за додержанням та виконанням вимог законодавства у сферах техногенної та пожежної безпеки, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій природного і техногенного характеру, за діяльністю аварійно-рятувальних служб, а також у сфері промислової безпеки та гірничого нагляду, поводження з радіоактивними відходами відповідно до Закону України Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, цього Кодексу та інших законодавчих актів.

Відповідно до ч.1-2 ст.64 Кодексу цивільного захисту України центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, уповноважений організовувати та здійснювати державний нагляд (контроль) щодо виконання вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту і діяльності аварійно-рятувальних служб. Центральний орган виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, реалізує повноваження безпосередньо і через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення.

У відповідності до ч.2 ст.68 Кодексу цивільного захисту України у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.

Пунктом 1 Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженого Указом Президента України від 16.01.2013 р. №20/2013 Державна служба України з надзвичайних ситуацій (ДСНС України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра оборони України. ДСНС України входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сферах цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, профілактики травматизму невиробничого характеру, а також гідрометеорологічної діяльності.

Відповідно до п.п.57 п.4 означеного Положення ДСНС України відповідно до покладених на неї завдань організовує та проводить перевірку додержання вимог законодавства у сферах цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, організації виконання заходів щодо захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру на підприємствах, в установах, організаціях, що входять до складу залізничного, автомобільного, авіаційного, морського та річкового транспорту, на базах складах, арсеналах зберігання та у місцях виробництва, утилізації ракетно-артилерійського озброєння, компонентів рідкого ракетного палива.

У відповідності до п.6 вказаного Положення ДСНС України здійснює свої повноваження безпосередньо та через територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення, а також міжрегіональні (повноваження яких поширюються на кілька адміністративно-територіальних одиниць) територіальні органи (у разі їх створення).

Пунктом 1 Положення про Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м.Києві, затвердженого наказом ДСНС України від 13.04.2016 р. №175 встановлено, що Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві є територіальним органом Державної служби України з надзвичайних ситуацій, уповноваженим на забезпечення реалізації державної політики у сферах цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб.

При цьому згідно з п.1, 2 ч.1 ст.70 Кодексу цивільного захисту України підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є: недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами; порушення вимог пожежної безпеки, передбачених стандартами, нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення.

Відповідно до ч.7 ст.7 Закону на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.

З аналізу зазначених норм судом встановлено, що підставою для застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) з техногенної та пожежної безпеки у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг, є встановлення фактів недотримання (порушення) вимог пожежної безпеки, визначених Кодексом цивільного захисту України, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами, якщо такі порушення створюють загрозу життю та здоров'ю людей.

Надаючи оцінку доводам позивача про необхідність вжиття заявлених заходів реагування до відповідача, суд доходить висновку про їх необґрунтованість в даному випадку.

Так, з матеріалів справи вбачається, що приміщення за адресою: м. Київ, вул. Нижний Вал, 17/8, у якому було проведено перевірку додержання (виконання) вимог законодавства у сферах пожежної та техногенної безпеки, цивільного захисту, контролю за діяльністю аварійно-рятувальних служб, ТОВ «Стиль Д» орендувалось у ТОВ «Лінія Ріелті» на підставі договору оренди від 10.01.2014 року №03 та договору оренди від 01.12.2016 року №24.

Як вбачається з договору оренди від 01.12.2016 року №24, останній діє до 31 березня 2017 року.

Актом приймання-передачі приміщення від 31.03.2017 року до договору оренди від 01.12.2016 року №24, орендарем передано зі строкового платного користування нежитлове приміщення на першому поверсі торгівельного комплексу за адресою: м. Київ, вул. Нижній Вал, 17/8.

Згідно реєстраційних посвідчень №3000044088, зовнішній модем РРО 478168885, що використовується у роздрібній торгівлі, використовувався в магазині «ПроСтор» за адресою м. Київ, вул. Нижній Вал, 17/8, з 11.03.2014 р. перебував на обліку в ДПІ у Подільському районі ГУ Міндоходів, з 26.04.2017 р. перебуває на обліку в Київській ОДПІ м.Харкова ГУ ДФС у Харківській області, використовується в магазині «ПроСтор» за адресою м. Харків, вул. Академіка Павлова, 120.

На підставі викладеного, суд зазначає про відсутність підстав для вжиття заходів реагування, оскільки у відповідача відсутні підстави для використання приміщення за адресою: м. Київ, вул. Нижній Вал, 17/8.

З урахуванням викладеного, позов не підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст. 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м.Києві до Товариства з обмеженою відповідальністю «Стиль Д» про застосування заходів реагування - відмовити.

Судові витрати у справі не стягуються.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складення постанови у повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна, скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

У разі якщо справа розглядалась судом за місцезнаходженням суб'єкта владних повноважень і він не був присутній у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, але його було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо у суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова суду набирає законної сили відповідно до вимог ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя ОСОБА_1