Постанова № 67913457, 11.07.2017, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.07.2017
Номер справи
804/143/17
Номер документу
67913457
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 липня 2017 р. Справа № 804/143/17 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Бондар М.В.,

при секретаріВиноградовій Т.В.,

за участю:

представника позивачаОСОБА_1,

представника відповідачаОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом Публічного акціонерного товариства "Дніпровський металургійний комбінат" до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Дніпропетровську Міжрегіонального головного управління ДФС про скасування податкового повідомлення-рішення, -

ВСТАНОВИВ:

13.01.2017 року Публічне акціонерне товариство «Дніпровський металургійний комбінат ім. Ф.Е.Дзержинського», яке в судовому засіданні замінено на Публічне акціонерне товариство «Дніпровський металургійний комбінат» (далі ПАТ «Дніпровський металургійний комбінат», позивач) звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Дніпропетровську Міжрегіонального головного управління ДФС (далі відповідач) про скасування податкового повідомлення-рішення від 05.08.2016 року №0000724600.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що дії контролюючого органу щодо проведення камеральної перевірки своєчасності реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних у періоді з 01.01.2015 року по 30.06.2016 року, складання акту перевірки від 21.07.2016 року №424/28-01-40-01-05393043 та прийняття податкового повідомлення-рішення від 05.08.2016 року №0000724600 є протиправними, оскільки відповідач не мав права проводити камеральну перевірку не за порядком та понад строки, встановлені Податковим кодексом України та Методичними рекомендаціями щодо організації й проведення камеральних перевірок податкової звітності платників податків, крім перевірок податкової декларації про майновий стан і доходи та податкової декларації платника єдиного податку - фізичної особи підприємця, затверджених наказом Міндоходів від 14.06.2013 року №165.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечила, надала суду письмові заперечення, в обґрунтування яких зазначила, що позивач зобовязаний зареєструвати податкові накладні у Єдиному реєстрі податкових накладних не пізніше 15 календарних днів, наступних за датою їх складання. Контролюючі органи мають право проводити камеральні перевірки з питань дотримання термінів реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних та самостійно визначити суму грошових зобовязань платника податків у випадках, визначених ПК України, не пізніше закінчення 1095 дня, що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації та/або граничного строку сплати грошових зобовязань, нарахованих контролюючим органом.

Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши подані документи і матеріали, зясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що адміністративний позов не підлягає задоволенню, виходячи із наступного.

З матеріалів справи вбачається, що на підставі підпункту 19-1.1.2 пункту 19-1.1 статті 19, підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 та пункту 75.1 статті 75, статті 76 Податкового кодексу України відповідачем проведено камеральну перевірку своєчасності реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних ПАТ «Дніпровський металургійний комбінат» у періоді з 01.10.2015 року по 30.06.2016 року, за результатами якої складено акт від 21.07.2016 року №424/28-01-40-01-05393043 (а.с.10-12).

Перевіркою встановлено недотримання вимог пункту 201.1 статті 201 Податкового кодексу України, відповідальність за вказане порушення передбачена пунктом 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України, а саме в частині порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних:

- до 15 календарних днів із сумою ПДВ в розмірі 20364,80 грн.;

- до 30 календарних днів із сумою ПДВ в розмірі 1576513,13 грн.

На підставі акту перевірки від 21.07.2016 року №424/28-01-40-01-05393043 відповідачем прийнято та направлено позивачу податкове повідомлення-рішення від 05.08.2016 року №0000724600 (а.с.13), яким застосовано штрафні санкції за платежем податок на додану вартість на загальну суму 317339,12 грн.:

- за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних на 15 і менше календарних днів на суму ПДВ 20364,08 грн. у розмірі 10% у сумі 2036,80 грн.;

- за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних від 16 до 30 календарних днів на суму ПДВ 1576513,48 грн. в розмірі 20% у сумі 315302,64 грн.

Не погоджуючись з прийнятим податковим повідомленням-рішенням, позивач оскаржив його в адміністративному порядку до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби України та Державної фіскальної служби України. Рішеннями останніх від 06.10.2016 року №4948/10/28-10-10-4-33 (а.с.19-22) та від 14.11.2016 року №24479/6/99-99-11-03-01-25 (а.с.27-28) відповідно оскаржуване податкове повідомлення-рішення залишено без змін, а скарги позивача без задоволення.

Вирішуючи правомірність прийняття оскаржуваного податкового повідомлення-рішення, суд виходить із наступного.

Відповідно до пункту 201.1 статті 201 Податкового кодексу України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Згідно пункту 201.4 статті 201 Податкового кодексу України податкова накладна складається у день виникнення податкових зобов'язань продавця.

Законом України Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо вдосконалення окремих норм Податкового кодексу України №3609-VI від 07.07.2011 року було доповнено пункт 201.10 статті 201 Податкового кодексу України новим абзацом наступного змісту: реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється не пізніше двадцяти календарних днів, наступних за датою їх виписки.

Згідно із змінами внесеними Законом України Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення деяких податкових норм №4834-VI від 24.05.2012 року абзац сьомий пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України викладено в такій редакції: реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється не пізніше п'ятнадцяти календарних днів, наступних за датою їх складання. Вказана редакція абзацу сьомого пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України набрала чинності 12.08.2012 року.

Законом України Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році №909 від 24.12.2015 року, який набув чинності 01.01.2016 року внесено зміни в абзац сьомий пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України та викладено його в такій редакції: реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних має бути здійснена протягом 15 календарних днів, наступних за датою виникнення податкових зобов'язань, відображених у відповідних податкових накладних та/або розрахунках коригування. У разі порушення цього терміну застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.

Отже, виходячи з наведеного аналізу правових норм, з 12 серпня 2012 року та по даний час чинним законодавством передбачено обовязок платника податку продавця робіт/послуг здійснювати реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних не пізніше саме 15 календарних з дати їх складання (виникнення податкових зобов'язань).

В свою чергу, відповідно до пункт 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України порушення платниками податку на додану вартість граничних термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість, та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених статтею 201 цього Кодексу, тягнуть за собою накладення на платників податку на додану вартість, на яких відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі: 10 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації до 15 календарних днів; 20 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 16 до 30 календарних днів; 30 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 31 до 60 календарних днів; 40 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках.

Визначена пунктом 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України відповідальність за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних застосовуються до платників з 01.01.2015 року дати набрання законної сили Законом України №71-VIII від 28.12.2014 Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи.

Встановлені обставини справи свідчать, що позивачем податкові накладні зареєстровані в Єдиному реєстрі податкових накладних з порушенням граничного терміну:

- №1179 від 30.04.2016 року на суму ПДВ 464691,28 грн. зареєстрована 15.05.2016 року, порушення терміну реєстрації 22 дні;

- №1180 від 30.04.2016 року на суму ПДВ 316672,69 грн. зареєстрована 15.05.2016 року, порушення терміну реєстрації 22 дні;

- №1181 від 27.04.2016 року на суму ПДВ 135441,42 грн. зареєстрована 12.05.2016 року, порушення терміну реєстрації 25 днів;

- №1183 від 23.04.2016 року на суму ПДВ 331837,33 грн. зареєстрована 08.05.2016 року, порушення терміну реєстрації 29 днів;

- №1182 від 23.04.2016 року на суму ПДВ 319537,08 грн. зареєстрована 08.05.2016 року, порушення терміну реєстрації 29 днів;

- №656 від 14.04.2016 року на суму ПДВ 236,80 грн. зареєстрована 29.04.2016 року, порушення терміну реєстрації 6 днів;

- №287 від 01.04.2016 року на суму ПДВ 10744 грн. зареєстрована 16.04.2016 року, порушення терміну реєстрації 6 днів;

- №289 від 01.04.2016 року на суму ПДВ 9384 грн. зареєстрована 16.04.2016 року, порушення терміну реєстрації 6 днів;

- №1103 від 11.12.2015 року на суму ПДВ 8333,33 грн. зареєстрована 26.12.2015 року, порушення терміну реєстрації 18 днів.

На підставі акту перевірки контролюючим органом застосовано до позивача штраф у розмірі 10% та 20% за затримку реєстрації податкових накладних на суму ПДВ 20364,08 грн. та 1576513,48 грн. відповідно до пункту 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України, що також підтверджується розрахунком штрафу за порушення термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних (а.с.14).

Перевірка своєчасності реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється відповідно підпункту 75.1.1 пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України, а саме: камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального.

При цьому строки давності для застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) застосовуються відповідно до пункту 114.1 статті 114 Податкового кодексу України, згідно якої граничні строки застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) до платників податків відповідають строкам давності для нарахування податкових зобов'язань, визначеним статтею 102 цього Кодексу.

В силу вимог пункту 102.1 статті 102 Податкового кодексу України, яка регулює строки давності та їх застосування, контролюючий орган, крім випадків, визначених пунктом 102.2 цієї статті, має право провести перевірку та самостійно визначити суму грошових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Кодексом, не пізніше закінчення 1095 дня (2555 дня у разі проведення перевірки контрольованої операції відповідно до статті 39 цього Кодексу), що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації, визначеної пунктом 133.4 статті 133 цього Кодексу, та/або граничного строку сплати грошових зобов'язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку контролюючий орган не визначає суму грошових зобов'язань, платник податків вважається вільним від такого грошового зобов'язання (в тому числі від нарахованої пені), а спір стосовно такої декларації та/або податкового повідомлення не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.

Отже, контролюючі органи мають право проводити камеральні перевірки з питань дотримання термінів реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних та самостійно визначити суму грошових зобовязань платника податків у випадках, визначених Податковим кодексом України, не пізніше закінчення 1095 дня, що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації та/або граничного строку сплати грошових зобовязань, нарахованих контролюючим органом.

Зазначені норми Податкового кодексу України спростовують твердження представника позивача про порушення відповідачем строку проведення камеральної перевірки.

Відтак, відповідач мав право проводити камеральну перевірку та застосовувати до позивача штрафні санкції за порушення термінів реєстрації податкових накладних.

Таким чином, суд приходить до висновку, що при винесення спірного податкового повідомлення-рішення від 05.08.2016 року №0000724600 відповідач діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений законодавством України.

З огляду на викладене, адміністративний позов не підлягає задоволенню.

У звязку з відмовою у задоволенні позовних вимог, судові витрати не підлягають відшкодуванню позивачу.

Керуючись статтями 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову Публічного акціонерного товариства «Дніпровський металургійний комбінат» до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Дніпропетровську Міжрегіонального головного управління ДФС про скасування податкового повідомлення-рішення відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд в порядку та строки, визначені статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України та набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст постанови складений 17 липня 2017 року.

Суддя ОСОБА_3