
Справа № 203/1118/17
Провадження № 2/0203/706/2017
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11.07.2017 року Кіровський районний суд м. Дніпропетровська у складі:
головуючого судді Єдаменко С.В.,
при секретарі Заярній А.Ю.,
за участю представника позивача Невойси О.В.
відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Дніпрі цивільну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення Центральної районної у місті Дніпрі ради до ОСОБА_2 про стягнення суми державної допомоги по догляду за дитиною, -
встановив:
30 березня 2017 року позивач - Управління праці та соціального захисту населення Центральної районної у м. Дніпрі ради звернулось до Кіровського районного суду м. Дніпропетровська з позовом до ОСОБА_2 про стягнення незаконно отриманої суми державної допомоги по догляду за дитиною. В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що 28 липня 2014 року відповідачка звернулась до управління праці та соціального захисту населення із заявою про призначення допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, після розгляду якої відповідачці було призначено відповідну допомогу як непрацюючій. 06 червня 2016 року під час звернення відповідачки за призначенням допомоги малозабезпеченим сім'ям було встановлено, що відповідачки працевлаштувалася з 01 липня 2015 року, у зв'язку з чим втратила право на одержання державної допомоги по догляду за дитиною. Відповідно до рішення позивача від 01 липня 2017 року допомоги позивачці була припинена, сума допомоги, одержаної незаконно в період з 01 серпня 2015 по 19 липня 2016 року склала 1 509 грн. 68 коп. Відповідачка свої зобов'язання не виконала, суму допомоги не повернула, у зв'язку з чим позив просить стягнути з відповідачки 1 509 грн. 68 коп. незаконно отриманої суми допомоги та судові витрати по справі (а.с. 2 -4).
В судовому засідання представник позивача підтримала позов в повному обсязі, просила його задовольнити.
Відповідачка в судовому засіданні позовні вимоги визнала частково, вказала, що працівниками управління їй не було роз'яснено умови отримання допомоги, її заяву про повернення надміру сплаченої державної допомоги частинами не було розглянуто. Відповідачка також заперечувала проти стягнення з неї судових витрат по справі.
Вислухавши пояснення сторін, розглянувши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» громадяни України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.
Згідно п. 3 ч. 1 ст. 3 вказаного Закону (в редакції, чинній до 01 липня 2014 року) передбачено надання такого виду державної допомоги сім'ям з дітьми як по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Оскільки дитина відповідачки народилась до 01 липня 2014 року, позивачка набула права на відповідну допомогу відповідно до законодавства, чинного на той час.
Згідно ч. 1 ст. 13 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» (у відповідній редакції) право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим Законом має особа (один з батьків дитини, усиновлювач, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.
Згідно ст. 14 вказаного Закону (у відповідній редакції) допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується щомісяця з дня призначення допомоги по догляду за дитиною по день досягнення дитиною вказаного віку включно. Особам, які працюють на умовах трудового договору (контракту) на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форм власності та господарювання або у фізичних осіб, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку призначається на підставі витягу з наказу (розпорядження) роботодавця про надання особі, яка фактично здійснює догляд за дитиною, відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Особам, зареєстрованим у державній службі зайнятості як безробітні, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку призначається на підставі довідки державної служби зайнятості. У разі працевлаштування або виходу на роботу матері дитини або особи, яка фактично здійснює догляд за дитиною, до закінчення строку догляду у режимі повного робочого часу зазначена допомога виплачується особі, яка продовжує догляд за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Згідно ч. 3 ст. 1 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми та перелік документів, необхідних для призначення допомоги за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Згідно абз. 5 п. 2 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року № 1751 (з наступними змінами та доповненнями) призначення і виплата державної допомоги сім'ям з дітьми здійснюються управліннями праці та соціального захисту населення районних, районних у м.м. Києві та Севастополі держадміністрацій, структурними підрозділами з питань соціального захисту населення виконавчих органів міських, районних у містах (у разі створення) рад (далі - органи соціального захисту населення).
Відповідно до абз. 3 п.п. 2 п. 23 наведеного Порядку(у відповідній редакції) виплата допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку припиняється у разі, коли особа, що отримує в органі праці та соціального захисту населення допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виявила бажання працювати - з дня працевлаштування (початку виконання трудових обов'язків
Згідно передостаннього абзацу п. 23 Порядку(у відповідній редакції) виплата допомоги припиняється з місяця, що настає за місяцем, в якому виникли зазначені обставини, за рішенням органу, який призначив допомогу.
Як вбачається з матеріалів справи відповідачка звернулась до позивача із заявою від 28 липня 2014 року про призначення державної допомоги (у тому числі по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку). В заяві вказала, що не має трудової книжки (а.с. а.с. 6 - 7).
Відповідачці була призначена допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, що не заперечувалась сторонами в судовому засіданні.
Як вбачається з копії трудової книжки відповідачки, вона вийшла на роботу з 01 липня 2015 року (а.с. 11) Таким чином вона втратила право на одержання відповідно допомоги з 01 серпня 2015 року.
Рішенням від 01 липня 2016 року по особовій справі № 470790 позивачем припинено виплату допомоги відповідачці з 01 липня 2015 року у зв'язку з виходом на роботу (а.с 12).
Сума надміру виплаченої державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку складає 1 509 грн. 68 коп. (а.с. 5)
Листами від 18 серпня 2016 року № 109 та від 18 січня 2017 року № 32 відповідачці повідомлено про необхідність повернути переплату з виплати державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі 1 509 грн. 68 коп.
Відповідно до ч. 1 ст. 1212 Цивільного кодексу України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Відповідно до ч. 2 ст. 22 закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом.
Оскільки відповідачка не подала до позивача відомості про своє працевлаштування, що спричинило їй надмірну виплату державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, своєчасно вказану переплату не погасила, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Заперечення відповідачки вказані обставини не спростовують і не можуть бути взяті до уваги.
Відповідно до вимог ст.88 ЦПК України з відповідача на користь позивача слід стягнути сплачений позивачем судовий збір в розмірі 1 600 грн. 00 коп. (а.с. 1).
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 15, 16, 1212 Цивільного кодексу України, ст.ст. 1, 3, 13, 14, 22 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» (в редакції, чинній до 01 липня 2014 року), п. 23 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року № 1751 (з наступними змінами та доповненнями), ст. ст. 3, 4, 10, 11, 57, 58, 60, 61, 209, 212-215, 218 ЦПК України, суд -
вирішив:
Позов Управління праці та соціального захисту населення Центральної районної у місті Дніпрі ради до ОСОБА_2 про стягнення суми державної допомоги по догляду за дитиною - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, адреса: АДРЕСА_1 на користь Управління праці та соціального захисту населення Центральної районної у м. Дніпрі ради, код ЄДРПОУ 03192460, адреса: м. Дніпро, вул. Володимира Антоновича, буд. 30/32 незаконно отриману державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі 1 509,68 грн., витрати по сплаті судового збору в розмірі 1 600 грн. 00 коп., а разом 3 169 (Три тисячі сто шістдесят дев'ять) грн. 68 коп.
Рішення суду набирає законної сили в порядку передбаченому ст. 223 ЦПК України.
Рішення суду може бути оскаржено до Апеляційного суду Дніпропетровської області через Кіровський районний суд м. Дніпропетровська шляхом подання апеляційної скарги протягом 10 днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом 10 днів з дня отримання копії цього рішення.
Повний текст рішення складено 14.07.2017 р.
Суддя С.В. Єдаменко