Єдиний державний реєстр судових рішень ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ
____________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09.11.09 Справа №4/590-04. Господарський суд Сумської області у складі: Головуючого судді – Малафеєвої І.В.,
розглянувши справу
за позовом: Дочірнього підприємства «Восток» товариства з обмеженою відповідальністю «Еридан», м. Суми
до відповідача: Управління Пенсійного фонду України в Зарічному районі м. Суми
про визнання недійсним рішень
За участю представників сторін:
від позивача: Дегтяр І.Ф.
від відповідача: Супрунов І. Ю.
Суть спору: позивач просить визнати недійсними рішення Управління Пенсійного фонду України в Зарічному районі м. Суми від 08.09.2004р. № 188 про застосування фінансових санкцій за донарахування органом Управління Пенсійного фонду України або страхувальником сум своєчасно не обчислених та не сплачених страхових внесків в розмірі 1204, 89 грн. та № 189 про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне неперерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду в розмірі 4156,19 грн.
Відповідач проти позовних вимог заперечує, оскільки вважає оскаржувані рішення правомірними та обґрунтованими, у відзиві на позовну заяву, поданому у судовому засіданні 10.08.2009р., просить відмовити позивачу в задоволенні його вимог.
По даній справі 26.07.2007 року Вищим адміністративним судом України прийнята ухвала, якою скасовано рішення господарського суду Сумської області та постанову Харківського апеляційного господарського суду та справу направлено на новий розгляд. При цьому в ухвалі касаційної інстанції зазначено про необхідність дослідження строку в межах якого виявлені порушення під час перевірки позивача.
При новому розгляді справи позивач подав письмові пояснення, де зокрема повідомляє, що періодом перевірки був час з 01.08.2003р. по 06.09.2004р. В преамбулі акту помилково був зазначений рік початку перевірки «2004» замість належного «2003». Позивач вважає, що дана помилка є механічною і не має суттєвого впливу на зміст акту та зміст встановлених фактів та порушень.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши та оцінивши надані докази по справі, суд встановив наступне.
Підставою для винесення оспорюваних позивачем рішень є акт б/н перевірки правильності повноти нарахування, своєчасності сплати збору на обов’язкове державне пенсійне страхування та інших платежів до Пенсійного фонду, складений відповідачем 08.09.2004 року. Встановлено, що позивач працює на спрощеній системі оподаткування, є платником єдиного податку.
Суд приймає до уваги пояснення відповідача щодо описки в зазначенні періоду перевірки. Тим більше в рішенні № 79 про проведення позапланової документальної перевірки позивача чітко визначений початок перевірки – з 01.08.2003 року. В додатках до акту перевірки також зазначено, що початок перевіряємого періоду – з серпня 2003 року. Надані копії документів також є підтвердженням того, що період зазначений в розрахунках фінансових санкцій, входить в межі перевірки.
Що стосується позовних вимог, суд вважає їх неправомірними та необґрунтованими, виходячи з наступного:
01.01.2004 року набрав чинності Закон України від 09.07.2003р. №1058 - IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058), який, згідно з преамбулою, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування; зміна умов і норм щодо загальнообов'язкового державного пенсійного страхування здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону.
Згідно з ст. 5 Закону № 1058 цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших законів та нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону. Відповідно до ч. 15 Прикінцевих положень Закону № 1058 до приведення законодавства України у відповідність із цим Законом закони України та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону.
Згідно з ч. 2 ст. 5 Закону № 1058 виключно цим Законом визначаються: платники страхових внесків, їх права та обов'язки; порядок нарахування, обчислення та сплати страхових внесків, стягнення заборгованості за цими внесками.
Відповідно до положень ст.ст. 14 та 15 Закону № 1058 страхувальниками та відповідно платниками страхових внесків до Пенсійного фонду є підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання, включаючи юридичних осіб, які обрали особливий спосіб оподаткування, зокрема єдиний податок.
Згідно з Указом Президента України від 03.07.1998р. №727/98 "Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів підприємницької діяльності" позивач, як суб'єкт підприємницької діяльності, який сплачує єдиний податок, не є платником збору на обов'язкове державне пенсійне страхування. Однак в даному випадку позивачу нарахована сума страхових внесків, а не збору на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За ст. 1 Закону № 1058 страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування та збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені згідно із законодавством, що діяло раніше; кошти, сплачені на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до цього Закону.
Відповідно до ч. 3, 4 ст. 18 Закону № 1058 страхові внески є цільовим загальнообов'язковим платежем, який справляється на всій території України в порядку, встановленому цим Законом. Страхові внески не включаються до складу податків, інших обов'язкових платежів, що складають систему оподаткування. На ці внески не поширюється податкове законодавство.
Закон України "Про систему оподаткування" передбачає вичерпний перелік податків і зборів (обов'язкових платежів), страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до них не віднесені і звільнення від сплати внесків вищезазначеним Указом Президента України не передбачено.
Також відповідно до п. п. 14, 15 Прикінцевих положень Закону № 1058 всі законодавчі акти, в т.ч. і ті, що регулюють спрощену систему оподаткування, повинні бути приведені у відповідність до вимог цього Закону, а до того часу Закони України та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить вищезазначеному Закону.
Таким чином, Указ Президента України від 03.07.1998р. №727/98 "Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів підприємницької діяльності" відносно сплати страхових внесків до Пенсійного фонду суб'єктами підприємницької діяльності діє в частині, що не суперечить Закону № 1058.
Частиною 2 ст. 17 Закону № 1058 встановлені обов'язки страхувальників, серед яких нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески, а ч. 6 ст. 18 Закону № 1058 визначає, що законодавством не можуть встановлюватися пільги з нарахування та сплати страхових внесків або звільнення від їх сплати.
Нарахування страхових внесків здійснюється у відповідності до ст. 19 Закону № 1058, а саме: для позивача об'єктом нарахування внесків є суми фактичних витрат на оплату праці працівників, що включають витрати на виплату основної і додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, у тому числі в натуральній формі, які визначаються згідно з нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до Закону України "Про оплату праці", виплату винагород фізичним особам за виконання робіт (послуг) за угодами цивільно-правового характеру, що підлягають обкладенню податком на доходи фізичних осіб, а також на (суми оплати перших днів тимчасової непрацездатності, яка здійснюється за рахунок коштів роботодавця та допомоги по тимчасовій непрацездатності.
Нараховані страхові внески підлягають сплаті в строки, визначені ст. 20 Закону № 1058. Відповідно до ч. 10 цієї статті, у випадках, якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Для суб'єктів господарювання, що обрали спрощену систему оподаткування передбачено, що сума коштів, що спрямовується до Пенсійного фонду України як частина ставки від цього податку у розмірі 42% зараховується в рахунок сплати страхових внесків за відповідні базові періоди.
В ході документальної перевірки позивача виявлено порушення строку сплати страхових внесків, нарахованих за березень 2004 року а також донараховано страхові внески (32% від фонду оплати праці) за січень 2004 року в сумі 4949,76 грн., за лютий 2004 року в сумі 4624,32 грн. За допущені позивачем порушення вимог Закону № 1058 та на підставі Акту до позивача були застосовані фінансові санкції.
Згідно з п. 4 ч. 9 ст. 106 Закону № 1058 та пп. 9.3.4. п. 9.3. розділу 9 Інструкції про порядок обчислення та сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2001р. № 21-1 та зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 16.01.2004р. за № 64/8663, із змінами та доповненнями (далі - Інструкція), за донарахування сум своєчасно не обчислених та не сплачених страхових внесків накладається штраф у розмірі 5 відсотків зазначених сум за кожний повний або неповний місяць, за який донараховано ці суми. Підставою для прийняття відповідного рішення є акт перевірки.
Згідно з цією нормою і було прийнято рішення від 09.09.2004р. № 188 про застосування фінансової санкції в розмірі 1204,89 грн.
Відповідно до п. 2 ч. 9 ст. 106 Закону за несплату (неперахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф залежно від строку затримки платежу в розмірі: 10 відсотків своєчасно не сплачених зазначених сум – у разі затримки їх сплати у строк до 30 календарних днів включно; 20 відсотків зазначених сум – у разі затримки їх сплати у строк до 90 календарних днів включно; 50 відсотків зазначених сум – у разі затримки їх сплати у строк до 90 календарних днів.
Одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожен день прострочення платежу. Відповідно було прийнято рішення № 189 від 08.09.2004 року про застосування штрафних санкцій в розмірі 3333,02 грн. та нарахування пені в розмірі 823,17 грн. за несплату (неперерахування) або не своєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків.
Таким чином, рішення №№ 188, 189 від 08.09.2004 року про застосування фінансових санкцій та нарахування пені винесені правомірно.
З огляду на викладене, позовні вимоги задоволенню не підлягають.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд –
ПОСТАНОВИВ:
1. В задоволенні адміністративного позову Дочірнього підприємства «Восток» товариства з обмеженою відповідальністю детективної фірми «Еридан» (40030, м. Суми, вул. Соборна, 29Г і.к. 31397645) про визнання недійсним рішення Управління Пенсійного фонду України в Зарічному районі м. Суми №188 від 08.09.2004р. - відмовити.
2. Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.
3. Заява про апеляційне оскарження постанови подається протягом 10 днів з дня її складення у повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
4. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
ГОЛОВУЮЧИЙ СУДДЯ І.В.МАЛАФЕЄВА
В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Повний текст постанови складений і підписаний 11.11.2009 р.
Суддя