Ухвала суду № 67855014, 18.07.2017, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.07.2017
Номер справи
810/329/17
Номер документу
67855014
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 810/329/17 Головуючий у 1-й інстанції: Дудін С.О. Суддя-доповідач: Мацедонська В.Е.

У Х В А Л А

Іменем України

18 липня 2017 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Мацедонської В.Е.,

суддів Лічевецького І.О., Мельничука В.П.,

при секретарі Горяіновій Н.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Києві справу за апеляційною скаргою Броварської міської ради Київської області на постанову Київського окружного адміністративного суду від 27 квітня 2017 року у справі за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Форум-Косметік» до Відділу Держгеокадастру у м.Броварах, Головного управління Держгеокадастру у Київській області, третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, Броварська міська рада Київської області про визнання протиправним та скасування витягу,-

в с т а н о в и в:

Постановою Київського окружного адміністративного суду від 27 квітня 2017 року адміністративний позов ТОВ «Форум-Косметік» задоволено у повному обсязі, визнано протиправним та скасовано витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м.Бровари Київської області від 20 липня 2016 року №34-1028-99.3-1840/2-16, виданий відділом Держгеокадастру у м.Броварах Київської області.

Не погоджуючись з прийнятим рішенням, Броварська міська рада Київської області подала апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції з мотивів порушення судом норм матеріального та процесуального права та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити в повному обсязі. Свої вимоги апелянт обґрунтовує тим, що рішення Броварської міської ради Київської області від 25 грудня 2014 року №1378-50-06 «Про затвердження технічної документації з нормативно грошової оцінки земель міста Бровари» не є регуляторним актом, а тому його було правомірно оприлюднено на офіційному сайті Броварської міської ради Київської області без офіційного оприлюднення в друкованому засобі масової інформації Броварської міської ради, вказане рішення є чинним, а тому вимоги про визнання протиправним та скасування витягу з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м.Бровари Київської області від 20 липня 2016 року №34-1028-99.3-1840/2-16 є безпідставними та необґрунтованими.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представників позивача та третьої особи, дослідивши матеріали справи та обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що між Броварською міською радою (орендодавець) та ТОВ «Форум-Косметік» (орендар) 12 травня 2006 року укладено договір оренди земельної ділянки, про що вчинено запис у Державному реєстрі земель №040633800263 від 12 травня 2006 року, за умовами якого орендодавець відповідно до рішення сесії Броварської міської ради Київської області від 16 березня 2006 року №950-45-04 надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку, площею 0,1700 га, для обслуговування нежитлового приміщення, яка знаходиться по вул.Красовського, 25/1 в м.Бровари. Згідно з планом землекористування, що є невід'ємною частиною цього договору та довідки, виданої Броварським міським відділом земельних ресурсів №492-04-3/3 від 11 квітня 2006 року, та земельно-кадастрової документації Броварського міського відділу земельних ресурсів ця земельна ділянка є землями промисловості Броварської міської ради (п.1.1 договору).

Згідно п.2.3 вказаного договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки згідно довідки Броварського міського відділу земельних ресурсів від 11 квітня 2006 року №491-04-3/3 становить 114937,00 грн.

Договір укладено на 5 (п'ять) років, терміном до 16 березня 2011 року. Після закінчення строку договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 2 місяці до закінчення строку дії договору повідомити письмового орендодавця про намір продовжити його дію (п.3 договору).

Пунктами 4.1-4.2 договору передбачено, що річна орендна плата складає 3448,11 грн. Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції.

Додатковою угодою від 23 червня 2006 року №1 до договору оренди земельної ділянки від 12 травня 2006 року №040633800263 внесено зміни до вказаного договору, зокрема, викладено п.1.1 договору в наступній редакції, орендодавець відповідно до рішення сесії Броварської міської ради Київської області від 16 березня 2006 року №950-45-04 і від 01 червня 2006 року №26-05-05 надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку, площею 0,0237 га, для обслуговування нежитлового приміщення, яка знаходиться по вул.Красовського, 25/1 в м.Бровари. Згідно з планом землекористування, що є невід'ємною частиною цього договору та довідки, виданої Броварським міським відділом земельних ресурсів №492-04-3/3 від 11 квітня 2006 року, та земельно-кадастрової документації Броварського міського відділу земельних ресурсів ця земельна ділянка є землями промисловості Броварської міської ради.

Пункти 2.1, 2.3 та 4.1 договору викладено в наступній редакції: в оренду передається земельна ділянка загальною площею 0,0237 га; нормативна грошова оцінка земельної ділянки згідно довідки Броварського міського відділу земельних ресурсів від 16 червня 2006 року за №692-04-3/3 становить 15952,00 грн.; річна орендна плата складає 478,56 грн.

Угодою від 28 травня 2010 року до договору оренди земельної ділянки від 12 травня 2006 року орендодавець та орендар домовились слова п.3 договору «на 5 (п'ять) років, терміном до 16 березня 2011 року» замінити словами «на 25 (двадцять п'ять) років, терміном до 16 березня 2031 року».

Відповідно до наявного в матеріалах справи акту прийому-передачі земельної ділянки, датованим 2010 роком та підписаним сторонами, Броварська міська рада передала, а ТОВ «Форум-Косметік» прийняло земельну ділянку площею 0,0237 га для обслуговування нежитлового приміщення по вул.Красовського, 25/1 в м.Бровари.

20 липня 2016 року відділом Держгеокадастру у м.Броварах Київської області було видано позивачу витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м.Бровари Київської області, який сформовано на підставі рішення Броварської міської ради від 25 грудня 2014 року №1378-50-06 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м.Бровари» та відповідно до якого нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 0,0237 га по вул.Красовського, 25/1 в м.Бровари становить 618484,68 грн.

Вважаючи, що витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки орендованої землі був здійснений відповідачем на підставі нечинного рішення Броварської міської ради від 25 грудня 2014 року №1378-50-06, позивач звернувся до Київського окружного адміністративного суду з даним позовом, в якому просив визнати протиправним та скасувати витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м.Бровари Київської області від 20 липня 2016 року №34-1028-99.3-1840/2-16, виданий відділом Держгеокадастру у м.Броварах Київської області.

Суд першої інстанції, задовольняючи позовні вимоги, дійшов висновку, що оскільки рішення Броварської міської ради Київської області від 25 грудня 2014 року №1378-50-06 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Бровари» не було офіційно оприлюднено шляхом розміщення в друкованому засобі масової інформації, вказане рішення не набрало чинності, а тому видання Відділом Держгеокадастру у м.Броварах Київської області витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 20 липня 2016 року №34-1028-99.3-1840/2-16, заснованого на такому рішенні, є безпідставним та необґрунтованим.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.

Спірні відносини, що склались між сторонами регулюються Конституцією України, Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», Законом України «Про оцінку земель», який визначає правові засади проведення оцінки земель, професійної оціночної діяльності у сфері оцінки земель в Україні та спрямований на регулювання відносин, пов'язаних з процесом оцінки земель, забезпечення проведення оцінки земель, з метою захисту законних інтересів держави та інших суб'єктів правовідносин у питаннях оцінки земель, інформаційного забезпечення оподаткування та ринку земель.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 1 Закону України «Про оцінку земель» визначено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами.

Частинами 1, 2 ст.20 наведеного Закону передбачено, що за результатами бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація, а за результатами проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок складається звіт. Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.

Відповідно до ч.ч.1, 3, 4 ст.23 Закону України «Про оцінку земель» технічна документація з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою. Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин. Рішення рад, зазначених у цій статті, щодо технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок набирають чинності у строки, встановлені відповідно до пункту 271.2 статті 271 Податкового кодексу України.

Згідно п.271.2 ст.271 ПК України рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок розташованих у межах населених пунктів офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.

В той же час, систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначено Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні».

Частинами 1, 3 ст.24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що правовий статус місцевого самоврядування в Україні визначається Конституцією України, цим та іншими законами, які не повинні суперечити положенням цього Закону.

Органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.

Відповідно до ч.1 ст.59 наведеного Закону рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.

Частиною 5 наведеної статті передбачено, що акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування нормативно-правового характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо органом чи посадовою особою не встановлено пізніший строк введення цих актів у дію.

Згідно ч.12 ст.59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування, які відповідно до закону є регуляторними актами, розробляються, розглядаються, приймаються та оприлюднюються у порядку, встановленому Законом України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності».

Статтею 1 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», який визначає правові та організаційні засади реалізації державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності, визначено, що регуляторний акт - це: прийнятий уповноваженим регуляторним органом нормативно-правовий акт, який або окремі положення якого спрямовані на правове регулювання господарських відносин, а також адміністративних відносин між регуляторними органами або іншими органами державної влади та суб'єктами господарювання; прийнятий уповноваженим регуляторним органом інший офіційний письмовий документ, який встановлює, змінює чи скасовує норми права, застосовується неодноразово та щодо невизначеного кола осіб і який або окремі положення якого спрямовані на правове регулювання господарських відносин, а також адміністративних відносин між регуляторними органами або іншими органами державної влади та суб'єктами господарювання, незалежно від того, чи вважається цей документ відповідно до закону, що регулює відносини у певній сфері, нормативно-правовим актом; регуляторний орган - Верховна Рада України, Президент України, Кабінет Міністрів України, Національний банк України, Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення, інший державний орган, центральний орган виконавчої влади, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, місцевий орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, а також посадова особа будь-якого із зазначених органів, якщо відповідно до законодавства ця особа має повноваження одноособово приймати регуляторні акти. До регуляторних органів також належать територіальні органи центральних органів виконавчої влади, державні спеціалізовані установи та організації, некомерційні самоврядні організації, які здійснюють керівництво та управління окремими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування, якщо ці органи, установи та організації відповідно до своїх повноважень приймають регуляторні акти; розробник проекту регуляторного акта - регуляторний орган або інший орган, установа, організація, особа чи група осіб, що уповноважені розроблювати або організовувати, спрямовувати та координувати діяльність з розроблення проекту регуляторного акта.

Згідно ч.5 ст.12 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» регуляторні акти, прийняті органами та посадовими особами місцевого самоврядування, офіційно оприлюднюються в друкованих засобах масової інформації відповідних рад, а у разі їх відсутності - у місцевих друкованих засобах масової інформації, визначених цими органами та посадовими особами, не пізніш як у десятиденний строк після їх прийняття та підписання.

Відповідно до ч.5 ст.5 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні (крім випадків спадкування спадкоємцями першої та другої черги за законом (як випадків спадкування ними за законом, так і випадків спадкування ними за заповітом) і за правом представлення, а також випадків спадкування власності, вартість якої оподатковується за нульовою ставкою) та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, вартості земельних ділянок площею понад 50 гектарів для розміщення відкритих спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.

З аналізу наведених норм чинного законодавства України вбачається, що рішення органів місцевого самоврядування про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель мають визначальні ознаки регуляторного акта, оскільки такі рішення є офіційними письмовими документами, що прийняті уповноваженим регуляторним органом та окремі положення яких спрямовані на правове регулювання господарських та адміністративних відносин, а тому такі рішення підлягають офіційному оприлюдненню в друкованих засобах масової інформації, не пізніш як у десятиденний строк після їх прийняття та підписання.

Як вбачається з матеріалів справи, рішенням Броварської міської ради Київської області від 25 грудня 2014 року №1378-50-06 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Бровари» затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель м.Бровари, встановлено, що нормативна грошова оцінка земель м.Бровари вводиться в дію 01 січня 2016 року.

У своїй апеляційній скарзі Броварська міська рада Київської області зазначає, що її рішення від 25 грудня 2014 року №1378-50-06 було оприлюднено на офіційному сайті Броварської міської ради Київської області www.brovary.kiev.ua 26 грудня 2014 року з чітким дотримання норм Податкового кодексу України та зазначає, що вказане рішення не є регуляторним актом, оскільки за результатами розгляду проекту цього рішення Державною службою України з питань регуляторної політики та розвитку підприємництва листом від 05 серпня 2014 року №6342/о/20-14 надано висновок про те, що проект рішення Броварської міської ради Київської області «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Бровари» не є регуляторним актом та не потребує реалізації положень Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», у зв'язку з чим Броварська міська рада Київської області припинила процедуру розгляду проекту вказаного рішення як регуляторного акту, у зв'язку з чим не було здійснено його оприлюднення в друкованих засобах масової інформації.

Колегія суддів зазначає, що відповідно до рішення Броварської міської ради Київської області від 28 листопада 2013 року №1104-40-06 «Про затвердження плану діяльності з підготовки проектів регуляторних актів на 2014 рік» затверджено план підготовки проектів регуляторних актів на 2014 рік, зокрема, проекту рішення «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Бровари».

У зв'язку з тим, що рішення органів місцевого самоврядування про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель мають визначальні ознаки регуляторного акта, міським головою м.Бровари Київської області направлено на адресу Державної служби України з питань регуляторної політики та розвитку підприємництва лист «Про надання пропозицій», в якому на виконання ст.34 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» Броварська міська рада просила надати пропозиції щодо проектів регуляторних актів Броварської міської ради відповідно до принципів державної регуляторної політики, зокрема, щодо проекту рішення «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Бровари».

Листом Державної служби України з питань регуляторної політики та розвитку підприємництва від 05 серпня 2014 року №6342/о/20-14 Броварську міську раду Київської області повідомлено, що отриманий пакет документів не є достатнім та не дає змоги в повній мірі визначити відповідність проектів рішень принципам державної регуляторної політики. Зокрема, відсутній експертний висновок щодо регуляторного впливу проектів регуляторних актів.

Цим же листом надано пропозицію, що проект рішення Броварської міської ради «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Бровари» не є регуляторним актом та не потребує реалізації положень Закону.

Разом з тим, згідно наведених вище норм законодавства України рішення органів місцевого самоврядування про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель мають визначальні ознаки регуляторного акта, у зв'язку з чим наведене у листі твердження Державної служби України з питань регуляторної політики та розвитку підприємництва стосовно того, що проект рішення Броварської міської ради «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Бровари» не є регуляторним є помилковим та Державна служба України з питань регуляторної політики та розвитку підприємництва самостійно зазначає, що наданий апелянтом пакет документів не є достатнім та не дає змоги в повній мірі визначити відповідність проектів рішень принципам державної регуляторної політики.

Крім того, згідно ч.2 ст.34 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» (в редакції, чинній на момент звернення апелянта до Державної служби України з питань регуляторної політики та розвитку підприємництва) відповідальна постійна комісія забезпечує підготовку експертного висновку щодо регуляторного впливу внесеного проекту регуляторного акта, який разом з цим проектом та підписаним аналізом регуляторного впливу подається до уповноваженого органу для підготовки у встановленому Кабінетом Міністрів України порядку пропозицій щодо удосконалення проекту відповідно до принципів державної регуляторної політики.

Аналогічні положення містяться в ст.27 Регламенту Броварської міської ради VI скликання, затвердженого рішенням Броварської міської ради Київської області від 03 лютого 2011 року №148-06-06.

Відповідно до ст.28 Регламенту Броварської міської ради регуляторний акт оприлюднюється в засобах масової інформації не пізніше 10 днів після його прийняття на сесії міської ради.

Крім того, колегія суддів вважає безпідставним посилання апелянта, що рішення Броварської міської ради Київської області від 25 грудня 2014 року №1378-50-06 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Бровари» набрало законної сили у зв'язку з оприлюдненням його на офіційному сайті Броварської міської ради 26 грудня 2014 року.

Згідно ч.5 ст.59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування нормативно-правового характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо органом чи посадовою особою не встановлено пізніший строк введення цих актів у дію.

Статтею 55 Регламенту Броварської міської ради, затвердженого рішенням Броварської міської ради Київської області від 03 лютого 2011 року №148-06-06, із змінами, внесеними рішенням Броварської міської ради Київської області від 09 червня 2011 року №244-09-06, передбачено, що рішення ради нормативно-правового характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення в друкованому засобі масової інформації Броварської міської ради, якщо радою не встановлено більш пізній строк введення відповідного рішення в дію, а рішення індивідуальної дії з моменту їх прийняття. Нормативно-правові акти та акти індивідуальної дії, підлягають обов'язковому оприлюдненню невідкладно, але не пізніше п'яти робочих днів з дня затвердження документа на офіційному веб-сайті міської ради із зазначенням дати оприлюднення документа і дати оновлення інформації.

Таким чином, враховуючи, що рішення «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Бровари» не є рішенням індивідуальної дії та відноситься до актів нормативно-правового характеру, таке рішення набирає чинності саме з дня його опублікування в друкованому засобі масової інформації Броварської міської ради.

Посилання апелянта на те, що рішення Броварської міської ради від 25 грудня 2014 року №1378-50-06 почало породжувати правовідносини лише з 01 січня 2016 року, не спростовує того, що до дня опублікування вказаного рішення в друкованому засобі масової інформації, таке рішення не набирає чинності.

Апелянт не заперечує того факту, що рішення Броварської міської ради від 25 грудня 2014 року №1378-50-06 не було оприлюднено в друкованому засобі масової інформації Броварської міської ради, що також підтверджується наявною в матеріалах справи копією листа міського голови від 31 січня 2017 року №04-01/67.

За таких обставин, суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що рішення Броварської міської ради Київської області від 25 грудня 2014 року №1378-50-06 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Бровари» не було офіційно оприлюднено шляхом розміщення в друкованому засобі масової інформації, у зв'язку з чим вказане рішення не набрало чинності, а тому видача Відділом Держгеокадастру у м.Броварах Київської області витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 20 липня 2016 року №34-1028-99.3-1840/2-16, який сформовано на підставі рішення Броварської міської ради від 25 грудня 2014 року №1378-50-06, яке не набрало чинності, є безпідставним та необґрунтованим, а тому підлягає скасуванню.

На підставі вищевикладеного, приймаючи до уваги, що судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи, постанова прийнята з дотриманням норм матеріального та процесуального права, висновки суду першої інстанції доводами апелянта не спростовані, колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав для її зміни або скасування.

Керуючись ст.ст.195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд,-

у х в а л и в:

Апеляційну скаргу Броварської міської ради Київської області - залишити без задоволення.

Постанову Київського окружного адміністративного суду від 27 квітня 2017 року - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня її складення в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Повний текст ухвали виготовлено 24 липня 2017 року.

Головуючий суддя В.Е.Мацедонська

Судді І.О.Лічевецький

В.П.Мельничук

Головуючий суддя Мацедонська В.Е.

Судді: Мельничук В.П.

Лічевецький І.О.