
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
і м е н е м У к р а ї н и
19 липня 2017 рокусправа № 808/938/17 Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Щербака А.А.
суддів: Баранник Н.П. Дурасової Ю.В.
за участю секретаря судового засідання: Спірічев Я.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Повного товариства «Ломбард «Мідас» ОСОБА_1 та компанія» на постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 31 травня 2017р. у справі за позовом Повного товариства «Ломбард «Мідас» ОСОБА_1 та компанія» до Головного управління ДФС у Запорізькій області про визнання протиправним та скасування наказу від 31.03.2017 №801 про проведення документальної планової виїзної перевірки, -
ВСТАНОВИВ:
Повне товариство «Ломбард «Мідас» ОСОБА_1 та компанія» звернулось з позовом до Головного управління ДФС у Запорізькій області про визнання протиправним та скасування наказу в.о. начальника Головного управління ДФС у Запорізькій області ОСОБА_2 від 31.03.2017 №801 про проведення документальної планової виїзної перевірки.
Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 31 травня 2017р. в задоволенні позову відмовлено.
Позивачем подана апеляційна скарга, просить постанову суду першої інстанції скасувати, позов задовольнити.
Апеляційна скарга обґрунтована тим, що судом першої інстанції порушено норми матеріального та процесуального права.
Представник позивача апеляційну скаргу підтримав.
Представник відповідача проти задоволення апеляційної скарги заперечував.
Колегія суддів доходить висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає.
Як встановлено судом першої інстанції, відповідно до затвердженого плану-графіку проведення документальних планових перевірок фінансових установ на ІІ квартал 2017 року, Повне товариство «Ломбард «Мідас» ОСОБА_1 та компанія» повідомлено 03.04.2017 про проведення документальної планової виїзної перевірки.
03.04.2017 копія наказу про проведення документальної планової виїзної перевірки Повного товариства «Ломбард «Мідас» ОСОБА_1 та компанія» від 31.03.2017 №801 (а.с. 10) та повідомлення від 03.04.2017 №139 (а.с.9) вручені під розписку уповноваженому представнику позивача ОСОБА_3 (а.с.60).
13.04.2017 з метою ознайомлення з направленнями на проведення перевірки від 13.04.2017 №764,765, які видані ГУ ДФС у Запорізькій області, перевіряючими контролюючого органу, згідно вимог пп.20.1.4 п.20.1 ст.20, п.75.1 ст.75, п.77.1, п.77.4 ст.77 Податкового кодексу України, було здійснено вихід на податкову адресу Повного товариства «Ломбард «Мідас» ОСОБА_1 та компанія»: 69037, м. Запоріжжя, вул. Незалежної України, буд.50-а, офіс 11.
Під час виходу, уповноваженим представником позивача ОСОБА_3 у допуску посадових осіб контролюючого органу до документів та проведення перевірки відмовлено, на підставі чого складено акт від 13.04.2017 №147/08-01-14-04/30505866 про відмову платника податків та/або посадових (службових) осіб платника податків (його представників або осіб, які фактично проводять розрахункові операції) у допуску посадових (службових) осіб контролюючого органу до проведення перевірки.
За письмовими поясненнями представника Повного товариства «Ломбард «Мідас» ОСОБА_1 та компанія», викладеними в акті від 13.04.2017, причиною відмови у допуску до перевірки є судове оскарження наказу про її проведення у зв'язку із відсутністю оприлюднення на офіційному веб-сайті ДФС України плану-графіку документальних планових перевірок на 2017 рік.
Відмовляючи в задоволення позову, суд першої інстанції зазначив, що відповідач при виданні оскаржуваного наказу №801 від 31.03.2017 «Про проведення документальної планової виїзної перевірки» діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений законами України та ст. 77 Податкового кодексу України.
Колегія суддів з висновками суду першої інстанції погоджується.
Відповідно до пп. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.
Згідно з п. 75.1 ст. 75 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки; камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.
Відповідно до пп. 75.1.2 п. 75.1 ст. 75 Податкового кодексу України документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків. Документальна планова перевірка проводиться відповідно до плану-графіка перевірок. Не є предметом документальної планової перевірки питання трансфертного ціноутворення, визначені статтею 39 цього Кодексу. Документальною виїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться за місцезнаходженням платника податків чи місцем розташування об'єкта права власності, стосовно якого проводиться така перевірка.
Згідно з п. 77.1 ст. 77 Податкового кодексу України документальна планова перевірка повинна бути передбачена у плані-графіку проведення планових документальних перевірок.
Згідно п. 77.2. ст. 77 Податкового кодексу України, до плану-графіка проведення документальних планових перевірок відбираються платники податків, які мають ризик щодо несплати податків та зборів, невиконання іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи.
Згідно абз. 2 п. 77.2 ст. 77 Податкового кодексу України порядок формування та затвердження плану-графіка, перелік ризиків та їх поділ за ступенями встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Пунктом 77.4 ст. 77 Податкового кодексу України передбачено, що про проведення документальної планової перевірки керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу приймається рішення, яке оформлюється наказом.
Право на проведення документальної планової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому не пізніше ніж за 10 календарних днів до дня проведення зазначеної перевірки вручено під розписку або надіслано рекомендованим листом з повідомленням про вручення копію наказу про проведення документальної планової перевірки та письмове повідомлення із зазначенням дати початку проведення такої перевірки.
Відповідно до п. 4 розділу І наказу Міністерства фінансів України від 02.06.2015 №524 про порядок формування плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків, до плану-графіка відбираються платники податків відповідно до вимог ст. 77 Податкового кодексу України.
Відповідно до п. 2 розділу III наказу Міністерства фінансів України від 02.06.2015 №524, формування переліку платників податків до розділів І та II плану-графіка проводиться за критеріями ризиків з вимогами п.5 цього розділу, у тому числі за даними інформаційних систем ДФС.
Судом першої інстанції було встановлено, що 03.04.2017 позивачем отримано від Головного управління ДФС в Запорізькій області копію наказу про проведення документальної планової перевірки та письмове повідомлення із зазначенням дати початку проведення перевірки.
Матеріали справи містять лист від ДФС України про затвердження плану - графіка проведення документальних планових перевірок платників податків на ІІ квартал 2017 року, в якому зазначено, що План - графік проведення документальних планових перевірок платників податків на ІІ квартал 2017 року, який сформовано згідно наказу Міністерства фінансів України від 02 червня 2015 року №524, затверджено в.о. Голови ДФС України М.В. Проданом 31.03.2017 (а.с.57).
Відповідно до зазначеного плану - графіку проведення документальних перевірок на ІІ квартал 2017 року на Повному товариству «Ломбард «Мідас» ОСОБА_1 та компанія» запланована комплексна перевірка, початок проведення четвертий місяць за період з 01.01.2014 по 31.12.2016, тривалість перевірки 10 днів (а.с.58).
Законом України від 21.12.2016 «Про внесення змін до Податкового Кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні» доповнено п. 77.1 ст. 77 Податкового Кодексу України, яким встановлено обов'язок оприлюднення плану - графіку документальних перевірок на поточний рік на офіційному веб - сайті центрального органу виконавчої влади до 25 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитись такі документальні планові перевірки. Однак вказаний закон набрав чинності 01.01.2017.
Таким чином, вірними є висновки суду першої інстанції про те, що до 25 грудня 2017 року на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, має бути оприлюднена інформація про призначені на 2018 рік документальні планові перевірки.
Крім того, судом першої інстанції вірно було зазначено, що спірний наказ фактично вичерпав свою дію, оскільки перевірку передбачалось провести з 13.04.2017 терміном 10 робочих днів. Як пояснив представник відповідача у судовому засіданні спірний наказ не може слугувати підставою для проведення повторної перевірки.
Доводи апеляційної скарги зазначеного не спростовують, підстави для скасування постанови суду першої інстанції відсутні.
Керуючись ст. ст. 198, 200, 205, 206 КАС України, суд, -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Повного товариства «Ломбард «Мідас» ОСОБА_1 та компанія» залишити без задоволення.
Постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 31 травня 2017р. у справі за позовом Повного товариства «Ломбард «Мідас» ОСОБА_1 та компанія» до Головного управління ДФС у Запорізькій області про визнання протиправним та скасування наказу від 31.03.2017 №801 про проведення документальної планової виїзної перевірки залишити без змін.
Ухвала суду набирає законної сили у відповідності до ч.5 ст. 254 КАС України та може бути оскаржена в порядку і строки, передбачені ст. 212 КАС України.
Головуючий: А.А. Щербак
Суддя: Н.П. Баранник
Суддя: Ю.В. Дурасова