20.07.2017 Справа № 756/10529/16-а
Номер справи 756/10529/16-а
Номер провадження 2-а/756/28/17
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 липня 2017 року Оболонський районний суд м. Києва в складі:
головуючого - судді - Яценко Н.О.
за участю секретаря - Шецкіної О.Г.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Києві адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Оболонської районної в місті Києві державної адміністрації, треті особи: Оболонський районний відділ Головного управління Державної міграційної служби України в місті Києві, Головне управління Державної міграційної служби України в м. Києві, ОСОБА_3 про визнання дій протиправними та зобов*язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
у серпні 2016 року позивач ОСОБА_1 звернувся до суду в порядку адміністративного судочинства з позовом до Оболонської РДА про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
Позовні вимоги обґрунтовані наступним. Позивач є власником квартири АДРЕСА_1 на підставі укладеного договору купівлі-продажу житлового приміщення. Починаючи з жовтня 2009 року, позивач має зареєстроване місце проживання за вказаною адресою та не надавав згоди на реєстрацію місця проживання будь-яких інших осіб. У травні 2016 року позивач отримав довідку з формою №3, зі змісту якої дізнався, що в квартирі, яка належить йому на праві власності, зареєстрована третя особа ОСОБА_3 Позивач в усному порядку звертався до Оболонського РВ ГУ ДМС України в м. Києві, де йому повідомили, що громадянка ОСОБА_3 зареєстрована у вказаній квартирі, як власник, а тому відповідач вважає, що рішення про реєстрацію місця проживання третьої особи ОСОБА_3 було прийнято правомірно. Позивач вказує, що при поданні заяви про реєстрацію місця проживання ОСОБА_3 надала старий примірник договору купівлі-продажу, не вказала, що зазначена квартира була нею на той момент вже відчужена. Крім того, у суді ОСОБА_3 оспорювалася дійсність договору купівлі-продажу квартири, такі її вимоги рішенням суду задоволені не були. Відтак, на думку позивача, відповідачем всупереч вимогам Постанови КМ України від 02 березня 2016 року № 207 не було проведено службову перевірку та не винесено рішення про скасування реєстрацію місця проживання ОСОБА_3 за вказаною адресою.
За таких обставин, позивач просив визнати протиправними дії Оболонського РВ ГУ ДМС України в м. Києві по здійсненню 12 березня 2016 року реєстрації місця проживання ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, у квартирі АДРЕСА_1, визнати протиправними дії (бездіяльність) Оболонського РВ ГУ ДМС України в м. Києві у відмові позивачу здійснити службову перевірку та направити службовий висновок до органу реєстрації місця проживання - Оболонської РДА про скасування/зняття з реєстрації місця проживання ОСОБА_3 у вказаній квартирі, визнати протиправними дії (бездіяльність) Оболонської РДА у відмові позивачу у скасуванні реєстрації та знятті з реєстрації місця проживання ОСОБА_3 у вказаній квартирі, зобов'язати відповідача Оболонську РДА скасувати реєстрацію 12 березня 2016 року місця проживання та зняти з реєстрації місця проживання ОСОБА_3 у квартирі АДРЕСА_1.
Ухвалою Оболонського районного суду м. Києва від 17 липня 2017 року за заявою позивача залишено без розгляду позов в частині вимог до Оболонського РВ ГУ ДМС України в м. Києві.
Позивач та його представник у судовому засіданні підтримали позовні вимоги, просили суд задовольнити позов .
Представник відповідача Оболонської РДА у судовому засіданні заперечувала проти задоволення позову, зазначила, що функціональні обов'язки реєстрації місця проживання/перебування фізичних осіб та зняття з реєстрації фізичних осіб передані Оболонській РДА з квітня 2016 року. Реєстрація місця проживання ОСОБА_3 за спірною адресою була здійснена 12 березня 2016 року Оболонським РВ ГУ ДМС України у м. Києві на підставі документів, які передавалися через Центр надання адміністративних послуг Оболонської РДА. При цьому, за вимогами Закону України «Про адміністративні послуги» адміністратор центру лише перевіряє відповідність копій оригіналам наданих заявником документів та не має право здійснювати перевірку документів на предмет їх законності. При зверненні позивача до Оболонської РДА з приводу зняття з реєстрації місця проживання ОСОБА_3 відповідач дійшов висновку про відмову, оскільки не мав документів, на підставі яких така реєстрація була здійснена.
Від третьої особи Оболонського РВ ГУ ДМС України у м. Києві на адресу суду надійшли заперечення, в яких останнє посилається на законність дій суб'єкту владних повноважень. Зазначає, що ОСОБА_3 були надані документи на реєстрацію місця проживання, серед яких також надано правовстановлюючий документ на квартиру. Оболонський РВ ДМС України у м. Києві перевірив відповідність копій оригіналам наданих заявником документів та прийняв рішення про реєстрацію місця проживання, що повністю відповідає вимогам Порядку реєстрації місця проживання та місця перебування фізичних осіб в Україні та зразків необхідних для цього документів, затвердженого наказом МВС України від 22 листопада 2012 року № 1077. Також в судовому засіданні просили в задоволенні позову відмовити.
Третя особа ОСОБА_3 у судовому засіданні заперечувала проти задоволення позову, підтвердила, що вона у лютому 2016 року звернулася до Центру надання адміністративних послуг із заявою про реєстрація місця проживання в АДРЕСА_5, до якої долучила договір купівлі-продажу квартири від 13 грудня 2006 року. Під час розгляду справи ОСОБА_3 не змогла пояснити, чому вона не повідомила адміністратора центру про подальший продаж вказаної квартири та судові рішення щодо визнання недійсним договору купівлі-продажу квартири.
Заслухавши пояснення осіб, які брали участь у розгляді справи, дослідивши матеріали справи, оцінивши зібрані у справі докази, суд встановив наступне.
26 лютого 2016 року ОСОБА_3 звернулася до Оболонського РВ ГУ ДМС України в м. Києві через центр надання адміністративних послуг із заявою про реєстрацію місця проживання, в якій просила зареєструвати її місце проживання за адресою: АДРЕСА_6. В якості підстави для реєстрації місця проживання ОСОБА_3 зазначила, що вона є власником вказаної квартири та долучила до заяви копію договору купівлі-продажу квартири від 13 грудня 2006 року та реєстраційне посвідчення Київського МБТІ від 09 січня 2007 року за № 027777. (а.с. 61-70)
Відповідно до довідки за формою № 3, виданої 25 травня 2016 року КК «Центр комунального сервісу», ОСОБА_3 зареєстрована за адресою: АДРЕСА_7 з 12 березня 2016 року.
За приписами ст. 3 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» реєстрація - внесення інформації до реєстру територіальної громади, документів, до яких вносяться відомості про місце проживання/перебування особи, із зазначенням адреси житла/місця перебування із подальшим внесенням відповідної інформації до Єдиного державного демографічного реєстру в установленому Кабінетом Міністрів України порядку.
Відповідно до ст. 6 Закону громадянин України, а також іноземець чи особа без громадянства, які постійно або тимчасово проживають в Україні, зобов'язані протягом тридцяти календарних днів після зняття з реєстрації місця проживання та прибуття до нового місця проживання зареєструвати своє місце проживання. Реєстрація місця проживання особи здійснюється в день подання особою документів. Реєстрація місця проживання за заявою особи може бути здійснена органом реєстрації з одночасним зняттям з попереднього місця проживання.
Для реєстрації особа або її представник подає органу реєстрації (у тому числі через центр надання адміністративних послуг): письмову заяву; документ, до якого вносяться відомості про місце проживання; квитанцію про сплату адміністративного збору; документи, що підтверджують право на проживання в житлі, перебування або взяття на облік у спеціалізованій соціальній установі, закладі соціального обслуговування та соціального захисту, проходження служби у військовій частині, адреса яких зазначається під час реєстрації; тощо.
Забороняється вимагати для реєстрації місця проживання подання особою інших, ніж передбачених цією статтею, документів.
Особа може доручити в установленому законодавством порядку подати заяву про реєстрацію місця проживання відповідній посадовій особі виконавців послуг з управління (утримання) багатоквартирного будинку (гуртожитку), об'єднання співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельного кооперативу, управителя багатоквартирного будинку за місцем її проживання.
Реєстрація місця проживання здійснюється тільки за однією адресою.
Порядок реєстрації місця проживання та місця перебування фізичних осіб в Україні та зразків необхідних для цього документів затверджений наказом Міністерства внутрішніх справ України від 22 листопада 2012 року № 1077 та зареєстрований в Міністерстві юстиції України 18 грудня 2012 р. за N 2109/22421.
Згідно з п. 1.2 Порядку реєстрація місця проживання або місця перебування особи - внесення інформації до Єдиного державного демографічного реєстру про місце проживання або місце перебування особи із зазначенням адреси, за якою з особою може вестися офіційне листування або вручення офіційної кореспонденції.
Відомості про місце проживання та місце перебування особи вносяться до паспорта громадянина України.
Відповідно до п.п. 2.1, 2.2. Порядку громадянин України, а також іноземець чи особа без громадянства, які постійно або тимчасово проживають в Україні, зобов'язані протягом десяти днів після прибуття до нового місця проживання зареєструвати місце проживання. Реєстрація місця проживання особи здійснюється в день подання особою документів.
Для реєстрації місця проживання особа або її законний представник подає до територіального підрозділу ДМС, а після утворення центрів надання адміністративних послуг (далі - центр) - до відповідного центру: письмову заяву про реєстрацію місця проживання (додаток 5); документ, до якого вносяться відомості про місце проживання, крім випадків, установлених пунктом 2.8 цього розділу; квитанцію про сплату державного мита або документ про звільнення від його сплати; талон зняття з реєстрації місця проживання в Україні (у разі зміни місця проживання в межах України). Талон зняття з реєстрації місця проживання в Україні не подається у разі оформлення реєстрації місця проживання з одночасним зняттям з реєстрації попереднього місця проживання; документи, що підтверджують: право на проживання в житлі - ордер, свідоцтво про право власності, договір найму (піднайму, оренди) або інші документи. У разі відсутності зазначених документів реєстрація здійснюється за згодою власника/співвласників житла, наймача та членів його сім'ї на реєстрацію місця проживання.
За правилами п.п. 2.6, 2.7 Порядку адміністратори центрів надання адміністративних послуг заповнюють заяви в електронній формі. Працівники територіальних підрозділів, матеріально-технічна база яких дозволяє заповнювати заяви за допомогою комп'ютерної техніки, заповнюють такі заяви в електронній формі за рішенням керівника відповідного територіального органу Державної міграційної служби України (далі - територіальний орган).
Роздрукована або заповнена від руки заява підписується заявником із зазначенням прізвища, імені, по батькові, який підтверджує цим правильність указаних у ній даних.
У разі подання заяви до центру надання адміністративних послуг адміністратор центру перевіряє відповідність копій оригіналам наданих заявником документів, належним чином завіряє копії та повертає оригінали документів заявнику. Територіальний підрозділ ДМС приймає рішення на підставі належним чином завірених копій наданих документів. У випадках неналежного оформлення документів або неналежної якості копій територіальний підрозділ ДМС приймає рішення про повернення центру наданих документів для усунення недоліків.
Як убачається з матеріалів справи та встановлено судом під час її розгляду, третя особа ОСОБА_3 звернулася до Центру надання адміністративних послуг Оболонської РДА із заявою про реєстрацію місця проживання за вказаною вище адресою, до якої долучила копію договору купівлі-продажу квартири. Перевіривши копії документів на відповідність їх оригіналам, заява ОСОБА_3 разом з додатками була скерована до Оболонського РУ ГУ ДМС України в м. Києві, яким 12 березня 2016 року було прийнято рішення про реєстрацію місця проживання ОСОБА_3 за адресою: АДРЕСА_2.
Згідно з довідкою за формою № 3, виданою 25 травня 2016 року КК «Центр комунального сервісу», у квартирі АДРЕСА_8 також зареєстрований позивач ОСОБА_1 як власник такої квартири, починаючи з 15 жовтня 2009 року. Крім того, у зазначеній довідці відсутні відомості про ступінь родинних зв'язків ОСОБА_3 з власником квартири.
Спірна квартира належить позивачу на підставі договору купівлі-продажу квартири від 13 березня 2008 року, укладеного з ОСОБА_4 За змістом вказаного договору позивач є одноосібним власником зазначеної квартири.
Крім того, 14 лютого 2008 року на підставі договору купівлі-продажу квартири, укладеного з ОСОБА_4, ОСОБА_3 була відчужена квартира АДРЕСА_8. (а.с. 109-111) У зв'язку з чим, ОСОБА_3 була знята з місця проживання у вказаній квартирі 06 березня 2008 року, що підтверджується відповідними талонами, долученими нею до заяви. (а.с. 65-66)
Рішенням Оболонського районного суду м. Києва від 19 вересня 2014 року, залишеним без змін ухвалою Апеляційного суду міста Києва від 22 жовтня 2014 року, відмовлено у задоволенні позовних вимог ОСОБА_3 до ОСОБА_4, ОСОБА_1 про визнання договорів купівлі-продажу недійсними та витребування майна. Предметом розгляду у вказаній цивільній справі було визнання недійсними договору купівлі-продажу вказаної вище квартири, укладеного 14 лютого 2008 року між ОСОБА_3 та ОСОБА_4, та договору купівлі-продажу квартири, укладеного 13 березня 2008 року між ОСОБА_4 та ОСОБА_1 (а.с. 19-22). ОСОБА_3 суду пояснювала, що квартиру вона продала по дублікату договору, а на реєстрацію надала оригінал договору купівлі-продажу і на даний час в квартирі не проживає.
Оцінюючи докази, зібрані під час розгляду справи, у їх сукупності та взаємозв'язку, суд доходить висновку, що на момент звернення із заявою про реєстрацію місця проживання до Оболонського РВ ГУ ДМС України в м. Києві право власності ОСОБА_3 на квартиру АДРЕСА_8 було припинено на підставі укладеного нею договору відчуження такої квартири. Згоди власника зазначеної квартири - ОСОБА_1 на реєстрацію свого місце проживання ОСОБА_3 не отримала. Під час реєстрації місця проживання третьої особи суб'єктом владних повноважень не були належним чином перевірені дані, надані ОСОБА_3 для реєстрації місця проживання, оскільки на час прийняття рішення про реєстрацію у вказаній квартирі з жовтня 2009 року був зареєстрований ОСОБА_1, як власник, а ОСОБА_3, в свою чергу, надала правовстановлюючий документ на квартиру, з якого вбачається, що така нею придбана ще у 2006 році у ОСОБА_5, що в цілому свідчить про суперечливість наданих третьою особою даних відомостям реєстраційного обліку, якими володів Оболонський РВ ГУ ДМС України в м. Києві.
На підставі Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розширення повноважень органів місцевого самоврядування та оптимізації надання адміністративних послуг» від 10 грудня 2015 року № 888-VIII та розпорядження КМДА від 01.02.2016 р. № 48 «Про організаційно-правові заходи, пов'язані з наданням адміністративних послуг у сферах державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців, реєстрації місця проживання/перебування фізичних осіб у межах міста Києва, а також наданням відомостей з Державного земельного кадастру» з 04 квітня 2016 року районним в місті Києві державним адміністраціям передані повноваження щодо здійснення реєстрації та зняття з реєстрації місця проживання/перебування фізичних осіб, а також передача інформації та/або внесення у встановленому законом порядку відомостей про реєстрацію та зняття з реєстрації місця проживання/перебування до Єдиного державного демографічного реєстру.
За приписами ст. 11 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» орган реєстрації здійснює формування та ведення Реєстру територіальних громад; реєстрацію та зняття з реєстрації місця проживання/перебування осіб у межах відповідної адміністративно-територіальної одиниці; передачу інформації та/або внесення у встановленому законом порядку відомостей про реєстрацію та зняття з реєстрації місця проживання/перебування до Єдиного державного демографічного реєстру.
Оскільки відповідачем не приймалося рішення про реєстрацію місця проживання ОСОБА_3, відсутні правові підстави для визнання протиправними дій Оболонської РДА, що виразилися у відмові позивачу скасувати реєстрацію та зняти з реєстрації місця проживання ОСОБА_3 у вказаній квартирі.
Разом з тим, судом встановлені порушення вимог законодавства при реєстрації місця проживання ОСОБА_3 за зазначеною адресою, які мають бути усунуті шляхом зобов'язання відповідача вчинити певні дії. При цьому суд вважає, що спір про право в даному випадку відсутній і вирішений в порядку ЦПК України Оболонський районним судом міста Києва судовим рішенням від 19.09.2014 року у справі за позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_4, ОСОБА_1 про визнання договорів купівлі-продажу недійсними та витребування майна.
В судовому засіданні ОСОБА_3 також надала суду витяг з кримінального провадження з якого убачається , що до прокуратури надійшла заява ОСОБА_3 щодо шахрайських дій невстановленої досудовим розслідуванням особи з квартирою заявника, що за адресою : АДРЕСА_3. Проте, на час розгляду даної справи кримінальне провадження до суду не передано, як і відсутній вирок по даному факту. Одночасно слід зазначити, що квартира ОСОБА_3 відчужена в 2008 році , а з наданих останньою доказів убачається, що звернення до правоохоронних органів мало місце лише 17.11.2014 року.
Суд вважає, що реєстрація ОСОБА_3 яка здійснена після відчуження кварти та постановлення судових рішень, про які остання не повідомляла міграційну службу відновлюючи реєстрацію, порушує права позивача, як добросовісного набувача, котрий позбавлений можливості належним чином розпоряджатися своєю власністю.
За таких обставин, суд приходить до висновку про часткове задоволення адміністративного позову ОСОБА_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії. У задоволенні решти позовних вимог суд постановляє відмовити з підстав наведених вище.
Відповідно до ст. 94 КАС України суд присуджує до стягнення з відповідача на користь позивача судовий збір у сумі 551,20 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Оболонської РДА.
В стягненні витрат на правову допомогу слід відмовити, оскільки суду не надано квитанцій про їх оплату.
Керуючись ст.ст. 9, 10, 11, 87, 90 159, 160-163, КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В :
Позов задовольнити частково.
Зобов'язати Оболонську районну в місті Києві державну адміністрацію скасувати реєстрацію від 12.03.2016 року місця проживання та зняти з реєстрації місця проживання ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_5, у квартирі за адресою: АДРЕСА_4.
Стягнути з Оболонської районної в місті Києві державної адміністрації (код ЄДРПОУ 37371727) на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 551 грн. 20 коп.
В задоволенні решти вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Оболонський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі, якщо постанову було постановлено без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання її копії .
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до суду апеляційної інстанції
Суддя: