
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
пр. Науки, 5, м. Харків, 61022, тел. (057) 702-00-72
е-mail: inbox@dna.arbitr.gov.ua
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18.07.2017справа № 908/353/17
Донецький апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючий: судді:ОСОБА_1, ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , секретар судового засідання за участю представників сторін: від позивача: від відповідача: ОСОБА_4 не зявився не зявивсярозглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю Восток, м. Київ на рішення Господарського суду Запорізької області від12.04.2017 у справі№ 908/353/17 (суддя Корсун В.Л.)за позовомБердянської міської ради Запорізької області, м. Бердянськ Запорізької області доТовариства з обмеженою відповідальністю Восток, м. Київ провнесення змін до договору оренди землі
В С Т А Н О В И В:
Рішенням господарського суду Запорізької області від 12.04.2017р. у справі №908/353/17 задоволено позов Бердянської міської ради Запорізької області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Восток» про внесення змін до договору оренди землі від 04.08.2008р. Внесено зміни до договору оренди землі від 04.08.2008р., зареєстрованого у Бердянському районному відділі Запорізької регіональної філії ДП «Центр ДЗК при Держкомземі», про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 15.10.2008р. за №040826500442, укладеного між Бердянською міською радою та ТОВ «Восток», площею 0.1622 га (кадастровий номер 2310400000:11:010:0055) розташованої за адресою: Мелітопольське шосе, 68-г, м. Бердянськ, Запорізька область, наданої для експлуатації АЗС з мийкою, кафетерієм та магазином, наступного змісту:
- пункт 2 розділу «Обєкт оренди» викласти в наступній редакції: «в оренду передається земельна ділянка, площею 0,1622 га (кадастровий №2310400000:11:010:0055)»;
- пункт 9 розділу «Орендна плата» викласти в наступній редакції: «Річна орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 6% (шість відсотків) від її нормативної грошової оцінки з урахуванням щорічної індексації на підставі рішення Бердянської міської ради від 21.01.2016 року за №50 «Про встановлення розмірів плати за землю на території міста Бердянська» (із змінами)».
Вирішено стягнути з відповідача на користь позивача судовий збір та видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Не погодившись з прийнятим рішенням, ТОВ "Восток" звернулося з апеляційною скаргою до Донецького апеляційного господарського суду, в якій просить скасувати рішення господарського суду Запорізької області від 12.04.2017р. та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити.
В скарзі, апелянт посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, при неповному зясуванні обставин, що мають значення для справи. Зокрема, заявник вважає, що рішення Бердянської міської ради №50 від 21.01.2016р, яким встановлюється плата за землю, є регуляторним актом, що оприлюднене в газеті «Південна зоря», але судом першої інстанції не зясовано факт чи є це видання офіційний засіб масової інформації органом місцевого самоврядування. Тому на думку апелянта, вказане рішення не набрало законної сили підлягає виконанню.
Також внесення змін до договору щодо розміру орендної плати на підставі вказаного рішення позивача скаржник вважає недопустимим, оскільки встановлений розмір у п.9 договору оренди землі сторони погодили розмір 4% від нормативної грошової оцінки землі, що є більшим ніж встановлено у ст. 288 Податкового кодексу України.
Ухвалою Донецького апеляційного господарського суду від 15.04.2017р. прийнято апеляційну скаргу до провадження та призначено її розгляд у судовому засіданні на 07.06.2017р.
Ухвалою апеляційного суду від 29.05.2017р. виправлено описку щодо дати призначення апеляційної скарги на розгляду на 21.06.2017р.
У звязку з перебуванням головуючого судді Мартюхіної Н.О. у відпустці на день розгляду справи Розпорядженням в.о. керівника апарату Донецького апеляційного господарського суду від 19.06.2017р. № 1065 було призначено повторний автоматичний розподіл справи №908/353/17.
Згідно протоколу повторного автоматичного судової справи між суддями від 19.06.2017р. було сформовано склад колегії судді: Склярук О.І. головуючий суддя та члени колегії суддів Агапов О.Л., Москальова І.В.
Ухвалою суду апеляційної інстанції від 21.06.2017р. розгляд апеляційної скарги відкладено через неявку представників сторін.
23.05.2017р. від Бердянської міської ради до Донецького апеляційного господарського суду надійшов відзив на апеляційну скаргу, в якому просить апеляційну скаргу відповідача залишити без задоволення, а оскаржуване рішення залишити без змін.
У призначені судові засідання 21.06.2017р. та 18.07.2017р. представники сторін не зявилися. Про час та місце проведення судового засідання були повідомлені належним чином.
Ухвалою Донецького апеляційного господарського суду від 15.05.2017р. та від 21.06.2017р. явка сторін була визнана не обовязковою.
Відповідно до приписів ст.101 ГПК України, у процесі перегляду справи апеляційний господарський суд за наявними у справі і додатково поданими доказами повторно розглядає справу. Апеляційний господарський суд не звязаний доводами апеляційної скарги та перевіряє законність і обґрунтованість рішення місцевого господарського суду у повному обсязі.
Враховуючи приписи ст.101 ГПК України, судова колегія вважає за можливим розглянути справу та апеляційну скаргу за відсутності представників сторін та за наявними у справі документами.
Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування господарським судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, а також повноту встановлення обставин справи та відповідність їх наданим доказам, колегія суддів Донецького апеляційного господарського суду встановила наступне.
З матеріалів справи вбачається, що 10.07.2008р. рішенням Бердянської ради Запорізької області за №30 «Про передачу в оренду земельних ділянок» міська рада затвердила проект відведення земельної ділянки та передала в довгострокову оренду за рахунок земель міста відповідачу - ТОВ «Восток» земельну ділянку площею 0,1622 га, розташовану по вул.Мелітопольське шосе, буд. 68-г, для експлуатації (дослівно) «автозаправочної станції з мийкою, кафетерієм та магазином, строком до 01.07.2057 року» (п.п.6.4 п. 6 рішення).
04.08.2008р між Бердянської міською радою (далі - орендодавець) та ТОВ «Восток» (далі - орендар) укладено договір оренди землі (далі договір), який зареєстровано у Бердянському районному відділі Запорізької регіональної філії ДП Центр ДЗК при Держкомземі, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 15.10.2008р. за №040826500442.
В п. 1 договору сторони обумовили, що орендодавець зобовязується надати, а орендар прийняти в строкове платне володіння і користування земельну ділянку для експлуатації АЗС з мийкою, кафетерієм та магазином, яка знаходиться в м. Бердянську Запорізької області, по Мелітопольському шосе, буд. 68-г.
Відповідно до умов закріплених в п. 2 договору, в оренду передається земельна ділянка площею 0,1622 га.
Згідно з п. 5 договору, нормативна грошова оцінка земельної ділянки згідно з довідкою Бердянського міського управління земельних ресурсів №838 від 28.07.2008р. становить 609745,69 грн.
Договір укладено строком до 01.07.2057р. (п. 8 договору).
Пунктом 9 договору закріплено, що річна орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі у розмірі 4% від її нормативної грошової оцінки (на підставі рішення тридцять девятої (позачергової) сесії міської ради ІV скликання від 20.04.2005р. за №1 «Про затвердження переліку розмірів орендної плати за земельні ділянки в м. Бердянськ»).
Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладення або зміни умов договору оренди чи продовження його дії (п. 10 договору).
Пунктом 16 договору визначено, що цільове призначення земельної ділянки: іншої комерційної діяльності (код УКЦВЗ: 1.11.6).
У відповідності до п. 20 договору, передача земельної ділянки орендарю здійснюється за актом її приймання-передачі.
Матеріалами справи підтверджено факт передачі спірної земельної ділянки в оренду актом прийому-передачі земельної ділянки від 04.08.2008р., який підписано уповноваженими особами орендодавця та орендаря, а також засвідчено печатками сторін.
Відповідно до п. 13 договору, розмір орендної плати переглядається у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, зміни коефіцієнтів індексації визначених законодавством; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; в інших випадках, передбачених законом.
Рішенням Бердянської міської ради Запорізької області від 12.07.2013р. за №62 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель в межах території м.Бердянськ» було затверджено грошову оцінку земель в межах території м. Бердянськ Запорізької області, а саме затверджено середню (базову) вартість 1 мІ земель м. Бердянськ у розмірі 103,56 грн./мІ (п .2).
Пунктом 3 вказаного рішення встановлено термін введення в дію нормативної грошової оцінки земель в межах території міста Бердянська - з 01.01.2014р.
Згідно із п. 5 рішення, воно (рішення) вступає в силу з моменту його офіційного оприлюднення.
Рішення Бердянської міської ради Запорізької області від 12.07.2013р. за №62 на час розгляду справи є чинним, доказів скасування, зміни чи доповнення суду не надано.
26.02.2015р. Бердянською міською радою прийнято рішення №13 «Про затвердження Положення про плату за землю на території міста Бердянська», згідно з яким міська рада керуючись п. 24 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», п. 4 розділу ІІ Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи», розділу ХІІІ Податкового кодексу України та ст. 25 і ст. 70 Статуту територіальної громади міста, вирішила, зокрема:
- затвердити Положення про плату за землю на території міста Бердянська (додається) (п.1);
- дане рішення набирає чинності з дня оприлюднення (п.3);
- прес-службі виконкому Бердянської міської ради … оприлюднити дане рішення в засобах масової інформації не пізніше як у десятиденний строк після прийняття рішення (п.4);
- вважати таким, що втратило чинність рішення …від 12.12.2013р. за №6 «Про затвердження Переліку розмірів орендної плати за земельні ділянки в м. Бердянськ» (п.5).
Згідно з п. 5.3 Положення про плату за землю на території міста Бердянська (додаток до зазначеного вище рішення від 26.02.2015р. №13 Бердянської МР), розмір та умови внесення орендної плати встановлюються в договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем на підставі діючого на час укладення Переліку розмірів орендної плати за земельні ділянки в м.Бердянськ (Додаток 1). У випадку коли земельна ділянка використовується за декількома функціональними напрямками, ставка орендної плати визначається, як середньоарифметичне значення ставок оренди за кожним напрямком використання земельної ділянки.
Згідно із Додатком 1 до Положення про плату за землю на території міста Бердянська «Перелік розмірів орендної плати за земельні ділянки в м. Бердянськ» затверджено, зокрема, наступні ставки оренди за напрямками використання земельної ділянки: … роздрібна торгівля нафтопродуктами, зниженим та стислим газом для автотранспорту, … - 8% (№ 15 Переліку); земельні ділянки для розміщення автомийок, обєктів з ремонту автомобілів 6 % (№ 14 Переліку); магазини, торгові комплекси та павільйони, в т.ч. з наданням побутових послуг (крім п. 14,15), ринки, торгові ряди 4% (№ 10 Переліку).
Листом-повідомленням від 26.10.2015р. за №01-6140/31 позивач звернувся до ТОВ «Восток» з повідомленням, в якому зазначив, що рішенням Бердянської міськради від 26.02.2015 №13 прийняті нові ставки орендної плати за землю. Орендна плата за земельні ділянки даного цільового призначення встановлена в розмірі 6% від її нормативної грошової оцінки. Також позивач звернув увагу відповідача на те, що рішенням Бердянської міськради від 12.07.2013р. за №62 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель в межах території м. Бердянськ» затверджено нормативну грошову оцінку земель в межах території м.Бердянськ Запорізької області. У звязку із чим, міськрада з метою недопущення втрат місцевого бюджету посилаючись на ст. 18 Закону України «Про оцінку земель» та на рішення Бердянської міськради від 12.07.2013р. №62 вказала про те, що відповідачу необхідно замовити в Управлінні Держземагенства у Бердянському районі Запорізької області витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, після чого внести відповідні зміни до договору оренди землі. На підставі вищевикладеного, Бердянська міська рада у своєму повідомленні вказала про направлення відповідачу 3-х примірників додаткової угоди про внесення змін до договору оренди землі від 04.08.08, зареєстрованого у Бердянському районному відділ Запорізької регіональної філії ДП «Центр ДЗК при Держкомземі України», про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 15.10.08 за № 040826500442, для підписання, скріплення їх печаткою та державної реєстрації в установленому законом порядку.
До вищевказаного листа (повідомлення) Бердянською міською радою були додані три примірники додаткової угоди про внесення змін до договору оренди землі та копія листа фінансового управління.
Із змісту додаткової угоди про внесення змін до договору оренди землі вбачається, що Бердянською міською радою запропоновано ТОВ «Восток», зокрема: викласти пункти 2 та 9 Договору оренди землі від 04.08.2008р., зареєстрованого у Бердянському районному відділ Запорізької регіональної філії ДП «Центр ДЗК при Держкомземі України», про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 15.10.2008р за №040826500442, в наступній редакції:
- пункт 2 розділу «Обєкт оренди» викласти в наступній редакції: «в оренду передається земельна ділянка, площею 0,1622 га (кадастровий №2310400000:11:010:0055)»;
- пункт 9 розділу «Орендна плата» викласти в наступній редакції: «Річна орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 6% від її нормативної грошової оцінки з урахуванням щорічної індексації на підставі рішення 57 сесії (І частина) Бердянської міської ради VI скликання від 26.02.15 № 13 «Про затвердження Положення про плату за землю на території міста Бердянська».
Відповідач листом (вих.№2445 від 13.11.2015р.) у відповідь на лист Бердянської міської ради (вих.№01-6140/31 від 26.10.2015р.) повідомив позивача про відмову від пропозиції підписати додаткову угоду про внесення змін до договору оренди землі від 04.08.2008р. на запропонованих радою умовах посилаючись на приписи ст. 21 Закону України «Про оренду землі, п. 288 Податкового кодексу України та п. 36 договору оренди.
Рішенням Бердянської міської ради від 21.01.2016р. за №50 «Про встановлення розмірів плати за землю на території міста Бердянська» було передбачено наступне, зокрема:
- встановити розміри плати за землю згідно Положення про плату за землю на території міста Бердянська (додається) (п. 1);
- дане рішення набирає чинності з дня оприлюднення (п.3);
- прес-службі виконкому Бердянської міської ради … оприлюднити дане рішення в засобах масової інформації не пізніше як у десятиденний строк після прийняття рішення (п.4);
- вважати таким, що втратило чинність рішення від 12.12.2013р. за №13 «Про затвердження Положення про плату за землю на території міста Бердянськ» (п. 5).
У відповідності із п. 5.3 Положення про плату за землю на території міста Бердянська (додаток до рішення від 21.01.2016р. за №50 Бердянської міської ради), розмір та умови внесення орендної плати встановлюються в договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем на підставі діючого на час укладення Переліку розмірів орендної плати за земельні ділянки в м. Бердянськ (Додаток 1). У випадку коли земельна ділянка використовується за декількома функціональними напрямками, ставка орендної плати визначається, як середньоарифметичне значення ставок оренди за кожним напрямком використання земельної ділянки.
Згідно із Додатком 1 до Положення про плату за землю на території міста Бердянська «Перелік розмірів орендної плати за земельні ділянки в м. Бердянськ» затверджено, зокрема, наступні ставки оренди за напрямками використання земельної ділянки: … роздрібна торгівля нафтопродуктами, зниженим та стислим газом для автотранспорту, великі супермаркети - 8% (№15 Переліку); земельні ділянки для розміщення авто мийок, обєктів з ремонту автомобілів 6 % (№ 14 Переліку); магазини, торгові комплекси та павільйони, в т.ч. з наданням побутових послуг, ринки, торгові ряди 4% (№ 10 Переліку).
04.02.2016р. позивачем прийнято рішення № 2 Про внесення змін до рішення міської ради від 21.01.2016р. за №56 Про встановлення ставок єдиного податку на території міста Бердянська, згідно із яким він, керуючись п. 24 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», п. 4 розділу ІІ Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи», розділом ХІІІ Податкового кодексу України та ст. 25 і ст. 70 Статуту територіальної громади міста, вирішив:
- п. 1: внести зміни до рішення міськради від 21.01.2016р. за №56 Про встановлення ставок єдиного податку на території міста Бердянська, п. 3 та п. 4 викласти в новій редакції:
« 3. Дане рішення набирає чинності з 01.01.2016р., доля платників єдиного податку другої групи з 01.02.2016р.».
« 4. Рішення пятдесят сьомої сесії (частина 1) VI скликання від 26.02.2015р. за №14 «Про затвердження Положення про порядок справляння єдиного податку на території м. Бердянська в новій редакції» вважати таким, що втратило чинність з 01.01.2016р., для платників єдиного податку другої групи з 01.02.2016р.».
- п. 2: прес-службі виконкому Бердянської міської ради оприлюднити дане рішення в засобах масової інформації не пізніше як у десятиденний строк після прийняття рішення.
Листом (вих.№01-0878/31 від 13.02.2017р.) позивач звернувся до ТОВ «Восток» з повідомленням в якому зазначила, що рішенням Бердянської міськради від 21.01.2016р. за №50 «Про встановлення розмірів плати за землю на території міста Бердянська» (із змінами) прийняті нові ставки орендної плати за землю. Орендна плата за земельні ділянки даного цільового призначення встановлена в розмірі 6 % від її нормативної грошової оцінки. Позивач звернув увагу відповідача на те, що рішенням Бердянської міськради від 12.07.2013р. за №62 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель в межах території м.Бердянськ» затверджено нормативну грошову оцінку земель в межах території м.Бердянськ Запорізької області. У звязку із чим, міськрада з метою недопущення втрат місцевого бюджету посилаючись на ст. 18 Закону України «Про оцінку земель» та на рішення Бердянської міської ради від 12.07.2013р. за №62 вказала про те, що відповідачу необхідно замовити в Управлінні Держгеокадстру у Бердянському районі Запорізької області витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, після чого внести відповідні зміни до договору оренди землі. На підставі вищевикладеного, Бердянська міська рада у своєму повідомленні вказала про направлення відповідачу 3-х примірників додаткової угоди про внесення змін до договору оренди землі від 04.08.2008р., зареєстрованого у Бердянському районному відділ Запорізької регіональної філії ДП «Центр ДЗК при Держкомземі України», про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 15.10.2008 року за №040826500442, для підписання, скріплення їх печаткою та державної реєстрації в установленому законом порядку.
До цього листа міською радою були додані три примірники додаткової угоди про внесення змін до договору оренди землі та копія листа фінансового управління.
Зі змісту додаткової угоди від 13.02.2017р. про внесення змін до договору оренди землі слідує, що рада запропонувала відповідачу викласти у новій редакції пункти 2 та 9 договору оренди землі від 04.08.2008р., а саме:
- пункт 2 розділу «Обєкт оренди»: «В оренду передається земельна ділянка, площею 0,1622 га (кадастровий №2310400000:11:010:0055)»;
- пункт 9 розділу «Орендна плата»: «Річна орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 6% від її нормативної грошової оцінки з урахуванням щорічної індексації на підставі рішення шостої сесії Бердянської міської ради VII скликання від 21.01.2016р» за №50 «Про встановлення розмірів плати за землю на території міста Бердянська» (із змінами)».
Відповідно до рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення за номером 7111806772676 адресоване ТОВ «Восток» (03110, м. Київ, вул. Соломянська, 11) вручене за довіреністю 27.02.2017р. обєктом поштового звязку КИЇВ 110 з індексом 03110.
З огляду на наведене, ухилення відповідача впродовж тривалого часу від внесення змін до пунктів 2, 9 договору оренди землі, стало підставою для звернення Бердянської міської ради до господарського суду Запорізької області з даним позовом.
Рішенням суду першої інстанції від 12.04.2017р. позов задоволено у повному обсязі. Рішення обґрунтовано доведеністю позовних вимог.
Судова колегія, відповідно до приписів ст.101 ГПК України, повторно переглянувши справу зазначає наступне.
Згідно зі ст. 1 Закону України «Про оренду землі» оренда землі це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Відповідно до ст. 13 Закону України "Про оренду землі", договір оренди землі це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства. Істотними умовами договору оренди землі, зокрема, є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату (ст. 15 Закону).
Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності (ст. 18 Закону України «Про оцінку земель»).
Нормативна грошова оцінка є складовою земельного податку, який встановлюється у відсотковому відношенні до неї та в розмірі якого визначена орендна плата у договорі, укладеному між сторонами, а тому у разі зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки змінюється відповідно і розмір земельного податку.
Відповідно до ст. 20 Закону України «Про оцінку земель» дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформлюється як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.
Згідно ст. 21 Закону України «Про оренду землі», орендна плата за землю це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Питання сплати орендної плати за земельну ділянку регулюється Податковим кодексом України, згідно зі ст. 288 якого, підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки, не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки та може перевищувати граничний розмір орендної плати, встановлений у підпункті 288.5.2, у разі визначення орендаря на конкурентних засадах.
Згідно ст. 632 Цивільного кодексу України, ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У визначених законом випадках застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Стаття 651 Цивільного кодексу України визначає, що підставами для зміни або розірвання договору є згода сторін, якщо інше не встановлено договором або законом; за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Згідно з п. п. 34, 35 ч. 1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до виключної компетенції міської ради належить вирішення на пленарних засіданнях питань регулювання земельних відносин; затвердження ставок земельного податку відповідно до Податкового кодексу України.
Відповідно до положень ст. 144 Конституції України та ст. 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Відповідно до ст. 654 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.
Статтею 30 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Відповідно до п. 2.19 постанови Пленуму Вищого господарського суду України №6 від 17.05.2011 року "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин", ст. 30 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку. Оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати може бути підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору. При цьому надсилання відповідачеві пропозицій щодо внесення змін до договору оренди є правом, а не обов'язком позивача, тому недотримання останнім вимог ч. 2 ст. 188 ГК України щодо надсилання іншій стороні пропозицій про зміну умов договору не позбавляє його права звернутися до господарського суду з позовом про зміну умов договору за наявності спору (тобто за відсутності згоди відповідача на зміну умов договору).
Таким чином, вищевказаними нормами чинного законодавства передбачена можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках встановлених договором або законом.
З огляду на встановлення сторонами в договорі оренди, а саме в п. 13 договору, можливості зміни розміру орендної плати, а також приймаючи до уваги, що орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд України у постановах від 06.12.2010 року у справі №2-1/10068-2008, від 03.12.2013 року у справі №3-34гс13, від 18.05.2016р. у справі 6-325цс16.
Водночас, в п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування" передбачено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання регулювання земельних відносин.
У разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть не братися судом до уваги лише у разі скасування відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку.
З аналізу вищенаведених норм вбачається, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок і, як наслідок, зміна розміру земельного податку та ставок орендної плати за землю не залежить від волевиявлення сторін договору оренди землі, а є способом регулювання уповноваженими органами місцевого самоврядування плати за користування землею в межах та на виконання норм Податкового Кодексу України.
В свою чергу, орендна плата за земельні ділянки комунальної власності є регульованою ціною. Тому, зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки (бази оподаткування) тягне за собою зміну розміру земельного податку та орендної плати, а отже є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
Враховуючи наведене, з огляду на факт прийняття Бердянською міською радою Запорізької області рішень №50 від 21.01.2016р. "Про встановлення розмірів плати за землю на території міста Бердянська", №62 від 12.07.2013р. "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель в межах території м. Бердянськ" місцевий господарський суд дійшов вірного висновку щодо наявності підстав для внесення змін до спірного договору оренди землі щодо розміру орендної плати та розміру нормативної грошової оцінки, виходячи з того, що вищевказані рішення ради не скасовано, не визнано недійсними, вони є чинними, у звязку із чим є обовязковими для виконання всіма особами на яких розповсюджується дія зазначеного рішення.
Слід зазначити, що матеріали справи свідчать, що суд першої інстанції, встановлюючи орендну плату в розмірі 6% від її нормативної грошової оцінки, виходив з того, що в додатку №1 до рішення Бердянської міської ради Запорізької області №50 «Про встановлення розмірів плати за землю на території міста Бердянська» встановлено коефіцієнти із розрахунку за середньоарифметичною ставкою за всіма напрямками використання землі.
Місцевий господарський суд обґрунтовано врахував умови Положення про плату за землю на території міста Бердянська (далі - Положення), що є додатком Рішенням Бердянської міської ради Запорізької області від 21.01.2016р. за №50.
Так, відповідно до п. 5.3. Положення розмір та умови внесення орендної плати встановлюється у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем на підставі діючого на час укладання переліку розмірів орендної плати за земельні ділянки м. Бердянськ (Додаток 1). У випадку, коли земельна ділянка використовується за декількома функціональними напрямками, ставка орендної плати визначається як середньоарифметичне значення ставок оренди за кожним напрямком використання земельної ділянки.
Пунктом 1 Договору встановлено, що орендодавець надає а орендар приймає в строкове платне володіння і користування земельну ділянку для експлуатації АЗС з мийкою, кафетерієм та магазином, яка знаходиться в м. Бердянську Запорізької області, по Мелітопольському шосе, 68-г.
Відповідно до ст. 19 Земельного кодексу України землі України за основним цільовим призначенням поділяються на такі категорії:а) землі сільськогосподарського призначення; б) землі житлової та громадської забудови; в) землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення; г) землі оздоровчого призначення; ґ) землі рекреаційного призначення; д) землі історико-культурного призначення; е) землі лісогосподарського призначення; є) землі водного фонду; ж) землі промисловості, транспорту, звязку, енергетики, оборони та іншого призначення.
В той же час, на відміну від цільового призначення земельної ділянки існує також функціональне використання земельної ділянки, яке не співпадає з категоріями земель за основним цільовим призначенням, що передбачено ст. 19 Земельного кодексу України.
Функціональним використанням земельної ділянки фактично є таке використання земельної ділянки, що відповідає документації із землеустрою та безпосередній меті використання земельної ділянки.
Так, відповідно до п. 1 договору оренди землі (розділ «Предмет договору») земельна ділянка надана для:
-експлуатації АЗС п. 15 Додатку 1 до Положення 8%;
-з мийкою п. 14 Додатку 1 до Положення 6%;
-кафетерієм та магазином п. 10 Додатку 1 до Положення 4%.
Таким чином, середньоарифметичне значення ставок оренди за кожним напрямком використання становить: (8+6+4) /3=6%.
Враховуючи викладене, взявши до уваги норми чинного законодавства, встановлені судом обставини справи та вищенаведений розрахунок, судом першої інстанції правомірно встановлено орендну плату за користування земельною ділянкою з даними призначеннями використання в 6%.
Стосовно доводів апелянта про не набрання чинності рішенням Бердянської міської ради №50 від 21.01.2016р. через начебто відсутність його офіційного оприлюднення, колегія суддів вважає їх безпідставними з огляду на наступне.
В матеріалах справи наявні витяги із газети «Південна зоря», де рішення Бердянської міської ради Запорізької області від 12.07.2013р. за №62 опубліковано у випуску від 13.07.2013р. за №78; рішення Бердянської міської ради Запорізької області від 21.01.2016р. за №50 опубліковано у випуску від 28.01.2016р. за №5; рішення Бердянської міської ради Запорізької області від 04.02.2016р. за №2 опубліковано у випуску від 13.02.2016р. за №9.
Відповідно до ст.ст. 125, 129 Регламенту Бердянської міської ради план діяльності міської ради з підготовки з проектів регуляторних актів та зміни до нього оприлюднюються у виданні «Південна зоря» та на веб-сайті Бердянської міської ради розробником цих проектів з метою одержання зауважень і пропозицій до внесення проектів на розгляд пленарного засідання сесії міської ради. Регуляторний акт, прийнятий міською радою, офіційно оприлюднюється у виданні «Південна зоря» та на веб-сайті Бердянської міської ради не пізніше ніж у десятиденний термін після прийняття рішення.
Таким чином, наведені вище рішення позивача були оприлюднені (опубліковані) та доведені до відома фізичних та юридичних осіб у встановленому чинним законодавством порядку.
За таких обставин, скаржником не надано належних доказів в розумінні ст. 34 ГПК України, які б свідчили про відсутність підстав відмови у задоволенні позову та як наслідок для відмови у внесенні відповідних змін до договору оренди землі.
Таким чином, колегія суддів апеляційного господарського суду дійшла висновку щодо правомірної зміни умов договору оренди землі в частині розміру орендної плати, встановленої умовами договору, що підтверджується вищевказаними доказами та не спростовано іншими учасниками судового процесу.
Що стосується посилання заявника апеляційної скарги на практику Європейського суду з прав людини, колегія суддів апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити наступне.
Статтею 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" передбачено, що суди застосовують при розгляді справ Конвенцію ("Конвенція про захист прав людини і основоположних свобод") та практику Суду (Європейського суду з прав людини та Європейської комісії з прав людини) як джерело права.
Відповідно до ст. 1 Протоколу 1 до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном.
Враховуючи практику Європейського Суду з прав людини при з'ясуванні питання щодо порушення положень ст. 1 Протоколу Європейської Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод слід з'ясовувати, зокрема, чи мало місце втручання у право мирного володіння майном ? Чи здійснене втручання в "інтересах суспільства"? Чи відповідає втручання принципу правової визначеності? Чи дотримано "справедливий баланс" між суспільним інтересом та правом особи на мирне володіння майном ?
При розгляді вказаних питань, колегія дійшла висновку про те, що територіальна громада м.Бердянська зацікавлена у забезпеченні ефективного використання комунального майна та отриманні справедливої плати за його використання (в даному випадку, орендної плати за користування земельною ділянкою на підставі договору), тому таке втручання здійснюється "в інтересах суспільства".
Беручи до уваги зміни, які відбулись у законодавстві (визначення ПК України граничних розмірів річної орендної плати за земельну ділянку від 3 до 12 % від нормативної грошової оцінки землі), чинність рішення Бердянської міської ради №50 від 21.01.2016р. "Про встановлення розмірів плати за землю на території міста Бердянська", №62 від 12.07.2013р. "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель в межах території м.Бердянськ", а також передбачену договором можливість внесення відповідних змін (пункт 13 договору), позивач, як орендодавець, має право вимагати від відповідача, як орендаря, приведення цього договору у відповідність до вимог законодавства шляхом внесення відповідних змін.
Таким чином, "справедливий баланс між суспільним інтересом та правом особи на мирне володіння майном" дотримано.
Доводи скаржника про порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права під час прийняття оскаржуваного рішення не знайшли свого підтвердження, у зв'язку з чим підстав для зміни чи скасування законного та обґрунтованого судового акту колегія суддів не вбачає.
Враховуючи вищенаведене, колегія суддів апеляційного суду зазначає, що судом першої інстанції в повному обсязі досліджені обставини, що мають значення для справи, а викладені в оспорюваному судовому рішенні висновки відповідають фактичним обставинам справи, у звязку з чим апеляційна скарга задоволенню не підлягає, а оскаржуване рішення суду підлягає залишенню без змін.
Відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати покласти на заявника апеляційної скарги.
Керуючись ст.ст. 49, 99, 101, 102, 103, 105 Господарського процесуального кодексу України, Донецький апеляційний господарський суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Восток", м. Київ на рішення господарського суду Запорізької області від 12.04.2017р. у справі №908/353/15 залишити без задоволення.
Рішення господарського суду Запорізької області від 12.04.2017р. у справі №908/353/17 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена до Вищого господарського суду України через Донецький апеляційний господарський суд протягом 20 днів з моменту набуття постановою законної сили.
ГоловуючийО.І. Склярук
Судді:О.Л. Агапов
ОСОБА_3
Надруковано: 5 прим.:
1. позивачу
1. відповідачу
1. ДАГС
1. до справи
1. ГСЗО